HSC satje

Posebnosti v ekološkem čebelarjenju, ali tudi imenovanem biološkem čebelrajenju ali tudi organičnem čebelarjenju.

ModeratorCOLON volk

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

HSC satje

OdgovorCOLON # 27377Odgovor Mici
Če Feb 14, 2008 1:32 pm

Živjo!
Ta tema je namenjena predvsem "čebelarju novincu" ter "letvičarju", upam da se bosta čimprej odzvala! Tudi večina mojega pisanja bo namenjena njima, če pa želi kdo sodelovati, pa naj pač pripiše, toda prosim, na kolenih vas prosm ne pisati nepotrebnih "čebele na plastiki, saj ste nori" in podobnih odzivov, če ne želite "sodelovati" ne sodelujte v tej temi.

Torej. Ne vem če je smiselno da pišem na dolgo in široko. Novinec, že en čas me ima, da bi naročil nekaj teh HSC okvirjev. Pa me zanima, če slučajno zanimajo tudi tebe in če bi bil pripravljen pomagati pri nakupu, namreč, vem da imaš izkušnje s Pay-pallom in kupovanjem iz tujine. Jaz jih žal nimam, zato se tudi že dolgo obotavljam. Vem, da ni ravno spodobno te takole direktno prositi za takšnole pomoč, upam pa, da boš vseeno pomagal, oziroma sodeloval. V bistvu pišem tudi zato, da se nebi sam matral in naročil te sate, potem pa bi kasneje izvedel, da si jih recimo tudi ti sam naročil (če naročimo skupaj, verjetno kar nekaj prihranimo na poštnini). Letvičar, glede na to da čebelariš v letvičnih panjih, imam občutek da te tudi zanima, ali so male celice res "srebrna kugla" za varojo. Torej, te mogoče zanima nakup tega?

Lepo pozdravljena!

Čisto sem pozabil dati povezavo na stran kjer prodajajo HSC satje
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 27379Odgovor dušans
Če Feb 14, 2008 2:08 pm

O SC je bilo že kar nekaj debat. Ker nameravaš iti v nakup, bom opisal mojo izkušnjo s SC satjem:

- več kolegov z drugega foruma nas je šlo v nakup satja 4,9 mm.
- Vstavljanje satnic je bilo neuspešno, ker velike čebele na naredijo malih celic. zgrajeno satje je bila mešanica trotovskih in navadnih celic, matica ni zalegala takega satja, tako da sem ga izrezal in pretopil
- ko smo izmenjavali izkušnje, je bilo tudi pri drugih v glavnem isto.

Moje mnenje je, da je treba k SC preiti postopoma, preko satja s celicami 5,1 ali 5,2 mm.

Zato imam namen nabaviti določeno količino takega satja v Nemčiji:

Germany

A. Kieweg
Bahnweg 2
D-92318 Neumarkt
Germany
Phone: ++49-9181-20573
Email: Adolf.Kieweg@t-online.de
Foundation: cell size 4.9mm or 5.1mm. Certified residue free wax
(imported from Africa), price per kg: 8.70 EUR
http://www.die-oberpfalzwabe.de

lp

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27380Odgovor Mici
Če Feb 14, 2008 2:21 pm

dušans, vidim da si niste ogledali strani, to niso satnice, ampak zares satje. so že narejene male celice, plastične.
Na MC poskušam preiti, ampak tako, brez satja, da same zgradijo satje, lani so malce zmanjšale, in tudi zgradile nekaj satov samih čebeljih celic, sicer različnih velikosti, en del tudi nekoliko manjših. Ker pa smo ljudje v povprečju neučakana bitja, jaz pa se štejem za povprečnega v tem merilu, želim rezultate in odgovore čim prej, ne čez 5 let. Zato si želim preiti direktno na male celice.
Narediš pa tako (vsaj tako poročajo), da postaviš kišto tega satja nad kišto v kateri je čebelja družina, in v to prazno a polno praznega plastičnega satja zapreš matico. Tako da matica ne more izbirati kam bo zalegala in je prisiljena zalegati v plastično satje, menda pa ko je to satje enkrat zaleženo, ni več problemov s tem da ga čebele sprejmejo. So pa nekateri zapisali, da če recimo stresete "paket čebel" na to novo satje, praviloma zapustijo panj. Po prvem postopku, pa so nekateri nekajkrat opazili, da čebele preležejo matico, ampak menda bolj redke, menda je zelo uspešna metoda dodajanja novega satja.
Slika

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27381Odgovor carniolan
Če Feb 14, 2008 4:03 pm

Kakor se meni dozdeva, dokler sem se obiskoval Celjske dneve da je te satnice prodajal g Pusnik se pod imenom VEMA na Brdu pri Lukovici in v Cebelarskem centru v Mariboru. Daj se pozanimaj v Mariboru in pa na Brdu v Cebelarni, ce je naslednica prevzela tudi ta prodajni program -
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27382Odgovor Mici
Če Feb 14, 2008 4:51 pm

Hvala za namig, sem poklical in slišal nekako tisto kar sem pričakoval, to so standardni sati, no, z navadno velikostjo celic 5,4. HSC pa imajo 4,9.
Vseeno še enkrat hvala za namig.
Slika

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 27383Odgovor dušans
Če Feb 14, 2008 11:21 pm

[quote="Mici"]dušans, vidim da si niste ogledali strani, to niso satnice, ampak zares satje. so že narejene male celice, plastične.

Res si nisem ogledal podrobno, le toliko, da sem videl da gre za SC. Vse kar sem napisal drži vseeno, zato previdno, das ne boš zgubljal družin po nepotrebnem.

Želim ti uspešno delo, pa poročaj o napredku

LP

letvièar
PrispevkovCOLON 18
PridruženCOLON Pe Mar 16, 2007 10:11 am

OdgovorCOLON # 27400Odgovor letvièar
So Feb 16, 2008 7:33 pm

Mici, cenim tvojo pobudo, ampak odločil sem se (že lansko sezono), da bom pustil čebelam, da si gradijo satje "tako kot jim paše", brez vsakršnega siljenja z moje strani...
za letošnjo sezono računam nove družine naseliti samo z naravnimi roji ali pa ometenci

nisem še povedal glede lanske izkušnje: družine, ki se jih naselil z AŽ okviri, so izdelale celice velikosti 5.1-5.2
edina družina, ki sem jo dobil kot roj pa je takoj, iz prve zgradila celice 4.9-5.0!!!
tale roj je bil ob naselitvi hudo okužen z varojo, tako da sem v prvih 5 dneh po naselitvi panja jih 2x tretiral z OK in raje ne povem koliko varoj je popadalo dol....zdaj, je pa ta družina najbolj obetavna za prihajajočo sezono, pa še čebele izgledajo vidno manjše kot pri ostalih...

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27401Odgovor Mici
So Feb 16, 2008 8:12 pm

madonca, si zgleda imel pa kar srečo, ker, kolikor sem jaz pri svojih meril...so se lotile zadeve res postopoma. je pa res, da je skoraj nemogoče izmerit velikost celic, če jim pustiš da same gradijo, vsaj jaz sem imel težave ker, se velikost celic vidno razlikuje tako rekoč skozi celo satje. in je čisto možno, da so mi v sredini zgradile nekoliko manjše celice, sicer je bilo pa bolj... 5.2-5.4.

No ja, kakor želiš, saj tako zdaj vidim, da se kaj dosti nebi dalo profterati pri poštnini, ker američani obračunavajo na pol kile, ne tako kot pri nas, ko so koraki po 5 kg, ali več, plus tega, da pri nas recimo 2x 10 kg košta precej več kot 20 kg, pri amreičanih pa niti ne.

Pa lepo pozdravljen.
Slika

letvièar
PrispevkovCOLON 18
PridruženCOLON Pe Mar 16, 2007 10:11 am

OdgovorCOLON # 27406Odgovor letvièar
Ne Feb 17, 2008 9:12 pm

jah, glede gradnje-jaz sem ti navedel najmanjše velikosti (skupine) celic, ki sem jih zmeril, seveda so gradile tudi večje...
sicer pa se že na oko vidi kako so celice razporejene po velikosti na satju, izbral sem seveda skupino 10-20 celic, ki so zgledale najmanjše

očitno pa je res nekaj na temu, kot sem izkusil-če spustiš čebele "na golo", brez obstoječega satja v panja, že iz prve gradijo manjše celice, kot če imajo že zraven 5.4 celice-tako da verjamem tistim, ki pravijo, da jim čebele niso dobro "prijele" 4.9 satnic, temveč so jih preuredile po svoje

nenazadnje tudi Michael Bush pravi, da so mu paketne čebele (konvencionalno vzrejene) iz prve zgradile 4.6 ali 4.7 celice...

po moje res najbolje delat čimmanj mahinacij okoli tega in jim pustit, da si zgradijo tako razporeditev satja kot njim najbolj ustreza, pa brez da jim nonstop okvire premetavamo iz gnezda v medišče itd...

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27408Odgovor Mici
Ne Feb 17, 2008 11:24 pm

ja saj, načeloma se strinjam z vsem kar si napisal, amapk izjava iz moje prve objave stoji :) . Zdaj takoj, brez dvomov :D
Pač, glede na pomanjkanje interesa, se že intenzivno pogovarjam s kolegom iz Amerike. Ker pa je razlika v ceni med HSC in "Permacomb" 3x, bom najverjetneje vzel Permacom, poleg tega tisti možakar kupi to satje na veliko, in ga v bistvu preprodaja naprej na drobno-ga je v bistvu firma prosila če bi, ker ima firma obupno veliko majcenih naročil. kakorkoli že, manjši problem je to, ker so ti 5.0mm, je pa tudi res da so 3x cenejši, tako da.... Menda se pa problem nekoliko prevelikih celic elegantno reši tako, da se sate namoči v vosek, pa se naredi tanek film. No ja..bom videl kako se bo vse skupaj rešilo. Nekako bi vseeno raje naročil HSC (manj pacanja...pa ker je poštnina tako rekoč pol stroška...)
Slika

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 27409Odgovor FRANK IZ KANADE
Ne Feb 17, 2008 11:50 pm

Mici,

Jaz bi se pa izognil Permacomba!
Zakaj pa sploh kupovat, ce ti pa ze same naredijo nekaj okoli 5.0 pa do 5.1 u prvi rundi? S permacombom ti bo pa spet vzelo cas...?
Si rekel da hoces SC takoy?
Jaz bi si nabavil HSC ali pa nic!
Ko zavrsis s HSC pa lahko le-te prodas naprej in recover money..?
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27411Odgovor Mici
Po Feb 18, 2008 12:40 am

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONMici,

Jaz bi se pa izognil Permacomba!
Zakaj pa sploh kupovat, ce ti pa ze same naredijo nekaj okoli 5.0 pa do 5.1 u prvi rundi? S permacombom ti bo pa spet vzelo cas...?
Si rekel da hoces SC takoy?
Jaz bi si nabavil HSC ali pa nic!
Ko zavrsis s HSC pa lahko le-te prodas naprej in recover money..?
Mja.....Permacomb je v bistvu nekakšen kompromis. HSCja, ne vem če kaj spremljate mednarodni forum, nekako se ljudje nočejo ukvarjati z mednarodnimi pošiljkami, sem pa zdaj poslal mail tudi direktno na HSC, pa da vidim kaj bo rekel. za 1 (odvisno od cene poštnine) do 2 škatle, se njemu res skoraj ne splača pošiljati "sitnosti>profit"
Permacomb pa...sem pisal Understudyju, pa je za, da bi mi poslal, zaenkrat, pa sem nekak upal da bi ga pač pomočil v vosek.
Čeprav...zdaj ste me že skoraj prepričali, da se odpovem permacombu, toda.....če mi direktno iz HSCja ne bo želel poslati satov..moram pa ravno vas prositi če boste pomagal. Resda sem najprej poskusil če bo na onem forumu kdo pripravljen pomagat ker je pač poštnina v kanado še dodaten strošek 50 $, v bistvu nepotreben strošek, če bi kdo tam pomagal, tako pa...mi ne preostane dosti drugega, če boste seveda za.

in pa ko enkrat in če dobim HSC sate v roke...jih že ne prodam, hehe, sploh pa komu le, interesa kot vidite kakšnega blaznega ni, hehe
Slika

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 27412Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Feb 18, 2008 2:06 am

Ne vem zakaj Hamby nebi poslal tebi? On ye ze sibal u Anglijo, Svedsko, Norvesko, Poljsko, itd....
Da bi jaz to sem privlekel je pravis postnina $50? Poleg tega pa moram placati carino, pa davek: PST & Gst =13% pa se extra mi nabijejo ko to prinesejo do mojih vrat. Pol pa se jaz moram obrniti in to sibati u Slovenijo? Mislim da bo to zeloooo drago. Toda nocem pa te prestrasiti, ce tako hoces in imas globok zep? Potem pa. . . .
Bilo bi pa seveda kaksnih 87 dolarjev + $50 za Kanado - bolj poceni ce bi se lahko sibalo direkt iz USA?!!
Vsay toliko je mene kostalo ko sem jih kupil pred dvemi leti. Takrat je bila ena kista za Kanado 129.95 , sedaj je pa menda 149.95 - ali pa tam nekje?
Pol sem pa sel in si kupil se eno posebno zago, (Bandsaw) ! Na mizni zagi se jih ni dalo prezagat ker se je plastika zacela cediti/topiti... Na bandsaw pa se to da lepo pocasi pozagati tako da se ti ne topi....
Sem si naredil 2/3-tinjske sate. Kar pa je ostalo, sem pa nastimal u lesene okvircke, tako da imam 20 le - teh. . . .

Ce si jim poslal posto, objavi kako gre. Jaz ti lahko pomagam - toda bo pa drago.... Ker so tejle sati zelooo tezki. Tukaj se nasa posta zaracuna po kubicnih centimetrih prostornine + teza po funtih/lbs. Pa tudi u novo skatlo jih bo verjetno treba premestiti.
(Vsi ki to kupujejo se pritozujejo da se (kitajske) popendekl skatle zelo slabe za transport.
(Skatle so teske pa jih menda dosti po tleh premetavajo. Moja je bila vsa razcefrana, toda sati so pa bili neposkodovani) So wery tuff!!!

(Kaj pa je s temi prijatelji ki naj bi ti to prinesli domov u svojih kufrih?)

Ja, vidim da se ti nobeden pred vratih ne preriva, heee.... Doma so bolj pocasni s kaksno novo zadevo - razen seveda ce jo sami ne pogruntajo?! :lol:
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27441Odgovor Mici
So Feb 23, 2008 1:07 pm

Po enem tednu gospod od HSCja še vedno ni odpisal tako da.....Zdaj sem se zmenil z "understudyem", da bo on naročil ter mi nato poslal. Cene ne povem, ker se bo marsikdo prijel za glavo, toda ČE res deluje....je vredno vsakega evra, sploh pa so ti sati za celo življenje, in vprašanje, če se bo obneslo, če jih ne bom še kupil. nič žičenja, nič vtapljanja satnic, nič "slabo zgrajenih" nič, nič nič.... AMPAK, ne hvali dneva pred nočjo, tako da bom za enkrat zaključil:)
Slika

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 27679Odgovor Mungos
Po Mar 24, 2008 2:33 am

Mici napisal/-aCOLON nič žičenja, nič vtapljanja satnic, nič "slabo zgrajenih" nič, nič nič.... AMPAK, ne hvali dneva pred nočjo, tako da bom za enkrat zaključil:)
To pa je res.Pred kratkim nam je bil možakar iz ŠVEDSKE Iz Sarajeva je, a tam je šel 1994 in sam ga prašal za plastične satnice in satje in mi je povedal da je več dela z njimi in čebele ga ne prime kar tako. To kaj si napisal nič, nič, nič je preveč. Če hočeš dati čebelam nekaj takega moraš ih prilagoditi. Čebele ne marajo vonja po plastiki in moraš svaki kos posebej dati v vroč vosek da dobiš tanko prevleko. Tudi takrat nisi siguren če bojo čebele trpele nekaj takega v panju. Nisem verjeo ko mi je govoril o delu z plastičnim satnicami. Ni manj ampak več dela je
Ja sem si hotel kupiti ampak ko mi je povedl vse kaj rabim ojoj
Za satje potrbuješ sprej z vonjem voska. Upam da boš uspeo
ŠREČNO

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 27680Odgovor Fizikalec
Po Mar 24, 2008 9:55 am

Ja verjetno je o tem že kaj tu na forumu napisano, eden od članov (Tomaž) je to zadevo že pred leti preizkusil in je imel enake težave.
Tako enostavno to ne gre in plastike čebele res ne marajo preveč.....

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 27682Odgovor bloop
Po Mar 24, 2008 9:06 pm

Moje mnenje o tem je, da mora plastika biti lepo prekrita z voskom in potem ne bi smelo biti tezav.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 27683Odgovor Fizikalec
Po Mar 24, 2008 9:35 pm

Oja seveda vendar imaš z tem nekaj dela in moraš sterilizirat vosek za ta namen, postopek sterilizacije pa je znan. Voska, ki ni steriliziran pa jaz nebi kr tako dal v panj.....
Torej, če vse to sešteješ in malo primerjaš porabljen čas si kr hitro presenečen.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 27684Odgovor boriss
Po Mar 24, 2008 9:46 pm

Prvi problem je sterilizacija voska s katerim škropiš ali v katerega potopiš satnice.

Nato se nadaljuje ko je sat star. Porebno ga je razkužiti.

Tu pa je več problemov. Prvi je kako satje odstraniti s plastike.

Nadaljuje se s tem kako to razkužiti? Ali z toploto? Jaz sumim da plastika iz katere je to narejno ne zdrži brez posledic temperaturo 120 stopinj.

Nato je vprašnje koliko gre sploh luga za razkuževanje. Če sata ne moremo dobro očistiti gre ogromno luga za to nevtralizirati.

In koliko časa porabiš za to narediti?

Da sploh ne omenjam da mislim da plastika ne gre v eko sistem čebelarjenja. Saj boste rekli da se ne greste eko čebelarjenja. Jaz tudi ne samo mi niti na kraj pametni ne pride da bi dal v panj kaj kar ni eko pa ni zeloooooooooooooo potrebno.

Tako, da jaz mislim da s temi satnicami ni vredno niti poizkusiti.

LP

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121

OdgovorCOLON # 27685Odgovor Mungos
Po Mar 24, 2008 10:28 pm

Strinjam se s tabo ali vse je vredno poskusiti, pa se naučiš nekaj. Če bi ih imel jaz bi poskusil. Ne da bi delal z tim ampak da vidi ali se da narediti nekaj.
Če hočeš dati vosek z plastike to narediš z vodno paro z tlakom. Avtoklav ali pretis (slovensko mi ne gre preveč) če se ne motim. Če hočeš raskužiti stari sat delaš z kislino samo se ne spomnim katero. Sterilizacija voska???Naj o tem mislijo čebele. Bolj su pametne kot jaz.
LP

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 27686Odgovor boriss
Po Mar 24, 2008 10:34 pm

Res je.

ALi si kdaj probal s paro? Jaz sem! In vem zakaj sem napisal da gre ogromno luga.

Kislina za razkuževanja voska - prvič slišim pa sem že dolgo v teh vodah. Če bi omenil bazo (lug bi bilo bolj logično).

Kako prenašajo satnice 120 sotpinj v avtoklavu?

Sterilizacija voska " na čebelji način" gre nekako takole. Družina odmre pride voščena vešča vosek poje in je opravljeno.

Res ni čudno da imamo toliko HUDE GNilobe v Sloveniji.

LP

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27687Odgovor Mici
Po Mar 24, 2008 11:53 pm

dobro razumem da ljudje največkrat ne pogledamo cele štrene ampak! vsaj prvo objavo bi si pa lahko ogledali!

To je že zgrajeno plastično satje in ne osnove, tako da ni odstranjevanja voska

Kar se sprejemanja s strani čebel piše, sem že napisal kakšen pristop priporočajo zadovoljni uporabniki, upam da mi bo v čim večji meri uspelo. so pa menda problemi samo na začetku, ko enkrat sprejmejo, se vedejo kot bi biol njihovo satje (kar sem tudi že zapisal)

Zakaj jedilna plastika nebi mogla biti v eko-čebelarjenju si pa ne morem predstavljati, res da satje ni njihovo, kar je ne-naravno, ampak tudi romi niso naravni, pa eko-čebelarji nimajo čebel v duplih. Prav tako stekleni kozarci niso kaj preveč eko, tisti v katerih je navadno shranjen med, pa ne vem če eko-čebelarji nudijo samo med v satju. če bi si prebrali VSE objave, bi pa videli zakaj je v eko delu foruma.

Understudy napisal/-aCOLONYou have to laugh. I was getting ready to call the office. I have the phone in my hand and DHL arrived at the door with the box.

I will ship out to you in a few days.
za neznalce angleščine, tole satje je čakal že blizu en mesc in je počasi postajal nestrpen tako kot jaz. Ravno ko je vzel telefon v roke da bi poklical na to firmo, je pa DHL dostavil paket. v naslednjih nekaj dneh mi bo poslal.
Slika

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 27688Odgovor divji cebelar
To Mar 25, 2008 9:07 am

Naš velik ideolog in rešitelj slovenskega plemena zapiše:
""Zakaj jedilna plastika nebi mogla biti v eko-čebelarjenju si pa ne morem predstavljati, res da satje ni njihovo, kar je ne-naravno, ampak tudi romi niso naravni, pa eko-čebelarji nimajo čebel v duplih.""

Sam se mu pri tem seveda zelo pridružujem in bi dodal, da ob njegovih "nenaravnih romih" doda še kopico "nenaravnih in bebavih" čebelarjev. Tako bo zbirka "nenaravnih" bolj zaokrožena in popolnejša.

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27689Odgovor Mici
To Mar 25, 2008 9:25 am

divji čebelar napisal/-aCOLONNaš velik ideolog in rešitelj slovenskega plemena
to v kar se občasno spuščam ni ideologija ampak prikrita resnica, ni pa čudno, da ne pride ven če nekateri še do danes mislijo da smo zgolj pleme.
Slika

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 27690Odgovor boriss
To Mar 25, 2008 11:13 am

Potem pa sme jaz to pregledal vse skupaj še enkrat.

Prej se nisem hotel oglašati, ker se mi zdi to čisto zapravljanje denarja - z svojim denarjem pa lahko dela prav vsak karkoli hoče.

Sedaj pa bom komentiral vso štreno.

Začne se z idejo da bi bimeli sate z majhno celico 4,9.

To se meni zdi butasto. Dejstvo je da z manj prostora ni nobenega razloga da v teh celicah ne bi bilo varoje - morda jo je manj samo je vprašanje za kako ceno.

Drugič vsak 10 x zaležen sat ima na stenah vsaj tako debelo oblogo ostankov srajčk da dosega te mere.

Torej bi v panjih kjer imajo čebelarji notri same podplate sploh ne bi smelo biti varoj? Dejstvo pa je da je ravno v teh panjih največ težav in zimskih izgub - da o varoji sploh ne govorimo.

Po raznih raziskavah se iz takih satov polegajo manjše čebele (jaz sumim da tudi manj vitalne). In zato vsi pisci po vrsti priporočajo obnovo satja po 10 zaleganjih v celice.

Če začneš s satom z manjšimi celicami potem je po 10 zaleganjih celica že nenormalno majhna.

Sicer je to rešljivo tako da po vsakih 3 zaleganjih vse sate zamenjaš (saj denarja imaš tako ali tako preveč).

Ko sem omenil čiščenje si pač rekel da to sploh ni problem - tu te pa ne razumem prav dobro - izgleda da je tebi vseeno kaj ostane v celicah po poleganju čebel? Meni namreč ni. V teh ostankih so bolezni in po mojih standardih je potrebno na vsakih 10 zaleganj sate prekuhati (ne zato ker je meni to všeč) temveč zato, ker je v takih satih veliko bolezni in s tem veliko (lahko rečem da ogromno ) možnosti za bolezni. Dokaz pa je: ko nekdo začne čebelariti in mu manjka satov nima skoraj nikoli problemov z boleznimi. Ko pa ima satov dovolj pa se tudi začno težave z boleznimi - zaradi premajhne menjave satja.

Ti pa si rekel da so to že narejeni sati in zato teh problemov enostavno ni ?

Jedilna plastika - meni v panju ni všeč - še najmanj za sate. Verjetno pa jo čebele ne marajo zato, ker ima drugačne toplotne vrednosti kot vosek. Rezultat tega pa se ne pokaže čez 2 uri temveč čez nekaj let - ko družine pri katerih si naredil napačno odločitev pokažejo slabosti - jaz bi rekel da se bo to pokazalo predvsem pri prezimovanju.

Drugače pa je še ne pomislek na to temo.

Manjše celice pomenijo manjše čebele. Manjše čebele ki jih pije varoja pa pomenijo, da ena varoja popije večji % hemolinfe čebele. In tako lahko ena čebela preživlja manj varoj. Kar se na koncu pokaže kot odmiranje družin zaradi varoje - pri čemer slišiš znani stavek "Saj varoj niti ni bilo zelo veliko v panju".

lp.

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 27691Odgovor Micky
To Mar 25, 2008 11:52 am

Osebno sem mnenja, da v panj sodijo naravne stvari. Tako, kot tudi panj mora biti iz naravnega materiala. Moje mnenje.
lp
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 27692Odgovor bloop
To Mar 25, 2008 12:47 pm

Osebno sem mnenja, da v panj sodijo naravne stvari. Tako, kot tudi panj mora biti iz naravnega materiala. Moje mnenje.

Kaj pa lepila, kovinski deli, plasticne kantice za krmeljenje... ?

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121

OdgovorCOLON # 27693Odgovor Mungos
To Mar 25, 2008 12:59 pm

Boriss, vse kaj si rekel je prav ampak nimaš dovolj svobode. Lahko pogledaš z druge strani. Mi smo plastiko prejeli pa vemo da ni naravna. Kakšne pijače piješ? Iz plastičnih posod? Plastika je vedno s tabo ampak je ne maraš. Imaš tudi plastično obleko ali delno plastično, etc...
Ljudje bi ostali tam kje su če ne bi experimentirali. Pa ne kaže vsaki experiment dobre rezultate. Če imaš 50 panjev zakaj 2 nebi imela plastiko.
80 let nazaj stari čebelar je povedal da se bo vrnilo čez 100 let dajanje slatkorja čebelam ker ni naravno in zgodi se CCD

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121

OdgovorCOLON # 27694Odgovor Mungos
To Mar 25, 2008 1:01 pm

Prosim da mi rečete kje najdete v naravi sladkor?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 27695Odgovor boriss
To Mar 25, 2008 1:10 pm

Mungos:

Napisal sem da jo ne maram. To je formulirano kot čisto moje mnenje in s dejstvi nima kaj dosti skupnega. Zaradi mene si ti lahko navdušen nad njo.

Zakaj pa jo ne maram pa ima nekaj z dejstvi - ki pa sem jih napisal.

In niti z besedo nisi ovrgel niti enega mojega razloga - da bi bila lahko še meni všeč - vse kar sem napsial kot slabost takega satja ostaja brez drugega mnenja (za sedaj).

LP

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov