Kdaj zapažiti?

Arhivirane teme 2007
Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

Kdaj zapažiti?

OdgovorCOLON # 22056Odgovor Mici
Po Nov 06, 2006 5:57 pm

Vprašanje je v naslovu.Sprašujem pa ker sem slišal različne nasvete. "čim kasneje, naj se navadijo na mraz"
"Okoli Sv. Martina je kar pravi čas"
"Malo pred božičem"

Skratka res sem zmeden.

hvala za odgovore
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

marijan
PrispevkovCOLON 9
PridruženCOLON Sr Mar 16, 2005 11:44 am

kdaj zapažiti

OdgovorCOLON # 22071Odgovor marijan
To Nov 07, 2006 9:00 am

Letos sem prvič namesto papirja uporabil penasto gumo debeline 6 cm s katero sem zaprl kompletno zadnjo steno AŽ panja. Snel sem vrata in sedaj čakam. Po nasvetih bolj izkušenih čebelarjev se za dodatno zapaževanje še ne mudi. Kdaj pa naj bi dodatno prekrili panove z odejami pa verjetno spomladi ko se začne nov razvoj čebel in družine potrebujejo več toplote. Pričakujem še kakšno bolj izvedensko mnenje.

pozdrav Marijan

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22076Odgovor Kočevski med-ved
To Nov 07, 2006 10:42 am

To kar je naredil Marijan jaz naredim tik pred Božičem. Za mene je tedaj pravi čas. Z leti čebelarjenja si najde vsak na svojem področju pravi čas. Kočevska je za ena najbolj mrzlih pokrajin v SLO. Od mraza mi še ni propadla čebelja družina.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Jaka Gašper
PrispevkovCOLON 111
PridruženCOLON Po Mar 06, 2006 9:05 pm

OdgovorCOLON # 22121Odgovor Jaka Gašper
Sr Nov 08, 2006 4:27 pm

Hm .. zakaj se torej sploh zapaži...? Saj je tudi mesec pred božičem lahko tako mrzlo kot januarja in februarja...

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22122Odgovor Kočevski med-ved
Sr Nov 08, 2006 4:38 pm

Zapaži se zato vsaj jaz zapažim le zato ker v drugi polovici januarja začno matice postopoma zalegati in tedaj je dobro da je v panju bolj toplo. drugače se pa ni za bati da bi čebelam v naših krajih škodil mraz. Le dovolj morajo biti nahranjene s pravo hrano.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 22219Odgovor zver
Pe Nov 10, 2006 12:51 pm

js pažim samo s papirjem in kartonom, senasta guma ali goba se nikolini obnesla dobro, ker ne diha in je potem notri vlaga.

Bom pa prazni prostor(med kartonom in vratci) zapolnil s suho otavo, ki jo bom če bo nuja zamenjal (ko se navlaži, če se).

Prastari čebelar je pažil z zvezano slamo... in ko se je ta navlažila je zamnjal s suho, to pa posušil...

zapažil bom pa ta vikend
tij se samo fèi

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22223Odgovor Kočevski med-ved
Pe Nov 10, 2006 2:31 pm

zver napisal/-aCOLON goba se nikolini obnesla dobro, ker ne diha in je potem notri vlaga.

Prastari čebelar je pažil z zvezano slamo... in ko se je ta navlažila je zamnjal s suho, to pa posušil...

zapažil bom pa ta vikend
Tako bom komentiral. Penasta goba debeline 4-5 cm je idealni material za paženje čebeljih družin(govorim za AŽ panje). Le vrata naj bodo sneta.
Prastari čebelar pa je pažil zato s slamo ker ni imel drugega primernega materisla
Zaradi mene pa lahko paži vsak po svoji želji.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Senior
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Ne Apr 18, 2004 7:53 am
KrajCOLON ©entjernej

OdgovorCOLON # 22225Odgovor Senior
Pe Nov 10, 2006 4:22 pm

Tako bom komentiral. Penasta goba debeline 4-5 cm je idealni material za paženje čebeljih družin(govorim za AŽ panje). Le vrata naj bodo sneta.
Velja tale nasvet za AŽ panje, ki so zloženi v čebelnjaku (kjer so znotraj zaprtega prostora, torej z zadnje strani na nek način zaščiteni) ali tudi za panje, ki so zloženi v skladovnico na prostem ?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22227Odgovor Kočevski med-ved
Pe Nov 10, 2006 4:53 pm

Tudi če so zunaj zloženi v skladanico, le da morajo biti pomaknjeni eden do drugega, brez špranj med panji. Paziti pa morate le na eno stvar. Če je to zunaj v skladanici je možno da vam bodo miši, ki se prosto sprehajajo uničile penasto gobo. Za njih je to idealna stvar za gnezda v zemlji ali kje drugje.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22246Odgovor Pike
Pe Nov 10, 2006 10:41 pm

Madonca in ježeš Marička ob enem skupaj ne toliko komplicirati pa bo življenje bistveno bolj prijaznejše. Paženje gor ali dol s tem ali onim,...
Spijte sedaj na Martinovo kozarček ali dva mladega pa kakšnega pujska za pod zob ali celo več. mogoče račko z medom,..

Uporabniški avatar
Jaka Gašper
PrispevkovCOLON 111
PridruženCOLON Po Mar 06, 2006 9:05 pm

OdgovorCOLON # 22292Odgovor Jaka Gašper
So Nov 11, 2006 9:56 am

Tudi jaz sm zapažil s peno... vendar mi je nekod omenil, da je baje bolje če je ta pena že bolj stara vendar ne bi znal obrazložiti zakaj bi to lahko bilo bolje :D morda ravno zaradi večjih luknjic kjer pride zrak...Sem pa že videl tudi čebelrarja ki je imel peno čez celo leto in mi dejal, da si tako čebele najlažje ustvarijo tem. ki jo želijo, da poleti deluje kot izolacija pred vročino ter pozimi pred mrazom...

Vsem želim lepo praznovanje.
lp

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22294Odgovor imker
So Nov 11, 2006 10:24 am

"Razmaknite panje" (Janša),
1. 10. sem prestavil eno družino iz GJ nakladnega panja v naklado iz pločevine, letos že četrto leto. 1. 3. prestavim družino nazaj v leseno naklado. Poleg tega imam na podnicah mrežo. Ta družina je tudi letos prinesla cca 90 kg medu ! Celoletna poraba sladkorja - 2006 -7kg. L.p. I.Jurkovič

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22296Odgovor Kočevski med-ved
So Nov 11, 2006 11:45 am

Ivan, poznam ta tvoj poizkus z pločevinasto naklado. Res fantastično in za čebelarstvo nerazumljivo.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22361Odgovor Mici
Po Nov 13, 2006 12:57 am

precej radikalen predlog ki bo izzvenel kot še ena bedasta zamisel, toda po vseh opisih in glede na vse naravne zakonitosti...najboljši

ovčja volna bi bila verjetno najboljša ( ni zraslo na mojem vrtičku, o uporabnosti le te me je navdušil Frank).
skratka, mislim da bo volna res najprimernejša, v vseh pogledih, in tudi poleti bi jim morala pomagati (vem kako je spat z volneno podlogo in pa volnenim kovtrom). vem da nisem izkušen toda, bi predlagal še komu, da vsaj na enem panju poizkusi. da pa se jo kupiti kar v plahtah in sicer je namenjena izolaciji hiše, reklame pa nočem delati,da ne bo kakšnih težav, kogar zanima mu pa lahko dam direktno povezavo do predelovalca in trgovca v Sloveniji preko zasebnega sporočila.
Slika

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
PridruženCOLON So Maj 08, 2004 5:47 pm
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22364Odgovor anton_zor
Po Nov 13, 2006 12:12 pm

Ko preberam to o zapaženju bom še sam pristavil konček
Gdaj se naj zapaži je po moje brez predmetno. Pa zakaj , prvo naj omenim , da imam zadelane z penasto gumo skozi celo leto. Le vrata imam vedno odprta.
Zakaj ni pomembno kdaj se zapaži . Ker čebele oravnavajo svojo temperatura v panju neglede ali so odprti ali zaprti.v svojem prostoru.
Prvo penasta guma .Negdo je omenil da ta ne propušča vlago . Ravno nasprotno , je propustna in v panju ni nikoli nobene vlage kot ne prepiha.
Drugo ,kar je po moje najvažnejše. Kot vemo , da čebele svojo temperaturo sami regulirajo ne glede otprtosti -zaprtosti. Ali imamo zapažene ali ne.
Za poleti penasta guma preprečuje vdor preveč toplega zraka , če so taki pogoji. V prehodnem obdobju preprečuje vdor hladnega zraka. In stem ko čebele morajo temperaturo prilagoditi potrebi imajo manj težav in tudi posledično manj porabe energije.
Pozimi prav tako , ker je penasta guma dober toplotni izolator , tako proti mrazu kot proti vročini. POsledično poraba energije je minimalna.
Glede zaleganja pa sem mnenja , Matica še kako dobro ve kdaj mora pričeti z zaleganjem . Zaleganje nima prav nobene zveze z Paženjem.
To sem sam ugotovil že pred leti ko sem o tem napravil preizkuse.
Pa tudi to ,penasta guma mora biti stara iz kakšnih starih sedežnih garnitur , ker je pomembno da nima več statične elektrike.Ker po podatkih ki jih zasledujem , statična elektrika ne koristi čebelam.
Paženje z papirjem ali kartonom pa po logiki zadrževanje vlage ni primerno.
To počenjam že najmanj 10-15 let in so dobri rezultati. Da pa bi opazil kake negativnosti to pa ne.
Na koncu pa , vsak ima svoj prav in naj se viža po svojih izkušnjah.
Vse ostale ugotovitve si lahko ogledate na moji domaÄŤi strani:
http://www.cebelarstvo-zor.tk
http://www.cebelarstvo.bled.eu.org

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22365Odgovor anton_zor
Po Nov 13, 2006 12:18 pm

No o tem sem še mislil spregovoriti kar omenja g. MICI
Nisem še o tem razmišlal . vedar po logiki je volna verjetno ali kar zagotovo najbolša. Pa zakaj, je najbolši toplotni izolator proti mraz kot proto vročini.
Pa tudi je zelo propustna za vlago.
Tudi imamo Bavarija postelne odeje in že iz te prakse lahko MICIne trditve potrdim.

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22375Odgovor Mici
Po Nov 13, 2006 4:48 pm

volna sicer ni tako zelo prepustna za vlago, je pa sposobna sprejeti mislim da 1,5x količino svoje teže vode (ta podatek skoraj gotovo ni točen), in ovčja volna, oziroma naravne volne so edine učinkovito toplotno izolirajo kljub navlaženosti-mokrosti

ja, spanec je..fenomenalen, že nekaj let uporabljam in sem zavit v kovter tako poleti kot pozimi.
Slika

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22402Odgovor Mici
Sr Nov 15, 2006 5:40 pm

volna kupljena, menda pa tudi čebelarji ki živijo v bližnji okolici te tovarne to volno uporabljajo. tako da, skrivnost rešena, zaščita ni nevarna čebelam, edino menda ne smejo priti v direktni stik, zaščita je borova sol, in bi izsušila čebelico ki bi zatavala.
Slika

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22404Odgovor Kočevski med-ved
Sr Nov 15, 2006 5:45 pm

Kaj vse se bomo še naučili predno gremo rakom žvižgat.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22407Odgovor anton_zor
Sr Nov 15, 2006 10:01 pm

K. med-ved

celo življenje se učiš , ka koncu pa še neumen umrješ.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22408Odgovor Kočevski med-ved
Sr Nov 15, 2006 10:09 pm

anton_zor napisal/-aCOLONK. med-ved

celo življenje se učiš , ka koncu pa še neumen umrješ.
Ja pa kaj si ti mislil, da bom pameten umrl. Umrli bomo tupi -glupi.
LP
Koèevski med-ved

bric
PrispevkovCOLON 107
PridruženCOLON Sr Maj 18, 2005 8:28 am

OdgovorCOLON # 22427Odgovor bric
Če Nov 16, 2006 7:56 pm

Pozdravljeni!
Penasto gumo brez vrat sem imel prvič letos stalno v panjih.Opazil sem ob stenah panja rove približno 4-5 mm v penasti gumi.V brezpašnem obdobju je bilo prisotnih precej os.Sklepam, da so bile na delu ose, ko so stikale za hrano ali čebele, ki so mogoče ob pregledu ostale med mrežo in gumo.
Se to tudi pri vas dogaja?
Lep dan!
Nazaj k naravi.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22430Odgovor Kočevski med-ved
Če Nov 16, 2006 8:49 pm

To je lahko tudi od miši.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22435Odgovor anton_zor
Če Nov 16, 2006 11:48 pm

BRIC

Takega pojava pa v vseh teh letih ko uporabljam penasto gumo nisem imel
Eden izmed vzrokov je lahko to kar je omenil K.med-ved.Ali bi rekel skoraj sigurno.

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 22444Odgovor bric
Pe Nov 17, 2006 7:56 pm

Ne verjamem, da bi lahko bila miš če so rovi široki 4-5 mm in to po celi debelini penaste gume.
Lep pozdrav vsem!
Nazaj k naravi.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22449Odgovor Kočevski med-ved
Pe Nov 17, 2006 9:28 pm

Če so luknjice 4-5 mm sigurno ni miš.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22478Odgovor anton_zor
Ne Nov 19, 2006 10:21 am

bric

Imam pa vseeno vprašanje. se to dogaja v zaprtem prostoru v čebeljnaku , ali imate te panje na odprtem. Kajti v zaprtem prostoru -čebelnaku se kaj takega skoraj ne more dogajati . Ker mrčes,ose ne morejo priti do notranjega dela panja. Glede na velikost luknic , pa vprašam , ali so tukaj kake sledi od zabublenih veh. Se pravi ovojnice bub. Te tudi lahko napravijo približno take luknice. Pa tudi to je malo verjetno ker se to vidi in sproti se jih uničuje.In tudi se te luknice delajo pri med lesom in pemasto gumo, ali na sredini penaste gume. Kaj ,sem radoveden.

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 22492Odgovor bric
Ne Nov 19, 2006 2:38 pm

Žal ni čebeljnjak ampak prevozni kontejner za 12 až panjev.Ja problem je tudi moja malomarnost ,ker sem pustil odprto špranjo spredaj nad panji skozi katero so vletavale ose in tudi čebele v notranjost kontejnerja.V avgust ko sem začel krmit sem opazil veliko os zadaj v pitalniku.Iz tega dejstva sklepam, da so bile na delu ose.Bub nisem opazil,bom bolj pozoren naslednje leto.Ja te luknjice so med lesom in penasto gumo.
Lep dan kljub turobnemu vremenu!
Nazaj k naravi.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22496Odgovor anton_zor
Ne Nov 19, 2006 3:56 pm

Bric

Ko boste kaj novega odkrili se pa ponovno slišimo na to temo.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 22498Odgovor Kočevski med-ved
Ne Nov 19, 2006 4:37 pm

bric napisal/-aCOLONŽal ni čebeljnjak ampak prevozni kontejner za 12 až panjev.Ja problem je tudi moja malomarnost ,ker sem pustil odprto špranjo spredaj nad panji skozi katero so vletavale ose in tudi čebele v notranjost kontejnerja.V avgust ko sem začel krmit sem opazil veliko os zadaj v pitalniku.Iz tega dejstva sklepam, da so bile na delu ose.Bub nisem opazil,bom bolj pozoren naslednje leto.Ja te luknjice so med lesom in penasto gumo.
Lep dan kljub turobnemu vremenu!
Od os rovi bi bili lahko le v primeru če so se borile da pridejo do sladkorne raztropine. Drugače pe ose uporabljajo snov za gnezda iz celuloze. Papir, vrhnja plast starih smrekovih desk.
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov