izkušnja ob registraciji čebelnjaka -koper

zakoni, pravilniki, razpisi,...
oskar-boris
PrispevkovCOLON 23
PridruženCOLON Po Jan 19, 2009 7:19 pm
KrajCOLON KOPER

izkušnja ob registraciji čebelnjaka -koper

OdgovorCOLON # 53132Odgovor oskar-boris
To Feb 07, 2012 5:10 pm

kot začetnik brez izkušenj sem na veterinarski postaji v kopru želel registrirati čebelnjak. ob prvem pogovoru z veterinarko je zraven pristopil lokalni funkcionar čebelarskega društva koper, žal imena ne poznam, brez besed, brez predstavitve mi je že določal oz. se kar vmešal v pogovor in mi gladko malo rekel, MI TI BOMO DOLOČILI KJE BOŠ POSTAVIL ČEBELNJAK, žal ko je ugotovil, da sem lastnik parcele se je moral malo pomiriti, ko pa je izvedel da bom čebelaril nad kraškim robom je bil povsem pomirjen. Gospodje očitno želijo ves teritorij obvladovati sami....imajo pa kar nekaj propadajočih oz. praznih čebelnjakov -eden je v Vanganelu pod jezerom.
Lastniku nasada žižul v Pradah pa svaka čast, da je ponudil svojo parcelo za namestitev čebelnjaka....v okolici Prad in Bertokov je kar nekaj čebelarjev ukinilo dejavnost, župnik v Bertokih je opustil, v Pradah pri šoli pazni panji... sta zraven lokalna čebelarska šerifa

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 53133Odgovor Fizikalec
To Feb 07, 2012 5:24 pm

Dobrodošel v tem cehu :D kot bi rekel divji

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 53141Odgovor volk
To Feb 07, 2012 7:12 pm

Jaz kar kupim zemljo pa potem postavim. Kar se pa drustev tice, je folklora zase. Da ni dolgcas. Vecjega pomena pa ni, ce si lastnik zemlje. Sam ce mas okol zleht cebelarje( sosed sosedu vrag), pol rabs se ograjo za zascito proti medvedom. Z elektricno napetosjo pastirja, ki vrze kravo na tla. Vcasih je pac potrebno,da se jkomu malo posveti.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Uporabniški avatar
tdidario
PrispevkovCOLON 12
PridruženCOLON Sr Maj 04, 2005 2:05 pm
KrajCOLON izola

Pašni red

OdgovorCOLON # 53147Odgovor tdidario
To Feb 07, 2012 10:15 pm

E dragi moj čebelar, vsaka čast in slava takim kot si ti. No jast sem sedanji funkcjonar v omenjenem društvu in ti bom odgovoril takole. Glede praznih čebelnjakov ne skrbi, niso prazni, glede ljudi ki opuščajo čebelarstvo niso stvari ne nas ne vas, ampak je to zasebna odločitev! Vodstvo OČD se je zamenjalo ampak to ti na prinese nekih bistvenih sprememb. Mogoče so ti starejši ljudje imeli malo drugačen dostop do te stvari. Morem te še opozorit da si malo prebereš pravilnike in zakonodajo za to področje. OČD je društvo ki dela in deluje po zakonih veljavnih v sloveniji, kar pomeni da so pravila veljavna za vse enako. Moreš si prebrat pašni red in pravilnik o postavitvi čebelnjakov, kjer so točno določene razdalje in pogoji postavitve čebelnjakov. Pašni red pa veleva koliko čebel je lahko na kvadratni kilometer, za kar je v imenu ministrstva za kmetizem in veterinarsko upravo odgovorno lokalno društvo. Kar velja po vsej sloveniji !!!
Morem ti reč da si to ti meni že povedal samo se ne spomnem točno kdo si, svetujem ti tudi da se obrneš name za kako točno pojasnilo, ker kot pravijo italjani se umazano perilo vedno pere doma !!!

Lp,

Tdi Dario :D :idea:
LP,

Dario

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 53149Odgovor Fizikalec
To Feb 07, 2012 10:20 pm

Mislim, da ga Vi primorci ornk serjete z temi vašimi razlaganji pravil počasi bo čas, da prevoznike z vaših koncev začno malo j.....i okoli tako kot vi ostale in mrbit se boste kaj naučili?

Uporabniški avatar
tdidario
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON izola

OdgovorCOLON # 53151Odgovor tdidario
To Feb 07, 2012 10:23 pm

Pa še tebi kost za glodanje Volk vidim da si iz mexika. Če bi tako delali bi ratal en sam kaos nagovarjaš ljudi k kršitvi, ampak tudi tu so inštrumenti. Pozanimaj se z primernimi inštitucjami. Ni to nastalo kar tako tu je problematika bolezni, zdravljenja in tako naprej. Po navadi ste celinci kar usiljivi ampak za vsako rit se najde šiba.
Dajmo raje si pomagat ne pa da gledamo kako se bomo med seboj spodmikali !!!
LP,

Dario

Uporabniški avatar
tdidario
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON izola

OdgovorCOLON # 53152Odgovor tdidario
To Feb 07, 2012 10:26 pm

Veš fizikalac to kar sem napisal so si izmislili celinci ne pa mi mi samo izvajamo, ampak saj vidiš kako polemiko delate iz tega.
Prvi so ravno tisti ki so to napisali ki kršijo!
LP,

Dario

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 53155Odgovor Fizikalec
To Feb 07, 2012 10:31 pm

Tu sploh ne gre za zakonodajo ampak izključno čisto vaše preudiciranje zadev. Pa jaz mam 400 panjev in še 200 mi poleg prpelajo pa mamo vsi dovolj. Zarad mene, ko je paša lahk parkira kjer kdo če tud če stojiščle ni v pašnem redu. Če dobi soglasje lasnika zemljišča in jasno se z prošnjo javi v društvu.
Sej zakonodaja predpisuje, da v naselju ne smeš vozit več kot 50 km/h a se držite vsi tega?

Uporabniški avatar
tdidario
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON izola

OdgovorCOLON # 53156Odgovor tdidario
To Feb 07, 2012 10:37 pm

Ja 50 km/h se držimo ker če ne ti vzamejo izpit a pri prevozih ni tako, dogaja se to da ti parkirajo svoje prevozne enote enostavno pred tvojega in podobno. Pa še to zadnja leta je pri nas samo Akacija pa še ta pojenjuje, tako da je obala kar ratala skromna glede tega. Kaj čmo je že tako. No rekel si da se javiš v društvu, čestitam to je lepo pa ravno o tem problemu govorimo. Mi se borimo samo proti črnoprevaževalci ne pa ostalo!
LP,

Dario

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 53157Odgovor Fizikalec
To Feb 07, 2012 10:43 pm

Lej sej jaz ne bom pelo k vam na akacijo jo imam doma dovolj pod nosom oziroma tam kjer stojijo moje čebele. Skušal sem opozorit, da ni vse tako zabetonirano kot je pašni red. To je simpl naredit in potem pač kao je to sveto. Jaz v našem društvu ne omejujem prevoz če jasno ima kdo žejo na novo in si jasno najde plac kjer bi parkiral. Problem je edino HG ki pač lahko en del zapira vse ostalo pa ni vezano na pašni red. Ne podpiram pa tudi ne, da mi uleti brez, da prošnjo pošlje in papiracija urejena.

Uporabniški avatar
tdidario
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON izola

OdgovorCOLON # 53158Odgovor tdidario
To Feb 07, 2012 10:49 pm

No vidiš pa sva našla skupni jezik, tudi mi ne odgonimo nobenega, samo more si zrihtat vso potrebno dokumentacijo, pa povemo mu če kak kraj ni primeren pa si najde novo lokacijo pa nič zato, če ima vse pogoje ni panike. Problem je ko je ogrono na črno brez ustreznih papirjev pripeljanih čebel. Najbolj smo zaskrbljeni če ni zdravstvenih spričeval, kr ti tako lahko vsega prinesejo, saj vemo kaj je vsega v obtoku. Lahko poveš iz kje si?
LP,

Dario

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 53159Odgovor Fizikalec
To Feb 07, 2012 10:56 pm

Noja mislim, da bi me moral kr poznat prekmurje

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 53162Odgovor volk
Sr Feb 08, 2012 10:18 am

Pasni red nima nobene veljave, ko si lastnik zemljisca sam( in je zemljisce ravno prav veliko, da imas po zakonu predpisano cebelnjak tistih par metrov od sosedove meje..

Lahko je ta tretji sosed cebelar, pa si nima kej pomagat. Drugace je s prevazanjem cebel, tam se ve kaksno zakonodajo se rabi.. Za postavitev cebel pa si vsi skupaj se enkrat preberite zakon, za kaj velja pasni red.

Ko enkrat na ministrstvu prijavim cebelnjak, dobim stevilko itd, to naredim brez drustva. In se to lahko en mesec prej postavim cebelnjak in naselim cebele. NA CRNO. Po zakonu. In ne potrebujem strinjanja drustva za to da imam cebele na svoji posesti. Rabi samo prijavit na ministrstvo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 53163Odgovor levstek008
Sr Feb 08, 2012 10:24 am

Tisti ki smo bili na posvetu o pasiščih in pašnem redu na ČZS letos januarja smo videli realno situacijo. Lokalni "šerifi" na eni strani, preveževalci na drugi+ da ne omenjam problematiko Bornovih gozdov, RKC in "bavčarjevega" zasebnega lovišča na Notranskem...

Skratka zmenili se tako al tako niso(mo) nič. Un od MKGP je natresel nekaj puhlic kako je to zakonsko rešeno( vsi vema kako je rešeno :lol: ), prevežavalec svoje težave...

Dejstvo je da so, ščitijo in bodo ščitili vsak svoj košček npr. akacije. Nekaj iz prastare miselnosti, en tuj že ne k nam( pa tude če je za vse zadosti), nekaj pa tud iz ekonomske računice, da ne rečem pohlepa.

In tako sem imel občutek, da bo letos "gorelo"!!
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 53165Odgovor Fizikalec
Sr Feb 08, 2012 11:03 am

Levstek problem je samo tam kjer pasišča upravljajo čebelarji, ki ne prevažajo in še bolj problem so društva, ki nimajo prevaževalcev "na dolge ture" tam je ornk lokalpatriotizem.
Vsako društvo, ki ima ene par prevaževalcev in to večjih sploh ni problema načeloma dobit placa, ker vejo, da v kolikor omejujejo bodo omejevani sami. In povsem jasno je, če mene vaše ČD zavrne imaš samo 0,001% možnosti ti ali kdorkoli iz vašega društva, da pride k meni :D na akacijo. Miselnost, da bo nekdo dobil manj, če tja pride kamion je butasta. Če hočeš dobiti več moraš povečat št. družin.
Saj sem že pisal, da sem nekoč imel 20 panjev sedaj jih je v krogu 3 km 600 ali več vključno z prevozniki pa še vedno dobim enako na panj kot takrat z 20 panji. Razlika je lahko samo v moči ČD, če so slabe je jasno, da slabič ne prnese nič. Ogromno ton akacije steče mimo jo čebele sploh ne izkoristijo seveda, če je medenje in vremenski pogoji,če ga ni je lahk sam en panj pa neu nč.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 53167Odgovor volk
Sr Feb 08, 2012 11:48 am

Tocno tako!

Ce je v govoru akacija, akacija po podatkih medi tudi po 1000 kg in vec na ha. Ce je v radiju 3 km(2700ha povrsine dosega cebel), vsaj 100 ha medecega akaca potem to pomeni ene 100 ton donosa. Cisto komot se pripelje 2000 druzin.

Ce gre za medenje smreke ali jelke. Gre vsaj 90 % mane na tla.

Ce pa majo cebelarji slabice, po moznosti pa druzine v rojnem nagonu v 9 satarjih, pol pac ne bo nic.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 53168Odgovor levstek008
Sr Feb 08, 2012 12:17 pm

Danilo, volk, upam da sta razumela moj dobornamerni zapis. Zapisat sem hotel, da je paronija lokalnih šerifov že kr neverjetna> sploh kar sem imel priložnost slišati na Lukovici.

Tud mi smo imeli lani en tak primer.... mi smo sosednjemu društvu odobrili kar nekaj pasišč, sosedje našemu čebelarju pač ne iz njim znanih razlogov.... in je bil špetir, zakaj mi njim dovolimo oni nam ne... In je že bil pritisk da se vrne "milo za žajfo". Za mene nerazumljivo!

Sej v bistvu se to zdaj rešuje na en eleganten način... Kupiš ali vzameš v najem en kos zemlje, registriraš čebenjak in se učlaniš v tisto ČD, na katerem ta "čebenjak" stoji( heh, tistih 15 ali 20 evrotov članarine pa "pojem in popijem" :D :lol: :D na občnem zboru)
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 53171Odgovor Fizikalec
Sr Feb 08, 2012 12:28 pm

Če imaš tam čebelnjak še ne pomeni, da lahko parkiraš prevozno enoto to sta dve različni zadevi. Sama postavitev čebelnjaka je tako relativno mali problem samo po večini neuporaben.
Torej, če ste vi njim odobrili oni vašemu ne se sploh ni treba prepirat naslednjič, ko od njih prispe vloga se pač argumentirano zavrne in je zadeva rešena. Tako se pač enostavno prizemlji take brez, da se kregaš. Ti kadarkoli lahko zavrneš vloge (pasišče zasedeno) in je zadeva rešena. Povsem logično je, da če mene nekdo zavrača jaz ne morem njemu odobrit je veliko prošenj drugih in na upravljalcu je, da pač odobri tistemu kerega smatra, a je bolj upravičen.

Uporabniški avatar
tdidario
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON izola

OdgovorCOLON # 53173Odgovor tdidario
Sr Feb 08, 2012 6:12 pm

No g. Levstek. Strinjam se z vami, ali na obali niso taki problem. Jih imamo kar nekaj, taki čebelarji imajo urejene vse papirje in kapo dol takim.
Problematiki so tisti kateri ti ponoči parkira je bres si-ja brez spričevala, skratka nič od nič. Take jast mislim da je treba preganjat ker so lahko prenašalci kdove česa.
LP,

Dario

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 53174Odgovor boriss
Sr Feb 08, 2012 7:07 pm

Ne morem da ne bi odgovoril.

Kar s epričeval tiče je odkar so spremenili pogoje čisto isti janez ali ga ima ali ne. Ker čebelar itak sam napiše kar hoče.

In dejstvo je, da prevaževalci nekje "fašejo" bolezni - ziher od drugih prevaževalcev?

Ne bi škodilo če bi društva najprej pri sebi pospravila - pa s epoj ukvarjala z prevaževalci!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 53175Odgovor volk
Sr Feb 08, 2012 7:10 pm

Zivjo Dario,

Imas prav, prevoznik ki pripelje cen noc, pa nima nobenih papirjev je lahko problem. Sicer to da bi pripeljal prevoznik kako HG ni ravno verjetno, ker nekdo ki ima nekaj 100 druzin, oziroma zivi od tega, ne more rizkirat z kako gnilobo. Je pa bolj verjetno da jo prevoznik kje pobere, sploh ker ima vecino zelo mocne druzine, take pa hitro oropajo kake slabice v stacionarnih cebelnjakih.

Drugace bi pa jaz osebno odvzel oblikovanje pasnih redov z rok ljudi v drustvih, povecini le ti niso dovolj izobrazeni, da pravilno dolocijo zmogljivost pasisc. In zal so velikokrat pristranski. Stvar bi morala biti v rokah preglednikov ali pa izvajalcev napovedne sluzbe za medenje. NEpreistranskih.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 53176Odgovor dobje
Sr Feb 08, 2012 7:37 pm

volk napisal/-aCOLONZivjo Dario,

Imas prav, prevoznik ki pripelje cen noc, pa nima nobenih papirjev je lahko problem. Sicer to da bi pripeljal prevoznik kako HG ni ravno verjetno, ker nekdo ki ima nekaj 100 druzin, oziroma zivi od tega, ne more rizkirat z kako gnilobo. Je pa bolj verjetno da jo prevoznik kje pobere, sploh ker ima vecino zelo mocne druzine, take pa hitro oropajo kake slabice v stacionarnih cebelnjakih.

Drugace bi pa jaz osebno odvzel oblikovanje pasnih redov z rok ljudi v drustvih, povecini le ti niso dovolj izobrazeni, da pravilno dolocijo zmogljivost pasisc. In zal so velikokrat pristranski. Stvar bi morala biti v rokah preglednikov ali pa izvajalcev napovedne sluzbe za medenje. NEpreistranskih.
Mislim, da morajo društva sooblikovati pašni red, gostje prevažalci pa ga pač morajo spoštovati
Žal pa se nekaterim žvižga za vse sosede!

lep večer

Vili

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 53177Odgovor Fizikalec
Sr Feb 08, 2012 7:48 pm

Dobje da morajo sooblikovati prav, da pa zeloooo ovirajo prevoze in se držijo strikno pašnih redov in ni šanse kaj izven tega postavt pa ni ok.(moje mnenje)
Da se ne bomo tu skregali spet (se mi ne da prepirat) pasišča prenesejo bistveno več, ker pašni redi imajo samo 50% zmogljivost iz vidika podpisa lasnikov zemljišč. Smo komaj ene par dobili da smo uredili ta pašni red nekoč. Zato jaz ne omejujem, če si kdo najde plac kje in mu lastnik dovoli postavt, če je prevoznik zaupanja vreden (ni iz predela kjer bi naše prevoznike omejevali) in pošlje prošnjo, plača pristojbino in ima pač tist spolnjen papir in s strani vet. overjen.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 53178Odgovor boriss
Sr Feb 08, 2012 7:48 pm

dobje napisal/-aCOLON Žal pa se nekaterim žvižga za vse sosede!

Vili
Drugim pa za prevaževalce.

Tam kjer so dobro naredili pašni kataster imajo vsi plac. Tam ker so ga naredili slabo ne morejo postaviti čebele niti domačini za stalno čebelarjenje.

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 53179Odgovor dobje
Sr Feb 08, 2012 7:49 pm

boriss napisal/-aCOLON
dobje napisal/-aCOLON Žal pa se nekaterim žvižga za vse sosede!

Vili
Drugim pa za prevaževalce.

Tam kjer so dobro naredili pašni kataster imajo vsi plac. Tam ker so ga naredili slabo ne morejo postaviti čebele niti domačini za stalno čebelarjenje.
O
Pozdravljen med nami

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 53180Odgovor Fizikalec
Sr Feb 08, 2012 7:54 pm

boriss napisal/-aCOLONTam kjer so dobro naredili pašni kataster imajo vsi plac. Tam ker so ga naredili slabo ne morejo postaviti čebele niti domačini za stalno čebelarjenje.
Ja kjer ga nočejo tako narest kje pa soglasje lasnika ne dobiš,reče parkira lahk podpišem nč zato pač pr nas nimamo vseh možnosti v pašnem redu.

oskar-boris
PrispevkovCOLON 23
PridruženCOLON Po Jan 19, 2009 7:19 pm
KrajCOLON KOPER

OdgovorCOLON # 53184Odgovor oskar-boris
Sr Feb 08, 2012 8:48 pm

Ja pa skoraj ne moreš v tej lovski pardon čebelarski druščini povsem razumeti teh pravilnikov. Naj vam opišem še eno izkušnjo, spomladi leta 2011 je pristopil k vsem čebelarjem, ki imamo registrirane čebelnjake na območju P. vodja pašnega reda (ime naknadno) in dobesedno IZSILJEVAL podpise o namestitvi prevoznih enot zraven naših čebelnjakov oz na parcelah, kjer so čebelnjaki registrirani -halo. Ker normalno ni uspel dobiti nobenega soglasja, je to opustil.... NAKNADNO JE PREDSEDNIK DRUŠTVA PODAL INFORMACIJO, DA VODJA PAŠNEGA REDA NI DOBRO RAZUMEL ZA KAJ SE GRE,....

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 53190Odgovor Fizikalec
Sr Feb 08, 2012 9:38 pm

In zakaj bi tak podpis bil sporen no razloži ti to meni laiku" malo bolj po domače namreč ne razumem to?

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 53195Odgovor Oldy
Če Feb 09, 2012 9:43 am

Pa zakaj toliko nakladate in se prepirate. Skratka gre za NAŠO čebelarsko (slovensko) favšijo. Če imam svojo zemljo mi ne bo noben diktiro ali lahko imam čebele in kje, če jih pa prevažam, bom pridobil papirje, najemno mesto in to je to. Aja seveda, če bo nekdo pripeljal čebele bodo moje manj prinesle Smile, kar sploh ni res. Se pridružujem Danilovem mnenju, da je naš pašni red zapolnjen šele 50%. Sicer, ali pa imate potrjen pašni red???? Bom preveril, pa bom nadeljeval z pisanjem.
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 53196Odgovor volk
Če Feb 09, 2012 9:48 am

Mene pa zanima kaksne so posledice, ce jaz pripeljem s se nekaj kolegi na svojo zemljo nekaj 100 druzin cebel, brez dovoljenj, pac cez noc. Kaksne so sankcije za nespostovanje pasnega reda?
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov