Eko čebelarjenje

Arhivirane teme 2006
Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
PridruženCOLON Ne Jun 06, 2004 5:16 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Eko čebelarjenje

OdgovorCOLON # 14660Odgovor Janko
To Avg 23, 2005 10:55 am

Jaz osebno imam tudi poslovne stike z enim od eko-čebelarjev, ki se sicer ukvarjka tudi s posebnim čebelarskimi proizvodi. Vem, da mu ni lahko preiti iz leta v leto s čebelami. Sprva je bilo kar veik delež propadlih družin čez zimo, sedaj pa so stvari že v znosni meji. Dobro bi bilo slišati uspešnega čebelarja, ki nima težav z varojo in ima močne družine. Frenk je želel razpravljati na to temo, pa ni našel ustreznega mesta. Upam, da ne bo tudi on zapustil ta forum. Zelo rad prebiram njegova sporočila.

LP
doc. dr. Janko Božiè
Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo

Uporabniški avatar
AndrejR
PrispevkovCOLON 41
PridruženCOLON Sr Apr 14, 2004 7:38 am
KrajCOLON Bohinj

OdgovorCOLON # 14667Odgovor AndrejR
To Avg 23, 2005 12:04 pm

Znosna meja???? To je skor tako, kot bi sosed od 40 govedi v hlevu spomladi izjavil, da m jih sploh ni tulk preč pršlo :shock: . Tak "EKO" čebelar gotov ne reče da čebela UMRE ampak CRKNE. - v čem je finta. In kolikšen %preživetja je mišlen pod besedo znosna meja?

Fantje varoa ni nekaj kar bi bilo od nekdaj tu... in s čebelam se lahko zgodi kot z Indijanci v Severni Ameriki. Pa tu bolj kot na tifus in črne koze, ki so jih prinesli belci mislim na politiko - ta nas bo končala!

Nisem prav zelo poučen o EKO čebelarjenju, me pa zelo zanima, in se tudi trudim, da vplivi rarnih zdravil nebi dolgo ostajal v panju - medu.
S čim lahko sploh zdravijo EKO čebelarji (a se dobi kaj posebnega - zakaj ne mravljična kislina, OK.. kaj sploh je eko --- predlog za zavajanje potrošnikov - Kdo kontrolira njihove pridelke in v čim se razlikujejo od mojih?). Moj sosed EKO kmet je spomladi gnojil z gnojilom za EKOkmetovanje, se je zastrupil, da so ga mogl v bolnico na menjavo krvi pelat.

Iz mojih izkušenj (čebelarim dvanajst let): No odpad varoe je najmanjši pri rojih. In če bi čebelaril v sistemu z panji izredno majhnim prostorom, bi res vsako leto pridelal dva roja - in teoretično b ta dva roja prezimla(kljub slabšim rezultatom pri zatiranju z "nevem katerimi sredstvi") - od izrojenca pa kaj veliko preko zime ni za pričakovat gotovo bi ga bilo najkoristneje zakurit skupaj z Varoo - da nebi prišlo do reinvazije.

Je pa letos zanimivo leto... res ni bilo veliko medu(okoli 20kg/_panj). Od desetih družin mi jih je sedem rojilo (kar je v procentih precej - sploh pa glede na ostale čebelarje v našem koncu, kjer rojilo praktično skoraj ni).
Varoe ni toliko kot prejšna leta - odpad od dvajset pa do 130 varoj na panj - zatiral sem z BS 05 in rezerve z Bayvarolom.

LP Andrej
Vsak po svoje, Bohinjc pa s svedrom!

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14668Odgovor Janko
To Avg 23, 2005 12:14 pm

Brez panike. Kolikor vem imajo eko-čebelarji dovljeno rabo organskih kislin. Tudi nadzor obstaja in ni lahko. Tista znosna izguba je okoli 10% čebeljih družin. Z uporabo tehnoloških ukrepov bi se vsekakor dalo veliko pridobiti. Žal pa te le redki uporabijo. Izrezovanje trotovine je sicer izredno priljubljenom, a ga jaz osebno ne štejem med pravi tehnološke ukrepe proti varoji. Rojenje je vsekakor bolj učinkovito. V razmnoževanju čebel je dejansko veliko rezerve. Mi je pa kolega iz Zagreba povedal, da pozba čebelarja, ki dela umetne roje in te ima v novi sezoni, ostale čebele pa pusti varoji. Morda se da pa le malo bolje narediti. Jaz sem žal preveč razmišljal in premalo preizkusil. Potrebujem človeka, ki bi mi pomagal pri čebelah in bi si lahko marsikaj privoščili.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
PridruženCOLON Ne Apr 17, 2005 7:01 pm
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14671Odgovor bara
To Avg 23, 2005 12:21 pm

Dovoljena sredstva za zatiranje varoje v ekološkem čebelarjenju so navedena v Pravilniku o ekološki pridelavi in predelavi kmetijskih pridelkov oziroma živil (Uradni list RS, št. 31/2001 in 52/2003).

Potem pa še glede območja, kjer se sploh lahko ekološko čebelari velja: Pravilnik o določitvi območij v Republiki Sloveniji, ki so primerna za ekološko čebelarjenje (Uradni list RS, št. 52/2003).

Potem te pa nadzira ekološka inšpekcija, ki je baje zelo nadležna.
Nobena tema ni tako trda, da je sveèa ne bi mogla razsvetliti.

www.varna-hrana.si/

Uporabniški avatar
AndrejR
PrispevkovCOLON 41
KrajCOLON Bohinj

OdgovorCOLON # 14672Odgovor AndrejR
To Avg 23, 2005 12:31 pm

Ni panike! ... torej sem že skoraj EKO čebelar :D
Najbolj važno (za čebele v boju z Varojo) je da delaš in to da delaš vsaj dvakrat letno - sam sem polovici panjev splomladi izrezoval trotovino, pa odpad zato ni prav veliko manjši kot pri ostalih panjih kjer tega nisem počel. Problem je kak zapuščen čebelnjak al pa "veleumni" čebeler, kjer je pred panji kar rdeče (sm nekaj takega videl prejšen teden in mi še zdaj kocine grejo pokonc). Zanima me kam grejo vsi tisti tisoči Varoj, ki so uničili več čebeljih družin... verjetno tud na čebele, ki nato izropajo tak čebelnjak.

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14673Odgovor Janko
To Avg 23, 2005 12:49 pm

AndrejR, tole vnašanje varoj z ropanjem propadlih družin je najbolj kruto. Pomagali bi si lahko s kakim klatenjem varoj s čebel pred žrelom. Kdo bo izumil napravico za kaj takega. Bila bi kar koristna.

LP
doc. dr. Janko Božiè

scopoli
PrispevkovCOLON 369
PridruženCOLON Ne Maj 30, 2004 3:04 pm

OdgovorCOLON # 14674Odgovor scopoli
To Avg 23, 2005 1:45 pm

Pozdravljeni,

prejšnji teden sem govoril s čebelarjem( g.Ogrinc iz Brež pri Ribnici), ki dela po ekoloških smernicah. Uporablja MK enkrat(pred dvemi tedni) in OK (pozimi), in krmi jih z medom. Izkušnje ima bogate in pravi, da se ta sistem obnese.

Uporabniški avatar
AndrejR
PrispevkovCOLON 41
KrajCOLON Bohinj

OdgovorCOLON # 14680Odgovor AndrejR
To Avg 23, 2005 2:29 pm

Da potrebno bo vložiti nekaj napora v izum "novega" žrela, pa ne le zaradi varoje. Tudi zaradi malega panjskega hrošča, ki bo v parih letih prijezdil do naših čebelnjakov. Več bi bilo potrebno vlagati v preprečevanje kot v zdravljenje, kako že pravi tist pregovor: bolje prečiti, nego lečiti. Najbolj smiselno je to napravo "sito" razvijati za žrelo saj le preko žrela "zadeve" prihajajo v panj. Na Dunaju sem v avstrijskem bio. muzeju opazoval opazovalni panj, kjer se čebele do družine sprehajajo po nekaj metrov dolgih ozkih cevkah - brez problema - kar za kakšne precej močne družine v času medenja sigurno ni primerno - bi moral biti premer min 5cm.

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14681Odgovor Janko
To Avg 23, 2005 2:37 pm

Morda kaka IR lučka .....Vsekakor pa še kaka svetilka v glavi. Imamo kake konstruktorje in tehnike, da bi skovali napravico?

Je kak študent čebelar s tehničnih ved?

LP
doc. dr. Janko Božiè

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 14684Odgovor divji cebelar
To Avg 23, 2005 2:54 pm

AndrejR napisal/-aCOLONDa potrebno bo vložiti nekaj napora v izum "novega" žrela, pa ne le zaradi varoje. Tudi zaradi malega panjskega hrošča, ki bo v parih letih prijezdil do naših čebelnjakov. Več bi bilo potrebno vlagati v preprečevanje kot v zdravljenje, kako že pravi tist pregovor: bolje prečiti, nego lečiti. Najbolj smiselno je to napravo "sito" razvijati za žrelo saj le preko žrela "zadeve" prihajajo v panj. Na Dunaju sem v avstrijskem bio. muzeju opazoval opazovalni panj, kjer se čebele do družine sprehajajo po nekaj metrov dolgih ozkih cevkah - brez problema - kar za kakšne precej močne družine v času medenja sigurno ni primerno - bi moral biti premer min 5cm.
Ta sistem s cevko lahko vidiš tudi v čebelarskem muzeju. Ta cevka ali več cevk bi imele še dodatem pozitiven stranski učinek. Možnost ropa bi bila enaka ničli. Saj ta ideja, pa naj v tem trenutku izgleda še tako nenavadna, niti ni za odvreči. Vsaj temeljito razmisliti o tem bi kazalo in mogoče naslednje leto narediti nekaj poizkusov. Janko prevzamite " komando " , skozi zimo izdelajmo nekaj poskusnih inačic glede na različne premere cevi, število cevi, njihovo dolžino in še kaj, ter se dogovorimo kdo vse in na kakšen način bo zadevo testiral. Sem za sodelovanje. Če se bo pobuda prijela se naj na forumu odpre predal, ki bo dostopen le čebelarjem, ki so se v projekt pripravljeni vključiti. Tudi za to obstaja razumen razlog.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 14685Odgovor divji cebelar
To Avg 23, 2005 3:00 pm

Janko napisal/-aCOLONMorda kaka IR lučka .....Vsekakor pa še kaka svetilka v glavi. Imamo kake konstruktorje in tehnike, da bi skovali napravico?

Je kak študent čebelar s tehničnih ved?

LP
Nekaj takega že obstaja. tudi sam sem si v preteklosti izdelal nekaj nastavkov za žrela, ki sem jih koristno uporabil, ko sem posumil, da bi lahko prišlo do ropa ali pa, ko je do ropa tudi v resnici že prišlo. Ni je tako slabe družine, ki je s tem sistemom ne bi obvaroval pred ropanjem. Več o tem pa v zaprtem delu, če bo do njega kdaj prišlo.

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14721Odgovor Janko
Sr Avg 24, 2005 6:21 am

Divji, malo me spomni še naslednji teden. Včeraj sem se domislil, da lahko odprem poseben "predmet" v e-ČISu, kjer se bi lahko šel s čebelarji manjša testiranja, kot tale z dodatki na žrelu. Za vpis bom pripravil psebno ključno besedo, ki bo zadevo zaprlo v krog prijavljenih in za delo zainteresiranih čebelarjev. Danes moram dokončati predstavitev za zvečer. Če prej ne, bo jutri tudi na netu, pa še kaj zraven.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15043Odgovor Janko
To Sep 13, 2005 6:43 am

Sedajle sem se zgroziul, da sem spet nekaj obljubljal. Za tele psokuse bo res treba vam nekaj narediti v e-ČISu. Tule bi pa lahko nadaljevali razpravo o eko-čebelarjenju. V TBH temi sem povedal, da je možnost uporabe eko-sladkorja, ki pa je seveda zelo drag - blizu 400 SIT. Točno ceno sem pozabi. Po drugi strani pa se bojim, da ti eko čebelarji delajo še kake druge stvari, ki niso najbolj primerne. Na primer zadelate čebel s časopisnim papirjem, ki ga čebele kasneje lepo zgrizejo. A veste koliko je strupov v časopisnem papirju? To je prava groza. Verjetno velja tudi še tista fora, da lhko v eko-kmetovanju kompostirate časopisni papir. To je vsekakor slabše kot pa, da bi imel v kompostu koščke plastike. Več strupov odda papir kot pa plastika. Samo toliko v razmislek. In čebelarji preradi tlačimo vsemogoče materijale v panje.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
PridruženCOLON Ne Apr 17, 2005 7:01 pm
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15437Odgovor bara
Pe Sep 30, 2005 11:14 pm

A veste koliko je strupov v časopisnem papirju? To je prava groza. Verjetno velja tudi še tista fora, da lhko v eko-kmetovanju kompostirate časopisni papir. To je vsekakor slabše kot pa, da bi imel v kompostu koščke plastike. Več strupov odda papir kot pa plastika. Samo toliko v razmislek. In čebelarji preradi tlačimo vsemogoče materijale v panje.
Janko!

Tale EKO scena je huda tržna niša... Je pa res, da so pravila igre huda. S 1.1.2006 se začne odvijati in še nove uredbice prihajajo...
Časopisnega papirja pa itak nimaš kaj basati v panj, saj ti to prepoveduje kar nekaj zakonodaje...

Upam, da so si naši ekološki čebelarji že priskrbeli posebno oznako. Moje mnenje je, da to ne bi bilo slabo. Pa upam, da ne nasedajo raznim obrazložitvam, kako se ne splača čebelariti na ekološki način...

Odkar sem zadnjič govorila s človekom, ki je pri nas v DU zadolžen za to področje, mi je postalo jasno, zakaj je pri nas tako..., da ostaja Slovenija v kameni dobi...
Nobena tema ni tako trda, da je sveèa ne bi mogla razsvetliti.

www.varna-hrana.si/

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15442Odgovor divji cebelar
So Okt 01, 2005 10:14 am

Draga Bara lahko to o ekološkem čebelarjenju malo bolj natančno pojasniš. Zelo dobro sem si prebral pogoje za t.i. ekološko čebelarjenje in ti upam trditi, da bo vsak čebelar, ki ima malo več panjev takoj zbankrotiral ali pa ostal brez čebeljih družin. Šele takrat, ko bo trg pripravljen za med pridobljen na ta način odšteti bistveno več denarja, bi takšno čebelarjenje lahko postalo ( ne donosno ) temveč le ekonomsko sprejemljivo. Ni dobro tako na pamet podajati trditev, ki v vsakdanji praksi nimajo ekonomske potrditve. Ob tem pa bi tudi država morala kar globoko seči v lasten žep in tem čebelarjem izdatno subvencionirati nabavo ekoloških satnic ter drugih alternativnih sredstev za zdravljenje ali dohranjevanje in še za kaj. Čebelarji bi se poizkusili tudi na tem področju, če bi jim bili zagotovljeni ustrezni pogoji. V sedanjih razmerah so to lahko le poizkusi posameznih zanesenjakov. Škoda, da je tako !!!

Uporabniški avatar
mihi
PrispevkovCOLON 152
PridruženCOLON Po Jul 18, 2005 12:23 pm
KrajCOLON Pekre

OdgovorCOLON # 15444Odgovor mihi
So Okt 01, 2005 10:34 am

Divji!

Bara ti bo gotovo pojasnila. Denar oz. subvencije so, ekološko pridelani med pa ima v ostalih DČ mnogo višjo ceno. Bara verjetno govori na podlagi podatkov raziskav, ki jih dela Leatherhead, pa verjetno ima točne podatke. V praksi v Sloveniji pa moraš imeti jajca in ko se spustiš v to, greš v boj z državo in vsemi, kot na vseh področjih. Kar vprašaj Baro, kako se bori s parimi ministrstvi, ker mora dokazovati, da ima ona prav, oni pa napačno.
Zato je pa verjetno namignila na posebno oznako ekološki in s tem na združevanje.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15448Odgovor divji cebelar
So Okt 01, 2005 10:53 am

mihi napisal/-aCOLONDivji!

Bara ti bo gotovo pojasnila. Denar oz. subvencije so, ekološko pridelani med pa ima v ostalih DČ mnogo višjo ceno. Bara verjetno govori na podlagi podatkov raziskav, ki jih dela Leatherhead, pa verjetno ima točne podatke. V praksi v Sloveniji pa moraš imeti jajca in ko se spustiš v to, greš v boj z državo in vsemi, kot na vseh področjih. Kar vprašaj Baro, kako se bori s parimi ministrstvi, ker mora dokazovati, da ima ona prav, oni pa napačno.
Zato je pa verjetno namignila na posebno oznako ekološki in s tem na združevanje.
Pozdravljen!
Saj se v osnovi strinjam s tabo, vendar je kaj takega v sedanjih razmerah skoraj neizvedljivo. Vedeti je treba, da bi čebelar, ki bi želel preiti iz konvencionalnega načina na eko sistem, za ta prehod porabil kar nekaj let. Na žalost ne gre tako, da se danes odločim, da grem v naslednjem letu na nov način čebelarjenja in tako spomladi tudi začnem. To bi moral biti projekt, ki bi imel tako materialno kot tudi strokovno podporo države in vseh njenih sektorjev, ki na tem področju lahko kaj postorijo ali pomagajo. In šele tako bi čez nekaj let lahko rekli, da beležimo prve rezultate na področju eko čebelarjenja. Ker projekta ni, izgleda, da tudi na ravni države interesa za kaj takega ni, pa pač vse ostaja na deklarativni ravni z izražanjem pobožnih želja. Ko bo in če bo projakt postavljen in ustrezno podprt, bom vsekakor zraven.
Lep pozdrav!

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 15631Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Okt 14, 2005 5:25 pm

Tukaj najdete par povezav kjer lahko vidite vsaj fotke (tisti ki ne berete anglesko). Je to isto kot sem postavil u Tiskane medije...

To vam je ta "super cebela" o katerih se toliko govori. Sedaj jih je pa mozno nabaviti. (vsaj u ZDA!) So pa zelo drage: od $75.00 + 30.00 postnina - $250.00 + 30.00 postnina...

http://www.ars.usda.gov/is/pr/2005/051013.htm

http://members.aol.com/queenb95/catalog ... hor2391365
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 17236Odgovor FRANK IZ KANADE
Ne Dec 25, 2005 2:22 am

SC - small cell/ majhne celice iz cistega voska, importiranega iz Afrike.
Certifikacija/ garantirano - crno na belem...

Germany
A. Kieweg
Bahnweg 2
D-92318 Neumarkt
Germany
Phone: ++49-9181-20573
Email: Adolf.Kieweg@t-online.de
Foundation: cell size 4.9mm or 5.1mm. Certified residue free wax (imported from Africa), price per kg: 8.70 EUR
http://www.die-oberpfalzwabe.de

C. Graze
Staffelstrasse 5
D-71384 Weinstadt
Germany
Phone: ++49-7151-969230
Email: BienenGraze@gmx.de
Mold: water cooled silicon rubber.
Cell size 4.8 mm (designed for export to Africa)
Price (Langstroth standard size) : ca. 630.- EUR
http://www.bienen-graze.de

M. Rettig
Unter Kleeburg 10
D-54296 Trier
Germany
Phone: ++49-651-22390
Email: info@imkereibedark-rettig.de
Mold: Silicon rubber, cheaper version.
Cell size 4.9 mm or 5.1 mm
Price (Langstroth standard size) : 153.- EUR
http://www.imkereibedarf-rettig.de
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 17256Odgovor FRANK IZ KANADE
To Dec 27, 2005 8:33 pm

Kar dosti se govori na nasi strani luze o teh glivicah - ali karkoli so ze, toda nibeden pa se ni uspel da najde nekoga ki bi sel ven na vejo in to stvar pridelal za splosno uporabo.

Izgleda da smo cebelarji u istem colnu kot pa clovestvo z zdravstvenimi problemi?
Conglamorati financirajo ogromne vsote denarja na "zdravila," toda nobeden pa noce na mizo vrzt pocenega grosa za stvari ki bi nam te stvari enkrat za vselej pozdravile.
Seveda denarnice se polnijo s prodajo zdravil! ce pa potrosis denar za nekaj kar bi se tega resilo se pa ta rec samo proda potrosniku samo enkrat in potem se pa zlati studenec posusi. Zato pa se veliko zdravil ki bi pozdravilo clovestvo in nase stiri in vec noge prijatelje - tega se seveda ne vidi!!!!

Na prvi fotki je ena taka glivica ki baje napade varojo in jo ubije...

http://www.slovenski-cebelarji.com/gall ... Thompsonii

Na tej fotki je ena u steklenem kroznicku :

http://www.slovenski-cebelarji.com/gall ... Anisopliae

In tukaj je povecana 2000 X :

http://www.slovenski-cebelarji.com/gall ... d=35189_MA

Torej ce jih nikoli ne dobimo u stacuni - takole pa si lahko vidite kako te stvari vsaj izgledajo...
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17257Odgovor Janko
Sr Dec 28, 2005 8:08 am

Glivice so sicer po svoje krasna "pogruntavšna". Za praktično uporabo pa je problem v trosih, ki ne smejo zaiti v med. Obstaja omejitev glede vsebnosti katerihkoli trosov mikroorganizmov v medu. Obetavnejši bi bil kak virus, ki bi škodil le varoji in ne čebeli. Razlike v metabolizmu so dovolj velike, da bi se dalo najti kak specifičen virus, ki bi varoji vsaj malo ponagajal.

Sicer pa je zanimiv letošnji patent uporabe snovi, ki jo sicer izločajo čebele iz čeljustne žleze (2-heptanon). Ta snov pomaga čebelam pri gnetenju propolisa in satja. Prisotna je tako v propolisu kot v vosku, seveda v svežem ne preveč toplotno obdelanim. Patentirani načini sicer niso tako učinkoviti kot so že dodelane metode z oksalno kislino, imajo pa uporabno vrednost. Malo bo prispevala tudi cena, ki je 2X višja kot za OK (katalogi kemikalij). Ta snov je zanimiva predvsem za to, ker se že naravno pojavlja v panju. Poleg tega je hlapljiva brez gretja. V patentu so opisani postopki za počasno izhlapevanje te snovi.
Morda pa rezultati odpadanja varoj po tretiranju tople raztopine alkohola s propolisom deluje bolj zaradi vsebnosti 2-heptanona?? Morda pa bo v eko-čebelarjenju praksa uporabe izparilnikov s svečko iz svežega čebeljega voska in izparevanje alkoholne razstopine s svežim propolisom????? Seveda ni še tega nihče preizkušal. Ima pa nekaj osnove v raziskavah vezanih na omenjen patent:
http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Pars ... /6,843,985

LP
doc. dr. Janko Božiè

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 17732Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Jan 20, 2006 7:25 pm

Pozdravljen Dr. Janko !

Spominjam se da smo malo diskutirali tukaj, in drugje na tem forumu, o - glivicah - fungusu ki naj bi nas resil Varroe?
Reklo se je da so amerikanci delali na proizvodnji nacina s katerim naj bi se te glivice predstavilo u panj in Varroi naj bi bili dnevi steti !!!???

Zal pa vam moram sporociti da so na AHPA sestanku u Houstonu, Texas, prejsnji teden sporocili neugodno novico: Bob Cox, from Waslaco Laboratorij je sporocal da fungus - glivice niso delale kot so si zamisljali.
Waslaco laboratorij je startal s proizvodnjo trakov s katerimi naj bi se te glivice predstavile u panj - toda glivice na teh trakih so se pa posusile in pomrle in nobenega efecta na Varrojo ni bilo dosezenega.
Gospod Cox pa je sedaj zelo pesimisticen in cela zadeva s temi glivicami pa kar pocasi zamira. Izgleda da se bo vse to izluscilo kot samo se ena ideja ki bo mogoce ostala samo se to - ideja na papirju.
Zanimanje in denar da bi se to uvedlo kot kontrola za zatiranje Varoe pa se je tudi z temi glivicami POSUSILA !

Torej, za tiste ki si zelijo iznebit drogov, giftov in strupov pa ostane samo ena pot - nazaj - in zacet od zacetka z organicnim cebelarjenjem.
U ZDA je pa vsaki dan vse vec cebelarjev ki jim je varroa vzela vse in so pa sedaj spet nazaj na konju in vsi pa cebelarijo uspesno brez strupov, in dopov - nekateri ze 18 let. Oh, varoo imajo, samo jih pa ta zadeva nic vec ne zanima. Cebele so sedaj zdrave in vesele in dokaj mozne da sozivijo z varroo. In tudi secondarne bolezni in preglavice nic vec ne delajo nobene skode. Ker zdrave, odporne in vesele cebele s tem nimajo vec nobenih preglavic.

Torej, ceprav so tukaj izgube do 90% druzin - vse pa ni izgubljeno. Ko cebelar vseeno mora zacet znova - je pa dobra ideja da se zacne kot treba - sajvsi vedo zelo dobro da sedanji nacin je katastrofalen. Tudi tisti ki se tako - tako uspevajo pa lahko svoje pridelke samo zlivajo u gnoj - saj je vse zagiftano in prodaja bo pa kmalu nemogoca!!!
Cebelarji smo zajebali situacijo z idejo da vecje je boljse - sedaj pa je cas da se vrnemo nazaj na zacetek - ker vse se ni izgubljeno...

Je pa nekaj za pomislit. Pomlad prihaja in z njo nove preglavice in propad druzin - da o usranem pridelkom niti ne govorim...
Regards,
Frank

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 17733Odgovor divji cebelar
Pe Jan 20, 2006 7:50 pm

Frank iz Kanade je zapisal:

Cebelarji smo zajebali situacijo z idejo da vecje je boljse - sedaj pa je cas da se vrnemo nazaj na zacetek - ker vse se ni izgubljeno...

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 17738Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Jan 20, 2006 8:19 pm

In ni me sram tega (in marsicesa) priznati!
Prisel je cas da vsi priznamo da je zadeva zasrana vse do kraja...
Mnogo posameznikov je pa ze prilezlo iz te maze in ce si pa kar vsi podamo roke sii pa lahko skupaj pogledamo to luc na koncu crnega tunela!
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 17739Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Jan 20, 2006 8:37 pm

Sedaj ko sem pa tole zgoraj se enkrat prebral imam pa majckeno slutnjo da je to mogoce namig da je to nasa krivda? Mogoce se motim, toda ce je se kdo z enakim obcutkom sem pa kompeled da objasnim da je pri nas (ZDA) g. A. I. Root ze okoli leta 1890 opozarjal da gre vecje satje (5.4) nasproti nacelom narave in da bo conflikt med floro in "super" cebelo!
Tudi Dadant je ze pred vec kot sto leti proizvajal 4.8 - 4.9 satnice in je opozarjal proti tavelikim satnicam ki so se pojavile in sirile u Europi!
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17822Odgovor Janko
Po Jan 23, 2006 7:50 am

Frenk, havla za opozorilo o nanjnovejših rezulatatih možne prektične uporabe glivic. Kolikor poznam tele raziskovalce bodo še termarili s tehnikami vnosa. Osebno se strinjam, da je potrebno prisluhniti naravi. Morda se celo skriva kaka rešitev v gozdovih zahodnega Balkana, kot to danes pravijo bivši Jugi.

Manjše čebele bi znale kaj doprinesti. Rad bi pa opozoril na eko čebelarja iz Arizone?. Sedajle se ne spomnim imena cenjene gospe čebelarke. Zadnjič sem videl dokumentarec na TVju o "čebelah obijalkah" in sta bila na televiziji, ker sta uspela s selekcijo nekoliko umiriti svoje čebele, po drugi strani pa zaradi afriških genov ni problema z varoo. V Evropi si pač ne bomo morali pomagati z afriškimi geni. So pa tudi primeri na stari celini, ki kažejo na možen uspeh z naravi prijaznimi načini.

LP
doc. dr. Janko Božiè

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 17844Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Jan 23, 2006 7:11 pm

Dobro bi bilo ce bi ta dva mozakarja u Texasu nadaljevala z to raziskavo.

Ta zenska iz Arizone pa je Dee Lusby in njen moz, Ed. On je ze tretje generacije cebelar, ona pa je zacela - seveda po poroki.
Jaz sem clan njihove skupine in vem da se Dee zelo rada razjezi ko jim ocitajo da je njihov uspeh, (ze 18 let sploh nic ne tretirajo proti nobenim boleznim ali zajedalcem!) na Afriske cebele -AHB! Ona pa trdi da so njihove
cebele ferral - divje in ne AHB.
Njihov uspeh pa je u glavnem majhne celice in zdrave in odporne cebele.
Oni niti ne uporabljajo sladkorja za krmljenje! Saj je bilo ze dokazano da sladkor ni prevec dobra hrana za cebele. Bilo je ze tudi dokazano da z sladkorjem futrane cebele so bolane, troti imajo manjse stevilo spermov in matice imajo krajso zivljensko dobo z manjsimi (ovaries) - jajcniki?? Torej nasplosno bolne - manj odporne cebele!
Na splosno - njihovo cebelarstvo je slo nazaj do zacetka. Ko se je varroa pojavila u ZDA, sta onadva - kot vsi - uporabljala vse sorte strupe! Varroa se je pa temu privadila in cebele so jima pa pomrle - dol od 900 druzin pa do nekih petnajst. Pol pa sta pozgala vse kiste in okvirje - ker so strupi u lesu in vosku! Zacela pa sta iz nova, z vecjo pozornostjo na divje cebele.
Sedaj pa - letos bosta imela okoli 1200 druzin in to vse na majhnih celicah, svezem (ne komercialnem) satju in nobene umetne hrane.
Moramo pa priznat da njihov nacin cebelarjenja ima nekaj vsebine! Kajti cebelarji in ZDA izgubljajo do 90% cebel letno - onadva pa napredujeta.

Po celi ZDA pa je sedaj pomik na majhne celice in nic vec uvazanja cebel. Cebelarji lovijo divje roje in si sami iz teh vzrejajo matice. Izdelijejo tudi zemljevid celega sveta kjer bodo oznacenna vsa mesta z divjimi cebelami.
Tako da jaz lahko pridem u Australijo in z GPS-om u roki grem do partikularnega drevesa u katerem so divje cebele in si ulovim divji roj.

Nazadnje pa le spoznavajo da ni dobro ce se cebele uvazajo vsevprek. Kajti ko so pripeljane u drugacno podnebje in niso temu prilagojene jih bolezni in zajedalci u dveh ali pa treh letih poslihtajo.

Glede Lusby's majhnih cebel? Seveda z sirjenjem "Ubijalskih" cebel imata ta dva cebelarja kar veliko preglavic z strani drzave. Kajti inspektorji takoj ko vidijo majhne cebele - so pa seveda mnenja da so le-te Afrikanke - torej jih je treba pozgati! Tudi prebivalstvo nasplosno se vsi tresejo od straha pred cebelami in mnogo cebelarjev pa sedaj povrh varroe imajo se ljudi ki jim razmetavajo, zastrupljajo in pozigajo panje!!!!
Mogoce bo pa treba prehoditi se dolgo pot preden se prebivalstvo malo pomiri od te pretirane Holywoodske panike.
Lusby-jeve cebele so pa kar mirne - saj jih onadva opravljata kar u kratkih hlacah in kratkih rokavih, brez rokavic. Onadva pravita da ce so cebele zdrave, brez strupov in sladkorja u satih in kistah - cebelce so pa pol bolj vesele in zdrave in jih sploh ne mika da bi te opikale...

Jaz bom pa vse to tudi sam poizkusil letos. Samo pri nas u Kanadi nobeden nima nobenega zanimanja in tudi ni nikjer nic za kupiti, glede materiala za organicno cebelarjenje. Seveda trgovanje preko meje pa ni dovoljeno. Torej spomladi se bom pa klatil po nasi divjini in kdo ve mogoce pa bom naletel na kaksno divjo druzino. Pojma nimam ce divje cebele zivijo u nasih krajih. Morale bi do 60-te latitude. Toda prezivet naso zimo in varrojo, bo pa res treba najt "super cebelo!"
Regards,
Frank

scopoli
PrispevkovCOLON 369
PridruženCOLON Ne Maj 30, 2004 3:04 pm

OdgovorCOLON # 19995Odgovor scopoli
To Maj 16, 2006 9:20 pm

ravno prebiram ul pa posredujem ,območja primerna za ekološko čebelarjenje
http://www.uradni-list.si/1/ulonline.js ... dhid=62667

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 20002Odgovor Pike
Sr Maj 17, 2006 9:06 am

MAdonca sploh nisem vedel, da kaj takšnega obstaja?

Uporabniški avatar
bojÄŤ
PrispevkovCOLON 59
PridruženCOLON Po Jul 18, 2005 6:17 pm
KrajCOLON Domžale

OdgovorCOLON # 20004Odgovor bojÄŤ
Sr Maj 17, 2006 9:53 am

Ekološko čebelarjenje ni hec in če se držiš vsega ter spoštuješ še biodar standarde potem je to res prva liga med. Kar vprašajte Baro, ki je sedaj stalno med ekološkimi kmeti.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov