RV, EV panji

Posebnosti v ekološkem čebelarjenju, ali tudi imenovanem biološkem čebelrajenju ali tudi organičnem čebelarjenju.

ModeratorCOLON volk

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 63098Odgovor medo4
Po Feb 10, 2014 7:41 pm

Streha je zakon, notri je orodje in vse kar se rabi tudi aperitivček v kakem praznem panju in če je zunaj vroče je šnopček v panju neverjetno hladen.
Tu se da pogledati moj čebelnjak. http://cebelarstvo-bukseks.naspletu.com/
Lp,Medo4

Novinka
PrispevkovCOLON 250
PridruženCOLON Če Jan 13, 2011 2:01 am

OdgovorCOLON # 63099Odgovor Novinka
Po Feb 10, 2014 8:12 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON:D :D :D :D :D :D a nisi rekla, da strehe ni treba na začetku?
Ah ja, saj veš... začetniki smo skromni in mislimo, da če ostali svet lahko preklada vse na prostem, bomo mi tud tiste 3 panje zmogli brez problema. Kaj je le to takega... :roll:

No, pol pa čez nekaj cajta ugotoviš, da se res brezveze matraš... :oops:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 63100Odgovor Fizikalec
Po Feb 10, 2014 8:16 pm

Ja eden ali ena, ki prizna, da se je motil-a :kitajcek malo je takih

helmut
PrispevkovCOLON 74
PridruženCOLON Ne Maj 26, 2013 6:28 pm
KrajCOLON Prebold

OdgovorCOLON # 63101Odgovor helmut
Po Feb 10, 2014 8:18 pm

Še nekaj z noje strani. Najprej upam da se to temo ne bi izkoristilo za novo panjsko vojno. Kar sem relativno kmalu spoznal pri nakladnih panjih. Nakladni panj je najmanj prijazen do čebel. Zakaj? Ker že pri enostavnem pregledu moraš naklade dol metat da prideš do plodišča to pa povzroče hud stres za čebele. AŽ panj je bistveno bolj prijazen. Od zadaj samo vrate odpreš in pogledaš kaj se dogaja. Brez vsakršnega stresa.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 63102Odgovor Fizikalec
Po Feb 10, 2014 8:26 pm

Nakladni je odličen za farmarje kjer imaš par zamorčkov ali butlov, da to v skafandrih drmajo 8naj mi kdo ne zameri prosim). Film več kot med to nazorno pokaže to je pač za udri ga. Res jaz tud nisem nežen ampak tisto presega še mojo mero tolerance. Jaz delam kratke hlače pa nag zgoraj načeloma tud pr točenju. Tega pr LR ni blo šanse zato sem jih tud šenkal naseljene :D kot drugo me je motilo, da sem zmer moral delat stoje :roll: Kdor je bil z mano na točenju ve kako delam mora bit reeeeeeeeeeeeeeeees huuuudo, da jaz uporabim mrežo.

Novinka
PrispevkovCOLON 250
PridruženCOLON Če Jan 13, 2011 2:01 am

OdgovorCOLON # 63103Odgovor Novinka
Po Feb 10, 2014 8:32 pm

No jaz sem imela vsaj to srečo, da sem se pustila prepričat. Da bi takrat uresničila svoje sanje in si terasast breg naselila s TBH in EV... ne vem, kje bi ostalo še moje veselje do čebel.

Ampak videt je pa lepo na sliki tud nakladne, to pa ne zanikam. :D

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 63105Odgovor Fizikalec
Po Feb 10, 2014 8:35 pm

:D ja za gledat je še kramp pa lopata čist ok dokler je kje prislonjena ali pa dokler kdo drug krampa pa lopata ne ti sam :D jaz vse nakladne z veseljem gledam o tem ni dvoma sam sem mal prelen za delo z njimi pa mal premal mišične mase mam.

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 63107Odgovor igorv
To Feb 11, 2014 12:39 am

Tud jaz sem začel z nakladnimi... 6 panjev sem si naredil in jih naselil... Pa me je ta euforija z nakladnimi panji že prvo leto popustila in sedaj od druge sezone naprej čebelarim z AŽ-ji... Pa mi nikoli ni bilo žal da sem se tako odločil...

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 63109Odgovor Drejva
To Feb 11, 2014 9:12 am

Fizikalec napisal/-aCOLON:D ja za gledat je še kramp pa lopata čist ok dokler je kje prislonjena ali pa dokler kdo drug krampa ...
:lol: :lol: :lol: :lol:

Drugace pa tudi jaz sem opustil idejo o nakladnjih panjih po prvem letu ... ze napisal zakaj v drugih temah...

Veliko uspeha.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 63112Odgovor boriss
To Feb 11, 2014 9:59 am

Joj kok besed za nekaj kar je že odločeno. NAJ proba pa poj naprej.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 63113Odgovor klopotec
To Feb 11, 2014 10:54 am

sancha, v bistvu je tako, da na nepravem mestu sprašuješ o EV, RV panju.
To je tako kot če bi Rodeta vprašala ali naj sprejmeš islam. Odgovor bi bil že vnaprej jasen.
Tu lahko dobiš odlične odgovore o izkušnjah z AŽ panjem. In to je gotovo že veliko pri odločitvi. AŽ panje imaš tudi v svoji bližnji okolici in gotovo ti bodo bližnji čebelarji omogočili vpogled v delo z njimi. S tega vidika je AŽ prava odločitev.

Če pa si malo drugačnega duha in ne hodiš vedno po uhojenih poteh, potem pa pogledaš še malo širše. Z nekaj truda najdeš čebelarje z nakladnimi panji, ki jih nič ne moti delo s čebelami na prostem. Takšni ti bodo povedali, da ni nobenih posebnih težav z delom na prostem. Tudi kak šnopček za vroče dni se da skrit kje zunaj. Ne rabiš glih čebelnjaka za to.
Seveda ti bodo povedali tudi druge razloge zakaj čebelarijo s takimi panji.
Na Balkanu niso glih nevem kako zagnani za delo, pa kljub temu skoraj vsi čebelarijo v nakladnih panjih. Enako je drugod po svetu.
Ljudje smo različni, eni imajo radi dvoranske športe, drugi spet radi športamo zunaj ne glede na vremenske razmere.

Torej če te vleče nakladni panj, potem pojdi na forum, kjer izmenjujejo izkušnje čebelarji tega tipa. Prav za EV, ali RV obstaja forum in je zelo zanimivo kako drugače se dela s takimi panju. Čisto drugače kot z recimo LR, ki je tudi nakladni in ti lahko levstek mnogo pove o njem.

Če bi vsi hodili po uhojenih poteh, potem drugačnih poti nikoli ne bi našli.
Le pogumno. Vsekakor pa najprej zberi informacije, poglej kako stvari zgledajo v živo.

Kdor hoče, najde pot, kdor noče, najde izgovore.

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 63116Odgovor Q
To Feb 11, 2014 2:10 pm

klopotec napisal/-aCOLON .
Na Balkanu niso glih nevem kako zagnani za delo, pa kljub temu skoraj vsi čebelarijo v nakladnih panjih.
.
Mogoče pa tam "drugače" medi :wink:
klopotec napisal/-aCOLONEnako je drugod po svetu.
Po svetu je dosti dežel z listavnimi panji :wink:

LP

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 63117Odgovor dušans
To Feb 11, 2014 4:16 pm

klopotec napisal/-aCOLON To je tako kot če bi Rodeta vprašala ali naj sprejmeš islam. Odgovor bi bil že vnaprej jasen.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 63119Odgovor levstek008
To Feb 11, 2014 4:39 pm

dušans napisal/-aCOLON
klopotec napisal/-aCOLON To je tako kot če bi Rodeta vprašala ali naj sprejmeš islam. Odgovor bi bil že vnaprej jasen.
Huh, če prehitro bereš se ti lahko zgodi kot meni, da sem prebral : "To je tako kot če bi Rodeta vprašal če sprejme islam" :lol: :lol: ....juh kakšen norček sem...
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 63141Odgovor mg
To Feb 11, 2014 10:57 pm

..... in upaš, da boš ostal živ po takem vprašanju :lol: :lol: .
lep pozdrav

Jozko
PrispevkovCOLON 128
PridruženCOLON To Mar 12, 2013 8:50 am

OdgovorCOLON # 63153Odgovor Jozko
Sr Feb 12, 2014 11:17 am

Mogoče so pa nakladni kaj povezani s klaustrofobijo??? :lol:

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 63165Odgovor volk
Sr Feb 12, 2014 3:32 pm

Nakladni panji imajo eno dobro stran. To naj bi bila visina okvircka. Ampak je cisto simpel narediti tudi listovni panj z to visino okvirckov.
Vse ostalo. Ja niti sanse nimate da bi cebelarili z italijanko z cim drugim kot z nakladnimi panji. Z listovnimi zlozenimi v cebelnjak se namrec ne da. Ker nimajo orientacije in spomina tako dobrega kot kranjica, da najde svojo luknjo(zrelo) v cebelnjaku.

Z kranjico se pa ne da cebelariti z nakladnimi panji na nacin samo prestavljanja naklad. Obvezno moras siriti gnezdo in spraviti cebele v medisce z sati. Zato se je razvil listovni panj za kranjico.

Edine pametne spremembe bi bile sicer mozne pri visini satnika, vse ostalo je brez veze. Z kranjico se dela z sati, z italijanko pa z nakladami.

So sicer cebelarji z nakladnimi panji, med njimi jih imam tudi jaz ene 30,vcasih tja do 50. Vendar jih imam zato, da se vsakic prepricam zakaj imam vecino cebel v listovnih panjih. Je pa res se ena prednost. Zelo preprosto je dati pogaco na sate pri nakladnem panju. Gledati naso rojivo cudovito sivko, in zloziti 1 ali dve medeni nakladi na kak pokrov ali prazno naklado zraven na travnik in nato razdreti plodice iz dveh naklad, na koncu ti pa cebele prijazno povejo da je tvojih 5 minut poteklo. Se velikokrat zafrknem ker pozabim vzeti kapo z mrezo sabo, ko grem k nakladnim panjem. In potem na avtocesti bulast gledam v koloni kake lepe punce nasproti. Vse pogledajo stran. Kak otrok pa pokaze, lej tega debila.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

helmut
PrispevkovCOLON 74
PridruženCOLON Ne Maj 26, 2013 6:28 pm
KrajCOLON Prebold

OdgovorCOLON # 63168Odgovor helmut
Sr Feb 12, 2014 5:05 pm

Volk, dobro napisano!

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 63173Odgovor dušans
Sr Feb 12, 2014 6:23 pm

volk napisal/-aCOLON ......Z kranjico se pa ne da cebelariti z nakladnimi panji na nacin samo prestavljanja naklad. Obvezno moras siriti gnezdo in spraviti cebele v medisce z sati. Zato se je razvil listovni panj za kranjico.....
Bolje bi bilo napisano, da ti ne znaš čebelariti z nakladami.

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 63176Odgovor medo4
Sr Feb 12, 2014 7:36 pm

Se mi zdi , da bomo Sanchi vzeli voljo do enih in drugih.
Lp,Medo4

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 63177Odgovor volk
Sr Feb 12, 2014 8:35 pm

Dusan, cisto se strinjam s tabo. Ne mores verjeti da res ne znam cebelarit. Tisto kar delam v aziji na italijanki mi pac ne gre tu na kranjici...Kaj cem, pac imate vec znanja, bom vesel ce boste delili kaksne nasvete....
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 63179Odgovor Q
Sr Feb 12, 2014 9:50 pm

volk napisal/-aCOLONNakladni panji imajo eno dobro stran. To naj bi bila visina okvircka. Ampak je cisto simpel narediti tudi listovni panj z to visino okvirckov.
...
Edine pametne spremembe bi bile sicer mozne pri visini satnika, vse ostalo je brez veze. Z kranjico se dela z sati, z italijanko pa z nakladami.
Lahko napišeš kaj več !? ...glede na višino okvirčkov ?

LP

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 63182Odgovor volk
Če Feb 13, 2014 8:55 am

Gnezdo kranjske cebele naj bi imelo okoli 33 do 36 cm, torej krogla z tem premerom, zgoraj venci spodaj cvetni prah.
V AZ panju v plodiscu se ta krogla popaci in razpotegne, kljub temu pa cebele naredijo vence(velikokrat sem opazil da ne in je zalezen sat od roba do roba.)
Iz tega se propagira da mora biti plodice ali 2 nakladi ali pa dve etazi. V tem primeru pa imas skoraj sigurno vence, cez katere gre kranjica nerada. In pri troetaznem panju je ta venec tako velik, da je tezko spravit cebele v medisce da bi normalno nosile med.. Nakladni panj ima pa nizji satnik. Ze pri dveh nakladah standardne visine je venec zelo majhen in gredo cebele raje v medisce. CEbelarji sicer problem prehoda v AZ panjih resujejo z prestavitvijo nekaj satov zalege v medisce, in ce se te sate potem toci, je lahko noter kak venec cukra in se slabse kaki ostanki. Tak sat bi moral biti oznacen, da se ga prestavi nazaj v plodisce.

CE pa cebelaris z 2/3 visino LR panja, pa problemov z venci skoraj ni, vsaj pri meni jih ni bilo, in z temi panji se da delati z nakladami. Tako, da ce se kdo odloca za nakladni panj, bi odsvetoval standardno visino naklade, edina uporabna je 2/3. Te panji so zame se kar zadovoljivi.

Ko pa sem pri delu z GJ panji, torej nakladni z AZ okvirjem naletel na problem vencev, in naklad z 11 sati, so tezke, pa ceprav so iz stirodurja. In z menjavo naklad ne dosezes cisto nic, tezko razvijes gnezdo, se tezje jih pa spravis v tretjo naklado, razen z podobnim prelaganjem zalege kot v troetaznem panju, ki je boljsi od GJ, ker imas vrata panja in razbijes gnezdo samo s premaknjenim satom, ne kopljes naklad narazen.
Zato sem pregradil AZ ovir na polovico, tako da je to v bistvu postal ovir z dvema nizkima satoma in 6mm prehodom med zgornjim satom in delilnim lesom v okvircku, cez ta prehod gredo cebele pozimi in ni zimskih izgub pri polni skledi. Od 170 druzin s takimi sati do sedaj ni sla se nobena, v bistvu imam letos umrljivost 0%. Vsaj do zdaj.

In tako je AZ panj postal namesto panja z dvema satoma, panj z 4 nizkimi sati. Na GJ pa testiram tudi 1/2 AZ naklade, Vendar je okvir tocno 13 cm zunanja visina, ker lahko potem vzames kovinsko spono in dva sata spnes v normalno visino AZ satnika. Testiram pa zaradi teorij o visini gnezda, ugotavljam da bi bila 1 1/2 AZ torej 260 +130 mm ravno prav za gnezdo, zunanja mera.

Kdor pa hvali LR panje, ze sam Zdesar si je predelal LR tako, da uporavlja LR satnike v listovnem panju. Tezko se je odpovedati listovnemu panju ki je v cebelnjaku v dveh ali pa treh visinah pod streho, na varnem pred vetrom ,dezjem ,snegom, celo medvedom, in ga je lahko prevazati.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 63183Odgovor Q
Če Feb 13, 2014 9:12 am

Pohvala Volk, vedno je lepo brati dobro razlago tega ali onega sistema :bee:
volk napisal/-aCOLONGnezdo kranjske cebele naj bi imelo okoli 33 do 36 cm, torej krogla z tem premerom, zgoraj venci spodaj cvetni prah.
V AZ panju v plodiscu se ta krogla popaci in razpotegne, kljub temu pa cebele naredijo vence(velikokrat sem opazil da ne in je zalezen sat od roba do roba.)
To lahko potrdim tudi sam, sploh takrat ko medi.
volk napisal/-aCOLONIz tega se propagira da mora biti plodice ali 2 nakladi ali pa dve etazi. V tem primeru pa imas skoraj sigurno vence, cez katere gre kranjica nerada. In pri troetaznem panju je ta venec tako velik, da je tezko spravit cebele v medisce da bi normalno nosile med.. Nakladni panj ima pa nizji satnik. Ze pri dveh nakladah standardne visine je venec zelo majhen in gredo cebele raje v medisce. CEbelarji sicer problem prehoda v AZ panjih resujejo z prestavitvijo nekaj satov zalege v medisce, in ce se te sate potem toci, je lahko noter kak venec cukra in se slabse kaki ostanki. Tak sat bi moral biti oznacen, da se ga prestavi nazaj v plodisce.
Kaj pa naprimer Kirarjev panj. Nekje sem zasledil, da naj bi imel za plodišče LR višino okvirčka, v medišču pa manj. Tak listavni panj z LR plodiščem bi moral biti dovolj za sivko :?: Sam se pa sprašujem kako dvigniti čebele v medišče, no ob paši grejo verjetno same :oops:
volk napisal/-aCOLONIn tako je AZ panj postal namesto panja z dvema satoma, panj z 4 nizkimi sati. Na GJ pa testiram tudi 1/2 AZ naklade, Vendar je okvir tocno 13 cm zunanja visina, ker lahko potem vzames kovinsko spono in dva sata spnes v normalno visino AZ satnika. Testiram pa zaradi teorij o visini gnezda, ugotavljam da bi bila 1 1/2 AZ torej 260 +130 mm ravno prav za gnezdo, zunanja mera.
Pa potem uporabljaš tudi matično rešetko !? Tu na tem sistemom je kmalu da ne potrebuješ, ker bi bil že okvirček z medom MR ? :) Lahko kakšno slikco tega okvirčka :?:

LP

Jozko
PrispevkovCOLON 128

OdgovorCOLON # 63187Odgovor Jozko
Če Feb 13, 2014 10:15 am

Tud sam imam večinoma 2/3 naklade,samo je skoraj vsaka družina poglavje zase.
Še v tretjo naklado ne gre najrajši matica če gre pa nazaj v prvo brez rotacije naklad ne gre.Pa tud v medišče mi ne grejo če ne daš 2sata zalege gor.Nekje gre pa v četrto naklado brez MR pa ne pogledaš do cajta in lepo potegnejo matičnjake pa je veja polna.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 63188Odgovor Gregor T.
Če Feb 13, 2014 10:59 am

Volk, krasne prispevke pišeš. Letos bom preiskusil tvoj sistem s predeljenimi satniki, nekaj tudi z okroglimi palčkami za moznike, po Odisejevi metodi. Nekaj v AŽ in nekaj tudi v LR.
Že nekaj let poskušam z naravno gradnjo, a se mi zdi, da če vstavljaš prazne okvirčke v 10-satni AŽ v močno družino, zgradijo res preveč trotovine, recimo 4 sate. Potem ne vem, kam bi tisto satje premikal. Če ga daš v medišče, zgradijo spet drugega, za medišče pa je trotovsko satje oz. satje s še večjimi celicami tudi precej slabše sprejeto, kot čebelje celice. Ponavadi v take sate nosijo šele, ko je ostalo satje že polno, je pa tudi kakšna izjema. V nakladne panje pa vstavljam povečini samo prazne okvirčke, ker je prostora dovolj, in me ne skrbi, da bi bilo preveč trotovine.
Tudi pri narejencih ni problema z divjo gradnjo, ker gradijo malo oz. nič trotovine. Vedno vstavljam zažičene okvirčke, kar čebel ne moti, če daš enega ali dva skupaj med zgrajeno satje ali satnice, bistveno pa vpliva na trdnost sata.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 63192Odgovor levstek008
Če Feb 13, 2014 3:49 pm

Svoj čas sem "taval" od klasičnega AŽ-ja, pa tri-etažni AŽ, pa GJ, pa standardni LR 1/1, Bog ve kaj sem še probal (res je, 11+3 nisem probal iz dveh razlogov), tako da sem pristal na 2/3 LR. Zakaj? Preberite Volka.....

Lp Matej

Jozko
PrispevkovCOLON 128

OdgovorCOLON # 63193Odgovor Jozko
Če Feb 13, 2014 6:05 pm

Me zanima levstek 008 a jih tudi prevažate kam na pašo in kako?Sam sem imel en kup idej-pa je na žalost ostalo le pr temu.
Edino kar me moti pri tem sistemu je vreme.Po navad je lih tist cajt ene 3tedne al pa tud več dež,ne morš uredit kar je treba pol pa veja vabi.

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 63196Odgovor ana2
Če Feb 13, 2014 6:43 pm

Sam sem vreme reševal s senčnikom (še dobro, da me sosedi ne gledajo). Poleti je lepše delati v senci, če pa kaj pada je tudi lepše, če glih ne pada za vrat.
Enkrat je potrebno zaèeti.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 63200Odgovor levstek008
Če Feb 13, 2014 9:00 pm

Seveda vozim, sedaj pilim tehniko kako z čim manj dela napravit prevoz. Eno konstrukcijo mam že res zelo dobro rešeno, v "glavi" imam tud motorni pogon, ma mi zmankuje čas za ga "upasat" v to konstrukcijo. Če me kdo ne prehiti na svetu bi znalo bit en majhen "state of the art technology" transporta nakladnih panjev, pa naj bo to LR, GJ, AŽ, DB.....

Ne vem če je glih tema taprava, da ne smetim izvirnika.....

Lp Matej

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov