čebelam prijazno čebelarjenje

Posebnosti v ekološkem čebelarjenju, ali tudi imenovanem biološkem čebelrajenju ali tudi organičnem čebelarjenju.

ModeratorCOLON volk

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 40261Odgovor mg
Če Mar 11, 2010 12:37 pm

Na pamet ti ne bom govoril, ampak trot sigurno ni prezimil. Praviš da je bila močna družina - lahko da je matica zalegla kakega trota, drugače je pa vse v redu. Vse bo jasno ob lepem vremenu.
lep pozdrav

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 40265Odgovor Odisej
Če Mar 11, 2010 1:24 pm

Zdravo, Dušan.
dušans napisal/-aCOLONZalega je ponavadi od januarja naprej. Seveda je ne vidimo, ker je ne iščemo.
Po mojem vedenju si kaj takega 'privošči' le mlada matica in še to le v toplejših zimskih mesecih, kot pa so bili letošnji.
Dopuščam pa možnost, da je prišlo jeseni do tihe menjave matice in mlada se ni oprašila.
Ja, ko se začne prava, topla pomlad, bo vse bolj jasno.
Lep dan.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40267Odgovor dušans
Če Mar 11, 2010 2:02 pm

Marko zdravo,

Dve resnici, ki očitno nista zelo znani:
stara matica jeseni dlje zalega kot mlada matica
stara matica začne spomladi prej zalegati kot mlada matica

pozdrav

Dušan

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 40268Odgovor Gregor T.
Če Mar 11, 2010 2:03 pm

Pri meni so bili lani novi troti že sredi februarja, letos jih pa še nisem opazil.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 40273Odgovor Odisej
Če Mar 11, 2010 2:39 pm

Zdravo, Dušan :D
dušans napisal/-aCOLONMarko zdravo,
Dve resnici, ki očitno nista zelo znani:
stara matica jeseni dlje zalega kot mlada matica
stara matica začne spomladi prej zalegati kot mlada matica
Uh ! Res bo treba pogledati kakšen preverjen izvor informacij glede zaleganja matic. Moj vir, ki mu kar zaupam, trdi nasprotno: mlada matica začne zalegati spomladi prej.
Še dobro, da to ni edina tema v čebelarstvu, kjer so 'resnice' povsem diametralne :)

Lep dan vsem.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 40274Odgovor cebelar_novinec
Če Mar 11, 2010 2:41 pm

Enkrat tako, drugič drugače. Kdo bi ga vedel pri čebelcah :P

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40275Odgovor volk
Če Mar 11, 2010 2:43 pm

Vsaka druzina ima dolocene parametre,in pogoje.In vcasih ena stara matica zalega prej,kot neka mlada.Zato v teoriji govorimo o povprecjih.

Glede trotov,ce se jaz prav spomnim,sem nekje zasledil,da doloceni troti celo prezimijo.Ampak v normalnih druzinah.Nisem jih pa se videl.Mislim da je bilo v neki tuji knjigi.Pa se ne spomnim,kateri.

No,omenjene pa so bile trotovke.Glede njih bi pa rekel,da cez zimo pac niso dobrodosle,so pa dobrodosle po koncu kostanja.Ko cebele izganjajo trote,takrat jjih sprejemajo druzine,ki so brezmaticne.Kar je uporabno pri podaljsani vzgoji matic,ki lahko potegne do konca avgusta.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 40276Odgovor Fizikalec
Če Mar 11, 2010 4:47 pm

Stara matica začne zalegati prej pa še vedno ima manj zalege kot mlada, ki začne pozneje tega še nikol opazili?

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 40279Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Mar 11, 2010 4:59 pm

Odisej,

Lahko bi bilo tako kot nekateri zgoraj pisejo, toda jaz pa dvomim?
Da pa nisi nikjer bral, da bi troti bili u druzini pa je tako: Najvec cebelarjev cebelari na med in jim ni mar, nimajo casa in niti nimajo tega, kar clovek rabi da spozna razliko med svojo obicajno okolico in okolico ki je za nekaj trenutkov, nekaj minut, lahko celo uro ali pa dan - spremenjena?
Ce si policaj/deterktiv, pa "outdoorsman", "special forces", sniper - clovek ki je treniran, lahko samo znanja zeljen, si "in tune" s svojim okoljem in ne gledas na celotno sliko toda Ti u oko takoj padejo reci ki normalno niso tam.
Tudi ce si samo lovec?
Ne gres u gozd in isces jelena ali pa srnjaka, takega kot poznamo na slikah, takega kot je?
Ga ne bos nikoli videl!
Isces, gledas na to kar ni naravno; to je, izces uho, nos, rep ali del noge? Isces delcke le-teh? Samo tako se jih vidi/zasledi u divjini. U njihovem realmu!
Ko jih gledas tako, Te isto tudi oni gledajo nazaj! Saj ko zival zasluti da si jo opazil, pa jo pobrise ali pa se kot duh, kot nevidna meglica zavlece, zgubi u okolico.
Jaz se vsako leto priplazim do divjadi tako blizu, da bi jih lahko kar z nozem, ce bi se mi zahotelo...

Pa nazaj k tem trotom: Tisti ki jih opazijo, reagirajo pa isto kot pisci zgoraj.
Takoj je nekaj narobe in bodo pa u to rec pac posegli in stvari uredili tako da sami sebi naredijo mir - ne pa cebelam!?
Ljudje, tudi najbolj veseli kar preradi kricijo: "Sky is falling!"
Nobeden, skoraj nobeden si ne vzame malo casa da bi stvari malo premlel z svojimi sivimi celicami? Premlel na pozitivno plat? Premlel in prisel do slikce - take kot je?
Pa se verjetno bi jih bilo sram komu povedati da imajo trote? Saj bi si vsi drugi mislili da je z njimi nekaj narobe - da ne znajo cebelariti ali pa nekaj takega, mar ne?

Seveda ne recem da ni lahko da se je kaksen trot ze izvalil - toda jaz bi pa dal na mizo moj zadnji dolar da to ni tako. Je se prezgodaj?
Lahko je da imas trotarko? Toda tudi to je se prezgodaj saj zalega se se ne vali tako mnozicno da bi se poznalo ali pa da bi se z tem ze zacel ubadati?
Trotarke?
Madonca jaz sem samo eno imel lansko leto in se ta je bila tako kupljena!
Jaz ne pomnim da bi u mojih 55 letih cebelarjenja kdaj kasno opazil? Cebele ze dolgo preje kot mi, vedo da je nekaj narobe z matico in jo same premenjajo?
Ce je trotarka - bo tam trotarka tudi cez en mesec ali pa dva. Ce je, je ni za 'pozdraviti", torej se bo z njo ukrepalo ko pride tapravi cas.

Prijatelj, Cebele so na tej obli ze krepko cez 100 milijonov let. pred dvemi leti so bile 90, cez par mesecev pa so objavili da je to bilo 100? Sedaj se ze bere da so 150???
Stvari se stalno odpirajo tem ki gledajo, iscejo...
Pocasi se nam odpirajo skrivnosti narave, toda ne vsem - samo tistim se, ki te skrivnosti izcejo.
Mar niste ze milijonkrat brali da: "Ce ne isces, ne vidis?"
Regards,
Frank

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40284Odgovor volk
Če Mar 11, 2010 7:24 pm

Frenk,trotovke so velikokrat posledica zimskega tretiranja varoze.In jih najdemo pri pregledu spomladi.No ce ima clovek dobro uho,druzino ze slisi.In ve,ali ima dovolj hrane,ali so trotovke....
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

sadjar
PrispevkovCOLON 78
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 12:08 pm

OdgovorCOLON # 40286Odgovor sadjar
Če Mar 11, 2010 8:36 pm

Ali bi lahko kdo,ki ima veliko izkušenj, kaj napisal okrog čebeljih zvokov,ki jih slišimo, ko potrkamo po panju?Predvsem me zanima v tem času, ko še ne veš, kakšno je stanje v panju. Verjetno je pa to težko opisat v besedi.

lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 40287Odgovor Fizikalec
Če Mar 11, 2010 8:56 pm

Zašumijo in se umirijo, če šumijo dolgo je družina BM....povsem enostavno.

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

Troti in šumenje.

OdgovorCOLON # 40308Odgovor janezveliki
Pe Mar 12, 2010 1:55 pm

Pozdravljeni.

Letos pred tem snegom sem opazil na bradi panja trota, ki je bil popolnoma normalne velikosti, le malo "poguljen" je izgledal, kar mi daje misliti, da je lanski. V panje pa še nisem pogledal, tako, da ne vem kako je notri. Glede šumenja pa imam takele izkušnje. Imam stetoskop, ki ga pritisnem na panj in že z rahlim udarcem po panju slišim reakcijo čebel. Zelo verjetno, da je vse v redu, če lepo zašumijo in utihnejo, ni pa vedno tako. Panj, ki mi je najbolj čudno šumel je kasneje, ko sem ga pregledal bil še najboljši od vseh, ki so ob trkanju klasično zašumeli in utihnili.

Danes sem že tretjič letos odmetal sneg izpred panjev in so v soncu že veselo sedale na travo kjer so se napile vode. Nekatere pa so tudi končale v snegu in jim najbrž ni pomoči.

Lep dan . .

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 40349Odgovor mg
So Mar 13, 2010 9:31 pm

To, kar je Odisej napisal na začetku "da čebelam ne poberemo vsega medu", to je pa to - prijazno čebelam. Tudi jaz mislim da je to osnova čebelarjenja prijazno čebelam. Seveda poleg tega, da jim pustimo cveteni prah. Da jih preveč ne vznemirjamo......

Ampak prijazno čebelam pomeni, da jim pomagamo, če so preveč napadene z varozo oz. da skrbimo - da preveč napadene nikdar niso - ker če so preveč, verjetno ni več prijazno.
Prijazno pomeni tudi da maticam ne režemo krila (kraljico čebel naredimo invalida).
Da na pobijemo cele generacije trotov (očetov čebel), z EKO-loškim izgovorom. :x
lep pozdrav

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 40699Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Mar 26, 2010 3:10 pm

Pravkar sem prebiral posto, kjer se debatira neprimerno raziskovanje ter nasprotovanje SC in naravnega cebelarjenja.
(Da, tudi tukaj imamo nasprotnike ki ne verjamejo.)

Pa sem naletel na posto M. Busha ki je pred nekimi desetimi leti popolnoma presel na naraavno satje in SC ter je eden bolj znanih raziskovalcev teh zadev. . .

Njegova statisticna razlika je bila: "Vsakokrat ko nisem tretiral na velikih celicah, 100% jih je umrlo od Varoje. Odkar pa jih imam na SC/malih celicah, 0% je umrlo od Varoje.
Mislim da je to statisticno velika razlika."

My "statistical" difference was this. Everytime I didn't treat on large cell
100% died from Varroa. Since I got them on small cell 0% of the hives have died
from Varroa. I think that is a statistically significant difference...
Regards,
Frank

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

Krmljenje

OdgovorCOLON # 42658Odgovor klopotec
To Jul 13, 2010 7:28 pm

Kako pa eko čebelarji krmite čebele?

Uporabniški avatar
Jaka Gašper
PrispevkovCOLON 111
PridruženCOLON Po Mar 06, 2006 9:05 pm

OdgovorCOLON # 42659Odgovor Jaka Gašper
To Jul 13, 2010 9:52 pm

Nisem eko ampak naj bi pustili nek delež medu v panju sepravi ne stočiš zadnje bire, ali pa jo v mejah, fotraš pa z ekol sladkorjem ki je, če se ne motim iz sladkornega trsja (pesa ni eko =) )

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 42662Odgovor volk
Sr Jul 14, 2010 6:40 am

Itak ne mores vsega stocit,se tisti,ki stranske sate tocijo v plodiscu,imajo v vencih precej.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 42668Odgovor mg
Sr Jul 14, 2010 12:12 pm

Odvisno od tega, do kje je zalega. Če je zalega do zgornje letvice, ker čebele računajo na med v medišču, jim bo ostalo bore malo ali pa nič. Enostavo je treba pogledat v panj in videt koliko je meda. Od čebelarjeve zavesti, načina čebelarjenja, znanja in še marsičesa je pa odvisno, koliko bo pustil čebelam. In glede na to bodo čebele vrnile čebelarju. Kaj? Kar si zatlačil v panje.
lep pozdrav

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 42670Odgovor volk
Sr Jul 14, 2010 5:49 pm

Ce je dobra pasa bos imel kar precej vencev,med kostanjem so blokirale celo matice pri zaleganju.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 42673Odgovor mg
Sr Jul 14, 2010 10:27 pm

Srečnež. Potem pa ne bo treba fotrat.
lep pozdrav

Uporabniški avatar
Jaka Gašper
PrispevkovCOLON 111
PridruženCOLON Po Mar 06, 2006 9:05 pm

OdgovorCOLON # 42674Odgovor Jaka Gašper
Če Jul 15, 2010 8:27 am

skoraj logično ja, saj čebele nabirajo zase ne za nas...

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 42676Odgovor volk
Če Jul 15, 2010 8:59 am

Misli si.Je sedaj taka susa pri meni,da jih imam ze na sladkorju,prva generacija zalege bo pospravila vse vence.Od zdaj pa do naslednjega leta do aprila bo sla najbrz vaga samo dol,podobno kot denar v denarnici,za prezimitev cebel bom rabil tolko cukra,da me kar glava boli,se ga bo kar s kamionom pripeljalo.....
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 42682Odgovor mg
Če Jul 15, 2010 11:21 pm

Sam praviš, da so na kostanju celo matico zablokirale z medom. Kje je pa potem ves ta med? Zgleda da za denarnico ni tako slaba računica, čebelam prijazno pa sigurno ni. Še manj prijazno pa je, da jih pustimo na praznih satih.
lep pozdrav

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 42690Odgovor volk
Pe Jul 16, 2010 7:37 am

In misilis kako veliko medu je ven???Prvic,satov z zalego se ne toci,drugic kostanj je letos dal po ene 12 kg na panj,vsi smo merili nekaj takega,drugi okolisi morda vec,ali pa manj.Ni in ni prav zamedilo,vaga je sla od 400g do 1,5 kg gor na dan.

Govoris o denarnici.Morda si mislite,kako velko denarja je s cebel.Malo pomisli,lani sem na druzino sfutral 35 kg cukra po kostanju do zime,da so sploh prisle cez,s tem da lani ni bilo kostanja.Lani nisem imel za burek po 1.juniju.
Je razlika,hobi cebelar,vem za primer,imel 10 druzin,padlo 7,dokupil 1,rqazdelil,ujel 2 roja in ima 10,pri vecjem cebelarju pa si tega ne moremo privoscit.Je ni penzije pa place,ki bi pokrila hudo izgubo.Lani so tocili samo tisti,ki so peljali na akac,vse drugo je bilo bolj tako,odvisno koliko si ujel lokacijo.Letos je bila spomlad tudi v k....kostanj je,zdaj pa cuker,ker hoje pri 35 stopinjah ni.
O kakih velikih zasluzkih se lahko govori,ce je treba skoraj 11 mesecev na leto drzati cebele na cukru.Od lani 1.junija,do letos 1.april ni bilo nic,potem je vreme vzelo se kar bi bilo,en mesec kostanja(ki je medil,pa ne prevec,bolj pa je problem blokade s cvetnim prahom,po 4 sati so polni cv.prahu),sedaj pa spet nic?????
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 42692Odgovor mg
Pe Jul 16, 2010 1:34 pm

Ja, ni kaj. Če ni, še vojska ne vzame. Bo treba v kočevski Rog peljat. Baje tam fejs medi. Samo da ni prekasno za prepeljat.
lep pozdrav

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov