izobraževanja

Arhivirane teme 2006
scopoli
PrispevkovCOLON 369
PridruženCOLON Ne Maj 30, 2004 3:04 pm

izobraževanja

OdgovorCOLON # 17369Odgovor scopoli
So Jan 07, 2006 12:38 pm

Pozdrav,

v zadnjem SČ je objavljen seznam predavanj, ki se bodo izvajala po celi Sloveniji. Sam nisem član zveze, pa bi bil vesel, da ta razpored lahko preberem tukaj na forumu. hvala.

scopoli
PrispevkovCOLON 369

OdgovorCOLON # 17567Odgovor scopoli
Če Jan 12, 2006 1:37 pm

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 18240Odgovor divji cebelar
Po Feb 13, 2006 11:18 am

Poglejte malo kaj se dogaja na terenu na področju izobraževanja čebelarjev s področja pridobivanja in ponudbe ter trženja čebelarskih produktov. Nujno je, da nekdo zastavi MKGP vprašanje pomena in vloge "smernic" v nadaljnji čebelarski dejavnosti, ker je na terenu prišlo do hude razdvojernosti pri čebelarjih. To vprašanje ali HACCP ali le "smernice", je preveč pomembno, da bi se lahko končalo le na nivoju nekih spopadov na forumih ali čebelarskih sestankih. MKGP naj se končno oglasi in se javno ter nedvoumno izjasni kako naj čebelarji ravnajo in si v skladu s pozitivno zakonodajo uredijo svoj "papirni" del čebelarjenja. Ta "vojna" med HACCP in "smernicami" traja že predolgo in nikomur ne koristi. Nihče se nima pravice norčevati iz nekaj tisoč čebelarjev, pa naj si pri tem gre za MKGP, ČZS, CČI ali posamezniki. Vsak mora prevzeti svoj del odgovornosti in če se ne bo dalo te zadeve razjasniti v nekem normalnem in strokovnem dialogu, bo pač potrebno za pomoč zaprositi medije. Kot gobe po dežju rastejo neke "strokovne izobraževalne skupine", vsi bi izobraževali in kasirali, nihče od njih pa ne pove prav nič o trdnosti uporabnih vrednosti teh izobraževanj in "pilekov", ki jih bodo čebelarjem za ne mali denar podeljevali. Pa pri tem sploh ni pomembno ali gre ta denar iz žepov čebelarjev, državnega proračuna ali iz sredstev EU. Nekdo čebelarje hudo zavaja. Kdo, pa naj se dogovorijo akterji, ki so v to zgodbo vključeni. Na to temo sem uspel v zadnjih nekaj mesecih zbrati kar lep kup uradnih in manj uradnih dokumentov ter informacij namenjenih čebelarjem, ki so jih nanje naslavljali različni naslovi, ki so na tem področju videli svoje interese. Vse to zbrano gradivo bom sam v začetku meseca marca predal medijem, če se MKGP ne bo oglasilo in presekalo tega gordijskega vozla. Ker po predaji materiala medijem in javnem pritisku, se bo nekdo skoraj zagotovo oglasil. Enostavno se bo moral.

scopoli
PrispevkovCOLON 369

OdgovorCOLON # 18243Odgovor scopoli
Po Feb 13, 2006 1:17 pm

divji, denar je treba porabit... in občutek imam, da vrhovna cehovska organizacija, gre na roke lojalnim mojstrom.

kakšni so vtisi s predavanj ( pa kako in kdo jih izvaja) pa afterparty

Uporabniški avatar
urospr
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Ne Jul 17, 2005 5:45 pm
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 18251Odgovor urospr
Po Feb 13, 2006 10:15 pm

Divji, jasno je, na podlagi zakonodaje, da morajo imeti vsi čebelarji, ki dajejo živila v promet vzpostavljen sistem HACCP. Smernice HACCP so neobvezen dokument, ki ga nismo dolžni upoštevati. Tisto glede keša je pa itak jasno, zato je brezveze sploh parlamentirat.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 18258Odgovor divji cebelar
To Feb 14, 2006 8:28 am

urospr napisal/-aCOLONDivji, jasno je, na podlagi zakonodaje, da morajo imeti vsi čebelarji, ki dajejo živila v promet vzpostavljen sistem HACCP. Smernice HACCP so neobvezen dokument, ki ga nismo dolžni upoštevati. Tisto glede keša je pa itak jasno, zato je brezveze sploh parlamentirat.
Dragi prijatelj, mogoče je tebi res vse jasno, meni na žalost ni več nič. In ker pač malo poznam nekatera ozadja, povezave, splet določenih interesov in še česa, si bom pač dovolil doseči to, da bo jasno tudi meni. Naredil bom vse, res čisto vse, da bodo akterji zgodbe "spopada med sistemom HACCP in SMERNICAMI" to povedali jasno in glasno. Že pripravljam gradivo, ga sistematično urejam in akterji lahko v prvi polovici marca pričakujejo telefonske klice novinarjev, ki jih je to področje začelo zanimati. Nekaj tisoč malih slovenskih čebelarjev ne more več biti bojno polje spopada zaslužkarskih interesov.

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
PridruženCOLON Ne Apr 17, 2005 7:01 pm
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 18263Odgovor bara
To Feb 14, 2006 9:43 pm

Za maja je v SLO najavljena FVO inšpekcija za varno hrano - v info.
Nobena tema ni tako trda, da je sveèa ne bi mogla razsvetliti.

www.varna-hrana.si/

Uporabniški avatar
tonepoljak
PrispevkovCOLON 153
PridruženCOLON So Jun 18, 2005 4:46 pm
KrajCOLON Gorenc

OdgovorCOLON # 18266Odgovor tonepoljak
To Feb 14, 2006 10:18 pm

a so se ti najavili, ane? A boš branila svoje stranke oz. boš zagovarjala? Blagor jim. Bogi uni s smernicami ali brez vsega na vseh področjih.
Naj živi Gorenjska!

scopoli
PrispevkovCOLON 369

OdgovorCOLON # 18288Odgovor scopoli
Sr Feb 15, 2006 9:16 pm

na goriškem so izvajalci - o hranljivih pogačah Seražin, o vzreji matic Žunko & Sivec...

Udeležil sem se predstavitve o varoji , ki jo je izvedel Darko Kozlovič iz Kopra, predstavitev PP poteka po skripti Megliča iz Martuljka. Govor je bil " o alternativnih sredstvih za zatiranje varoje (perizin, MK, OXK, apiguard, bayvarol)... kako Evropa pritiska na nas... o strahu pred varojo...". Čarobne palčke niso bile omenjene...

ČZS daje v podpis vprašalnik in dopis po katerem udeleženec se strinja da ČZS uveljavlja povračilo stroškov pri AKTRP...

Vtis imam, da je premalo praktičnih rešitev (poleg izrezovanja trotovine), predvsem zaželena bi bila diskusija o MK in o uparjanju OXK (teren še sledi).

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
PridruženCOLON So Maj 08, 2004 5:47 pm
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 18295Odgovor anton_zor
Sr Feb 15, 2006 10:55 pm

Scopoli
Že nekajkrat sem hotel,da bi se razvila debata o OK pa izgleda , da v ta vroč kostan noče nobeden ugrizniti. Posebno vroče je na področju uparjanju. Sam sem že napisal kaj mislim o tem, pa ni odziva za poglobeno debato.
Vse ostale ugotovitve si lahko ogledate na moji domaÄŤi strani:
http://www.cebelarstvo-zor.tk
http://www.cebelarstvo.bled.eu.org

Uporabniški avatar
marjeta
PrispevkovCOLON 297
PridruženCOLON Pe Apr 22, 2005 10:06 pm
KrajCOLON Domľale

OdgovorCOLON # 18297Odgovor marjeta
Če Feb 16, 2006 12:31 am

G. Zor, a to govorite o sublimiranju, ali gre za kakšno drugačno tretiranje? Namreč takrat pri pomorih so nekateri čebelarji kar poleti uporabljali oksalno kislino in ne le enkrat, tudi do 5 X.
Živ èlovek mora na veliko skakati okoli, kajti kot jaz vidim stvari, je življenje pravo nasprotje smrti: èe torej mirujemo, ne živimo. Hrupni moramo biti ali pa vsaj misliti hrupne, barvite, živahne misli.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 18304Odgovor anton_zor
Če Feb 16, 2006 10:00 am

g. Marjeta

Ja za to gre , za sublimiranje. Saj pravim , to izobraževanje ki poteka kar po tekočem traku, je po mojem blažev žegen. Pa zakaj , nebi bili ti takrat ko je potrebno izvajati te posege. Čebelarji smo že v letih in marsikdo to že pozabi. Pa še to upažam , ker ni dovolj natančno obrazloženo se potem dogaja marsikaj. Ravno sedaj pripravljam en članek na to temo , ga prevajam ,upam da mi bo uspelo.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 18308Odgovor Pike
Če Feb 16, 2006 10:48 am

Tudi, če izobraževanja morajo potekati "kot po tekočem traku" potem naj se izvajalci potrudijo, da so kvalitetna. Nekateri, ki vodijo te reči imajo dar govora in občutek za poslušalce, drugi spet manj. V ČD Kamnik smo praktični in teoretični del zatiranja varoje konec meseca julija in začetku meseca avgusta, ko je bila zadeva aktualna. Konec meseca januarja in v mesecu februarja so "predavanja" na temo varoje po mojem mnenju sila neaktualna in bi jih bilo potrebno izvesti kasneje.

ÄŤebelko
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Ne Jun 05, 2005 1:22 pm
KrajCOLON Trstenik

OdgovorCOLON # 18365Odgovor ÄŤebelko
So Feb 18, 2006 7:44 pm

Jaz pa mislim, da je kar v redu, da je teoretični del predavanja pozimi, ker:
- je v tem času aktualna oksala kislina,
- imamo pozimi navadno več časa,
- naj bi si bistvo zapomnili za zmeraj (torej tudi do poletja).
Tudi v našem društvu smo teoretični del že dali skozi in meni se je zdel zelo koristen. Zelo veliko čebelarjev je prvič slišalo za OK in se za njeno uporabo tudi odločilo, ker je dokaj preprosta za uporabo in učinkovita. Veliko manj navdušenja so pokazali za MK, saj se jim zdi prekomplicirana.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 18366Odgovor divji cebelar
So Feb 18, 2006 7:50 pm

Čebelko, vsem, ki se jim zdi uporaba OK preprosta in učinkovita, ni bilo vse jasno in se lahko zgodi, da bo prenekateri od njih ostal brez čebel. Dela s kislinami se ne da naučiti v učilnici. Počakajva do naslednje pomladi in se bova o tej tematiki takrat ponovno slišala. Velja ? Me prav zanima kaj boš takrat povedal na to temo.
Lepo te pozdravljam!

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 18370Odgovor Pike
So Feb 18, 2006 8:22 pm

Čebelko, nekako že res drži, da imamo čebelarji pozimi več časa, glede na samo delo pri čebelah. Ampak tu je potrebno vedeti to, da je velik del čebelarjev že starejših možakarjev in mislim, da je bolje, da se to pove in prikaže v času, ko je reč aktualna ne pa šest mmesecev prej. V kolikor koga to prej zanima si lahko prebere v kakšni čebelarski knjigi ali v SČ.
Za marsikoga uporaba kislin niti ni tako preprosta zadeva, kot se mogoče komu od nam zdi.

ÄŤebelko
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Ne Jun 05, 2005 1:22 pm
KrajCOLON Trstenik

OdgovorCOLON # 18381Odgovor ÄŤebelko
Ne Feb 19, 2006 7:51 pm

Morda se res nisem najbolje izrazil. Uporaba kislin res ni preprosta in je celo bolj zahtevna od uporabe ostalih sredstev. OK se jim je zdela preprosta v primerjavi z MK, a težja od uporabe vseh sredstev, ki so jih uporabljali do sedaj.
Bomo videli kaj bodo povedali spomladi.
Upam, da bo praktični prikaz takrat, ko bo stvar aktualna. Žal ne bo posebej prikaza pozimi, ko bo aktualna OK.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 18382Odgovor Kočevski med-ved
Ne Feb 19, 2006 8:27 pm

Jaz sem s termosublimacijo zaenkrat super zadovoljen ( zadnjih pet let nisem uporabil drugih sredstev kot OXK in MK)). Včeraj je vseh 48 družin v AŽ in GJ panjih opravilo čistilni izlet. Moram napisati, da sem termosublimacijo izvedel 28 oktobra 2005. Od 11 novembra 05 do 17. feb. 06 ni bilo na Kočevskem izletnih dni. Torej skoraj 100 dni v panju. Iz NVI -ja sem dobil potrdilo da v mrtvicah, ki sem jih pobral konec januarja ni prisotna nosema.(že 4 leta) Družine zasedajo med med 5 in 7 satov.
Torej zadovoljstvo je nepopisno. Le roke zdravljenj moramo postaviti sami. Vsaka pokrajina ima drugačno klimo in ne moremo zdraviti vsi v enakem času, zato treba pri takih sredstvih kot je OXk ali MK upoštevati pašne razmere in po lipovi ali kostanjevi paši takoj povdarjam takoj pristopiti k uničevanju varoje. Druge izbire ni, ne za nas in ne za čebelo.
LP
Koèevski med-ved

scopoli
PrispevkovCOLON 369

OdgovorCOLON # 20419Odgovor scopoli
Pe Jun 09, 2006 10:52 am

scopoli napisal/-aCOLONVtis imam, da je premalo praktičnih rešitev (poleg izrezovanja trotovine), predvsem zaželena bi bila diskusija o MK in o uparjanju OXK (teren še sledi).
Problem je, ker se izvajalec predavanja ne osredotoči na bistvo - čemu je pomembno, da zatiramo s kislinami, kako deluje MK ... , ampak bolj propagira izdelke (npr. hlapilnike enega proizvajalca).

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 20421Odgovor anton_zor
Pe Jun 09, 2006 12:19 pm

Prav zaradi tega , da se predavanje vršijo v času ki je zato najbolj primeren.Takega prepričanja sem tudi sam. Kajti čebelarji niso tako mladi , da se vsega zapomnijo, zato jih je potrebno nato večkrat spomniti.

dne 16.06.2006 ob 16 uri bo predavanje , pri čebeljnaku Luznar vilija na Studenčicah pri Lescah.

Tema predavanja 1.VARJOJA in kako jo uničujemo
2. Kaj moramo vedeti o HUDI ČEBELJNI GNILOBI.

Predavatelj g. BORUT PREINFALK predavatelj na veterinarski fakulteti.

V slučaju slabega vremena pa v dvorani na Brezjah. ob istem času.

To organizira ČEBELARSKA ZVEZA GORNJE GORENJSKE.

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21676Odgovor anton_zor
Če Okt 12, 2006 12:36 pm

V A B I L O

VABIMO VAS, NA PREDAVANJE KI BO 17. OKTOBRA V PROSTORIH OSNOVNE ŠOLE V ŠKOFJI LOKI

Tema predavanja

1. VAROJA IN KAKO JO UNIČIMO
2. Kaj moramo vedeti o HUDI ČEBELJNI GNILOBI

Predaval bo g. BORUT PREINFALK predavatelj na veterinarski fakulteti v Ljubljani

predavanje je brezplačno

Organizator ČZZG Zor

Uporabniški avatar
anton_zor
PrispevkovCOLON 578
KrajCOLON Lesce
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 21677Odgovor anton_zor