čebelam prijazno čebelarjenje

Posebnosti v ekološkem čebelarjenju, ali tudi imenovanem biološkem čebelrajenju ali tudi organičnem čebelarjenju.

ModeratorCOLON volk

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

čebelam prijazno čebelarjenje

OdgovorCOLON # 37514Odgovor tedi
Sr Dec 09, 2009 1:31 pm

Naj medi. Poiskus odprtja teme o rentabilnosti se je izjalovil. Ampak mi gremo naprej. Zanima me ali se bodo tokrat jurišniki vzdržali. Kako čebelariti ali kakšno naj bo čebelarjenje, da mu lahko rečemo čebelam prijazno?
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 37517Odgovor Odisej
Sr Dec 09, 2009 3:56 pm

Zdravo, Tedi.

Čebelar_novinec je pred kratkim v sicer neki drugi temi napisal:

Ključ :

1. brez stresa ( dima )
2. brez odvzema vsega medu in potem fotrat s 3l, 5l kanticami
3. naravno satje
4. brez nepotrebnih posegov
5. brez sekiranja ( štetja )
6. pustit čebelam da rojijo ( ena najpomembnejših stvari v boju proti varoji )

Ampak osnova je v mojih očeh "ta prava".

Lep dan vsem.

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37540Odgovor tedi
Sr Dec 09, 2009 11:21 pm

Naj medi. Hvala odisej. Vesel sem, da si se oglasil.Potem , ko sem prebral tvoj prispevek sem se spomnil ,da je bil to način po katerem so čebelarili naši pradedje vkoših ali kranjičih. Čebelarili so na roje. Glavna skrb jim je bila uloviti prva dva roja ,ki sta izletela iz panja. Šele potem je čebelar pobral med in vosek.Skoraj tako kot piše Novinec. Pričakujem ,razumno in strpno ter predvsem argumentirano debato. Tisti ,Ki tega ni sposoben naj se prosim ne oglaša.Da ne bo kdo kdaj rekel ,da se skrivam ali skrivamo jaz sem TADEJ UDOVČ 031 667 338.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37569Odgovor kravzlj
Če Dec 10, 2009 6:51 pm

Hej!

Kar je napisal Čebelar Novinec, in sedaj citiral Odisej, pove vse. To je osnova.

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40083Odgovor Kočevski med-ved
Po Mar 08, 2010 2:03 pm

Kdor ima malo časa si naj ogleda to stran.
tp://beenatural.wordpress.com/natural-beekeeping/

Lp
LP
Koèevski med-ved

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40094Odgovor volk
Po Mar 08, 2010 4:06 pm

Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 40110Odgovor bostek
Po Mar 08, 2010 6:27 pm

Odisej napisal/-aCOLONZdravo, Tedi.

Ključ :

1. brez stresa ( dima )
3. naravno satje

Lep dan vsem.
Kot začetnika me zanima malo glede tega.
1.Kako potem delaš brez dima?
2. točko razumem in je v bistvu razumljiva, verjetno pa se da tudi med dodajat sladkornem sirupu? (vsaj tako predlaga J.N. Kantar)
3. Mi lahko kdo poveč kaj več glede naravnega satja - na kratko?
4. Katere posege ne priporočate?
6. Rad bi vedel kaj v bistvu pridobimo če omejimo rojenje?
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40114Odgovor volk
Po Mar 08, 2010 7:51 pm

Bostek,ko delas s cebelami,so vcasih tako mirne,da ni potrbno dimit.No jaz vcasih niti casa nimam za dimljenje.Ko odpres panj,imas nekaj minut casa,potem zapiraj.

Kar se tice pobiranja medu,ce ne dodajas sladkorja po tocenju,potem moras v panju pustiti vsaj 5 ali po mojem mnenju vsaj 7 do 8 kg medenih zalog.

Naravno satje.Lahko cebelam pustis,da v gnezgu gradijo po svoje,vendar bodo trotovino gradile na hladnejsih tockah v gnezdu,in tam bo najvec varoj.Za naravno satje sem ze pisal,da mora biti prehod zmeren,da dodamo sprva en gradilnik,potem drugega,tako da imamo vso trotovino na enem ali dveh satih,potem nam bodo gradile satje za delavsko zalego.No pri kosih in kranjicih,TBHjih je pac drugace,tam pustimo,da gradijo cisto po svoje.

CE druzine pustis v danostih naravnega razvoja in rojenja,potem sploh ne rabis posegat v gnezdo,razen ko tocis,ce je kaj.Rabis pa pipo kadit,pa cakat pred cebelnjakom,da roje lovis.
No pri varoji je zgodba malo bolj kompleksna,brez tretiranja se hitro zgodi,da bos brez cebel.In seveda varoje.

Ce cebelaris tako,da druzine prepustis naravnemu razvoju,bodo v vecini let izrojile.Izrojenec ne nabere veliko medu,razen ce so poletne pase,druzina pa roji spomladi.Varoje je v izrojencih veliko,sicer traja nekaj dni ,da se matica oplodi...vendar prekinitev ni dovolj dolga.Izkusnje kazejo,da to proti varoji ni dovolj.
No z roji je drugace,na njih ni prav veliko varoje,vendar velikokrat prevec,za dobro prezimitev.Zato se roje zdravi.Zaradi mene,jih lahko posujete tudi s sladkorjem v prahu,vsaka nesnaga,ki umaze cebele,tudi varojo zbije,ker prisili cebele k ciscenju.

Bostek,rojenje je privlacno z vidika novih druzin,z vidika medonosnosti pa ne.In vrag je,ko ti roj odleti,izrojenec pa propade zaradi neoploditve matice.
Se pa praviloma ugotavlja,kaksen panj imamo pred seboj,ce je to 9 satar,potem je lahko v druzini najvec 6 satov zalege,ce 10,potem malo manj kot 7,ce 11 pa 7satov zalege.No pri panju 11+3 ali pa troetaznem,si lahko privoscimo 9 satov zalege.Pa se to je bolj tako.Drugace se pa zalego pobira ven,in dela narejence,gospodarne druzine pa ponavadi ne dosezejo praga rojnega nagona.
Gre za to,da si cebelar pri zdravi pameti ne pusti,da bi plezal po visokih drevesih,in si rebra lomil za pobegle roje.

Nikoli se pa ne podira rojnih maticnikov z zerkami.Tam ne naredimo s tem nic,druzina ne bo delala,kot pricakujemo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40128Odgovor davca
Po Mar 08, 2010 9:25 pm

volk napisal/-aCOLONNikoli se pa ne podira rojnih maticnikov z zerkami.Tam ne naredimo s tem nic,druzina ne bo delala,kot pricakujemo.
Tega ne razumem čisto dobro. Ali ne smem matičnikov podirat, ko so še odprti oz. ko je matica pred štadijem bube? Kaj se zgodi oz. kako družina reagira ? Oprosti, ker neumno sprašujem. :?
In vnaprej hvala za odgovor :!:
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 40169Odgovor bostek
To Mar 09, 2010 5:26 pm

Se pravi da pri naravnem satju pustiš čebelam da ga delajo po svoje?
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40176Odgovor volk
To Mar 09, 2010 5:58 pm

Davca,ko so narejeni maticniki,in so noter jajceca,se da s podiranjem in ukrepi v druzini,druzino se pripravit za paso.Cim pa je v maticniku mlecek,potem druzine iz rojilnega nagona ne spravimo vec.Tako druzino se razdre v narejence,v panj se pa da rezervno druzino(torej 5,7 ali 9 satarja).

Bostek,pri naravnem satju je tako,da na satnik z copicem naredimo crto iz voska(vrocega jasno),tako da vedo kako graditi,ker cebele rade res gradijo cisto po svoje.Ali pa damo trakove satnic,1 cm ali 2 siroke.
Drugace se s tem ukvarja Novinec,ko cebelari z TBH panji.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40200Odgovor Odisej
Sr Mar 10, 2010 9:34 am

Jaz sem lani v vseh desetih panjih pustil čebelam (roji), da gradijo naravno satje. V približno polovico satnikov sem dal na spodnjo stran nosilne letvice ozek trak satne osnove, ostalim nič. Večinoma so zgradile krasno satje.
Koliko je trotovskega, koliko delavskega in koliko tistega za skladiščenje meda, vedo najbolje in edino same čebele.

Lep dan vsem.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40201Odgovor Kočevski med-ved
Sr Mar 10, 2010 9:51 am

Te družine v nakladnih panjih, ki mi jih je medo uničil imam že pripravljene na tak način kot opisuje Odisej. Na okvirje sem dal le trakce 8 mm. Tudi zgornje luknjice na okvirju sem izvrtal tik pod zg. letvico, da mi drži trak osnove . Sedaj pa bodo počakali pripravljeni na roje, katere bom letos kar puščal, tako da bom imel manj narejencev.
Me pa sedaj kar malo skrbi ta sneg. Trenutno ga je pri nas med 50 in 60 cm pa to še ni vse. Do jutri zvečer ga bo krepko čez meter, vsaj tako pravi (vremenoslovec)g. Markošek.
Naj mu bo.....
Grem čistit dvorišče.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40206Odgovor Odisej
Sr Mar 10, 2010 12:22 pm

Pozdravljen, Branko.
Kočevski med-ved napisal/-aCOLONTe družine v nakladnih panjih, ki mi jih je medo uničil imam že pripravljene na tak način kot opisuje Odisej. Na okvirje sem dal le trakce 8 mm. Tudi zgornje luknjice na okvirju sem izvrtal tik pod zg. letvico, da mi drži trak osnove . Sedaj pa bodo počakali pripravljeni na roje, katere bom letos kar puščal, tako da bom imel manj narejencev.
Ker je tema 'ekološka', me zanima, kako postopaš potem z izrojencem ?
Lep dan vsem. Naj ne zveni kot cinizem :)

sadjar
PrispevkovCOLON 78
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 12:08 pm

OdgovorCOLON # 40207Odgovor sadjar
Sr Mar 10, 2010 12:48 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONTe družine v nakladnih panjih, ki mi jih je medo uničil imam že pripravljene na tak način kot opisuje Odisej. Na okvirje sem dal le trakce 8 mm. Tudi zgornje luknjice na okvirju sem izvrtal tik pod zg. letvico, da mi drži trak osnove . Sedaj pa bodo počakali pripravljeni na roje, katere bom letos kar puščal, tako da bom imel manj narejencev.
Me pa sedaj kar malo skrbi ta sneg. Trenutno ga je pri nas med 50 in 60 cm pa to še ni vse. Do jutri zvečer ga bo krepko čez meter, vsaj tako pravi (vremenoslovec)g. Markošek.
Naj mu bo.....
Grem čistit dvorišče.
Lp
Pozdravljen; Jaz sem pa slišal,da če daš mlado matico in narediš umetni roj,da ti čebele ne delajo trotovine.Isti postopek na trakce.Bomo sprobali,če to res drži?
Pravijo,da bo drugi teden prišlo do otopliteve,zadnji čas.Lp

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40211Odgovor Kočevski med-ved
Sr Mar 10, 2010 1:43 pm

Ne vem, tak postopek na žalost še nisem izprobal.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40213Odgovor Odisej
Sr Mar 10, 2010 2:02 pm

sadjar napisal/-aCOLON Pozdravljen; Jaz sem pa slišal,da če daš mlado matico in narediš umetni roj,da ti čebele ne delajo trotovine.Isti postopek na trakce.Bomo sprobali,če to res drži?
Ne vem, če to, kar si napisal, misliš dobesedno. O vlogi trotov v čebelji družini je še veliko neodkritega, gotovo pa so prisotni v vsaki družini. Zato ne verjamem, da bi v primeru, kot ga opisuješ, čebele 'pozabile' na trote.
Slej ko prej bodo potegnile tudi trotovske celice in matica jih bo zalegla.
Zakaj pa si ne želiš trotovine ?

Lep dan vsem.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40215Odgovor Odisej
Sr Mar 10, 2010 2:15 pm

Branko ...
Kočevski med-ved napisal/-aCOLONNe vem, tak postopek na žalost še nisem izprobal.Lp
Je to odgovor na moje vprašanje glede izrojenca ali si odgovoril Sadjarju ?

Lep dan vsem.

sadjar
PrispevkovCOLON 78
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 12:08 pm

OdgovorCOLON # 40216Odgovor sadjar
Sr Mar 10, 2010 2:20 pm

Odisej napisal/-aCOLON
sadjar napisal/-aCOLON Pozdravljen; Jaz sem pa slišal,da če daš mlado matico in narediš umetni roj,da ti čebele ne delajo trotovine.Isti postopek na trakce.Bomo sprobali,če to res drži?
Ne vem, če to, kar si napisal, misliš dobesedno. O vlogi trotov v čebelji družini je še veliko neodkritega, gotovo pa so prisotni v vsaki družini. Zato ne verjamem, da bi v primeru, kot ga opisuješ, čebele 'pozabile' na trote.
Slej ko prej bodo potegnile tudi trotovske celice in matica jih bo zalegla.
Zakaj pa si ne želiš trotovine ?

Lep dan vsem.
To sem slišal od čebelarja,ki prodaja suhe čebele z zabojem in matico mlado.Čebelari z nakladnimi panji,jaz osebno pa sem probal na AŽ satju narediti pa je bilo čisto mešano delavske celice veliko pa trotovih,matica je bila pa starejša tako ,da sprašujem,in ne trdim,da je to res! Lp

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40221Odgovor Kočevski med-ved
Sr Mar 10, 2010 3:09 pm

Odisej napisal/-aCOLONBranko ...
Kočevski med-ved napisal/-aCOLONNe vem, tak postopek na žalost še nisem izprobal.Lp
Je to odgovor na moje vprašanje glede izrojenca ali si odgovoril Sadjarju ?

Lep dan vsem.
Odgovor Sadjarju
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40222Odgovor kravzlj
Sr Mar 10, 2010 3:13 pm

Hej!

Ne rabiš dati trakca satnice. Dosti lahko je bilo meni delati, da sem prižgal svečo iz voska, in nakapljal v utor v satniku. Če držiš dovolj postrani steče čez cel utor.
In preverjeno vlečejo iz tega ven.

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40223Odgovor Kočevski med-ved
Sr Mar 10, 2010 3:15 pm

Luka hvala, ampak sedaj imam že vtrte trakce.
Lp
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 40225Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Mar 10, 2010 5:06 pm

Bom samo malo pokramljal glede trotov:

Jaz ze dolgo sumim da doma cebelarji imate zelo radi lepo izdelane sate in da se vam trotovina ne dopade.
Pred nekaj letih se je celo malo prickalo, o tem, da se je sate, okvirje, na glavo postavljalo, tako da vam zgradijo vse - od dilce pa do dilce?
(se vsako leto se vidi kako se radi cebelarji "pobahajo" z lepimi sati?)
Groza!

Predstavljam si, da ko govorite o trotovini, se potem misli, govori, o celicah ki so vecje od delavskih?

Actualno so pa trotovske celice ene dolocene mere, za partikularno/doticno druzino in te celice se tudi klicejo 'trotove" ce so z troti zalezene.
Cebele na vsakem satu gradijo celice razlicnih velikosti! Tudi SC, majhne celice vsi imate u svojih panjih!
To je za druzine malo bolj tezko poceti, (imeti celice razlicnih velikosti) ker jim stalno pod nos dajete 5.4 ali pa se vecjo satno osnovo in cebele so primorane, da se vackrat kot ne, drzijo te mere.
Ko pa jim daste okvirje u prosto gradnjo, bodo pa z velikim veseljem in izredno hitro zgradile to kar jim pase.
Priznam! Velikokrat si u zacetku zgradijo malo prevec trotovine?
Vsaj nam to izgleda kot trotovina, ker so celice vecje. U stvarnosti pa so to celice za odlaganje in skladiscenje medu, itd...
Ce iz plodisca potegnete kaksen sat ki je vsaj nekaj let star? (Ce jih imate seveda? Slisim da jih menjate vsaki dve leti?)
Vzemite si povecevalno steklo ali pa nekaj za meriti in si celice malo bolj podrobno oglejte. Tam u jedru, centru gnezda bodo celice malo manjse od teh ki so bile nastampane na satni osnovi. Cebele jih cez nekaj casa malo po svoji zelji predelajo, ker jim enakomerne ogrozajo obstoj in zdravje. Zimske in spomladanske cebelice so vedno malo manjse od teh ki se valijo skozi poletje, vsaj morale bi biti...

Bom tukaj tudi dodal da je 4.6 satna osnova tudi "skoraj" tako neugodna kot pa je ta 5.4 mere. Cebelam se sili enakomernost - enolikost. Tako u panju kot pa zunaj u naravi!
Je pa za njih SC, 4.6 mera bolj zazeljena, ker one bolje zmorejo majhne celice povecati - kot pa se jih da zmanjsati!

Potem pa pomerite celice proti zgornji in stranskim letvicam? Dognali boste da se celice prav pocasi, malo po malo vecajo! Pod zgornjo letvico pa so, bi morale biti, celice najvecje, saj tam je seveda medeni venec in cebele so programirane da gradijo te najvecje velikosti. Take so vcasih lahko kar ogromne, posebno ce so panji u dobri lokaciji z dobro paso?
Cebele so zelo ekonomicne in se jim zlepa ne da nekaj delati, kjer za badava trosijo svojo energijo, delovno silo, med in cas. Za odlago medicine in shranjevanje medu se gradi zelo velike celice ker je to najbolj ekonomicno iz vec vidikov.
(Na satnih osnovah so pa primorane da se tega svojega nacela ne drzijo in to jih bega in stresa u neskoncnost!)
Morate se tudi zavedati da za en kilo voska cebele porabijo 12 pa do 20 kil medu! Zavisi od toplote, panjske klime.
(Mate spranje, prepih? Stojisce na vetrovni likaciji? Odprta mrezasta podnica? Pretanke stene panjev? Pa se kaj se najde. . .)

Glede trotov:
Nemski raziskivalci so pred kratkim dognali da so troti zelooo pomembni clani cebelje druzine.
Brez trotov je druzina izgubljena. U najboljsem primeru pa zelo slaba, najevolna in bolana, itd.
Troti so magnet za vse kar druzini lahko skodi. Vse kar je narobe ali pa je nevarno, se na trote spravi. (Tudi varoja se ce jim damo sans)
Prav zato se troti izlegajo u drugacnem casu kot pa se delavke. Se jih najde na obronkih gnezda. Ko jih najdete u centru sata pa je to znak da druzino nekaj napada in one namestijo u sredino trote, "magnet" da bi to nase potegnil to kar jim pofali in napako resil! Zato jaz ze skoraj celo zivljenje trobim da se okvirjev u plodiscu ne razmetava okoli. vse gre tako nazaj kot se je naslo!
Za vse je u Naravi tapravi cas in poseben in dolocen namen! Ce to mi preprecujemo - rusimo - delamo takim druzinam ogromno skodo!

Raziskovalci so dognali da troti ne zrejo samo hrano ali pa so celo dnevno futrani? Zaradi tega jih cebelarji celo sovrazijo, ker u njihovih bucah mislijo da jim troti pozirajo prevec medu in da morajo cebele ostati doma, jih futrati in z tem cebelarja prikrajsajo, ko se gre za cimvecjo pridelavo medu!?
(ne se smejati? Jaz se dandanes dobivam posto od takih, ki prav tako mislijo, celo trote namerno pobijajo, da bi jih bilo u panju cim manj?)
Dognali so da so troti zmozni da se sami hranijo - samo jih pa cebele toliko obozavajo da jih pedenajo tako kot bi pedenale "kralje"? Kot to pocnejo z matico, "Kraljico."
Zato jih futrajo!
Troti tudi delajo zalegi veliko uslugo. Oni cepijo po zalezenih celicah. Ne vidite jih po medenih satih kjer naj bi se basali z vasim medom? Razen seveda ce je cas za kaj pojest? Saj vsako bitje mora nekaj pojest?
Oni zalego ogrevajo in z tem sproscajo cebele da one pocnejo nekaj drugega in dol po verigi se nazadnje tudi cebele nabiralke sprostijo dela u panju in lahko gredo ven - nabirati!
Dognano je da je veliko trotov u druzinah zazelena zadeva, da je taka druzina bolj vesela, bolj delavna, manj bolana, manj napadena z zajedalci in virusi - ter kaj se ne?
Ter da u druzinah z veliko troti je pridelava medu znatno visja!
Troti, z svojim sprehajanjem po delavski zalegi nase vabijo vse cebelje tegobe - tudi varojo - ki je u naravnih/divjih druzinah vedno na trotih in u trotavi zalegi - tako kot mora bit, tako kot je ze za milenija bila!

U zdravih druzinah tudi ni nic nenavadnega da one drzijo trote cez celo leto!
Jaz si upam tukajle celo trditi, da tisti ki poleti ali pa pozno poleti, z veseljem sporocajo da druzine ze ven meclejo trote, to pocnejo zato, ker so taki troti naredili druzini to za kar so namenjeni in ko so nabasani z virusi, glivicami, varojami in drugimi nadlegami, jih cebele seveda vrzejo ven da se znebijo svojih neugodnosti. Da se le-te ne usidrajo nazaj u panj.
Tako, ko jaz le redkoma opazim kako odganjajo kaksne trote, se jaz ne veselim da mi bo sedaj malo medu ostalo, ker ga troti ne bodo pozrli? Sem aktualno malo zaskrbljen, ker vem da je u panju lahko kaj narobe in so neugodnosti u izobilju in troti ter cebele z takim pocetjem poizkusajo narediti zdravstveno balanco u panju.

Jaz seveda nimam problemov, taksnih kot jih imate doma. Pri meni je normalno da se ne vidi nobenega izmetavanja trotov in da jih jaz imam celo leto.
Preden se poslovim: Panj ni nikoli optimalen ce nimate u njem vsaj 10 pa do 15 % trotovine! To je: Celic zalezenih z troti?

Ne pa se sekirati z vecjimi celicami, saj so te samo namenjene za med!
Regards,
Frank

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 40226Odgovor cebelar_novinec
Sr Mar 10, 2010 5:07 pm

Vse dela zadovoljivo. Trakci satnih osnov, lesene palčke, črta voska, palčke za sladoled. Samo, da imajo eno "vodilo". Panj mora biti 100% poravnan, če ne bodo gradile križem kražem.

Kar pa se trotov tiče.....nobenih skrbi. To, da gradijo samo trotovino je en navaden mit.
Trotovino gradijo, če daš prazen sat med same izdelane sate, ki trotovine nimajo . Dober znak, da je v povprečju v večini panjev premalo trotov ;)
Kako čebelar razume to sporočilo, ki mu ga čebele na pladnju prinesejo pa je odvisno od njega samega.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 40229Odgovor bostek
Sr Mar 10, 2010 6:21 pm

Odisej napisal/-aCOLONZdravo, Tedi.

Ključ :

1. brez stresa ( dima )
3. naravno satje

Lep dan vsem.
Kaj pa bi lahko tukaj še dodal glede krmljenja? Jovo N Kantar je imel marsikaj z napisat glede tega ter tudi glede pogač. Verjetno se potem tudi to ne priporoča? Ali pač

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40250Odgovor Odisej
Če Mar 11, 2010 10:52 am

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONBom samo malo pokramljal glede trotov:

Glede trotov: ...
U zdravih druzinah tudi ni nic nenavadnega da one drzijo trote cez celo leto!
:( In jaz nevednež sem pred dobrim tednom dni, ko so imele čebele prvi čistilni izlet, opazoval nekaj 'ogromnih čebel' med vso tisto množico majhnih, zimskih (res so bile bolj drobne kot poletne), kako se nerodno spreletavajo pred panjem in 'padajo' na podnico ter se hitro zmuznejo v panj, da si jih niti ogledati nisem mogel.
Ko sem zagledal prvo, sem za hip pomislil, da je prišla ven matica :) .
No, sedaj se mi je obzorje še nekoliko razširilo. Hvala, Frank. Še od nikogar nisem slišal niti prebral, da lahko troti ostanejo tudi preko zime v panju. Vsepovsod se piše le, da 'čebele jeseni trote izženejo iz panja'.

Lep dan vsem.

MISSY
PrispevkovCOLON 69
PridruženCOLON To Maj 05, 2009 8:56 am

OdgovorCOLON # 40252Odgovor MISSY
Če Mar 11, 2010 11:07 am

Pozdrav !

Odisej predvidevam, da imaš enega trotovca.Preveri ob lepšem vremenu družino pri kateri letijo troti.Če jih ni že tale mraz stisnil!

Tomaž

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 40254Odgovor mg
Če Mar 11, 2010 11:35 am

In prav piše, da jih izženejo. Ti troti, ki si jih zdaj videl so na novo izleženi, ker je trotava matica ali pa trotovke zalegajo. Ob prvem lepem vremenu poglej not, če je dosti čebel daj čez sate česopisni papir-malo preluknjaj nad njih pa dodaj rez. družinico. Če je pa čebel malo jih pa ometi pred čebelnjak - 50m vstran - se bodo v druge panje sprosile.
lep pozdrav

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40257Odgovor Odisej
Če Mar 11, 2010 12:06 pm

Bom preveril. Vendar sem videl le tri trote - no, morda je bil en sam, ki je izletel večkrat. To je bila lani precej močna družina in z njo je bilo ves čas vse normalno. Tudi zazimitev, oblikovanje gruče ...
Zadnji mraz da bi jih 'stisnil' ? Saj je že dva meseca mraz, tudi krepko pod -10°C. Zalege letos pa mislim, da še ni. Vsaj pri nas ne. Kaj šele, da bi se se že izlegli.

Lep dan vsem.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40260Odgovor dušans
Če Mar 11, 2010 12:29 pm

Zalega je ponavadi od januarja naprej. Seveda je ne vidimo, ker je ne iščemo.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov