HACCP ali Smernice dobrih higienskih navad v čebelarstvu

Arhivirane teme 2006
Uporabniški avatar
denis
PrispevkovCOLON 118
PridruženCOLON Ne Nov 27, 2005 8:33 pm
KrajCOLON Celje

OdgovorCOLON # 16896Odgovor denis
To Dec 13, 2005 11:58 pm

To že vrabci čivkajo, vsi to vedo, samo ČZS je popolnoma adijo.

Uporabniški avatar
Boris1
PrispevkovCOLON 128
PridruženCOLON To Jun 14, 2005 11:46 am
KrajCOLON Godešič

OdgovorCOLON # 16902Odgovor Boris1
Sr Dec 14, 2005 8:11 am

Te smernice so ena izmed hijših napak ČZS. Vse so dali v isti koš in kar mislijo, da bodo lahko vsi čebelarji počeli kar vse. Žal bodo za predelavo potrebovali obrat. Tisto na domu, če mislijo, da bodo pacali po kuhinjah doma, ne bo šlo.
Življenje je kot bonboniera: nikoli ne veš, kakšen bonbon boš dobil.
Forrest Gump

Uporabniški avatar
tonepoljak
PrispevkovCOLON 153
PridruženCOLON So Jun 18, 2005 4:46 pm
KrajCOLON Gorenc

OdgovorCOLON # 16904Odgovor tonepoljak
Sr Dec 14, 2005 8:18 am

Pa kaj se sploh obremenjujete s temi neobveznimi smernicami. Saj jih čebelarji ne potrebujemo, Meglič in ostali pa naj vrnejo denar, ker so naredili celo sranje.
Naj živi Gorenjska!

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 16906Odgovor divji cebelar
Sr Dec 14, 2005 8:44 am

Pozdravljeni kolegi !
Saj ne gre za vprašanje ali HACP ali "smernice". Gre za to, da mi čebelarji na terenu pripovedujejo kako jim njihovi regijski in drušveni funkcionarji tiho dopovedujejo, da bodo rabili HACCP. V reviji SČ pa tega ne želijo in ne upajo objaviti in tako ne popravijo svoje napake, ki so jo strotili z javno objavo, da HACCP ni potreben in so "smernice" dovolj. Za to gre. Ogromno malih čebelarjev pa tega ne ve, ker jim tega nihče ne pove. Informacija glede potrebnosti HACCP kroži med večjimi in velikimi, male ljubiteljske čebelarje pa so pustili postrani. Je to slučajno ????
Verjetno jim bodo to povedali šele na t.i. regijskih posvetih finkcionarjev ČD, jih tako vse spravili v časovno stisko ter jim potem preko njihovih zasebnih mrež s pomočjo fotokopirnega stroja skopiralo hasape ter jim seveda tudi zaračunali. Ob tem pa si ne bo nihče ogledal posameznih čebelarstev, ne bo ugotavljal kritičnih točk, ki se od čebelarja do čebelarja bistveno razlikujejo. Takšni hasapi bodo brez vrednosti in jih bodo morali posamezni organi ob pregledu razveljavljati, če pa jih že ne bodo razveljavili pa bodo posameznega čebelarja le pošteno oglobili. Sistema HACCP se kvalitetno ne da vzpostaviti "tako na oko in občutku", temveč si mora avtor sistema temeljito ogledati vsako posamezno čebelarstvo in čebelarja opozoriti na pomanjkljivosti, ki se ugotovijo pri zaznavi posameznih kritičnih točk. Na vidiku bi tako lahko bila nova velika prevara malih čebelarjev in okoriščanje na njihov račun. Smo z moralo res že na tako nizkem nivoju ???

Uporabniški avatar
tonepoljak
PrispevkovCOLON 153
KrajCOLON Gorenc

OdgovorCOLON # 16937Odgovor tonepoljak
Sr Dec 14, 2005 10:07 pm

Pozdravljeni kolegi !
Saj ne gre za vprašanje ali HACP ali "smernice". Gre za to, da mi čebelarji na terenu pripovedujejo kako jim njihovi regijski in drušveni funkcionarji tiho dopovedujejo, da bodo rabili HACCP.

Očitno se to ne dogaja le na tvojem koncu, tudi pri nas se to potiho govori.

V reviji SČ pa tega ne želijo in ne upajo objaviti in tako ne popravijo svoje napake, ki so jo strotili z javno objavo, da HACCP ni potreben in so "smernice" dovolj. Za to gre. Ogromno malih čebelarjev pa tega ne ve, ker jim tega nihče ne pove. Informacija glede potrebnosti HACCP kroži med večjimi in velikimi, male ljubiteljske čebelarje pa so pustili postrani. Je to slučajno ????

Verjetno je namerno, ker so mislili, da bodo na ČZS dosti zaslužili, ampak šele po novem letu, ko bo že zelo huda panika in nas bo gledala inšpekcija.

Verjetno jim bodo to povedali šele na t.i. regijskih posvetih finkcionarjev ČD, jih tako vse spravili v časovno stisko ter jim potem preko njihovih zasebnih mrež s pomočjo fotokopirnega stroja skopiralo hasape ter jim seveda tudi zaračunali. Ob tem pa si ne bo nihče ogledal posameznih čebelarstev, ne bo ugotavljal kritičnih točk, ki se od čebelarja do čebelarja bistveno razlikujejo. Takšni hasapi bodo brez vrednosti in jih bodo morali posamezni organi ob pregledu razveljavljati, če pa jih že ne bodo razveljavili pa bodo posameznega čebelarja le pošteno oglobili. Sistema HACCP se kvalitetno ne da vzpostaviti "tako na oko in občutku", temveč si mora avtor sistema temeljito ogledati vsako posamezno čebelarstvo in čebelarja opozoriti na pomanjkljivosti, ki se ugotovijo pri zaznavi posameznih kritičnih točk. Na vidiku bi tako lahko bila nova velika prevara malih čebelarjev in okoriščanje na njihov račun. Smo z moralo res že na tako nizkem nivoju ???

Dober HACCP postaviti, se pravi, da je življenjski in da res zagotavlja predpisanih 7 načel ni tako enostavno, sploh, če ima čebelar še kakšne hude zvarke, kot sem jih imel npr. jaz, ker je Bara popolnoma ponorela, če sem sploh normalen. Bara je bila pri meni skoraj teden dni, ker sem moral najprej pospravljati, potem sem moral vse pokazati, vagati ipd., da je sploh uspela poimenovati moja živila na osnovi čebeljih pridelkov, ker sem si baje že tako preveč dovolil. Potem sva izpeljala še notifikacije za moje kao »zvarke« ipd., da sva sploh lahko označevala, ker imam kar nekaj prehranskih dopolnil. Midva sva tudi že vse označevala po zakonodaji, ki še ni sprejeta, zato da mi ne bo potem zopet potrebno menjati označb/nalepk za izdelke oz. živila/preh. dopolnila.
Naj živi Gorenjska!

Uporabniški avatar
marjeta
PrispevkovCOLON 297
PridruženCOLON Pe Apr 22, 2005 10:06 pm
KrajCOLON Domľale

OdgovorCOLON # 16952Odgovor marjeta
Če Dec 15, 2005 8:44 am

Še moja pojasnila, saj bom nadzirala sistem HACCP. Imeti ga morajo vsi čebelarji, ki dajejo čebelje pridelke in ostala živila na njihovi osnovi v promet. Se pravi tako majhni, kot veliki čebelarji. To pomeni, da če ima npr. čebelar le 20 panjev in prodaja med, mora imeti vzpostavljen sistem HACCP/sledljivost. Tako za male, kot za velike čebelarje velja higiena - ista pravila, le da se prilagaja velikosti obrata. Tisti, ki bodo imeli predelavo, kar ne sodi več pod primarno pridelavo, morajo imeti obrat in izpolnjevati vse zakonske zahteve. Toliko v pojasnilo, da bo jasno, da se ne sme kar početi, kar vam paše.
Živ èlovek mora na veliko skakati okoli, kajti kot jaz vidim stvari, je življenje pravo nasprotje smrti: èe torej mirujemo, ne živimo. Hrupni moramo biti ali pa vsaj misliti hrupne, barvite, živahne misli.

Uporabniški avatar
denis
PrispevkovCOLON 118
PridruženCOLON Ne Nov 27, 2005 8:33 pm
KrajCOLON Celje

OdgovorCOLON # 16956Odgovor denis
Če Dec 15, 2005 8:50 am

Marjeta, ne sekiraj se. Mi imamo že vsi vzpostavljen sistem HACCP že skoraj eno leto.

ČZS naj kar služi na nas čebelarjih, če smo res tako nori, vendar tudi upam, da bodo zvezo potem tožili tisti, ki bodo oškodovani, saj za svoja dejanja namreč zveza z ničemer ne jamči.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 16960Odgovor divji cebelar
Če Dec 15, 2005 9:08 am

Včeraj sem imel priliko videti tudi uradni dokument regijske čebelarske organizacije iz katerega izhaja trditev, da morajo imeti sistem HACCP vzpostavljen le čebelarji, ki imajo 150 in več čebeljih družin, ostalim pa naj tega ne bi bilo treba. Zanimivo, kaj ????

Le kje so dobili to številko ??????????????

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16964Odgovor Pike
Če Dec 15, 2005 9:51 am

?! Škoda izgubljat besed.

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
PridruženCOLON Ne Apr 17, 2005 7:01 pm
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16965Odgovor bara
Če Dec 15, 2005 9:54 am

Divji!

Številko 150 so dobili v prejšnjem pravilniku o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji. Vendar je bila država SLO opozorjena, da je potrebno poostriti pogoje. To do 150 so pa nabili, kar do prof. čebelarja, vendar brez opredelitve.
Ko pridejo na vrsto statusi bo veselo. Šlo bo dalje od 10 ali 15 - sama bi začela že pri 10..., odvisno pa je kako se bodo lotili nac. predpisa... Sicer pa tisto 150 ni v skladu z EU zakonodajo, ki se začne izvajati s 1.1.2006 in velja že leto in pol...
Nobena tema ni tako trda, da je sveèa ne bi mogla razsvetliti.

www.varna-hrana.si/

Uporabniški avatar
Boris1
PrispevkovCOLON 128
PridruženCOLON To Jun 14, 2005 11:46 am
KrajCOLON Godešič

OdgovorCOLON # 17006Odgovor Boris1
Če Dec 15, 2005 11:10 pm

Morda pa ni škoda izgubljati besed Pike, vsaj za voljo čebelarjev. Sedaj je na forumu obešen tudi Zakon o veterinarskih merilih skladnosti iz katerega je razvidno, da morajo imeti čebelarji HACCP.

Veš, čebelarji nismo nori, nori smo le v toliko, ker se nikoli nismo uprli ČZS. Ampak prihajajo tisti časi, saj se bo kmalu izkazalo kakšno škodo nam povzroča kvazi naša organizacija.
Življenje je kot bonboniera: nikoli ne veš, kakšen bonbon boš dobil.
Forrest Gump

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17012Odgovor Pike
Pe Dec 16, 2005 12:05 am

Ker sem končno usposobil moj stari računalnik (na novemu crknil disk) sem se ob prebiranju današnjih prispevkov in premišljevanju o(ne) potrebnosti tegale HASAPA tole.

Sva enkrat z enim gradbenikom izmenjavala malo takšne bolj hecne izkušnje pa pravi tudi tole. Pred slabim letom dni je naše podjetje poslalo nekaj ponudb za izdelavo nekaj m2 asfaltne prevleke pred nekim objektom v domžalah. Ok, posel dobi neko podjetje iz Domžal. Po končanih deli pošlje izvajalsko podjetje račun za opravljeno storitev,... V glavnem podjetje se je imenovalo (GREGA) slaščičarstvo&asfalterstvo :D

Aja, tistole GREGA je izmišljeno, ker se imena ne spomnim :D

Uporabniški avatar
tonepoljak
PrispevkovCOLON 153
KrajCOLON Gorenc

OdgovorCOLON # 17020Odgovor tonepoljak
Pe Dec 16, 2005 8:50 am

Grega, a to leti na tisto, da vsi počnejo karkoli jim zapaše, čeprav se to ne sme?
Naj živi Gorenjska!

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17027Odgovor Pike
Pe Dec 16, 2005 10:19 am

Hm, na kaj tole leti. To leti na to, da se da z marsičem baviti in se ob temu včasih kdo tudi iz srca nasmeji. Čisto dobronamerno. Saj smo čebelarji v veliki večini iz čisto drugih strok. Tale npr. je bil slaščičar in asfalter :). Jaz sem npr. gradbinec in čebelar, kdo kaj drugega.

Uporabniški avatar
BONI
PrispevkovCOLON 182
PridruženCOLON Ne Apr 11, 2004 8:58 am
KrajCOLON KOPER

OdgovorCOLON # 17043Odgovor BONI
Pe Dec 16, 2005 12:47 pm

iz neuradnih virov sem slišal, da s 1.1.2006 nebo več potrebno veterinarsko
spričevalo o stanju čebel za prevoznike.

če to drži , si bom priskrbel licenco
ZAKLJUČNA DELA V ZDRAVSTVU
VEM DA NIC NEVEM
AMPAK, DRUGI NE VEDO
DA NIC NE VEDO

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17046Odgovor Pike
Pe Dec 16, 2005 12:57 pm

Če to drži, kot je navedeno je to še en bolj črn dan za čebelarje.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 17056Odgovor divji cebelar
Pe Dec 16, 2005 3:50 pm

Pike, Boni !
Preberita zakon, ki ga je Bara obesila v košu. Tam vse piše. Pardon, skoraj vse.

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17068Odgovor carniolan
Pe Dec 16, 2005 7:54 pm

Namesto v kosu, naj ga Andrej kopira in lepi v eno novo rubriko na portalu: UREDBE - PRAVILNIKI , kajti ropotija iz kosa se ponavadi zakuri!
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

scopoli
PrispevkovCOLON 369
PridruženCOLON Ne Maj 30, 2004 3:04 pm

satnice

OdgovorCOLON # 17886Odgovor scopoli
Sr Jan 25, 2006 9:44 pm

Zdravo!

Ali obstajajo kakšni predpisi(standarti) za satnice, baje da te, ki so v prodaji so lahko "oporečne"? Kaj je novega na tem področju.

Uporabniški avatar
guliver
PrispevkovCOLON 354
PridruženCOLON Ne Nov 27, 2005 11:49 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 17887Odgovor guliver
Sr Jan 25, 2006 10:28 pm

Bara pravi, da odgovornost za živila nosi nosilec živilske dejavnosti, v tem primeru čebelar. Satje je 1. embalaža za med in v medu ne sme biti nikakršnih ostankov zdravil/sredstev, ker gre drugače za nevarno živilo. Priporoča se ekološke satnice, načeloma pa se ve, da je potrebno dati nekako po dveh-treh letih vosek (star) za sveče. V tem primeru naj ostankov v medu ne bi bilo, seveda ob pravilni uporabi zdravil. Nekako tako naj bi bilo to. To je po DČP. To so baje osnovne stvari, ki jih mora tako ali tako upoštevati vsak čebelar. Je pa tudi EU uredba, ki določa kdaj vosek ni primeren za prehrano, saj se smatra kot čebelji pridelek, tako nekako mi je razložila. Uredba naj bi bila navedena v inšpekcijski prijavi, kjer je baje opredelila čebelje pridelke. To je baje tisto, ko moraš brati global - eno z drugim.

scopoli
PrispevkovCOLON 369

OdgovorCOLON # 17896Odgovor scopoli
Če Jan 26, 2006 10:30 am

Kaj so ekološke satnice, kako morajo biti oznacene, kako naj izberem na trgu (ali so posebej označene) ...

Uporabniški avatar
guliver
PrispevkovCOLON 354
PridruženCOLON Ne Nov 27, 2005 11:49 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 17897Odgovor guliver
Če Jan 26, 2006 10:43 am

Prodaja jih baje Medex in so označene. Bara ve samo za te. So pa dosti dražje. Drugače jih pa lahko delaš iz deviškega voska, samo paziti moraš, da je res avtoklavirano, da je presežena temperatura 125 stopinj celzija, zato, da so gotovo uničene spore hude gnilobe. Nekako tako mi je razložila.

scopoli
PrispevkovCOLON 369

OdgovorCOLON # 17902Odgovor scopoli
Če Jan 26, 2006 3:53 pm

hvala za info.

Ali teh v satnicah res ni kumafosa? kako je pa z ostalimi proizvajalci?

Uporabniški avatar
marjeta
PrispevkovCOLON 297
KrajCOLON Domľale

OdgovorCOLON # 17903Odgovor marjeta
Če Jan 26, 2006 4:06 pm

Ostali, pri nas ne garantirajo, ker čebelarji nosijo vosek in dobiš satnice, kakršne pač dobiš. Ni garancije, da ni ostankov.

Če si velik čebelar, ne vem koliko kg voska mora biti, da ti naredijo satnice iz tvojega voska.

Čebelarji morajo namreč sami spoštovati DČP in seveda vosek starejši od 2-3 leta dati za sveče in ne sme biti več v prometu za živila. To je v primeru akaricidov. Glede kislin in ekoloških sredstev pa naj bi bilo tako, da naj ne bi puščali ostankov.
Živ èlovek mora na veliko skakati okoli, kajti kot jaz vidim stvari, je življenje pravo nasprotje smrti: èe torej mirujemo, ne živimo. Hrupni moramo biti ali pa vsaj misliti hrupne, barvite, živahne misli.

Uporabniški avatar
marjeta
PrispevkovCOLON 297
KrajCOLON Domľale

OdgovorCOLON # 17904Odgovor marjeta
Če Jan 26, 2006 4:08 pm

Glede kumafosa je tako, da če sam slediš vosek veš kaj je lahko notri, ostalo ni garancije, razen za tiste zadeve, ki so res označene kot ekološke.

scopoli
PrispevkovCOLON 369

OdgovorCOLON # 17951Odgovor scopoli
Po Jan 30, 2006 1:14 pm

Kateri laboratorij v SLO opravlja analize ostankov v medu, vosku,...

Kakšna je nadaljna strategija na tem področju?

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17953Odgovor bara
Po Jan 30, 2006 4:20 pm

Veterinarska fakulteta in ZZV Maribor (g. Lapajne), za ostale pa ne vem...

www.varna-hrana.si/

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17954Odgovor bara
Po Jan 30, 2006 4:21 pm

Nadaljna strategija, v kakšnem smislu?

www.varna-hrana.si/

scopoli
PrispevkovCOLON 369

OdgovorCOLON # 17958Odgovor scopoli
Po Jan 30, 2006 6:05 pm

bara napisal/-aCOLONNadaljna strategija, v kakšnem smislu?
Strategija (CČI) v smislu, ozaveščanja, komuniciranja predvsem čebelarjev... o pomenu neoporečnih satnic, promoviranju rabe organskih kislin...

scopoli
PrispevkovCOLON 369

OdgovorCOLON # 18289Odgovor scopoli
Sr Feb 15, 2006 9:26 pm

Zivjo,

torej po ekološke satnice (iz Afrike) k Medexu ali pa v tujino.

kako je s HACCP sistemom:

- pri satnicah, vosku

- pri izdelavi panjev, v modi so panji iz iverke (vemo da ta vsebuje kar nekaj topil...)

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov