Območja neprimerna za ekološke čebelarjenje

Posebnosti v ekološkem čebelarjenju, ali tudi imenovanem biološkem čebelrajenju ali tudi organičnem čebelarjenju.

ModeratorCOLON volk

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: Območja neprimerna za ekološke čebelarjenje

OdgovorCOLON # 70464Odgovor boriss
So Jun 11, 2016 7:20 am

Se povsem strinjam. Morda bi bil čas da veterino in čistost (in posledično nečistost) prepustimo veterinarjem in inšpekcijam?

Ampak ko je pa tako težko biti tiho.

janko8
PrispevkovCOLON 350
PridruženCOLON Pe Maj 13, 2016 4:38 pm

OdgovorCOLON # 70468Odgovor janko8
So Jun 11, 2016 2:57 pm

Začet je treba na začetku.
Odločit se je treba ali je med neka zdravilna zadeva proti prehladom, bakterijam... ali navaden prehrambeni produkt. Če je prvo potem ni potrebno biti začuden, da so potrošniki šokirani, ko izvejo, da vsebuje škodljive snovi kot vsak proizvod intenzivnega kmetijstva. Hkrati ne sme biti nihče začuden, če se obični prehrambeni proizvod prodaja pod 5 eurov. Če se govori o neki arniki, divjih jagodah al ne vem čem, potem je pa treba nekaj naredit, da se tak sloves ohrani. Ne pa tišina pa račun za 9 eur. Ne gre skupaj in dela se škoda. Predvsem tistim, ki ne uporabljajo amitraza in kumafosa.
Če pa kdo, ki uporablja amitraz in kumafos dodatno prodaja še propolis, tak mojster pa zagotovo zastruplja ljudi. To pa niso več mejne količine strupov... Tu se je treba pa že malo zamisliti nad početjem.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70469Odgovor boriss
So Jun 11, 2016 5:01 pm

No ja res nimaš pojma. Večina stvari ti ni znanih in kar nekaj nabijaš.

Med je živilo - to nas prepričujejo že vsaj enih 15 let. In ima točno take lastnosti kot vsako živilo. In cena 9 € za to živilo je enostavno povedano poceni - pri tej ceni to NE MORE biti zdravilo.

Če hočeš zdravilo potem plačaj 30 € /kg in ti ga zagotovim - jasno v zdravilnih količinah.

V bistvu hočeš imeti poceni med z zdravilnimi lastnostmi - ne gre pa če se na trepalnice mečeš.

Nehaj pisati o amitrazu in kumafosu na tem forumu! Veterina - zdravila - ostanki - so DOMENA VETERINE in VURS-a !

Nabijanje o tem da je ves med zastrupljen - kar je čista laž enostavno ni dovoljeno! Men se zdi da če se nauš umiril da bom malo "urejal forum"!

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70471Odgovor janko8
So Jun 11, 2016 6:21 pm

Pa kdo je to rekel.
Jaz sem rekel za propolis.
http://www.bodieko.si/apiterapija-ali-cebelja-terapija
Takele zgodbe se pa prodajajo o medu....

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 70472Odgovor Odisej
Ne Jun 12, 2016 11:27 pm

Boris, zakaj pa ti ne čebelariš v skladu z ekološkimi smernicami - pustimo ob strani, da po tvoje eko ni možno ?
Torej zakaj ne narediš vsaj koraka k temu približku ? Znanja imaš ogromno, vsaj v primerjavi z večino tukaj, ki nima pojma ne o čebelah ne o ekologiji.
Ti bi zlahka potegnil eko voz naprej in gotovo bi ti sledili mnogi.

Kaj je v smernicah za ekološko čebelarjenje tisto, kar ti brani, da bi šel po tej poti ?
Saj bi lahko predlagal, da se še izboljšajo, če zdaj niso dobre.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70473Odgovor boriss
Po Jun 13, 2016 7:23 am

ČE ne gre pač ne gre!

Goljufati ne mislim. Napisano pa ni izvedljivo.

Povrhu vsega pa na vseh testih na kemijo do sedaj imam povsem negativen rezultat! Pridelujem odličen med - brez sranja okoli označb. In te označbe se itak ne da prodati (cena z njimi ni nič višja od cene brez njih).

Imel sem SMGO veliko prej preden je večina čebelarjev sploh pomislila da bi se šli to. Ampak če so na ČZS tok kreteni da me gredo jebat (za neumnosti ki so jih napisali v pravilnik (na katerega mimogrede sploh nisem mogel vplivat)) okoli te znamke - se jaz ne grem. Z kreteni se ne ukvarjam! Zato že leta nisem bil na ČZS (in tako bo še dolgo ostalo).

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 70479Odgovor cebelrcek
Po Jun 13, 2016 10:09 am

A lahko poveš kaj več glede neumnosti, kaj konkretno?

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 70480Odgovor oasis
Po Jun 13, 2016 10:23 am

janko8
Včasih je bilo eko samoumnevno...potem pa pridejo taki kot si ti in stroka in zjebejo vse.

Ob enem ko se je vlekla afera je bilo popolnoma zamolčano odkritje "črnega" tovora v luki Koper...namreč odkrili preko 100ton pesticidov za rabo v kmetistvu...seveda črni trg. Si se kaj zamislil?

Imaš kaj konkretnih delovnih izkušenj v kmetistvu?

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70483Odgovor janko8
Po Jun 13, 2016 4:50 pm

Po moje je največja bolečina za Slovenske čebelarje in eko scene AŽ panj in čebelnjaki. Kdorkoli je to postavljal in plačal, čebelnjak seveda, tega ne bo ponavljal dokler ni res treba. Vmes bo pa sem ter tja kaj porihtal in poštrihal, da bo zadeva čim dlje zdržala. Poštrihal seveda na pol cm debelo. To je edino racionalno.
Večina čebelarjev pri nas pade v zgornjo skupino in so zato avtomatsko izključeni. Prevozniki ga prav tako ne bodo srali z naravno zaščito panjev. Enostavno nepraktično.

Uporabe kislin pa še ne razumem. Sem prezelen. Mogoče je to v až panjih silno težko, ker niso dovolj zračni, ker moraš viledo s kislino noter rinit in jih dražiš, ja dosti dela zna bit to in neprijetno. Spet je tu AŽ panj. Po pravici povedano ugibam. Sublimacija OK je nekaj kar lahko škodi čebelarju, je spet škatljivo.

Jaz močno upam, da mi bo s kislinami uspelo. Kot rečeno, bomo videli 1. marca. Bo pa to šok metoda + kapanje OK decembra.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 70485Odgovor cebelrcek
Po Jun 13, 2016 5:20 pm

Ne vem kako si sedaj prešel na barve ...

Kakorkoli, moje mnenje je, da je AŽ panj pogosto neupravičen izgovor, da se ne da jesenskega zatiranja opraviti s kislinami.

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

OdgovorCOLON # 70488Odgovor Mare-Božo
Po Jun 13, 2016 5:57 pm

janko8... sem tudi sam zagovornik kislin, pa vendar me že malo živciraš.

Ne moreš nekomu, ki ima 300+ panjev, ter bil večkrat ob kompletno čebelarstvo zaradi varoje tupit da je kemiski pocar!
Nevem koliko panjev imaš ampak po mojem filingu se do 20 - 25 panjev še nekako da delati s kislinam.. če seveda nimaš nobenega drugega pametnega dela za počet v življenju.
Seveda za delo s kislinam prvič rabiš ogromno literature, občutek za filtriranje napačnih informacij, nekaj lastne logike in malenkost fizikalnega znanja in ogromno filinga ko držiš inekcijo v roki.
Pri 10 družinah lahko panj "razmontiraš" v prafaktorje ter dovolj natančno oceniš doze. Potem 5x na dan spremlaš vlago in temperaturo itd. Na koncu si vsak drugi dan pri čebelah z inekcijo ali pa vstavljaš/odstranjuješ hlapilnike.
Zamisli si tako natančnost pri 300+ panjih...

Če je neka kemija dovoljena s strani veterine, urejen dnevnik itd. nevem kaj te boli. Če je vsaj pribljižno opravljeno po navodilih in priporočilih preseženih koncentracij ni.

Meni se tudi zdi žalostno, da nekateri z 3 panji niso sposobni prebrati dveh strani in poskusit s kislinami...
konec koncev...
Kaj kdo vtika v panj se tiče lastnika in inšpetorja. Če imaš 5 panjev ter med za prijatelje in družinske člane le delaj po svoji vesti, ni treba pa ostalim soliti pameti...
Zdi se mi da od afere dalje prihaja laično mišlenje. Dovoljene substance postale "nedovoljene".
Janko8... brez zamere ampak upam da ne vzameš Aspirina ko te bo bolela glava :wink:

p.s. sorry sem se moral izkašljati..

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70490Odgovor janko8
Po Jun 13, 2016 7:14 pm

Saj prav da poveš. Nisem hotel nikomur solit pameti. Zmotilo me je da se daje v nič eko čebelarje in potem človeka zanese.

Glede cene me pa tudi zanima kaj je res. Dvomim, da ga kdo izmed eko čebelarjev daje po 7 ali 9 eur. Tisto kar gledam online je kar drago. 14 eur....

Glede barvanja sem samo omenil, da je ta zahteva kar huda za večino, ki že imajo čebelnjake in lahko predstavlja kar dober razlog proti.

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 70495Odgovor oasis
To Jun 14, 2016 7:48 am

Janko...jaz panjev ne barvam niti ne oljim.

In ja...tudi eko med prodajam po 9€ pa?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70496Odgovor boriss
To Jun 14, 2016 8:59 am

janko8 napisal/-aCOLONSaj prav da poveš. Nisem hotel nikomur solit pameti. Zmotilo me je da se daje v nič eko čebelarje in potem človeka zanese.

Glede cene me pa tudi zanima kaj je res. Dvomim, da ga kdo izmed eko čebelarjev daje po 7 ali 9 eur. Tisto kar gledam online je kar drago. 14 eur....

Glede barvanja sem samo omenil, da je ta zahteva kar huda za večino, ki že imajo čebelnjake in lahko predstavlja kar dober razlog proti.
14 € je normalna cena za med v trgovskih centrih za "malo boljši med" (daleč od kakega "eko" medu).

Načeloma (vsaj dokler se naute "eko" čebelarji skupaj vzeli - in se zmenili za pametne cene) se "eko" "bio" in podobne oznake v čebelarstvu sploh nikakor ne splačajo.

Kot sem že reku "eko...." med bi moral biti 30 €+... (poj pa bi se morda že splačalo "goljufati" z kakimi eko oznakami)! Do takrat pa vlaganje v nedonosen posel?????? Saj menda niste čisto resni?

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70501Odgovor janko8
To Jun 14, 2016 3:59 pm

oasis napisal/-aCOLONJanko...jaz panjev ne barvam niti ne oljim.

In ja...tudi eko med prodajam po 9€ pa?
Ja podražit ga moraš na 12 :D

A panji ne razpokajo če niso nič zaščiteni?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 70517Odgovor Odisej
Sr Jun 15, 2016 10:20 pm

Mare-Božo napisal/-aCOLONjanko8... sem tudi sam zagovornik kislin, pa vendar me že malo živciraš.
Ne moreš nekomu, ki ima 300+ panjev, ter bil večkrat ob kompletno čebelarstvo zaradi varoje tupit da je kemiski pocar!
Nevem koliko panjev imaš ampak po mojem filingu se do 20 - 25 panjev še nekako da delati s kislinam.. če seveda nimaš nobenega drugega pametnega dela za počet v življenju.
Seveda za delo s kislinam prvič rabiš ogromno literature, občutek za filtriranje napačnih informacij, nekaj lastne logike in malenkost fizikalnega znanja in ogromno filinga ko držiš inekcijo v roki.
Pri 10 družinah lahko panj "razmontiraš" v prafaktorje ter dovolj natančno oceniš doze. Potem 5x na dan spremlaš vlago in temperaturo itd. Na koncu si vsak drugi dan pri čebelah z inekcijo ali pa vstavljaš/odstranjuješ hlapilnike.
Zamisli si tako natančnost pri 300+ panjih...
Moj prijatelj je trenutno na "začasnem delu v tujini". Pol leta približno. Pri enem najbolj znanih Demeter čebelarjev v Nemčiji, ki je sicer čebelarski mojster, bivši deželni inšpektor za ekološko in biodinamično čebelarjenje ...
In Demeter znamka je še krepko stopnico ali dve višja kot ekološka pridelava.Poleti mravljična, pozimi oksalna.
Le kako mu uspeva z 700 do 800 družinami ? Večino dela opravita njegov sin in moj prijatelj.
Pa sploh ni edini Demeter čebelar, ki ima 500+ panjev.
Samo pri nas se ne da nič in se ne splača nič.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70527Odgovor janko8
Če Jun 16, 2016 3:46 pm

Men se zdi, da vsakemu, ki ma 100 panjev + kapo dol. Da prideš do te številke in to obvladuješ je kar dosti znanja.
Vsak pa do tega pride po svoji poti. Če enkrat vidiš kako ti čebele umirajo verjetno kar hitro spremeniš mnenje o tem ali onem in se oprimeš tistega kar dela oz. tistega kar sam najbolje znaš. Če imaš samo par panjev je lahkotno biti pameten. Če furaš 300 panjev je pa precej drugače.

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 70534Odgovor oasis
Pe Jun 17, 2016 8:09 am

jANKO
So ljudje, ki ti pokažejo pot...prehodit pa jo moraš sam.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 70591Odgovor bloop
Po Jun 27, 2016 9:46 pm

boriss napisal/-aCOLON.......
Med je živilo - to nas prepričujejo že vsaj enih 15 let. In ima točno take lastnosti kot vsako živilo. In cena 9 € za to živilo je enostavno povedano poceni - pri tej ceni to NE MORE biti zdravilo.

Če hočeš zdravilo potem plačaj 30 € /kg in ti ga zagotovim - jasno v zdravilnih količinah.

V bistvu hočeš imeti poceni med z zdravilnimi lastnostmi - ne gre pa če se na trepalnice mečeš.
..........
boriss zakaj bi kilo prodajali po 30€, ce lahko ze samo pol kg, gre po tej ceni.http://medus.si/nektarni_med_250g.html
Zgleda bo treba letos cene dobro dvignit da sledimo konkurenci :) :twisted:

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 70661Odgovor ana2
To Jul 05, 2016 9:41 pm

Če Medus-u uspe prodajat po teh cenah, potem ga moramo samo posnemat. Pa ne samo s cenami.
Enkrat je potrebno zaèeti.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70681Odgovor janko8
Pe Jul 08, 2016 2:44 pm

Prednosti Medusovega medu:

100 % naraven
Kakovosten proizvod čebel
Laboratorijsko testiran - vključen v interno kontrolo medu
Ustreza strožjim normativom, ki jih navaja SMGO- Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo
Ustreza vsem kriterijem, ki jih določa Pravilnik o medu
Različna senzorična pestrost medu
Polnjeno izključno z medom pridelanim v Sloveniji

Imajo take cene čeprav nikjer ni omenjena ekološka pridelava. Omenjeno je le da ga testirajo in da ustreza navadnim pravilnikom.
Je pa testiran...

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov