Kambodža

Arhivirane teme 2006
Alo-Alo
PrispevkovCOLON 5
PridruženCOLON Če Jul 06, 2006 2:23 pm
KrajCOLON Kranj
CONTACTCOLON

Kambodža

OdgovorCOLON # 20890Odgovor Alo-Alo
To Avg 01, 2006 1:05 pm

Pozdravljeni,

se opravičujem vsem, ker sem identično besedilce objavil že pod rubriko "osebni podatki" :oops:
Kljub dolgoletnemu prijateljevanju s čebelarji, se za njihovo delo (razen vsakoletnih "ho-ruk" delovnih akcij ) nisem pretirano zanimal. Potem pa sem "našel deželo mojih sanj" Kambodžo ... in kar nekaj let sem razmišljal, kaj bi lahko stroril za čudovito, toda revno prebivalstvo ruralnih področij. Opazil sem, da med sicer prodajajo (dražje kot pri nas), vendar le med divjih čebel, ki ga v džungli pač enostavno poberejo in pri tem uničijo veliko število čebeljih družin (predvsem Apis Dorsata in Apis Cerana).
Relativno hitro sem se odločil in se prijavil za vajenca pri prijatelju Tomažu (Kostanjevica na Krki) in obiskal tečaj za vzrejo matic in pridobivanje matičnega mlečka v Radovljici.
Lansko leto sva s Tomažem pričela s prvo učno delavnico v dveh vaseh te čudovite države. S pomočjo nevladne organizacije (www.sustainablecambodia.org) smo uvozili Apis Melifero, izdelali nakladne panje, nekaj prašilčkov in jih poizkusila naučiti osnov čebelarjenja.
Letos Tomaž odhaja v Kambodžo za šest mesecev (jaz zaradi delovnih obveznosti le za mesec dni) in našo učno delavnico bova poizkusila razširiti in v izobraževanje pritegniti predvsem zapuščene otroke z ulice. Z veliko pomočjo najinih prijateljev v Sloveniji bova poizkusila, poleg čebelarske, odpreti tudi nekakšno osnovno šolo in poskrbeti za bivalne prostore. In zakaj to pišem?
Vsakršna pomoč v "mali" čebelarski opremi (zaradi dragih transportnih stroškov naj ne bi bila pretežka ) bi nama bila izredno dobrodošla.

Že vnaprej hvala :D
too old for R'n'R - too young to die :-)

Uporabniški avatar
marty
Site Admin
PrispevkovCOLON 267
PridruženCOLON So Apr 10, 2004 10:36 pm
KrajCOLON Ivan?na Gorica

Fotke iz Kambodže

OdgovorCOLON # 20898Odgovor marty
Sr Avg 02, 2006 8:38 pm

Nekaj fotografij iz Kambodže je objavljenih v fotogaleriji portala: http://www.slovenski-cebelarji.com/inde ... 26&catid=7.

Lp
Znanje o èebelarjenju je kot znanje o gozdu: po mesecu dni uèenja ga poznaš in obvladaš, po desetletju uèenja spoznaš, da o njem veš zelo malo ali niè.

marty

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 20927Odgovor bogdan
Pe Avg 04, 2006 6:35 pm

Kdaj odhajata, kaj konkretno bi rabila? Objavi seznam, prepričan sem, da se bo kaj našlo...
Naj medi, kjerkoli ze si...

Alo-Alo
PrispevkovCOLON 5
KrajCOLON Kranj
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21009Odgovor Alo-Alo
Sr Avg 16, 2006 5:28 pm

Bogdan,

odhajava 22. septembra - prav pa bi prišla prav vsa "manjša" čebelarska oprema - saj bova delala na dveh lokacijah v Kambodži. Predvsem pa bi nama koristil:

- "valjček" za izdelavo satnih osnov in
- dober načrt za točilo (izdelali ga bomo v Kambodži).

Hvala in lep pozdrav

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 21013Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Avg 16, 2006 11:11 pm

Evo, tukaj se dobi kar dosti nacrtov.
Eden je za 4 satno tocilo ki je blo narejeno s pomocjo Pen. St. Universiteta in US Agri...
Je u PDF formatu in si ga lahko downloadate. Ima tri liste...

http://beesource.com/plans/extractor_4.htm
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
marty
Site Admin
PrispevkovCOLON 267
KrajCOLON Ivan?na Gorica

Prve novice iz Kambodže

OdgovorCOLON # 21586Odgovor marty
Če Okt 05, 2006 2:59 pm

Danes sta se oglasila prostovoljca iz Kambodže: http://new.slovenski-cebelarji.com/inde ... &Itemid=95
Dela v tej zanimivi deželi jima očitno ne bo zmanjkalo saj je čebelarstvo tam šele v povojih. Obljubila sta tudi fotografije. Verjamem, da jima bomo forumovci pomagali z nasveti, če bosta kaj potrebovala.

Lp
Znanje o èebelarjenju je kot znanje o gozdu: po mesecu dni uèenja ga poznaš in obvladaš, po desetletju uèenja spoznaš, da o njem veš zelo malo ali niè.

marty

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21603Odgovor Kočevski med-ved
Pe Okt 06, 2006 9:05 pm

Res zanimiva in korajžna sta ta dva prostovoljca. Malo opiši od kje sta doma. Jaz sem za takšno pomoč takoj. Ubogi narod. Vsaj otroci bodo kaj sladkega pojedli.
Tista s čebelami v sobi je pa ta prava.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
marty
Site Admin
PrispevkovCOLON 267
KrajCOLON Ivan?na Gorica

OdgovorCOLON # 21618Odgovor marty
Ne Okt 08, 2006 9:45 pm

Branko, če bosta želela kak nasvet, seveda računam tudi na vašo pomoč. Zdi se mi da sta z gorenjskega konca. Upam da bosta kakšno besedo o sebi napisala tudi v naslednjih sporočilih iz Kambodže. Seveda sem vesel njunih novic in občudujem njuno delo. Vso srečo pri tem tudi naprej.

marty

Alo-Alo
PrispevkovCOLON 5
KrajCOLON Kranj
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21623Odgovor Alo-Alo
Po Okt 09, 2006 7:25 am

Pozdravljeni,

pravkar sem prispel v Phnom Penh - Tomaz pa ostaja pri svojih cebelicah v Pursatu :-).
Jutri (ponedeljek) sam odpotujem navzgor po ogromni reki Mekong do mesteca Kratie, kjer je Tomaz lansko leto v okoliski dzungli ze poiskal domaco Apis Cerano in poizkusil s poucevanjem. Kmalu nato se je oglasila ze omenjena nevladna organizacija in ponudila svojo pomoc.
V izjemno revni vasici - kaksnih 35 km od manjsega mesteca Kratie ob Mekongu (sicer znanega po izredno redki vrsti belega recnega delfina) je Tomaz spoznal obetavnega fanta, ki ga bom poizkusil poiskati in ga pripeljati nazaj v Pursat. Tomaz mu je obljubil brezplacno stanovanje, hrano in seveda poucevanje osnov cebelarjenja - ucitelji nevladne organizacije pa ga bodo naucili osnov angleskega jezika. Na ta nacin bo omogoceno sporazumevanje z domacini (fant bo namrec edini v okoliskih vasicah z znanjem anglescine) in prenos nekaj panjev na obrobje dzungle na cisto drugem koncu Kambodze. Najino znanje Khmerskega jezika sicer napreduje, toda se vedno je omejeno na vljudnostne fraze, narocanje hrane in pijace ter osnovno komunikacijo.
Izjemno pomembno se nama zdi, da postavimo druzine na razlicne konce Kambodze in na ta nacin ugotovimo, kje so najboljsi pogoji za cebelarjenje
Nekaj izletov po podezelju smo ze izkoristili za iskanje domacih vrst cebel (Dorsate in Cerane) in predvsem iskanjem njihovih virov nektarja in cvetnega prahu. Problem bo predvsem v dveh izjemno razlicnih letnih casih (sest mesecev dezevja - monsuna in s tem povezane vlaznosti ter sest mesecev susnega obdobja). Cilj je predvsem opazovati selitev domacih cebel - saj bo le na ta nacin nasa Melifera lazje prezivela.
Hvala za vse vspodbudne besede in lep pozdrav iz prelepe Kambodze
Alojz Roglic

Alo-Alo
PrispevkovCOLON 5
KrajCOLON Kranj
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21624Odgovor Alo-Alo
Po Okt 09, 2006 7:28 am

Se odgovor na vprasanje od kje sva se vzela :D jaz prihajam iz Zagorja (Izlake) in ze nekaj casa zivim v Kranju, Tomaz pa cebelari v Slivju - vasici streljaj od Kostanjevice na Krki.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21625Odgovor Kočevski med-ved
Po Okt 09, 2006 7:35 am

Hvala za pojasnila.
Lepo se imejta v Kambodži in veliko uspeha.
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov