Cena medu v letu 2006

Arhivirane teme 2006
Trot :)
PrispevkovCOLON 5
PridruženCOLON So Mar 19, 2005 11:22 pm

OdgovorCOLON # 21138Odgovor Trot :)
Ne Sep 03, 2006 9:09 pm

romeno napisal/-aCOLONŠe ena stran.

http://mofex.afekt.net/med/

No comment
Šele danes sem opazil, kako ste me smotano opravljali na forumu, čepav pogosto pregledujem Vaš forum. Moram reči, da ste me kar malo osromotili. Namreč kaj je to kaj takega če prodajam čisti med za 800 SIT?
kakšne
Stvar zgleda takole.
Moj oče ima čebeljnak, v katerem pridelamo zelo veliko medu na leto. Čez 2 meseca po točenju, je pa večkot 2 toni medu odpeljal v odkup v Ljubljano. Tam odkupujejo med po 300 SIT / kg. Ker se mi je zdela brezvezna prodaja za 300 SIT, sem se z njim pogovoril. Rekel, mi je da ga lahko prodam če mi bo uspelo. Naredil sem stran in vseeno dal neko povprečno ceno, torej 800 SIT.
Kaj je bolje, da ga prodamo po 300 SIT na kg ali da ga prodam po dokaj poceni ceni? Da ne izključim, da se nam med kaj pokvari ali kaj podobnega čeprav je možno vse.
Samo toliko, da me ne boste imeli za nekekga bedaka.

Lep Pozdrav, Matej
Naj Medi

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 21142Odgovor divji cebelar
Po Sep 04, 2006 6:55 am

Kolega Trot povej, prosim, komu si to kvaliteten med prodajal po 300 SIT/kg ??? In prav po nepotrebnem se razburjaš. Cena za katero prodajaš med na drobno, 800 SIT, je pa le malce preniska. Seveda je med tvoj in lahko delaš z njim kar hočeš in ga tako tudi prodajaš po ceni kot sam želiš, vendar preveč nizko z ceno pa le ne kaže iti. Vsaj pod tisto, ki jo ponujajo Medex in drugi ne. Res pa je, in tukaj se s tabo strinjam, da pa je pridelek pač treba prodati, pokriti materialne stroške ter stroške dela. In, da te še malo potolažim, nisi sam, ki je spustil ceno na 800 SIT, to je storilo že nekaj čebelarjev in jih bo verjetno še več, ker medu je letos veliko.
Želim ti uspešno prodajo in te lepo pozdravljam!

MaP
PrispevkovCOLON 76
PridruženCOLON Sr Maj 24, 2006 9:16 am

OdgovorCOLON # 21145Odgovor MaP
Po Sep 04, 2006 11:35 am

vse kar je manj kot 1.000 SIT, je razvrednotenje lastnega dela in spoštovanja do dela drugih čebelarjev.

LP
MaP
Ne moti me, da kradejo moje ideje, moti me, da nimajo svojih (Nikola Tesla)

Uporabniški avatar
marty
Site Admin
PrispevkovCOLON 267
PridruženCOLON So Apr 10, 2004 10:36 pm
KrajCOLON Ivan?na Gorica

OdgovorCOLON # 21148Odgovor marty
Po Sep 04, 2006 2:19 pm

Prestavil sem tole v novo temo.

Ja vprašanje kako bo letošnja dobra sezona vplivala na oblikovanje cene medu. Številni čebelarji si neradi delamo velike zaloge in tudi zaradi preživetja moramo med prodati na ta ali oni način. Sam se zaenkrat ne spuščam pod 1100 SIT, če pa prodaja ne bo šla po pričakovanjih, bo potrebno tudi kaj takega.
Znanje o èebelarjenju je kot znanje o gozdu: po mesecu dni uèenja ga poznaš in obvladaš, po desetletju uèenja spoznaš, da o njem veš zelo malo ali niè.

marty

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
PridruženCOLON Ne Apr 17, 2005 7:01 pm
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21153Odgovor bara
Po Sep 04, 2006 9:48 pm

V Sibiriji je kg medu 10 EUR. V Evropi je premalo medu, tako da ga moramo 50 % uvoziti iz tretjih držav. Pod 1.500,00 SIT ne bi smeli prodajati medu.
Nobena tema ni tako trda, da je sveèa ne bi mogla razsvetliti.

www.varna-hrana.si/

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21155Odgovor divji cebelar
Po Sep 04, 2006 9:58 pm

Bara ne izzivaj čebelarjev in jih ne jezi, ker imajo že brez tega dovolj težav in problemov.

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21158Odgovor bara
Po Sep 04, 2006 10:09 pm

Divji, pomoje bi pa morali postaviti enotno ceno in se izogibati prodaji medu izkoriščevalcem..., ampak vsi čebelarji...

www.varna-hrana.si/

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21160Odgovor divji cebelar
Po Sep 04, 2006 10:16 pm

Draga Bara to pa je zelo utopistično. Čebelar ima med, kupec pa denar. In nekje se pač morata najti. Saj poznaš zakonitosti ponudbe in povpraševanja ter konkurence. Pa še v kapitalizmu smo. Saj to smo želeli, mar ne ?!?

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21162Odgovor bara
Po Sep 04, 2006 10:19 pm

Divji, veš, da poznam...
Pa tudi na tržnicah mi gre na živce, ko vidim po kako nizki ceni se prodaja ekološki med, pa nasplošno med,..., ampak vsak bi si moral postaviti svojo ceno. Če bi imeli čebelarji enotno, bi bilo lažje..., to so pač moja razmišljanja...

www.varna-hrana.si/

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21164Odgovor divji cebelar
Po Sep 04, 2006 10:26 pm

Bara saj postavlja vsak čebelar svojo ceno, ki pa je pač odvisna od veliko dejavnikov. Mogoče bi v Ljubljani in še kakšnem razvitem cetru res lahko prodajali med po 1500 SIT, v Pomurju tega sigurno ni mogoče. Pa tudi v Ljubljani cena 1500 SIT ne bi dolgo vzdržala, ker bi takoj tja vdrli čebelarji iz drugih delov in z dampiško ceno izpodrinili ljubljančane in okoličane. Slovenija je premala, za takšne komercialne štose. Tisto o enotni ceni v vsej državi pa je znanstvena fantastika in o tem sploh nima smisla razpravljati. Saj se še o čem bolj pomembnem čebelarji ne morejo dogovoriti.

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21165Odgovor bara
Po Sep 04, 2006 10:29 pm

Se strinjam, da je znanstvena fantastika, ampak razmišljam pač...

www.varna-hrana.si/

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21169Odgovor divji cebelar
Po Sep 04, 2006 10:38 pm

bara napisal/-aCOLONSe strinjam, da je znanstvena fantastika, ampak razmišljam pač...
Vesel sem, da je v tej deželi še kaj ljudi, ki razmišljajo! :D :twisted: :D

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21190Odgovor dobje
To Sep 05, 2006 10:31 am

Pozdravljeni!
V oči mi je padla pripomba g. Bare, da se ekološki med prodaja pod ceno in,tudi to se strinjam, da je ves med podcenjen. Vendar mi nekaj pravi, da ta ekološki med ni nič drugačen ,kot moj ali med mojih kolegov. Vem, ekološki ima znamko. Pred časom je v eni kmetijski oddaji bil prikazan nek čebelar, ki prideluje ekološki med. Kdor je to gledal mu je bilo lahko jasno, da v stari aluminjasti točilnici z zarjavelimi vijaki in še kupom stvarmi, ki so mene zbodle v oči, to ne more biti nekaj posebno cenjenega, pač, na ekološki kmetiji se prideluje ekološki med, ostali čebelarji, ki pa tudi ne uporabljamo posebnih strupov, za preprečevanje bolezni , pa nimamo posebnega uradnega naziva, pa smo nič, ali pa je to ravno ekološko. Moj med je bil nabran v neokrnjeni naravi, daleč od industrije, brez posebnih škropiv in brez posebnih zdravil v panju vem, da je bolj ekološki, kot marsikateri z znamko!
Lep pozdrav
Vili

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21192Odgovor bara
To Sep 05, 2006 2:32 pm

Dobje, v mislih sem imela ekološki med, kakršen naj bi le-ta bil, pa potem tisti dražji sladkor za ekološko pridelavo itd., pa potem označbo za posebne kmetijske pridelke... Te čebelarje naj bi nadzirala tudi ekološka kontrolna služba,... Kaj je bilo po TV nisem videla, se pa tudi strinjam, da je med dostih čebelarjev pridelan na naravi prijazen način in je to zelo dober med... Nisem imela namena delati kakšnih posebnih razlik, je pa med, ki ima npr. kakšno označbo za posebne kmetijske pridelke tržno več vreden... Da je pa ves med pod ceno pa tudi drži...

www.varna-hrana.si/

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21195Odgovor dobje
To Sep 05, 2006 4:16 pm

Pozdravljeni!
Z g. Baro se v celoti strinjam.
Lep pozdrav
Vili

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21197Odgovor Mici
To Sep 05, 2006 7:55 pm

Upam da me ne boste popolnoma zatrli. izkušenj s prodajo medu nimam, hudiča še s samo pridelavo jih nimam :)
Na problem cene medu pa sem nekako kmalu pogledal z drugega kota. odgovor se nekako skriva že v vseh čebelarskih knjigah, pripovedih in pričevanjih. dobri čebelar!!
Pa da nebi slučajno kdo mislil da sem skopuh, popolnoma upoštevam nasvet nekega modrega čebelarja ne hodi okoli čebel s kalkulatorjem.
skratka, kaj sem hotel povedati, no ne mislim da s(m)o le čebelarji dobri ljudje a tako je, svojim sorodnikom mende ja ne bomo prodajali medu, pa sosedom tudi ne itd. itd. tako je potem blizu polovice Slovenije deležne zastonjskega medu. in le kdo na tem svetu bi kupil med za 2000Sit/kg ko pa mu ga sosed podari, oz. mu tako odplača vsako malo uslugico npr.
s tem ko čebelar podarjuje med dejansko ne dela nikomur usluge, razen tistim katerim ga daje. dejansko razvrednjuje svoje delo in delo drugih čebelarjev.

To je le moje mnenje, lahko da se motim.
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21198Odgovor divji cebelar
To Sep 05, 2006 8:17 pm

Mici pozdravljen!
S tvojo teorijo se je mogoče le deloma strinjati. Da bi pomenila podaritev medu sorodniku, dobremu prijatelju ali sosedu razvrednotenje dela čebelarja in čebelic, pa seveda nikakor ne drži. Prej nasprotno. Si že kdaj slišal za star rek, da "roka roko umije" ?? In tudi prav nič krščansko ni, ali če nisi preveč usmerjen v to smer, pa prav nič etično in humano ni, če je človek stiskač, skopuh in egoistično usmerjen. To se običajno kaj hitro povrne v prav nič prijazni obliki. Ni mogoče samo jemati ali pričakovati, da ti bodo drugi le dajali ali delali druge vrste uslug, sam pa boš stiskal in skoparil in vsako uslugo obžaloval ter računal koliko si z njo izgubil.
Citiral si moj značilen rek o kalkulatorju pri čebelarjenju, potem pa si s svojo tezo o zgrešenosti podarjanja poteptal to kar si označil kot pozitivno vrednoto. Ko sem začel čebelariti sem ogromno podarjal in si večino najboljših današnjih strank pridobil prav na ta način. In še danes svojim najboljšim strankam vsako leto še kaj podarim. Socialno šibkejšim pa praviloma večino podarim. Pa še kot čebelar nisem propadel.
Lepo te pozdravljam!

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21199Odgovor Mici
To Sep 05, 2006 8:26 pm

Prvo bi se opravičil ker nisem napisal čigav točno je tisti rek, sem pač previden, mogoče vsam nebi bilo všeč. Bi se vam pa tudi zahvalil, ta rek ali bolje rečeno načelo velja upoštevati in se tudi trudim.

No, mogoče sem malce pretiraval pri tem podarjanju, seveda ni boljšega darila za praznike, rojstne neve ipd. od čebelarja drugo kot med ali pač čebelji pridelki. bolj je nevarno podarjanje druge vrste, ko sem sošolcu ponudil med za odkup (v hecu seveda, le 14kg sem ga "ukradel" letos) me je posmehljivo zavrnil, češ sosed čebelar ga ima toliko da nam skoraj plačuje da ga vzamemo, to je tisto kar je narobe.
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

MaP
PrispevkovCOLON 76
PridruženCOLON Sr Maj 24, 2006 9:16 am

OdgovorCOLON # 21204Odgovor MaP
Sr Sep 06, 2006 5:23 am

Mici!
Bolje je med podariti kot ga prodati pod ceno. Seveda pa je eno cena na LJ. tržnici, drugo pa v vasici Zagradec. Za Zagradec je verjetno tam okorg 1000 do 1100 umetnost možnega, v Ljubljani pa kakih 100 do 200 SITkov več.

Pa še splošni nasvet: ne norite s spuščanjem cen, kajti mogoče bo naslednje leto letina slaba in bo dobro, če bo ostalo malo zaloge

LP
MaP
Ne moti me, da kradejo moje ideje, moti me, da nimajo svojih (Nikola Tesla)

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21206Odgovor dobje
Sr Sep 06, 2006 12:39 pm

Pozdravljeni!
Toliko je primerjav cen medu in mnogokrat je omenjena ljubljanska tržnica. Danes sem jo obiskal in cena medu je od 1000 sit navzgor, celjska tržnica je za malenkost dražja, od 1100 sit navzgor. Cena medu je v Sloveniji preniska, zakaj je tako tudi vemo. O podarjanju medu pa imam jaz mnenje, da med in svoje čebele toliko cenim, da ga kar vsevprek ne podarjam, ob posebnih priložnostih ga podarim sosedom, sorodnikom in prijateljem.
Lep pozdrav
Vili.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21207Odgovor Pike
Sr Sep 06, 2006 4:16 pm

Medu razen moji in ženini žlahti ne podarjam. Ga pa zelo rad komu podarim v zameno za kakšno drobno uslugo (večje plačam) in priznam, da ga je bil do sedaj še vsak vesel. O ceni medu je škoda izgubljati besed!

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21350Odgovor Oldy
So Sep 16, 2006 2:44 pm

No, pa še jaz naj povem svoje mnenje o ceni. Niso vsi dejavniki o delu, stroških in ne vem kaj še.
Kako bo lahko mlad čebelar prodal svoj pridelek ??
Vsak čebelar ve, koliko kaj stane ( panji, čebele, oprema,...). Ko si vse to nabavi dobi pridelek, katerega je potrebno prodati oz. "spraviti v promet".
Kako lahko mlad čebelar to proda?
Odgovor z manjšo ceno kot starejši, kajti nima odprtega trga.
Če kdo pozna boljši odgovor mu bom jaz in novi čebelarji zelo zelo hvležen.

Naj medi.
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21351Odgovor Pike
So Sep 16, 2006 4:53 pm

Moja prodaja medu je potekala nekako takole: najprej sem prodajal žlahti, sošolcem in sodelavcem pa starši so malo okrog ponujali med. Z leti (14) pa mi med niti ni več tako težko prodati. Nikoli pa nisem medu dajal pod ceno! Vedno sem relativno visoke cene medu.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21354Odgovor Kočevski med-ved
So Sep 16, 2006 9:14 pm

Oldy napisal/-aCOLONNo, pa še jaz naj povem svoje mnenje o ceni. Niso vsi dejavniki o delu, stroških in ne vem kaj še.
Vsak čebelar ve, koliko kaj stane ( panji, čebele, oprema,...). Ko si vse to nabavi dobi pridelek, katerega je potrebno prodati oz. "spraviti v promet".

Naj medi.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21355Odgovor Kočevski med-ved
So Sep 16, 2006 9:18 pm

Oldy napisal/-aCOLONNo, pa še jaz naj povem svoje mnenje o ceni. Niso vsi dejavniki o delu, stroških in ne vem kaj še.

Naj medi.
Če se ne motim je nekoč Carniola napisal prispevek:
Kako od medu do polne mošnje. Ali se kdo spomni? Bilo pa je objavljeno če se ne motim ravno v Slovenski Čebelarji.
Mislim da je bil podnaslov
Prodaja medu: Igračka?
Morda bo Lojze vedel kdaj je to bilo.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
PridruženCOLON So Maj 08, 2004 5:47 pm
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21362Odgovor anton_zor
Ne Sep 17, 2006 5:39 pm

Sam ga prodajam po 1000 sit. Vem , da je to nizka cena za res kvalitetno Slovensko strd. Z prodajo , kar ga pač dobim nimam težav.
So pa tudi tu še druge težave ki so v glavnem v miselnosti mnogih čebelarjev. Pa tudi nelojalna , nepoštena konkurenca. Najbolj me je zbodlo to , ko se srečava z eno izmed strankna cesti in me prične obdelovati . Veš , ta čebelar......... ko sem pokazala tvojo strd ki se je že začel kristilizirati , mi pravi to je pa sam cuker. Med ne sme nikoli kristilizirati še doda.
Dokler res ne bo taka kontrola , da bo vsakega čebelarja temeljito obdelala se bo to še dogajalo. Pa tudi to , to je pač moje mnenje . Dokler ne bo res temeljita kontrola na terenu , se o kakšni Slovenski kvaliteti ni pošteno pogovarjati. Priznam , da je to bogokletni , pač tako je. Tisti ki delajo pošteno se opravičujem.
Poznam čebelarja ki mu doma visi zlato priznanje iz Semiča , vem pa ,da teda medu njegove čebele nikoli niso videle. Po njegovem , pa je njegova med deleč najboljša. Tako tudi reklamira svoj pridelek.
Vse ostale ugotovitve si lahko ogledate na moji domaÄŤi strani:
http://www.cebelarstvo-zor.tk
http://www.cebelarstvo.bled.eu.org

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21363Odgovor Kočevski med-ved
Ne Sep 17, 2006 6:03 pm

Anton, nepoštenje je bilo, je in tudi bo.
Vsak čebelar se mora pa toliko izobraziti da bo vedel stranki pravilno povedati zakaj in kako med kristalizira. Jaz teh problemov nimam vsaj dve leti. Imam kar nekaj strank, ki so se vrnile po naš med, čeprav so se mu zaradi malo višje cene ki jo imam za kratek čas odpovedale. Pred 14. dnevi je prišla ena gospa ki je kar nekaj let kupovala naš med in dejala, da je na Ribniškem sejmu kupila med po 1000 SIT za katerega je dejala, da ni niti blizu našemu medu.
Pri nas damo stranki tudi možnos, da vsak med ki ga kupi tudi poizkusi, seveda iz degustacijskega kozarčka.
Nikoli nisem imel problemov s kvaliteto medu. Cena pa je taka kot je. Nekdo kvalitetni med proda po 1400 ali 1500, drugi pa po 1000 ali šwe manjši ceni.
Odvisno je tudi od mesta kjer prodaš blado. Normalno je da bo čebelar iz okolice LJ lažje prodal med kot pa iz Obkolpja.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
PridruženCOLON So Maj 08, 2004 5:47 pm
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21364Odgovor anton_zor
Ne Sep 17, 2006 6:12 pm

Res je kar pravite. Tudi pri meni je vedno mala degustacija. Vsak kupec ima na voljo probati kaj kkopuje.
Tudi to , da ko enkrat kupi pri meni se vedno potem vrača . Tudi ta gospa ki me je takoo nadrla še vedno kopuje pri meni.
Kupci dobro vedo kaj je dobro.
Vse ostale ugotovitve si lahko ogledate na moji domaÄŤi strani:
http://www.cebelarstvo-zor.tk
http://www.cebelarstvo.bled.eu.org

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 21737Odgovor divji cebelar
Sr Okt 18, 2006 1:38 pm

S spletne strani ČZS:
Izrezal sem le del prispevka kolega Seražina, ki se nanaša na trženje medu v Sloveniji. Se je mogoče z njegovimi izhodišči in hipotezami v celoti strinjati ?? V določenem delu predpostavk, ki jih ugotavlja vsekakor, v nekaterih delih njegovih ugotovitev pa težko. Še posebej so zanimivi njegovi predlogi za izboljšanje stanja na tem področju. So sicer všečni vendar v praksi hudo težko izvedljivi. Če upoštevamo utopistične predpostavke urejenosti slovenskega trga z medom diktiranega centralistično z vrha, potem bi se zadeva mogoče celo izšla. Vendar so ti časi že daleč za nami. Zakon ponudbe in povpraševanja deluje malokje tako svobodno in neusmiljeno kot prav na trgu medu. Na drugih področjih se zmeraj najdejo kake zavore ali državne ali EU ali kake druge, ki njegovo delovanje vsaj v malem delu omejujejo. Na tem področju jih skoraj ni in priznati moramo, da ta trg deluje zelo anarhično na eni strani ter hudo monopolno na drugi.
Seražinova napaka v njegovi analizi slovenskega trga medu je tudi valjenje krivde za cenovna nesorazmerja na male čebelarje. Tukaj ga je malce polomil in izkazal določeno mero nepoznavanja tržnih zakonitosti, ki se med sabo glede na posamezne produkte na trgu lahko hudo razlikujejo. Je pa priznal nekaj drugega in sicer, da se na trgu srečujeta dve vedno manj kompatibilni čebelarski druščini. To so večji in ekonomsko usmerjeni čebelarji in mali ljubiteljski čebelarji, ki na trg plasirajo "stranski produkt" svojega hobija. In ker se tega zaveda, kliče na pomič ČZS, ki naj bi stanje na trgu medu razrešila v korist ekonomsko usmerjenih čebelarjev. To je vsekakor glas vpijočega v puščavi in tukaj ČZS res ne more nič pomagati in tudi nima kaj na tem področju za izkati. Vsak tak poizkus bo propadel in je obsojen na popoln neuspeh. Rešitev za vsaj del nebuloz, ki jih kolega Seražin zaznava je v ločenosti obeh tržnih ponudnikov in potem svoboden konkurenčni boj za deleže na trgu. Veliki in ekonomsko usmerjeni čebelarji bodo tako imeli ob sebi še državo in EU z njunimi spodbudnimi finančnimi viri mali pa le svojo ekonomsko in tržno mobilnost ter prožnost in neodvisnost. Potem pa bo nastopilo stanje svobodnega določanja cen in borba za preživetje najboljših. Saj to tudi je smisel svobodnega trga v kapitalizmu. In to smo si tudi želeli. Kaj je sedaj zopet narobe ??

Seražin:

Morda še nekaj besed o prodaji pridelkov. Pri prodaji se srečamo s konkurenco, ta pa določi okvire, v katerih bomo prodajali svoje pridelke. Hitri pregled trga v Sloveniji nam pove, da prodamo približno enako količino medu, kot jo pridelamo. Torej je naš trg samozadosten. Čebelarji na domu prodajo približno 70 % vsega pridelanega medu, samo 30 % vsega prodanega medu pa prodajo trgovine. Torej lahko ugotovimo, da ceno medu postavljajo čebelarji na domu, saj ti prodajo največ medu.

Ko čebelarji določamo ceno medu, se vedno ozremo h konkurenci. Pri tem opazimo, da je med v veleprodajni mreži vedno dražji kot med pri čebelarju. Hkrati pa ta ista mreža lahko prodaja med tudi po zelo nizkih akcijskih cenah, ki so lahko tudi nižje od cen medu pri čebelarjih. Sočasno lahko veliki pridelovalci medu tega na veliko prodajo po čedalje nižjih grosističnih cenah. Zaradi tega pa tudi zaradi nenehnega zviševanja cen sladkorja in energije dosegamo čedalje slabše poslovne rezultate. Vsekakor na te cene sami nimamo nikakršnega vpliva, vplivamo pa lahko na cene medu (in drugih čebeljih pridelkov) pri prodaji na drobno. Pri tem pa čebelarji nismo tako nemočni, kot je videti. Res je, da pogosto slišim argument, jaz ne morem podražiti medu zato, ker ga … noče. In res je tako.

Za lažje razumevanje problema naj povem, kako se cena medu oblikuje med čebelarji. Vsak čebelar postavi ceno kot razmerje med ceno, ki jo dosegajo njegovi sosedje, in svojo pridelavo. Če predpostavimo, da mora vsak čebelar prodati vso količino medu, ki jo pridela (to pa v določenih primerih ni nujno), je prisiljen postaviti tako ceno, da ta svoj cilj lahko doseže. Torej se v svoji okolici pozanima, po koliko prodajajo med drugi čebelarji, in postavi tako ceno, da lahko proda, kar je pridelal. To vsekakor velja za čebelarje, ki pridelajo dovolj medu, da jim ga ostane do naslednje sezone. Ti čebelarji pravzaprav sami sploh ne morejo določati cene, ker so odvisni od svojih sosedov.

Obstaja pa en zelo velik segment čebelarjev, ki lahko svobodneje določajo ceno, po kateri bodo prodali svoj pridelek. To so vsi tisti, ki nimajo veliko medu, zato ga po navadi prodajo že v zgodnjih jesenskih mesecih, za novo leto pa jim ga že zmanjka (ker ga prodajajo po prenizki ceni). Ti lahko postavijo toliko višjo ceno, da bodo med prodajali do nove sezone. Torej lahko na splošno trdimo, da našo prodajno ceno medu določajo prav čebelarji z najmanjšim številom panjev, ki čebelarijo ob redni zaposlitvi in jim prodaja medu sploh ne pomeni resnega vira prihodka.

Po drugi strani se čebelarji ogledujemo po cenah medu v trgovinah, trgovci pa po naših. Ta hip je vzpostavljeno nekakšno ravnovesje med odkupnimi grosističnimi cenami medu, prodajo medu na domu in cenami v prodaji na drobno v trgovinah. To razmerje gre po navadi po tretjinah: tretjino znaša grosistična cena, dve tretjini pa cena na domu in na tržnicah. Ko se cena uravnovesi na teh razmerjih, po navadi obmiruje. Večje spremembe so mogoče samo ob večjih pretresih na trgu, te pa lahko povzročijo zelo dobra letina, velik uvoz medu ali zelo slaba letina. Vendar je treba pri tem upoštevati, da naš trg ni samo Slovenija, ampak celotna Evropska unija, in da imamo z zaznavanjem sprememb vsi velike težave. Tako se zgodi, da zelo slaba letina ne povzroči zvišanja cen, zelo dobra letina pa jih zniža – ker veliko čebelarjev na silo prodaja svoje pridelke. To je seveda poseben problem, predvsem zato, ker povzroči nestabilnost trga. Po mojem mnenju bi moral imeti vsak čebelar vedno na zalogi vsaj za pol letine medu.

Z izkušnjami sem počasi ugotovil, da lahko ceno medu zviša ali zniža določeno spoznanje med čebelarji. Ne glede na letino lahko ceno medu spremenimo, če se tako odločimo. Treba je samo podreti ustaljena razmerja cen. Tako na primer mali čebelarji zvišajo ceno medu. Kmalu jim sledijo večji čebelarji, vendar jim še vedno konkurirajo z nekoliko nižjo ceno. Ker se cena medu pri čebelarjih približa trgovski ceni v trgovini, trgovci kmalu ugotovijo, da bi med lahko prodajali tudi po višji ceni. Zato sledijo tej usmeritvi in poskusijo vzpostaviti normalna razmerja med cenami. Tako se v obdobju nekaj mesecev cene ustalijo na višji ravni. V vmesnem obdobju lahko začasno nastanejo razlike pri prodaji določenim segmentom trga, vendar to ne traja prav dolgo in na koncu imamo od procesa vsi velike koristi. Na koncu tako ali tako celoten pridelek prodamo po nekoliko višji ceni.

Za dokaz lahko vzamemo sosednje države, v katerih lahko čebelarji doma pridelan med prodajajo po 10 evrov za kilogram, ne glede na to, da je uvožen med praviloma vsaj za polovico cenejši. Dejstvo pa je, da pri nas tega ne moremo doseči brez centralno usmerjene akcije pod vodstvom ČZS. Po mojem prepričanju bi tako zvišanje cen v Sloveniji čebelarjem prineslo nekajkrat več, kot zdaj dobijo z vsemi podporami za čebelarstvo.

Na koncu ne bo odveč, če povem še nekaj besed o kakovosti medu. Ugotavljam, da postajamo na tem področju vse boljši. Kljub vse večji kakovosti našega medu, pa tega ne odseva niti cena medu niti cena čebeljih pridelkov. Verjetno drži, da kupec večje kakovosti ne bo kar sam od sebe tudi več plačal. Za to, da je seznanjen z večjo kakovostjo našega medu in da mora zato zanj plačati več, pa je po mojem odgovoren čebelar. Seveda mora ta najprej sam ceniti svoj pridelek in ga ustrezno ovrednotiti, potem pa ga pravilno ponuditi kupcu. Vsekakor je po mojem prav v tem bistvo poslanstva in obstoja ČZS kot ustrezne stanovske organizacije, ki pomaga čebelarjem. Zaradi tega je ena izmed nujnih nalog ČZS propagiranje pridelkov s slovenskim poreklom. Zadnje čase se pojavlja vse več društev in regijskih zvez, ki so stvari že vzeli v svoje roke, žal pa so za vseslovensko akcijo premajhni, zato jo lahko pripravi zgolj vodstvo ČZS.

Na podlagi vsega povedanega predlagam, da bi bila primerna cena za letošnje pridelke malih čebelarjev vsaj za 200 SIT/kg višja oz. minimalno 1300 SIT/kg za cvetlični med.

Boris Seražin

MARJESCAN
PrispevkovCOLON 10
PridruženCOLON Če Maj 20, 2004 7:45 am
KrajCOLON OKOLICA MEDVOD

OdgovorCOLON # 21752Odgovor MARJESCAN
Pe Okt 20, 2006 12:12 pm

OJ!
Moje razmišlanje glede cene medu.
Skoraj vsak dan gledam v Merkatorjem centru v Ljubljani,kako ljudje množično nakladajo Aktimel v svoje vozičke.Mislim,da je reklama naredila
svoje.Potem pa se vprašam,če sem kdaj videl kakšno reklamo po televiziji za zdravilne učinke medu.Mislim,da je ČZS tudi na tem področju zaspala.
Jaz ga pod 1200 Sit ne dam,potem ga raje podarim za kakšno uslugo.
Vsem lep dan
OHRANIMO NARAVO

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov