Setveni priročnik Maria Thun

Posebnosti v ekološkem čebelarjenju, ali tudi imenovanem biološkem čebelrajenju ali tudi organičnem čebelarjenju.

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
sadjar
PrispevkovCOLON 78
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 12:08 pm

Setveni priročnik Maria Thun

OdgovorCOLON # 40336Odgovor sadjar
So Mar 13, 2010 7:26 pm

Živijo! Zanima me ,če se kdo ravna po navodilih Marije Thun kjer je zaslediti tudi ugodne dneve za nego čebel. Ali ima kdo kakšne izkušnje glede tega priročnika? Lp

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40337Odgovor davca
So Mar 13, 2010 7:33 pm

Tega je na tem forumu kar nekaj. Precej o tem ve Odisej, ki pozna tudi Demeter čebelarjenje.

http://www.ajda-vrzdenec.si/l2.asp?L1_I ... 6&LANG=slo
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 40391Odgovor Odisej
Po Mar 15, 2010 10:26 am

No, da precej vem, je zelo zelo relativno, sicer pa se zelo strogo držim koledarja pri delu s čebelami.
Ampak to je samo en del čebelarjenja po meri čebel. Najbolj pomemben je ODNOS. O tem pa zelo veliko ve Frank :D .
Težko naredim generalno 'primerjavo' iz lastnih izkušenj, ker sem začetnik, toda lani se mi je zgodilo, da so bile pri enem od pregledov čebele res nenavadno razdražene. No, doma sem še enkrat preveril v koledarju in ugotovil, da sem prejšnji dan napačno prebral ugoden dan ....
Vedno pred tem in po tem dogodku pa so bile res mirne, prijazne.
V celi sezoni sem pridelal 3 pike. Prvega, ko sem radoveden kot najbrž vsak začetnih opazoval čebele kakih 8-10m pred panji. Stal sem tam in gledal v žrela ... :) In takrat sem jo zagledal: iz 'teme' žrela je kot krogla iz puške povsem naravnost letela točno proti meni i končala v mojem vratu sredi adamovega jabolka. V tisti desetinki sekunde, ko sem jo zagledal na žrelu, sem vedel, da sem jim v napoto. A ni bilo časa za umik :D
Sadjar: preberi knjižico Matthias Thun: Bio čebelarjenje 1/2/3 2003, ki jo je izdala založba Ajda Vrzdenec. Morda jo najdeš v knjigarni, sicer pa v društvu Ajda.
Lep dan vsem.

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 40399Odgovor strickorle-Jani
Po Mar 15, 2010 11:37 am

..in kaj naj bi bil ugoden dan?????

:carovnica mati Uršula,tudi mene zanima :klobuk
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40401Odgovor Odisej
Po Mar 15, 2010 12:43 pm

strickorle-Jani napisal/-aCOLON..in kaj naj bi bil ugoden dan?????
:carovnica mati Uršula,tudi mene zanima :klobuk
No, čarovnica bi pa že morala vedeti :D
Nekaj podobnega, kot če želiš pri šefu iztržiti višjo plačo. Moraš izbrati ugoden dan :)

Šalo na stran. Odgovor je zelo preprost, lahko pa tudi zelo zelo obsežen.
Kratek bi bil: pogledaš v koledar Marije Thun in veš.
Malo daljši: enako, kot vpliva položaj planetov našega osončja in Lune na 'dotok' različnih energij kozmosa na Zemljo in s tem na rast in delo z rastlinami, velja tudi za čebele. In seveda za ljudi, a o tem kje drugje.
Če verjameš, da je pomembno izbrati 'ugoden dan' za sečnjo dreves, za kisanje zelja, za nabiranje vrbovih šib za koše .... potem si že blizu, da vsaj sprejmeš, če že ne razumeš, da velja to tudi za setev, nego in spravilo vseh rastlin (čeprav običajno govorimo le o zelenjavi in žitih).
Lega planetov in Lune je tista, ki zavira ali pa pospešuje dotok energij iz kozmosa, te energije pa enkrat bolj 'ugajajo' listnim rastlinam (recimo solati), drugič korenovkam (rdeča pesa), tretjič plodovkam (paradižnik), včasih pa cvetju (rože, sončnice).
S poskusi so dokazali, da imajo različne energije (torej v različnih dneh) tudi pri čebelah različen vpliv. Čebele s propoliziranjem notranjosti panja ustvarijo neke vrste lupino, ovoj, zaščitni plašč svojega doma. Trenutek, ko odpremo panj, pomeni poseg v to lupino, v njihov dom, ki ga zelo močno občutijo. Zato je priporočljivo posegati v panje le v nujnih primerih.
Hkrati pomeni odprtje panja tudi dotok, impulz določene vrste energije vanj. Kot, da bi odprli pokrovko na posodi in razgalili njeno vsebino.
Da ne zaidem pregloboko: dnevi, ki so v koledarju označeni kot dnevi za LIST, NISO primerni za kakršnokoli delo pri čebelah. Nasprotno velja za dneve za CVET: takrat impulz energije ugodno vpliva na zalego, na zdravja čebelje družine. Generalno so dnevi za cvet najbolj ugodni za delo pri čebelah. Dnevi za PLOD dajejo impulze, ki čebele spodbudijo k nabiranju in skladiščenju meda (medičine), impulzi v dneh, označenih kot KORENINA, pa spodbudijo čebele h gradnji satja.
Impulz, ki ga sprejme družina ob odprtju panja, se v njem ohrani do naslednjega odpiranja.

Lep dan vsem.

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 40404Odgovor strickorle-Jani
Po Mar 15, 2010 1:17 pm

Najlepše se ti zahvaljujem za izčrpno razlago. Sigurno je tako kot praviš in drzal se bom tega,Do sedaj si nisem znal razložiti zakaj so dojočene dni čebele lepo mirne,so pa dnevi ko je groza.Vidimo lahko,da luna brklja nas ljudi in zakaj nebi imela določen vpliv na naše ljubljenke.

:carovnica Uršula vsem želi lep dan :klobuk
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40407Odgovor Odisej
Po Mar 15, 2010 3:04 pm

Morda pa je za upoštevati tudi izkušnje starejših čebelarjev, ki govorijo, kako so recimo v času kostanjeva paše čebele bolj 'hude' ...
Posegati v panj, ko je res nuja, malo dima ali nič in prijazen odnos.

Lep dan vsem.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 40408Odgovor cebelar_novinec
Po Mar 15, 2010 3:10 pm

Lahko pa tudi zato, ker so brez hrane ?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40412Odgovor Odisej