Nova organiziranost čebelarjev v evropskem prostoru

Posebnosti v ekološkem čebelarjenju, ali tudi imenovanem biološkem čebelrajenju ali tudi organičnem čebelarjenju.

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Nova organiziranost čebelarjev v evropskem prostoru

OdgovorCOLON # 56275Odgovor imker
Pe Avg 31, 2012 7:12 pm

...je segla tudi k nam in bo po večkratnih posvetovanjih pri nas prvi simpozij v novembru. Združevala bo čebelarje ,ki so pripravljeni pridelovati čist med, brez ostankov -reziduov. Tak med se trenutno išče in dobro plačuje. Iščemo čebelarje ki že imajo tak med ali so se pripravljeni prilagoditi tem zahtevam.
L.p. I.J.

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

Re: Nova organiziranost čebelarjev v evropskem prostoru

OdgovorCOLON # 56277Odgovor Q
So Sep 01, 2012 8:10 am

imker napisal/-aCOLON...ki so pripravljeni pridelovati čist med, brez ostankov -reziduov. Tak med se trenutno išče in dobro plačuje. Iš
L.p. I.J.
Imker pozdravljen,

Lahko napišeš kaj več? Kaj naj bi pomenilo "brez ostankov", oz. kakšne so zahteve :?:

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 56299Odgovor mg
Ne Sep 02, 2012 10:27 am

Da je čist; pred prodajo ga je treba dobro oprat :? . Brez ostankov; vse moraš prodat naenkrat - da nič ne ostane 8) . Za svoje potrebe ga pač kupiš drugje :? . Biznis je biznis 8) .
lep pozdrav

imker
PrispevkovCOLON 580
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 56305Odgovor imker
Ne Sep 02, 2012 1:45 pm

mg napisal/-aCOLONDa je čist; pred prodajo ga je treba dobro oprat :? . Brez ostankov; vse moraš prodat naenkrat - da nič ne ostane 8) . Za svoje potrebe ga pač kupiš drugje :? . Biznis je biznis 8) .
-------------------------------------------------------------------------------------------
....čas je ,da ločimo "zrno od plevela"....
Desetletje čakamo, da bo prišel nekdo, ki bo zahteval za med zertifikat in ga tudi plačal. Za to v SLO ni bilo posluha. Delili smo doplome, ne da bi kdo zahteval zertifikat na ostanke-rezidue ! Posluha za to ni bilo-niti interesa! Razvoj gre svojo pot-pri nas bolj počasi, a to ima svojo ceno !

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 56308Odgovor Q
Ne Sep 02, 2012 9:51 pm

mg drugič se rajši zadrži zajedljivih komentarjev. Poskusimo držati nek nivo komunikacije na forumu. Hvala.

LP

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 56309Odgovor Q
Ne Sep 02, 2012 9:52 pm

Imker, če prav razumem, kar se tiče ostanke-rezidue gre potemtakem za ekološki med in če prideluješ ekološko imaš nek ti. zertifikat in kontrolo. Res, da pa moraš potem še čebelarit na območjih primernih za eko čebelarjenje.

LP

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 56311Odgovor mg
Ne Sep 02, 2012 10:39 pm

Dragi Q, to ni zajedljivost. To je malo heca, na to kaj moraš naredit, da boš imel eko - čist med. Pri zdajšnjem onesnaženju okolja, boju z varojo (kisline in razna eterična olja, praški), konstantni uporabi strupov v kmetijstvu in na poljščinah, ind. in prometa ne bomo omenjali, vnašanju tujih snovi v panj (tudi če eko) - boš moral med dobesedno oprat, če ga boš hotel imeti med brez "ostankov".

- plus za zertifikat boš v slo. plačal po panju in se namučil, da prodaš po taki ceni (kjer so vračunani vsi dodatni stroški za eko).

- plus vzami v obzir, da recimo v Avstriji dobi čebelar plačano po panju, če eko čebelari in med zlahka proda po višji ceni.

Zato je veliko povpraševanje po eko medu in če ga res imaš, je najbolje, da vsega prodaš in za svoje potrebe nabaviš med pri domačem čebelarju po nizki ceni.

Če je moj prispevek zajedljiv, je tvoj milo rečeno:; neumen.
lep pozdrav

.
PrispevkovCOLON 132
PridruženCOLON Če Feb 03, 2011 10:36 am

OdgovorCOLON # 56323Odgovor .
Po Sep 03, 2012 2:50 pm

:veryhappybee:
Zadnjič spremenil 1, dne ., skupaj popravljeno 0 krat.

imker
PrispevkovCOLON 580
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 56329Odgovor imker
Po Sep 03, 2012 9:24 pm

Moje mnenjein- česar se jaz držim- je:Med sem dal na pregled in dobil izjavo-certifikat, da niso našli nobenih ostankov npr kumafosa itd, torej ni reziduov in ostankov antibiotikov. Tak certifikat zahtevajo tuji kupci in nobenih blagovnih znamk, ki nas veliko stanejo. Če bomo imeli tak med, ki je in bo vedno bolj cenjen, kar v tej naši SLO še nismo doumeli in za to nič naredili (prej obratno), bomo dosegali boljše cene, kot za običajno tržno blago, ki bo sicer odgovarjalo dovoljenim tolerancam npr minimalni vsebnosti nekega akaricida.
Jaz nisem že več kot 10 let uporabljal nobenih zdravil=strupov, ki nam jih preskrbi naša stroka in zapravi brez potrebe ogromno denarja. L.p.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 56339Odgovor Kočevski med-ved
To Sep 04, 2012 8:16 am

Ivan na tvoj prispevek nimam kaj dodati. Le globoko se strinjam s tvojimi besedani.
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 56340Odgovor Odisej
To Sep 04, 2012 8:37 am

Čebelar. napisal/-aCOLONKolega pišeš precej na pamet.
To pa res :( Brez poznavanja vsaj osnovnih ekoloških smernic itd. ...
Čebelar. napisal/-aCOLON Za blagovno znamko Demeter bo znal kaj več povedat kolega Odisej.
Oh, saj nima smisla karkoli pisati, dokler je prisoten tak duh na forumu.

LP

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 56346Odgovor mg
To Sep 04, 2012 6:31 pm

Hvala za kompliment. Ker po moje je po pameti najboljše, sploh če je po zdravi kmečki pameti.

Nekaj glavnih ciljev v ekološki pridelavi bi naj bilo:
zaščite naravnih življenjskih virov (tla-voda-zrak),
minimalne obremenitve okolja,
aktivnemu varovanju okolja in biološke raznovrstnosti,
varstvu energije in surovin,

To kar nek birokrat ali izobraženec napiše kot pogoje za eko in po možnosti še čebele videl ni, glavno da je eko - certifikat, še zdaleč ni to kar naj bi ekološko bilo. Temu prištej posledice takega eko - početja in rezultat bo kvečjemu eko - katastrofa (beri prispevke pod Varoza; kaj delajo čebelarji, ko eko - ne prime več)
Najbolje, da pozabimo na energetsko potratnost pridelave in transporta eko-sladkorja, satnic, zdravil,ostalih surovin, sploh če moraš po njih v Avstrijo (pripeljane iz Argentine, Brazilije...)
Premikov čebel iz neekoloških območij, na ekološka, ki so lahko manj ekološka od prejšnjih neekoloških (recimo zaradi uporabe strupov v kmetijstvu), glavno da se zadosti papirju.
Pozabimo porabljeno energijo in surovine, da eko - prikažemo kot eko oz. nekaj bolšega, ga tako predstavimo in zapakiramo.

In če je konvencionalno tako zanič in strupeno, je treba stvari takoj prepovedat in umaknit iz prometa. Na dveh konjih se ne da jahat oz. morata vlečt v isto smer, da se voz premakne.

Uh, kako je fajn; ko tale kislina žge, pa še oksalna; sem zadimil celo vas. Med je še najbolši; ampak zame, za čebele -ekocuker. Cvetni prah; kar zvrti se v glavi od opoja (malo je kriv pončo iz koruze, ki glih cveti), čebele naj ližejo eko pogače. In tale zrak iz panjev lepo diši po timolu, bo fajn dihala spucal. Čudno, vedno manj čebel je v panjih.... nadaljevanje na Varoza forumu.
lep pozdrav

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 56348Odgovor volk
To Sep 04, 2012 7:43 pm

No mg, se podpisem pod tvoj prispevek.

Po mojem mnenju bi eko cebelar moral:

1.poskrbeti da druzine same naberejo za zimo, kar pomeni da
-shrani spomladanski med v satju in oznacene sate vrne v panj iz katerega jih je vzel, za zimo.
-posrbeti za medonosne rastline okoli cebel v vseh obdobjih ko vreme dopusca cvetenje

2.spomladi dovoliti da cebele zrojijo in to do konca, po Demeter ki je najstrozji lahko to prekines, jaz sem za strozji ukrep, druzine, ki hocejo, naj rojijo, cebelar pa lahko roj ujame. Kolega, ki je bil svetovalec za medex tako izroji panje in pac tist teden caka pri cebelah, pac pobere ene 70 rojev PO akacijevi pasi.

3.zahtevana je samogradnja satja, nobenih EKo satnic. Za potrebe tocenja se okvirce pregradi po visini na pol, tako da je satje nizje in se ne lomi. Nisem proti INOX zici v okvircku. Je zelo uporabna.

4.Cebelar ki je EKO NE SME v okviru biotehnicnih ukrepov izrezovati trotovine, to je hud poseg v samo strukturo socialne ureditve v druzini. Nisem pa proti uporabi lovilnega sata v izrojencih ali pa rojih.
Vsekakor cebelar, ki pusti da druzina po pasi zroji, pridobi roj ter izrojenec, ki pa sta oba v dolocenem casovnem obdobju brez zalege, in takrat lahko cebelar uporabi katero od kislin za zatiranje varoze. Najblizje tu je sublimacija Oksalne kisline., lahko tudi kapanje.

5.Prepovedana je uporaba vseh etericnih olj, cajev ter dodatkov .Etericna olja se vlezejo v panj in med prevzema njihov okus, caji ter kaki drugi dodatki v panjih nimajo kaj iskati. Cebel namrec v milijonih let Bog ni polival s kakimi brozgami, kot to dela danes clovek.

6.Cebelar se javno angazira, da se prepove uporaba strupov v njegovi okolici in drugod.Zaston je nekdo EKO, ko pa sosed sprica jabolka.

LP
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

.
PrispevkovCOLON 132
PridruženCOLON Če Feb 03, 2011 10:36 am

OdgovorCOLON # 56349Odgovor .
To Sep 04, 2012 8:03 pm

:veryhappybee:
Zadnjič spremenil 1, dne ., skupaj popravljeno 0 krat.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 56355Odgovor Odisej
Sr Sep 05, 2012 9:17 am

Volk, jaz pa se podpišem pod tvoje eko 'smernice' :) .
No, skoraj pod vse. Tista o uporabi kislin mi že ne diši ... in še kakšen del kakšnega stavka, a ne bi želel biti pikolovski.
Duh napisanega mi je prav gotovo zelo blizu. Lepo napisano in dobra vizija.

V mojih očeh pa bi bilo čudovito, če bi tvoj drugi stavek
Po mojem mnenju bi eko cebelar moral:
ostal brez besede "eko" ;) .
A ne bi bilo krasno ? Predvsem dobro za čebele.
Enkrat gotovo bo tako ... se povsem strinjam tudi s Čebelarjem.

Lep pozdrav vsem.
Zadnjič spremenil 1, dne Odisej, skupaj popravljeno 0 krat.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 56358Odgovor mg
Sr Sep 05, 2012 12:29 pm

Sem vesel, da se razumemo, ker sem pristaš ekološkega in naravnega. Mi pa grejo lasi pokonci, ko nekdo izkorišča ekološke termine za nekaj, kar je daleč od tega oz. slabše od konvencionalnega - z ozirom na smernice in cilje ekološke pridelave.
lep pozdrav

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov