RV, EV panji

Posebnosti v ekološkem čebelarjenju, ali tudi imenovanem biološkem čebelrajenju ali tudi organičnem čebelarjenju.

ModeratorCOLON volk

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 63521Odgovor boriss
So Feb 22, 2014 8:55 am

Tole sploh ni res.

Trotovino delajo tok časa da naredijo tistih 1000 zaležnih trotov. In potem jo ne delajo več. Torej ob pravih pogojih največ en teden (eni res nimate pojma - to je osnovno znanje).

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 63523Odgovor mg
So Feb 22, 2014 11:55 pm

Se pravi, počakat da je zaleženih nekje 1000 trotov, nekako ob ugodnih pogojih en teden in vstavit prazen okvirček - in gradijo čebelje celice 8) .

Lahko bo pa samo mišš.

Ampak ni važno, glavno je, da eni nimamo pojma.
lep pozdrav

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 63524Odgovor boriss
Ne Feb 23, 2014 12:07 am

Probaj !

jaz sem

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 63525Odgovor mg
Ne Feb 23, 2014 11:30 am

Saj ravno v tem je fora, ker sem probal. Sicer bolj resno, na več kot sto panji ene dve leti in se niso niti slučajno ustavile na 1000 zaleženih, kaj šele zgrajeni trotovini. Tako, da je bil potem večji problem pripeljat satje nazaj na osnovno cifro 1000, s satnicami.

Za roje ni problem gradnja v razmerju. Za ostale družine pri meni ni ratalo, zato sem tudi vprašal.

Hvala za poskus.
lep pozdrav

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 63526Odgovor boriss
Ne Feb 23, 2014 11:56 am

Jaz sem probal pri par sto panjih. In nikoli niso naredile več kot ene pol sata trotov.

Drgač pa men tud na misel ne pride da bi jim dal not samo okvirčke. Že brez tega je več kot dovolj težav.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 63556Odgovor Odisej
Po Feb 24, 2014 10:36 am

Priznam, da mi ni čisto razumljiv vajin pogovor.

Predvsem kaj točno je kdo probal.

Če imata čas za pojasnilo, bi me zelo zanimalo, če pa ne, bo tudi v redu.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 63562Odgovor mg
Po Feb 24, 2014 11:38 am

Evo, nekako tako je šlo.

Nekaj let nazaj mi je v času rojenja zmanjkalo satnic (bilo je več rojev...kot sem računal) in sem med satnice vtaknil v panj še kakšen prazen okvirček.

Pri pregledilh opazil, da gradijo prazne okvirčke z isto hitrostjo kot satnice (če ne celo hitrej in rajši).

Naslednje leto (08,09) sem okvirčke z 1cm robom vstavil tudi v nekaj prezimljenih družin v času cvetenja divje češnje. In v te okvirčke niso zgradile niti ene čebelje celice, tudi če sem v družino vstavil po 4 ali 5 okvirčkov (kar je ob že obstoječi trotovini krepko nad 1000 trotov), trotovine ne izrezujem - troti so ostali čebelam.

Ker sem v literaturi, pogovorih in diskusijah kot je tale naletel na trditve čebelarjev, da tudi družine pred rojenjem gradijo v praznih okvirčkih čebelje celice, ko imajo trotov zadosti - sem naslednje leto spet;

vstavil okvirčke (ampak tokrat v vse) in predvideval, da bodo vsaj družine, ki so imele že od lani obilo trotovskega satja - gradile čebelje celice 8) .

Nadaljevanje se začne z vprašanjem v tem forumu; " Ampak, če daš v gradnjo samo prazen okvirček, gradijo samo trotovino!(razen rojev), ali ne? "

Pa lušno pri čebelah.
lep pozdrav

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 63569Odgovor Odisej
Po Feb 24, 2014 12:19 pm

Hvala za pojasnilo, Mg.

Jaz sem lani dal eni družini v košu, ki je z razvojem kazala, da ga bo 'pridvignila' (pa še satovje sem potreboval), v gradnjo eno naklado majhnega panja s petimi satniki.

Včasih sem dal kakšno satnico, včasih trak za začetek, pogosto nič

Zgradile so 2 nakladi(ci) in pol satja.
Kakšnega, si lahko pogledaš tu:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Drugi družini v GJ panju sem tudi dal graditi - na enak način.
Rezultat je tule:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Sicer pa večinoma za gradnjo novega satja ne uporabljam satnih osnov.

LP

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 63583Odgovor volk
Po Feb 24, 2014 4:13 pm

CEbelle naredijo tolko trotovskega satja, da ga imajo za svoje potrebe dovolj. In ko ga imajo dovolj gradijo sate za cebeljo zalego, seveda dokler ne visijo na veji. Mlada matica pa ne zeli na vejo, zato druzina z svezo matico gradi sate za delavsko zalego. Tako da jaz matice menjam v zacetku maja.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 63589Odgovor mg
Po Feb 24, 2014 5:47 pm

Žal mi ne odpre zadnjih štirih slik :? . Na prvih dveh, sploh na drugi je vidno, da je sat zgrajen iz satnice - desni rob, kjer še ni dograjno (ker v samogradnji ne delajo najprej osnove ampak hkrati s celicami). Kar si tudi napisal - da daš mešano: prazne in s satnicami.

A je bila družina v košu od lani ali od prej? Kako si dal košu naklado!?, ali si mislil podklada?

Ja, bo treba na koše in GJ prešaltat :? .

Slike so lepe, kar diši iz ekrana :P .
lep pozdrav

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 63597Odgovor Odisej
Po Feb 24, 2014 9:12 pm

mg napisal/-aCOLONŽal mi ne odpre zadnjih štirih slik :? . Na prvih dveh, sploh na drugi je vidno, da je sat zgrajen iz satnice - desni rob, kjer še ni dograjno (ker v samogradnji ne delajo najprej osnove ampak hkrati s celicami). Kar si tudi napisal - da daš mešano: prazne in s satnicami.

A je bila družina v košu od lani ali od prej? Kako si dal košu naklado!?, ali si mislil podklada?
Od lani. Zgodnji ne prav velik roj s staro matico. Jeseni oktobra) sem ga stehtal (brez podklade seveda) in je imel preko 18kg.

Podklado, ja :) .
Sestavil sem 'pokrov' z okroglo odprtino v sredini (cca 15cm), ga postavil na naklado, nanj pa koš in mu zaprl žrelo.

Tak je bil pred 'širitvijo':

Slika

Slika

Slika

mg napisal/-aCOLON Ja, bo treba na koše in GJ prešaltat :? .
Včasih pridejo prav :) .

LP

lux88
PrispevkovCOLON 6
PridruženCOLON Pe Maj 30, 2014 11:12 pm
KrajCOLON Grosuplje

OdgovorCOLON # 65214Odgovor lux88
Pe Maj 30, 2014 11:29 pm

Pozdravljeni

Sem nov na tem forumu in nov pri čebeljarjenju

Izdelal sem si čebelji panj po angleško imenovan top bar hive, kako se imenuje po slovensko ne bi vedel.

Fotografije si lahko ogledate na pripeti povezavi: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 432&type=3
Panj ki sem ga izdelal je nenavadne oblike.

Ne vem če je to pravi panj za začetek čebelarjenja vendar bom poizkusil.

Če mi kdo lahko pove kaj več o teh panjih, imam pa še eno vprašanje na prvi strani sem zasledil da boriss izdeluje panje iz belega iverala. Saj je bil to samo hec ali pač?

Lep pozdrav
Luka[/img]

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 65220Odgovor klopotec
So Maj 31, 2014 7:50 am

Si že naselil tvoj TBH?

Poročaj kako bo šlo.

wd40
PrispevkovCOLON 20
PridruženCOLON Ne Jan 08, 2012 3:11 pm

OdgovorCOLON # 65229Odgovor wd40
Ne Jun 01, 2014 12:18 pm

Tema je rv in ev panji, pišete pa vsepovprek. Malo discipline ne bi škodilo.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov