žaljbelj v medu

Arhivirane teme 2006
tom
PrispevkovCOLON 168
PridruženCOLON Če Jul 22, 2004 5:34 pm
KrajCOLON Bela krajina

žaljbelj v medu

OdgovorCOLON # 21551Odgovor tom
Sr Okt 04, 2006 11:07 pm

zadnjič sem pri enemu čebelarju poizkusil
med v katerem so bili cca mesec dni namočeni listi žajblja.

med ( lipov) je bil res edinstvenega okusa.

ali kdo to počne, ali pa kaj drugega podobnega?

lp
tom

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
PridruženCOLON Ne Apr 17, 2005 7:01 pm
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21553Odgovor bara
Če Okt 05, 2006 12:16 am

Žajbel je strupen. Tut čaj sam grgra, ne pije... Upam, da ne počnejo še kaj hujšega, sicer pa lahko doma poješ kar hočeš, samo v promet ne dajajte tega...
Nobena tema ni tako trda, da je sveèa ne bi mogla razsvetliti.

www.varna-hrana.si/

tom
PrispevkovCOLON 168
KrajCOLON Bela krajina

OdgovorCOLON # 21568Odgovor tom
Če Okt 05, 2006 9:05 am

huh, žajbelj da je strupen?
v kakšnih količinah?

hvala
lp

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21570Odgovor bara
Če Okt 05, 2006 9:10 am

Toksičnost

LD50 ORALE (ORAL): > 2g/kg za žajbel

www.varna-hrana.si/

Uporabniški avatar
EMIL
PrispevkovCOLON 42
PridruženCOLON Ne Avg 08, 2004 11:10 am
KrajCOLON Okolica Kranja

Med

OdgovorCOLON # 21572Odgovor EMIL
Če Okt 05, 2006 9:42 am

Doma imam kozarec žajblovega medu,ki sem ga dobil za darilo.Bara,prosil bi za tvoje mnenjene o njegovi uporabi.
lp

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

Re: Med

OdgovorCOLON # 21574Odgovor divji cebelar
Če Okt 05, 2006 9:58 am

EMIL napisal/-aCOLONDoma imam kozarec žajblovega medu,ki sem ga dobil za darilo.Bara,prosil bi za tvoje mnenjene o njegovi uporabi.
lp
Žajbljev med je zelo cenjen in ga kar brez skrbi uživaj. Saj ne gre za izločanje eteričnih olj in drugih substanc iz listov žajblja namočenih v medu. Pa tudi glede "strupenosti" žajblja si preveč ne belite glave. Sam žajbljev čaj uživam že vse od otroštva, pa sem še vedno živ in hvala bogu, relativno zdrav. Tudi tukaj velja, da nobene arcnije preveč ni nikoli dobro. Žajbelj vas sigurno ne bo popeljal na drugi svet, prej tisti "zdravi ?!" prehrambeni artikli, ki jih kupujete po marketih in voda, ki vam teče doma iz pip.

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 21580Odgovor bogdan
Če Okt 05, 2006 11:27 am

bara napisal/-aCOLONŽajbel je strupen. Tut čaj sam grgra, ne pije... Upam, da ne počnejo še kaj hujšega, sicer pa lahko doma poješ kar hočeš, samo v promet ne dajajte tega...
Lahko daš v promet, če pravilno označiš: "žajbljev med UBIJA"...
hehehe :lol:
Naj medi, kjerkoli ze si...

tom
PrispevkovCOLON 168
KrajCOLON Bela krajina

OdgovorCOLON # 21581Odgovor tom
Če Okt 05, 2006 11:31 am

dobro je, sem se že vstrašu;-)), da je to res neka toksičnost....

sicer pa bo morda še bara kaj dodala
lp
tom

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21582Odgovor divji cebelar
Če Okt 05, 2006 11:32 am

bogdan napisal/-aCOLON
bara napisal/-aCOLONŽajbel je strupen. Tut čaj sam grgra, ne pije... Upam, da ne počnejo še kaj hujšega, sicer pa lahko doma poješ kar hočeš, samo v promet ne dajajte tega...
Lahko daš v promet, če pravilno označiš: "žajbljev med UBIJA"...
hehehe :lol:
z dodatkom "minister za zdravje opozarja"!

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21585Odgovor bara
Če Okt 05, 2006 2:56 pm

Emil, žajblov med je super stvar. Problem je tisto namakanje listov. To je npr. isto kot pri tisi so jagode užitne, če pa ješ liste umreš. Jest, če bi pila žajblov čaj, kot ga pije npr. divji, mi odpovejo ledvica. Je pa drugače žajbelj zelo toksičen, je pa seveda odv. od posameznika. Se pravi, če ne sme biti veš kot 2 g na kg..., to pomeni, da če mam jest 50 kg, pol recimo, da zame ni toksično, če je v 1 kg medu namočenega pod 100 g žajblja, ga je bilo verjetno pa več...,? sicer pa žajbelj ni živilo in če bi rekli, da ker je "zdravilo", so zdravila v večjih količinah sranje oz. strup. Za žajbelj rabiš že skoraj varnostni list...

www.varna-hrana.si/

Uporabniški avatar
guliver
PrispevkovCOLON 354
PridruženCOLON Ne Nov 27, 2005 11:49 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 21588Odgovor guliver
Če Okt 05, 2006 4:35 pm

A nimaš ti enih et. olj? Pa ravno z žajbljevim si se najbolj zafrkavala, ker si rabila skoraj da ne že orožni list, zaradi tistih zadev, kaj je že bilo, ma nekaj na t.

Ti maš samo tista za konzumiranje? Sej se moram oglasiti pri tebi, ker rabim olja, pa tudi Mojcina olja.

A se spomniš, ko si norela, ker sva v Kranjski Gori pila žajbljevo mleko, ker je tisti nori kmet pasel krave v žajblju, pol so mele pa krave same težave.

Pa prof. Spanring nama je tudi parkrat povedal, da žajbelj ni za uživanje, ampak le za grgranje.

Še boljša je bila pa tista tvoja s plešcem, ko si krvavela, pa si pol sicer nehala krvavet, ampak si bla pa popolnoma dementna. To je tko, če te zjebe doza.

Se ti narišem na vratih.

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21590Odgovor carniolan
Če Okt 05, 2006 4:47 pm

Zajbelj - Salvia officinalis = Salvia a ni to latinska beseda ki pomeni " tisti ki ozdracvlja" - étericno olje DALMATINSKEGA zajblja je najbolj toksicno ne pa ostalih zajbljev -

Se noben Hvarcan ali Drvenican oz Visan ni umrl od zajbljebvega medu
Glede LD doz pa se gre verjetno za étericno olje. (LD letalna doza - smrtna)
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21597Odgovor bara
Če Okt 05, 2006 8:49 pm

Carniolan tisti obmorski je res strup...
LD je smrtna doza.

Žajbljev med je super, samo saj veš čebele ne nabirajo listov. Zame je žajbljev med najboljši med. In to je seveda OK za uživanje.

Listi žajblja so pa samo za grgranje. Če hočeš imeti OK ledvica, pol ga ne piješ. Pri ledvicah pa veš kako je, da nimaš ne vem kakšnih težav al te pa baše popolnoma kaj drugega, ker maš npr. preveč kreatiinina, pol si pa kar naenkrat na dializi...

LD pa mislim da je res od et. olja, samo, če si popariš veliko dozo žajblja za čaj, tudi ni ravno OK. Odvisno kolk dobr ti funkcionira organizem, mene sigurno zvije...

www.varna-hrana.si/

tom
PrispevkovCOLON 168
KrajCOLON Bela krajina

OdgovorCOLON # 21598Odgovor tom
Če Okt 05, 2006 11:54 pm

bara si me prepričala
hvala
lp
tom

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21599Odgovor divji cebelar
Pe Okt 06, 2006 7:22 am

Ubogi žajbelj, česar vse ga niste obtožili. Zanimiva je tista, da je kmet pasel krave v žajblju ?!!??!!
Če bomo tako nadaljevali, bomo jutri dali na seznam smrtno nevarnih rastlin še kamilico in koprivo, pa rman in vse vrste met , da bi na koncu prišli do tega, da je zdravo in koristno le tisto kar pride iz Bayerjevega tekočega traku.
Spomnim se pred leti so razni "strokovnjaki" razglašali, da paradižnik povzroča raka in potem po vrsti še določene druge vrste zelenjav in sadežev. Sposobni so za nevarno in škodljivo razglasiti vse razen tistih stvari, ki v resnici pomenijo kugo nove dobe in jo je zakrivila ravno ta "stroka" kot dekla in priležnica kapitala.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
PridruženCOLON So Maj 08, 2004 5:47 pm
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21606Odgovor anton_zor
Pe Okt 06, 2006 9:51 pm

Žajbla sicer ne dajem v čaje za pitje. Dajem pa ga v mešanico še z drugimi želišči za dodajanje k sladkorni mešanici za krmljenje čebel. Kakšnih nezaželenih učinkov pri čebelah nisem še opazil.
Dajem pa ga vedno , naprimer pri pečenju rib. Vršiček žajbla daje ribam prijetni okus in aromo.
Bara , kaj porečeš na to, prav ali narobe.
Vse ostale ugotovitve si lahko ogledate na moji domaÄŤi strani:
http://www.cebelarstvo-zor.tk
http://www.cebelarstvo.bled.eu.org

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21608Odgovor divji cebelar
So Okt 07, 2006 7:48 am

Kaj sprašuješ ? Seveda narobe ! Vse kar ni ustvarjeno v laboratorijih kemičnih multinacionalk je narobe. Najhujši strup, ki je sploh kdaj rastel na tej prelepi slovenski zemljici, je prav žajbelj. Vstran od njega. Izogibaj se ga kot hudič križa. To je hudičeva rastlina s kateri peklenšček zasvaja nedolžne krščanske dušice. Kar uporabljaj žajbelj, če bi rad videl kako od znotraj izgleda pekel.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21612Odgovor anton_zor
So Okt 07, 2006 6:53 pm

Divji

Si pa še vedno za hece.

Uporabniški avatar
zoro
PrispevkovCOLON 403
PridruženCOLON Ne Nov 27, 2005 12:44 pm
KrajCOLON okolica Kranja, sicer iz LJ

OdgovorCOLON # 21620Odgovor zoro
Po Okt 09, 2006 12:36 am

G. Zor!

Verjemite, da tudi Bara je razne zrezke z žajblom. Vsaj takrat, ko ji jaz kuham. Ona namreč ne kuha, ker je zanjo to totalna zguba časa.

Je pa sprobala že marsikaj hujšega od enega ubogega žajbla. Dela veliko poskusov. Preden kaj sproba vedno sprašuje, "a misliš, da me bo zvilo?"

Pri tistih kravah, ki so se pasle na žajblu sem bil pa tudi jaz navzoč. Tisto je bila res komična zadeva. Žajblovo mleko, pa cela horda veterinarjev, ker so imele krave težave. Divji, to je resnična zgodba, na katero se vedno nasmejimo.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21633Odgovor anton_zor
Po Okt 09, 2006 9:55 pm

g. Zoro

Boste videli kako bo Bara še z veseljem kuhala. V to sem prepričan.

Uporabniški avatar
zoro
PrispevkovCOLON 403

OdgovorCOLON # 21636Odgovor zoro
Po Okt 09, 2006 11:23 pm

Tone, to bi pa res rad videl. Ona je pravi antitalent za kuhanje.

Uporabniški avatar
guliver
PrispevkovCOLON 354
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 21637Odgovor guliver
Po Okt 09, 2006 11:28 pm

Zoro, tuki se pa jest ne strinjam s tabo. Kadarkoli sem bil pri njej na morju je zelo dobro kuhala. Če ima čas full dobr kuha. Pa tudi uno žensko milino in toplino ima v sebi.

Sicer se pa strinjam s Tonetom, da bo še kuhala, če ne prej, ko bo imela otroke, to bo pa zelo kmalu. Zoro morda nekaj ne veš?

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21643Odgovor Pike
To Okt 10, 2006 9:34 am

Z ženo in otroci sem bil na počitnicah. Tam (Tunizija) je znano, da se kaj hitro dobi driska, če piješ njihovo vodi in ješ sadje. Ok, prvo noč v hotelu ni bilo kje kupiti vode, pa sem pil njihovo, pa drugi dan sem tudi pil njihovo in zadnji dan tudi. Nobene driske, nič bolel trebuh. Ampak sem vzel s sabo moj najhujše rcnije namočene v žganju. Žajbelj, materina dušica, rman, šentjanževka. Vsega skupaj sva z ženo spila 0,8 dcl v enem tednu in ogromno coca cole pa ni bilo nič. Otroka sta žulila cocacolo in tudi ni bilo nič. Nekateri so bili pa tako driskavi, da je bil cel hudič.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21644Odgovor Pike
To Okt 10, 2006 9:35 am

Žajbelj (liste) dajem tudi svojim papigam in do sedaj ni še nobena poginil. Tudi sam rad žvečim žajbljeve liste in moji otroci tudi pa še nikomur ni bilo nič?!

uzuroš
PrispevkovCOLON 6
PridruženCOLON Če Avg 24, 2006 11:02 am
KrajCOLON Lopar(Koper)

STRUP!!!

OdgovorCOLON # 21649Odgovor uzuroš
To Okt 10, 2006 1:14 pm

Ko sem bil majhen mi je mama kuhala žajbeljelj vedno ko sem kašljal, sedaj imam tri grmovnice žajblja, vadno ko kašljam si odtržem vejico in ko me zagrabi kašelj lepo čikam žajblove liste. Namakam ga tudi v zganje in to tako da namočim kar ogromno količino listov. Lani sem imel neke bolečine okoli ledvic in me je zdravnica poslala na test vode in krvi. Ne boste verjeli, da tako dobrih izvidov še ni videla. vse je bilo OK.
Sicer pa sam priznavam zelišča in vse pridelke čebel, od kar sem prišel iz vojske l 2000 še nisem imel vročine in nobene virozne bolezni. Lani so vsi pri moji punci imeli neke bolezni pa mi je punca rekla naj bom doma da ne bom zbolel. Tudi zakašljal nisem.
Za konec moje priporočilo pite med in uživajte propolis skratka vse kar vam narava ponuja.

[/u]
ÂŽIVI ZDRAVO Z NARAVO

tom
PrispevkovCOLON 168
KrajCOLON Bela krajina

OdgovorCOLON # 21650Odgovor tom
To Okt 10, 2006 3:17 pm

skrajno zanimiva postaja tale tema,
mogoče se še kdo oglasi s takšnimi ali
drugačnimi izkušnjami
lp
tom

Uporabniški avatar
zoro
PrispevkovCOLON 403

OdgovorCOLON # 21652Odgovor zoro
To Okt 10, 2006 4:16 pm

Pike, verjetno žajbelj žvečiš kot tobak in ga ne požreš dol? Al ga clo pogoltneš?
Ta ne bi bila ravno priporočljiva. Ptičem očitno paše?

Uporabniški avatar
guliver
PrispevkovCOLON 354
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 21653Odgovor guliver
To Okt 10, 2006 4:18 pm

Ja, za tiče je dobr.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21654Odgovor anton_zor
To Okt 10, 2006 4:27 pm

Ko >uzuroš <omenja propolis , moram reči da to zadevo sploh ne poznamo. Zadni tak poizkus sem napravil z propolisom pred 2 dnevoma. Prebil sem si glavo in to kar močno. Nakapov sem na rano in danes je že vse v redu. Skoraj zaceljkeno,

Uporabniški avatar
zoro
PrispevkovCOLON 403

OdgovorCOLON # 21655Odgovor zoro
To Okt 10, 2006 11:09 pm

Guliver sem preveril tamalo. Je kr vredu, pa ni panike. Sam veliko cukra je dons rabla, da si je uravnavala serotinin, ker ji je stalno kaj dvigovalo tlak.

G. Zor, res je propolis je najboljša stvar. Danes sem bil pri Bari in ona brez njega sploh ne preživi. Skos se maže z njim. Rane res dobro celi.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov