med primarni kmetijski pridelek in dopolnilna dejavnost - zakaj?

zakoni, pravilniki, razpisi,...
BUTTON_POST_REPLY
turnera
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON To Mar 17, 2015 7:40 am

med primarni kmetijski pridelek in dopolnilna dejavnost - zakaj?

OdgovorCOLON # 67204Odgovor turnera
To Mar 17, 2015 1:36 pm

Pozdravljeni,

gledala sem stare objave glede pravnih oblik prodaje medu, kjer se razpravlja o sp, dopolnilni dejavnosti na kmetiji ipd. Zanima me, zakaj bi čebelar, ki z registracijo panja tako ali tako postane kmetijsko gospodarstvo (ali pa ga kot kmet ima že od prej) rabil za prodajo medu sploh registrirati dopolnilno dejavnost na kmetiji?
Med (in tudi vosek, cvetni prah) so namreč primarni kmetijski proizvodi, ki jih kmetijska gospodarstva lahko prodajajo že samo s tem da registrirajo obrat primarne kmetijske pridelave. Davek se plačuje kot katastrski dohodek. Dopolnilne dejavnosti za prodajo primarnih izdelkov na kmetiji po mojem mnenju ne potrebuješ. Razen seveda, če delaš medico ali med mešaš z drugimi okusi, potem pa je to sekundarni izdelek in potrebuješ dopolnilno dejavnost. Nisem pa prepričana, če to velja samo za kmetije kot KMG ali za vsa KMG. Ne vidim namreč potrebe, da bi poleg tega, da smo vsi člani KMG-ja zaposleni (torej plačani prispevki in davki preko plače) si še plačevala skoraj 40€ mesečno za dopolnilno dejavnost, če bom samo prodajala viške meda in to hočem početi legalno, da me ne bo kdo kdaj kje lovil. In tega ne bo toliko, da bi pokrila stroške celoletnega plačevanja dopolnilne dejavnosti. Vsako leto pa plačamo veliko katastrskega dohodka (pavšal), čeprav nič ne prodajamo.

Ima kdo s tem kaj več izkušenj? Na kmetijski svetovalni sem že spraševala, pa tiste deklce vsak teden dajo drugačno informacijo, skratka ne vejo.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

Re: med primarni kmetijski pridelek in dopolnilna dejavnost - zakaj?

OdgovorCOLON # 67205Odgovor volk
To Mar 17, 2015 1:54 pm

Čebelarjenje je osnovna kmetijaska dejavnost, če imaš 40 panjev in več si obdavčena po povšalu(razen če se odločiš drugače). Dohodek od panja se ti namreč šteje v dohodnino.

Prodajaš lahko vse osnovne čebelje pridelke(družine, matice, med cvetni prah, propolis, matični mleček, vosek....), ne potrebuješ izstavljati računa. Če kupec potrebuje račun, potem ga lahko sšpišeš v wordu, ali pa kakorkoli drugače, pod pogojem, da ti denar nakaže na račun(velja npr za šole, javne ustanove, podjetja...). Če pa kupec rabi račun, in plača z gotovino, pa država hoče videti račun iz knjige računov, ki jo kupiš v knjigarni in potrdiš na davkariji, v določenih časovnih obdobjih rabiš predložiti podatke in izstavljene račune. Ni nobene obdavčitve, le nadzor.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

turnera
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON To Mar 17, 2015 7:40 am

OdgovorCOLON # 67226Odgovor turnera
Če Mar 19, 2015 7:05 am

Super, hvala za obrazložitev. Upam, da še komu koristi. :)

krvavec
PrispevkovCOLON 80
PridruženCOLON So Avg 07, 2010 5:16 pm

OdgovorCOLON # 67239Odgovor krvavec
Ne Mar 22, 2015 8:56 pm

vovk: pri šolah(oz proračunskih) uporabnikih je potrebno izdajati račune preko e-računa tako da v wordu ne zadošča.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 67240Odgovor volk
Ne Mar 22, 2015 9:47 pm

No evo eno novo stvar. V tej državi je pač tako, da ce se da zakomplicirati, mi to naredimo na kvadrat. Imam 5 ha povrsin, pa mi zdaj sporočijo, da 3,5 ne smem preorati in sejati facelije, da je zdaj to pod naturo in to pod dvema habitatoma. In rečem, ok, bomo sejali pa v metliki, kjer imam tudi nekaj zemljisca, pa ni vrag, da je tudi tam natura.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 67241Odgovor Fizikalec
Ne Mar 22, 2015 10:06 pm

Ja dobrodošel v tem kausu jaz oziroma naši morajo met njivo kjer je nekoč bil travnik in sem tja lohk parkiro kontejner in mi to gre hudo na k... ko ti diktirajo kaj kje naj imaš.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 67250Odgovor volk
Po Mar 23, 2015 7:46 pm

Jaz sem danes visel par ur na upravni enoti, in smo na koncu ugotovili, da te drzijo samo preko subvencij, ce ne uveljavljas, ni vzvoda za kaznovanje. To je isto, kot pri cebelarstvu, te ne pustijo na paso, pa prijavis cebelnjak pa panj na vago, ko pokaze plus si pa tam z papirji, ki jih za premescanje cebel med cebelnjaki potrebujes. In potem je prepir med cebelarji, namesto da bi sprostili to usrano birokracijo. In pol so nekje preobremenitve pasisc, nekje ni po 5 km ene cebele..... In kmet goji metulje, medtem ko kupujemo hrano v hoferju iz uvoza, ma sej se mi sploh ne da razmisljat o tem. Vsekakor bo rasla facelija.

Se ena norost. Stoji cebelarski tovornjak, in ker je stal celo leto na lokaciji, je bilo ene 60 evrov kazni pri kmetijskih subvencijah, ker niso poljscine tam.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

joe1982
PrispevkovCOLON 108
PridruženCOLON To Dec 25, 2012 4:24 pm

OdgovorCOLON # 67257Odgovor joe1982
To Mar 24, 2015 3:42 pm

Kot si ugotovil al pa nisi Volk?-kar se tiče nature 2000 je komot počakaš da rožce odcvetijo-ne vem točno do kdaj-ti piše,preorješ,poseješ,drugo leto je to njiva indelaš kar hočeš,če seveda nis vezan na subvencije.ni panike-biu dans na zbirni vlogi,tko prav vrla svetovalna služba.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 67258Odgovor volk
To Mar 24, 2015 9:46 pm

Ni cisto tako. Na podlagi zakonodaje si dolzan prijavit vecje povrsine po GERKe. In ce je to na januarski datium 2015 trajni travnik, ne smes orati nikoli vec. Imam uradni odgovor Krajinskega parka barje. Pa celotno evropsko direktivo za kmetijstvo na malo vec kot 800 straneh. Razlika je samo v tem, da te lahko katznujejo samo pri subvencijah, prvo leto zelena komponenta, drugo leto pa naj bi slo vse. V uredbi pise, da moras preoran travnik , ki je zasciten spraviti v prvotno stanje.
Kar se tice oranja drugo leto. Obstojec GERK, ki je travnik rabis dati vlogo zanj, da se spremeni v njivo. Kar ti pa zavrnejo, ker ti tega pod naturo ne smejo nareditit. In spet prvotno stanje.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 67259Odgovor boriss
To Mar 24, 2015 11:20 pm

In eni so bili "ful veseli" ko so pred cca 15 leti zarisovali območja nature. Kmalu ne bomo nič več delali - ker bo vse zaščiteno. Pri nas gre natura 2000 okoli zadnjih hiš vasi na tem področju. Bi kakega kar za jajca obesu - od česa pa bomo živeli?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 67260Odgovor Fizikalec
To Mar 24, 2015 11:35 pm

Od nature a ne?

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 67264Odgovor volk
Sr Mar 25, 2015 1:40 pm

Naturisti bomo. To pomeni lepe nage punce in nage fante, ki med palmami skacejo naokoli. Mislim prevod v realno stanje: jajca do tal in zivljenje v jami sredi gozda, revmaticno telo, ki ga bomo zdravili s plezanjem na drevje, kjer bomo iz dupel kopali kak koscek satja z medom, in bomo izvajali apiterapijo s cebeljim strupom.
Na meji slovenije bo pa pisalo: Zivalski vrt(nekoc butale), v njem prevladuje zival homo sapiens, v prvinski obliki
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

renji
PrispevkovCOLON 8
PridruženCOLON Pe Okt 24, 2014 3:15 pm

OdgovorCOLON # 67265Odgovor renji
Sr Mar 25, 2015 6:10 pm

Brez zamere, ampak nekaj stvari se mi zdi malo trapastih.

1.) Lakota - V zadnjih letih so v zahodnem svetu glavna vprašanja: prekomerna telesna teža, kam z vsemi smetmi, koliko hrane vržemo v smeti, na tem forumu pa je debata "od česa pa bomo živeli".

2.) čebalarji in odnos do narave - do sedaj sem bil prepričan, da imajo čebalarji nek odnos do narave in okolja sedaj pa vidim, kako vse moti natura 2000 - da je to neumnost, da je treba vse posekat, preorat in pozidat - skratka, kar ne gre direktno v denarnico je treba čim prej uničit. Najprej vpijejo: pesticidi uničujejo čebele, ni več paš kot so bile. Potem pa se vsedejo na traktor in preorjejo zaščiteno območje.

3.) upoštevanje pravil - V sloveniji velja načelo: "zakoni veljajo za druge, zame ne", zato pa je država tam kjer je. Ne razumem kako je tako težko razumeti, da pravila nikoli ne ustrezajo vsem in da je njihov glavni namen, dolgoročna korist za družbo. Tudi natura 2000 ima svoja pravila s tem namenom: zaščita nature pred uničenjem(vsaj za nekaj let).

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 67266Odgovor volk
Sr Mar 25, 2015 7:13 pm

Renji, nečesa ne razumeš. Človek je ŽE uničil habitate. To kar zdaj scitijo je obstojece uniceno stanje. Prepoved spreminjanja obstojecega stanja, med drugim pomeni, da npr, na trajno travinje ne smes saditi sadnega drevja, imam uradni odgovor, nad 50 dreves. Ko ni bilo cloveka, je bil to gozd. Na vprasanje, ce lahko travinje spremenim v permakulturni sestoj, to za njih ne obstaja. Jaz zastopopim, da so tukaj metulji in ptice. In da imajo vecjo prvinsko vlogo, kot clovek. Vendar te ptici jedo hrano. IN na nekosenih travnikih, ki se jih lahko kosi sele po 15 septembru(habitati metuljev), verjami da ne raste nic,razen par vrst nemedece trave, ki metuljem ne koristi nic. CE imam v naturi njivo, in sejem mesano facelijo in soncnice, to za njih ni njiva(ker facelija ni poljscina). A seme je pa dobro za ptice, ker vsebuje veliko olja. Kaj je bolje za ptice, njiva soncnic, ali travnik z preslico in pasjo travo?v Permakulturnem sestoju dreves in rastlin pa je super za cebele, in ptice, pa ceprav raste noter akacija(tujerodna, invazivna), pa evodija, itd....

DA ne govorim o prepovedi vnosa tujerodnih organizmov. Da se zastopimo, sem proti vnosu, vendar vcasih ne gre drugace. Npr.kostanjeva siskarica. V naturo je prepovedan vnos najezdnika. Kar pomeni,da bo kostanj propadel.

Torej natura ni pravilen odgovor, je zascita unicevanja in degradiranih okolij. Pravilno je za vsak kraj najti resitev, ki povrne naravi prvo mesto, se revitalizira krajino, in obenem ponudi hrano in zatocisce cebelam, pticam, metuljem in nenazadnje ljudem. Evodija pri vsaki hisi zraven lipe, je vec vredna za naravo, kot pa en travnik močvirske trave.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

joe1982
PrispevkovCOLON 108

OdgovorCOLON # 67267Odgovor joe1982
Sr Mar 25, 2015 10:16 pm

So živele pred nami zivali in preživele nas bodo.Tko da jaz tebe Spoštovani Volk ne vidim kot nikakršnega rešitelja.aja mogoče za svojo korist pa ja??? :(

renji
PrispevkovCOLON 8
PridruženCOLON Pe Okt 24, 2014 3:15 pm

OdgovorCOLON # 67268Odgovor renji
Sr Mar 25, 2015 10:27 pm

Pozdravljen volk,

meni je jasno, da je človek te habitete že malo "popravil". To kar je danes njiva, je bil pred 500 leti travnik, pred 1500 leti gozd, pred 5000 leti spet travnik, pred 10000 pa kup kamenja (po zadnji ledeni dobi). Če jo boš pozidal bo pa spet kup kamenja. Zaščitena območja (npr. natura 2000, TNP, vodovarstvena območja) so pač zaščitena, da se jih prehitro ne uniči (oz. spremeni namembnost). In jaz samo pravim, da bi to morali spoštovati, tudi če nam ni všeč (tako kot ostale zakone). Sploh če smo čebelarji in naj bi imeli spoštljiv odnos do okolja. Ekstnzivni travniki so sploh na udaru, ker niso rentabilni in se spreminjajo v njive ali gozd (izginjajo).

Strinjam se, da je septembra košen travnik grd in da so tudi njive koristne ampak to ni več enak travnik. Zato pa so jih zaščitili in dobiš subvencije (nadomestilo za izpad dohodka oz. kakorkoli to imenuješ).

lp

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 67273Odgovor volk
Če Mar 26, 2015 2:13 pm

S subvencijo si nic ne pomagas, niti se ne pribliza izgubi dohodka. Ce se hoce zascitit naravo, naj se jo sciti z revitalizacijo. To pomeni, da na trajni travnik nasadis drevje. Scitenje krajine je podobno kot bi imeli naturo v sahari. In se pojavijo ljudje, ki bi radi puscavo ozelenili, pa se ne sme. Jasno je, da se ne sme nekontrolirano zidati po povrsinah, da pa ne sme IZBOLJSATI tal in krajine, je pa bosa. Jasno je,da ni prav da se seje samo koruzo, da pa se ne sme sejati rastlin, ki dodajajo biomaso v tla, je pa idiotizem. Sploh ker gre za njive, ki so bile par let nazaj opuscene, drzava je pa prav po cigansko sporocila , da kar bo do januarja preorano je njiva, kar pa ne pa trajni travnik. Zakaj niso tega sporocili ko je izsla evropska direktiva?
Zakaj so cakali od septembra do konca decembra?
Kdo je plačal da se unici samooskrba slovenije? Da se za biogoriva za evropo poseka celo indonezijo? Da so v kambodziu in tajski, vietnamu posekali vse, da se vm evropo uvaza riž? Da slovenska mladina preklada rit pri mamicah do penzije, in se gre ekologe, in pametnjakovice, medtem se je pa zaradi njih unicilo juzno ameriko, azijo, afriko....

Prvi pogoj, da neka drzava zasciti dolocen del ozemlja je:
Je POPOLNOMA samozadostna v prehrani(lahko se gre blagovno menjavo verzija jabolka za banane).
Ko je dosegla ta nivo, in to z npr, premakulturo, mesanimi posevki......Obstaja veliko moznosti. Potem pa zasciti povrsine.
Dokler se pa slovencelnji vozijo v dobrih avtomobilih, imajo veliko hiš in stanovanj, kupujejo iz uvoza, so lahko pa samo tiho kar se zascite narave tice, saj so najvecji unicevalci. SAj narava ni samo v sloveniji. Tako pa izvazamo smeti in uničenje.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

joe1982
PrispevkovCOLON 108

OdgovorCOLON # 67274Odgovor joe1982
Če Mar 26, 2015 8:50 pm

Uf.dobr odgovor bi biu slovenski pregovor:to pa nima ne repa ne glave.
1.Ne me držat za besedo samo na svetovalni mi je svetovalec v torek pri izpolnjevanju zbirne vloge reku,da je bla eudirektiva potrjena 3 dni pred začetkom kampanije.
2.Ne vem enkrat govoriš da je biu travnik ,enkrat njiva.....kaj si pa čaku tolk cajta z oranjem....aja pa še natura:vojaški plevel al slak?
Metulji bodo komot preživeli zraven njive.
In še zadnjič 3. kolikokrat se vprašaš ko se vsedeš v avto a ne ropaš tud sam naravna bogastva???
pa tega je še pa še samo vsak sam naj se vpraša.....
tega je še pa še pa se mi ne da več
lep pozdrav in srečno novim zmagam naproti

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 67275Odgovor volk
Če Mar 26, 2015 9:18 pm

No, da bos vedel datume. Vlada je potrdila uredbo 9.1. 2015. Uradni list RS, št. 2/2015
Spisali so ga na podlagi evropske uredbe Uredba (EU) št. 1307/2013 , z datumomo 17. 12. 2013

Torej je imela drzava vec kot dovolj casa, da bi predstavili kmetom kaj in kako.
Zemljo smo pa kupili, tako da nismo mi krivi ce 2 leti ni bilo orano.

Kar se tice onesnazevanja. So vecji inj manjsi onesnazevalci. Opice niso. In ce se izbira med vecjin in manjsim zlom, se izbere manjse. Kar pomeni da se kupuje stvari iz domace proizvodnje.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov