Dremljove matice

Arhivirane teme 2007
Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 25255Odgovor Misko
To Jul 10, 2007 4:18 pm

Tri napisane strani pa nič uporabnega razen prvega prispevka! :| :roll:
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 25257Odgovor Micky
To Jul 10, 2007 5:15 pm

Res ste otročji.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 25264Odgovor divji cebelar
Sr Jul 11, 2007 6:29 am

Dragi Dušan, enkrat si tudi sam lahko privoščim kako oslarijo, ko pa si jih ti že ves čas.
Nihče te nikamor ne podi, le nekatera dejstva boš pač moral sprejeti in se z njimi sprijazniti.
Nekaj ti pa le moram z veseljem priznati, da si vsaj pismen in se potrudiš, kar za veliko kolegov ni moč trditi.
Zgrešil pa si v očitku, da nimam primernega odnosa do neizkušenih in začetnikov v čebelarstvu. Mnogim sem že pomagal in ne le z "modrimi" nasveti, temveč prav konkretno. Saj nasvete trositi okrog sebe še je najlažje, treba je kdaj komu tudi konkretno pomagati.
Res pa je, da postanem malce nejevoljen, ko kdo venomer zastavlja ista vprašanja in ni nikoli zadovoljen s prav nobenim odgovorom in sam se niti najmanj ne potrudi, da bi kje kaj prebral in se podučil. Osebnih "sekretarjev" pa se po forumu le ne da najemati.

Tako dragi kolega v čebelarstvu, mislim, da je s tem lahko najinega "prepucavanja"dovolj. Če pa želiš še, pa sem ti na voljo.
Lep pozdrav!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 25273Odgovor Fizikalec
Sr Jul 11, 2007 11:58 am

Divji zelo moder nasvet:

Ko koga potegneš iz blata se kr hitro umakni, ker te bo pahno noter!!
Jaz imam veliko več slabih kot dobrih izkušenj glede "konkretne pomoči"

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 25813Odgovor divji cebelar
To Sep 04, 2007 8:51 am

Da nam čebelarski kolega Imker ne bo ( seveda upravičeno ) očital, da se le kregamo in blatimo med sabo, imam tokrat strokovno vprašanje za vzrejevalce matic in tudi seveda druge, ki o tem kaj vedo.
Vprašanje se nanaša na oprašitev matice. Zanima me v kolikšni oddaljenosti od panja praviloma pride do oprašitve ?? Seveda sem vpogledal tudi v literaturo in dobil določene odgovore, vendar me ne zadovoljijo. Zakaj to sprašujem, pa bom pojasnil, ko dobim odgovor iz prakse.
Prosim, da ne navajate opisov oprašitve iz znane literature, ker to poznam in brati so me v šoli naučili. Želim torej izkustvena zaznanja ljudi, ki se z vzrejo matic ukvarjajo in o tem tudi kaj vedo.
Pa lep pozdrav!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 25816Odgovor Fizikalec
To Sep 04, 2007 9:39 am

Divji tega nikoli nisem spremljal nebi pa bilo tako težko namesto opalitne ploščice bi rabil mini GPS oddajnike in bi lahko spremljal do 5m natačno kam letijo matice samo zato je kdo drug plačan.
Mene pa v bistvu niti preveč ne zanima kako daleč letijo bolj me zanima kolko se jih uspešno opraši in dobrooo zalega :wink:

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 25822Odgovor divji cebelar
To Sep 04, 2007 11:49 am

Ja dragi Danilo, saj tudi mene praviloma to najbolj zanima. Vendar v tem primeru gre za specifičen in zelo zanimiv primer, ki ga imam sam v mojem čebelnjaku in bi ga želel nekako razrešiti.
Da pa bi si lahko bil vsaj malo na jasnem zakaj je do tega primera ( pojava ) prišlo, bi moral vsaj približno vedeti kolikšna je tista razdalja, ko se matica še lahko normalno opraši in vrne v panj. ker če ta razdalja ni velika, potem bomo v nekaterih svojih razpravah morali priznati, da se genetika lahko prav čudno poigrava in da to potem pripisujemo napačnim razlogom in mogoče kdaj tudi po krivem obtožimo kakega vzrejevalca.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 25823Odgovor Fizikalec
To Sep 04, 2007 11:56 am

Hja da je kdo kdaj po krivem obtožen je minimalna težava je pa včasis kdo po krivem obsojen in prestaja kazen to je hudo...
Za vsako stvar na tem svetu so izjeme tako v človešlem kot živalskem svetu. So ljudje ki se lahko prosto potopijo 100m globine, so extremisti, ki lahko premagajo ovire za druge poplnoma nemogoče. Tako je pri čebelah verjetno je vsak mel trotovca tud kaj takega, ki je naenkrat mel matico in se je povsem uredil?
Obstaja veliko takega kar mi nikoli ne bomo razvozlali vendar bi reko je to bolj izjema kot pravilo.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 25824Odgovor divji cebelar
To Sep 04, 2007 12:10 pm

Da se ne bom šel več skrivalnic, bom zapisal zakaj me to prašenje in oddaljenost tako zanima. V letošnjem leti sem imel roj z mlado matico. Roj sem snel in ga naselil in do sem je vse OK. Matica je začela zalegati in potem sem ugotovil, da čebele postajajo vedno temnejše dokler sedaj, ko tistih, ki so rojile ni več med živimi. v panju živijo veliko temnejše čebele kot v sosednjih panjih. Po nekih "strokovnih smernicah in zahtevah" bi seveda moral to matico odstraniti in jo zamenjati z "normalno" matico od katerega od vzrejevalcev. Seveda mi na kraj pameti ne pade, da bi se tej zanimivi družini kar tako odrekel. So pa tudi veliko bolj hude kot ostale v mojem čebelarstvu.
Pojav je zanimiv, ker sem vsa leta čebelarjenja čebelaril z maticami kupljenimi pri priznanih vzrejevalcih ( tudi z nekaj tvojimi ) in nikoli nisem v svoj čebelnjak pripeljal kupljenih ali podarjenih čebel iz drugega čebelarstva. Roj je moj, ker sem videl ko je rojil in mati te matice je "normalna" vendar iz zapiskov ne morem več ugotoviti od katere matice in katerega vzrejevalca je potomka.
V moji bližini je le en manjši čebelar, ki tudi čebelari izključno s kupljenimi maticami in v svojem čebelarstvu nima temnih čebel ( ima le 5 družin in njegovo čebelarstvo poznam, ker mu zaradi bolezni in starosti pomagam pri čebelarjenju ).
To je razlog za moje vprašanje. In vesel bom vsake strokovne razlage ali hipoteze.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 25825Odgovor Fizikalec
To Sep 04, 2007 12:18 pm

No upam res veš kaj se v tvoji okolici dogaja jaz namreč zase tega ne morem trdit.
V krogu 15 km se obrne čebel pa čebelarjev veliko, če ni nihče na črno nič noter prpelal??? Če zagotovo lahko ovržeš, da ni bilo drugih čebel v krogu 15 km kot tvojih pa od kolega potem ne vem kaj je z tvojo matico. Po moje pa je treba pregledat do dobra vse čebele, dvomim, da to leži po trotovi strani kajti matica se opraši z več troti, da bi bili vsi iz ene družine je nemogoče. Torej je nekje nekaj pomešano v genih matice?? Na to ne bomo mogli mi odgovorit za ta namen imamo pro pa kis :wink:

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 25826Odgovor divji cebelar
To Sep 04, 2007 12:37 pm

Kaj se dogaja v premeru 15 km pa res nimam pojma.
Še dobro, da si pomežiknil ob navedbi strokovnih institucij, ki naj bi na to vprašanje odgovorili, ker bi te drugače obsodil, da misliš smrtno resno.

Bom pa naslednje leto skrbno spremljal razvoj te družine in njene karakteristike. Da so bolj hude od ostalih sem že izkusil. Vendar se to lahko spremeni. Drugo leto bom sporočil kaj se z njimi dogaja, kako se obnašajo, kakšen bo donos in sploh vse kar bom pri njih zaznal. Že sedaj pa lahko povem, da gredo v zimo zelo močne in zalego ima teta čudovito.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 25832Odgovor Fizikalec
To Sep 04, 2007 1:42 pm

divji čebelar napisal/-aCOLONKaj se dogaja v premeru 15 km pa res nimam pojma.
Še dobro, da si pomežiknil ob navedbi strokovnih institucij, ki naj bi na to vprašanje odgovorili, ker bi te drugače obsodil, da misliš smrtno resno.

Bom pa naslednje leto skrbno spremljal razvoj te družine in njene karakteristike. Da so bolj hude od ostalih sem že izkusil. Vendar se to lahko spremeni. Drugo leto bom sporočil kaj se z njimi dogaja, kako se obnašajo, kakšen bo donos in sploh vse kar bom pri njih zaznal. Že sedaj pa lahko povem, da gredo v zimo zelo močne in zalego ima teta čudovito.
Ja le daj to mene tud zanima samo preveč trotovine jim ne pusti, da pomešajo raso...

lrog 15 km me zanime, ker recimo matica leti lahko ene 7 km pa troti tolko proti njej pa sma tam

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 25835Odgovor Mici
To Sep 04, 2007 2:01 pm

moj mentor je opazil da ob bolj mokrem letu, vsaj 50% matic ne pride nazaj v paj.
vzrok: presihajoče jezero, kotanje so polne vode, veliko matic pade v vodo ko se trudi osvoboditi trota.
kar je pa bol zanimivo je pa to, da so vse te večje kotanje in pa vodne struge v neposredni bližini(1km) njegovega bivšega čebelnaka, kar pa ne potrjuje "strokovne" ugotovitve da letijo vsaj 3km stran.

kaj pa genetika..dominantni in pa recesivni gen?
saj veste...cela rodbina ima črne lase, zadnja hčer je pa blond?
mogoče je "udaril" recesivni gen.
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov