Palčke

Arhivirane teme 2006
divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

Re: Palčke

OdgovorCOLON # 21673Odgovor divji cebelar
Če Okt 12, 2006 8:56 am

mj napisal/-aCOLONPozdrav Vsem!

Ja, takole bom rekel. Nekaterim ne pride nič do živega. Še dobro, da so se čebele v naravi znale same "štimati" miljone let brez človeka, sicer danes ne bi bilo take debate. Morda bi se ukvarjali z kakšno elektronsko čebelo, nagačene ali napičene na igle pa bi gledali v muzeju skupaj z veterinarsko inšpekcijo in čebelarskimi strokovnjaki.
Nihče tukaj ne vsiljuje nikomer svojega mnenja. Frank je povedal o svojem poiskusu in jaz svoje opažanje.
Čebele v duplu pa so preživele prav zato, ker se ni vtikal človek v njihovo delo. Uporabile so svoj "prvinski" nagon za preživetje. Človek pa še ni prišel tako daleč, da bi odvrgel bergle, kot pravi Frank.
Čebelam je človek izumil nič koliko vrst panjev, jih omejil z matično rešetko in jim vsilil svojo voljo. Toda čebele, ki se osvobodijo čebelarjeve "tlake", dokazano živijo dalje v opomin stroki, ki trdi drugače.
Te debate nima smisla nadaljevati, saj ni še nihče poskusil nič v zvezi svobodnih čebel, razen Franka.
Ko izvem kaj novega se oglasim.
Z določenim delom navedenih "strokovnih" hipotez ter zaključkov se seveda ne strinjam. Ima pa avtor do njih vso pravico. In enako pravico imajo seveda tudi vsi tisti, ki tem hipotezam in zaključkom vneto pritrjujejo. Zaradi tega tudi ne nameravam započeti razprave na to temo in nobeni trditvi ali zaključku oporekati.
Mene zanima nekaj drugega in o tem sem pred časom že pisal na tem forumu. Ker strokovni delavci KIS-a spremljajo ta forum, so seveda vedeli za te čebele, ki so živele prosto v vdolbini zidu in tako so vedeli tudi za čebele, ki naj bi že nekaj let živele v nekem deblu v gozdu, o čemer je tudi poročal član tega foruma. Kaj so storili, da bi sami prišli to vseh teh čebel in strokovno ter znanstveno pregledali njihovo zdravstveno stanje, stanje satja-voska, medu in cvetnega prahu in še česa ???? Na to vprašanje pa bi si res iskreno želel odgovora.
Pa ne odgovora, da ni denarja, da to ni "projekt", ki bi ga bogato financirala EU ali država in podobnih štosov. Ko kje zavohajo kaj denarja so sposobni spisati še kako debele solzave elaborate, polne stokanja in jamranja nad svojo nesrečno finančno usodo, ki da jim preprečuje kak vidnejši prispevek v svetovno zakladnico znanja o čebelah in njihovem zdravstvenem varstvu. Po znanje tekajo čez lužo v Ameriko in po celotni Evropi, niso pa v stanju doma strokovno obdelati ene ali dveh samoniklih in prosto v naravi živečih čebeljih družin. In to naj bi se imenovala slovenska čebelarska stroka ??, ki že desetletja ni na svetlo dala nič omembe vrednega, razen kakih prevodov tujih avtorjev in še to v velikem delu njihovih zastarelih del ??!! Če bi po tem principu nekoč deloval in se ravnal Nikola Tesla, bi še danes sedeli ob petrolejkah in tudi po internetu se ne bi pogovarjali.
Slovenska čebelarska stroka nima premalo denarja, temveč daleč preveč .

mj

OdgovorCOLON # 21690Odgovor mj
So Okt 14, 2006 5:36 pm

Divji, lep pozdrav!

Počakal sem, da se oglasi kdo, ki je bolj "kompententen" od mene, ko si že navedel strokovnjake, ki berejo ta forum.
Tako mislim, da imaš popolnoma prav glede tega, kar si rekel o možnem "projektu", ki bi bil zanimiv za stroko. Morda pa jih to ne zanima zato, ker imajo že sami v kakšnem duplu še starejše gnezdo in ga potihem proučujejo. Morda so že "pogruntali", da se čebele lahko same branijo varoje a imajo še veliko zdravil na zalogi in morajo to prej prodati. Se hecam. Vseeno ne bi bilo slabo strokovno pogledati v to gnezdo.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
PridruženCOLON So Maj 08, 2004 5:47 pm
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21694Odgovor anton_zor
Ne Okt 15, 2006 12:51 pm

Mj

Napisali ste , da se že mogoče čebele same trebijo verozo. To zaenkrat je le pobožna želja. Mogoče , pravzaprev sigurno enkrat v bodočnosti. Še kar precej vode po treteklo preden bomo dočakali to. Veliko generacij čebel bo še moralo biti vzrejenih.. Seveda so že pričetki pri čebelah , da se poizkušajo , pa tudi so že vidni poizkusi , da se same že trebijo. To je znak , da lahko pričakujemo nekje v prihodnosti , da se nam ne bo več bati te nadloge.
Same pa trenutno še niso sposobne in brez čebelarjeve pomoči še ne gre.
Kar je pa napisal Divji , se pa znim popolnoma stinjam.
Vse ostale ugotovitve si lahko ogledate na moji domaÄŤi strani:
http://www.cebelarstvo-zor.tk
http://www.cebelarstvo.bled.eu.org

mj

OdgovorCOLON # 21695Odgovor mj
Ne Okt 15, 2006 4:38 pm

Spoštovani Anton!

Spregledali ste dejstvo, da so čebele že preživele brez človeka deset let tudi brez pobožne želje.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21696Odgovor divji cebelar
Ne Okt 15, 2006 8:30 pm

mj napisal/-aCOLONSpoštovani Anton!

Spregledali ste dejstvo, da so čebele že preživele brez človeka deset let tudi brez pobožne želje.
Dragi kolega, kdo pa te prisiljuje, da pri svojih čebelah zatiraš varojo ??? Saj ti nihče ne oporeka in ti ne daje prav nobenega povoda za stalno ponavljanje iste hipoteze.Ti imaš pač takšne čebele, ki to zmorejo, naše pa na žalost tega niso v stanju.Vsak pa ravna pač tako kot ve in zna in kot oceni, da je za njegove čebele najbolje.
Si sploh že kdaj videl kako izgleda čebelja družina, ki je hudo napadena s tem zajedalcem ?? In videl si eno ali dve družini, ki sta kakšno leto ali dve živeli neodvisno od človeka in iz tega delaš "strokovne" zaključke. Nisi pa videl stotine družin, ki so v naravi pomrle in o njihovi usodi ne veš nič.
Živi v svojem prepričanju in tudi drugim pusti, da živijo v svojih.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21697Odgovor anton_zor
Ne Okt 15, 2006 8:52 pm

Saj ni vredno da vam odgovarjam . Je že vse povedal Divji.
Izgleda pa , da o čebelah ne veste kaj dosti še manj pa o varozi.

mj

OdgovorCOLON # 21698Odgovor mj
Ne Okt 15, 2006 9:06 pm

Spoštovani!

Vse kaže, da ste prebrali le tisto, kar Vam ustreza. Kje sem pa trdil, da imam jaz take čebele. Je pa dejstvo, da so tudi take, ki preživijo brez naše pomoči. To pa drži, če se kaj razumem v čebele ali pa ne.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21700Odgovor divji cebelar
Po Okt 16, 2006 7:22 am

mj napisal/-aCOLONSpoštovani!

Vse kaže, da ste prebrali le tisto, kar Vam ustreza. Kje sem pa trdil, da imam jaz take čebele. Je pa dejstvo, da so tudi take, ki preživijo brez naše pomoči. To pa drži, če se kaj razumem v čebele ali pa ne.
Pozdravljen kolega!
Motiš se! Prebrali smo vse kar si zapisal. In želimo ti le povedati, da na osnovi srečnega naključja, da tu in tam kaka družina v naravi brez pomoči človeka preživi nekaj časa, še ni mogoče delati velikih zaključkov.
Res pa je, da bi takšna čebelja družina morala doživeti več pozornosti stroke in če si kaj podobnega imel v mislih, potem se seveda vsi strinjamo. Podrobnejši pregled zdravstvenega stanja tašnih družin, analiza medu, voska, cvetnega prahu in še česa, bi mogoče sčasoma razkril kaj česar danes še ne vemo in kar bi lahko pomagalo čebelarjem v bodoče. Če gredo tvoja prizadevanja v to smer, potem smo vsi na isti strani, le razumeli se nismo prav ali pa smo oboji bili v svojih navedbah malo nerodni in nedorečeni.
Lepo te pozdravljam!

mj

OdgovorCOLON # 21701Odgovor mj
Po Okt 16, 2006 7:59 am

Čebelarim trideset let in o čebelah in varoji z vami vred ne vem nič.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21702Odgovor divji cebelar
Po Okt 16, 2006 9:02 am

mj napisal/-aCOLONČebelarim trideset let in o čebelah in varoji z vami vred ne vem nič.
Kdaj smo pa trdili, da kaj vemo ??? Edini, ki je tukaj skrivnostno namigoval, da o tem nekaj ve, si bil kar sam. Dolgost čebelarjenja ni še prav nobena kvalifikacija, da bi o varoji kaj vedel. O tem lahko veliko več ve tudi kakšen od kolegov, ki čebelari veliko krajši čas. Le znal se je prav podučiti. V tem je skrivnost vedenja o kaki stvari.
Pa lep pozdrav in jeza škoduje zdravju !

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21703Odgovor Pike
Po Okt 16, 2006 9:06 am

Fantje no, dajte prosim malo bolj toleranto prenašati prispevke drug od drugega. Hvala!

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21704Odgovor anton_zor
Po Okt 16, 2006 10:54 am

Res je , mogoče tu pa tam katera družina preživi , brez pomoči. In mislil se tudi , da v teh 5-6 letih ki intenzivno spremljam varozo, da sem spoznal vso učenost. Pa pravim , še manj vem kot prej.
MJ -ju , bi vseeno svetoval , da le pogleda tudi moje izkušnje in analize na moji internetni strani. Če čebelarite že 30 let, potem bi mi mogoče kaj svetoval kar sem mogoče sam spregledal. Več ljudi več ve.

Da pa bi mogoče le spravil čebelarje k intezivnemu razmišlenju in mogoče k konstruktivni debati o tem, Postavljam eno vprašanje .

Zakaj naprimer . Ena družina v lanskem letu ni imela toliko varoje , da bi propadla. V naslednjem letu pa toliko , da jih je bilo kar črno.
Z isto matico in enakimi pogoji.

In še drugo bolj enostavno vprašanje , Zakaj ima močna družina več varoje kot slabša.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21705Odgovor anton_zor
Po Okt 16, 2006 10:56 am

te dabate bom spremljal 1 teden , potem pa se slišimo

Uporabniški avatar
EMIL
PrispevkovCOLON 42
PridruženCOLON Ne Avg 08, 2004 11:10 am
KrajCOLON Okolica Kranja

Iz arhiva

OdgovorCOLON # 21706Odgovor EMIL
Po Okt 16, 2006 11:11 am

"Divji

Me pa res zanima , kakšno sredstvo ŽE imamo ki uspeva kar doma na vrtu , če ni skrivnost. Sam bom o tem govoril ko naredim potrebne preizkuse. Če pa so že narejeni preizkusi in če je sredsvo uspešno zakaj to ne poveste naravnostr . Ali ni škoda , da skrivamo določene stvari ki naj bi bile v korist vsem čebelarjem.
Že želite , mi lahko zaupate po moji el pošti ANTON _ZOR@EMAIL.SI
Tudi sam Vam bom povedal za katero rastlino se gre v mojem primeru.
V letošnjem letu je za preizkuse že prepozno , drugo leto pa pričnem z tem.
Hvala."
_______
O varoi je bilo zanimivo razmišljanje tudi lansko leto ob približno istem času.Spomnil sem se debate okoli zdravila na domačem vrtu,pa sem poiskal nekaj v arhivu.Sedaj me zanima,če je bilo kaj poizkusov v tej smeri in o izsledkih teh poizkusov
LP__________

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

Re: Iz arhiva

OdgovorCOLON # 21709Odgovor divji cebelar
Po Okt 16, 2006 3:11 pm

EMIL napisal/-aCOLON"Divji

Me pa res zanima , kakšno sredstvo ŽE imamo ki uspeva kar doma na vrtu , če ni skrivnost. Sam bom o tem govoril ko naredim potrebne preizkuse. Če pa so že narejeni preizkusi in če je sredsvo uspešno zakaj to ne poveste naravnostr . Ali ni škoda , da skrivamo določene stvari ki naj bi bile v korist vsem čebelarjem.
Že želite , mi lahko zaupate po moji el pošti ANTON _ZOR@EMAIL.SI
Tudi sam Vam bom povedal za katero rastlino se gre v mojem primeru.
V letošnjem letu je za preizkuse že prepozno , drugo leto pa pričnem z tem.
Hvala."
_______
O varoi je bilo zanimivo razmišljanje tudi lansko leto ob približno istem času.Spomnil sem se debate okoli zdravila na domačem vrtu,pa sem poiskal nekaj v arhivu.Sedaj me zanima,če je bilo kaj poizkusov v tej smeri in o izsledkih teh poizkusov
LP__________
Ne spomnim se, da bi kje trdil, da nam na vrtu raste rastlina s pomočjo katere bi lahko uspešno zatiral varojo. Da rastejo rastline s katerimi se da kar uspešno zoperstaviti nosemi in griži, to pa sem zapisal in v praksi tudi preizkusil. Pa to ve tudi večina čebelarjev s tega foruma in so vse rastline tudi že navedli. Razlikujemo se le pri načinu in količini "doziranja" teh čajnih mešanic. Eden daje malo več, drugi malo manj. Vsak ima pač svoj recept. Na varojo pa te naše čajne mešanice nimajo posebej škodljivega vpliva. Vsaj dokazano ni, da bi imele, čeprav sam menim malce drugače. Vendar česar ni stroka s strokovno metodo potrdila, tega pač ni mogoče zagotovo trditi.
Lep pozdrav!

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21714Odgovor imker
Po Okt 16, 2006 11:21 pm

pravkar sem prebral vaše predhodne razprave in bi dodal nekaj mojih misli:
-pred kaksnim letom sem prebral neko razpravo o prezivetju čebelje družine -v času varoe- brez naše pomoči. Razumel sem, da čebelja družina toliko oslabi, da tudi varoa propade, nakar se pa opomore, hitreje kot se razvije varoa. Če bom kdaj našel ta članek, ga bom bolj skrbno prebral.
Vendar pa mene takšna čebelja družina, ki bi živela na robu obstanka-preživetja- ne zanima.Zanima me čebelja druzina v kateri varoa ne bo presegla praga škodljivosti oz. varoa ne bo niti najmanj zmanjšala gospodarnosti čebelarjenja.
Vsi vemo, da obstojajo čebelje pasme-rase, ki so tolerantne ali celo rezistentne na varoo, zato tudi po Arizoni lovijo divje roje, ki imajo te lastnosti. Da bi pa prinesli v Slovenijo te čebele,si ne morem misliti, saj nas že vsak rumen obroček na zadku kranjice dela nervozne.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 21715Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Okt 16, 2006 11:56 pm

Lahko pa bres skrbi zadihate... Divje cebele nimajo nobenih rumenih obrockov.
Se namrec vrnejo gensko nazaj in so barve usnja - rjavo/crne.
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21795Odgovor anton_zor
Ne Okt 22, 2006 8:05 am

Vendar pa mene takšna čebeljna družina, ki bi živela na robu obstanka-preživetja- ne zanima.
In tako naprej , prispavek g. Ivana je edina resnica.

mj

OdgovorCOLON # 21796Odgovor mj
Ne Okt 22, 2006 8:23 am

Pozdravljeni!

Čebele so imele bogato zalogo medu in niso bile na robu preživetja.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov