Oploditev matice

vse o vzreji matic
BUTTON_POST_REPLY
strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

Oploditev matice

OdgovorCOLON # 45666Odgovor strickorle-Jani
Sr Jan 05, 2011 10:07 am

Pozdravljeni
Mene pa zanima sledeće.Matičnjak damo v valilno matičnico kjer se nam izleže matica.Koliko časa je ta matica lahko v tej matičnici preden jo dodamo družini da gre potem na oplodnjo?
Ali obstaja določen čas v katerem se mora matica oploditi,in če kolikšen je ta čas?
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 45667Odgovor Fizikalec
Sr Jan 05, 2011 11:07 am

Čas je čim KRAJŠI matica zdrži v kletki par dni jasno treba kapjico rastopine kanit v luknjico v podu matičnice.
Za matico je pomembno, da gre ČIM PREJ med čebele in čimprej na praho dlje ko čepi slabše je zanjo.
Po oprašitvi, če imam vsaj 3 AŽ sate površine ni sile, če gre za kak mali plemenilček pa mora po prvih zanešenih jajčecih ven to je cela umetnost.

panj
PrispevkovCOLON 130
PridruženCOLON Po Jul 28, 2014 2:24 pm
KrajCOLON KODRETI

Re: Oploditev matice

OdgovorCOLON # 69860Odgovor panj
Ne Apr 24, 2016 6:50 pm

Zdravo,imel sem roj 15.04.2016 pustil sem en zaprt in en odprt matičnjak pa me zanima v kolikšnem času se mora matica oplodit in če sene kaj bo me malo skrbi ker je ravno sedaj slabo vreme.
panj

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 69861Odgovor boriss
Ne Apr 24, 2016 6:53 pm

imel boš še en roj.

panj
PrispevkovCOLON 130
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 69862Odgovor panj
Ne Apr 24, 2016 7:31 pm

bi prosil za razlago zakaj še en roj
panj

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 69863Odgovor Fizikalec
Ne Apr 24, 2016 7:41 pm

ja imaš zelo veliko možnost da bo roj povsem enostavno, ker v rojilnem času se maticam ne da pretepat ampak pač pihne ven...razen če bo tolk zanč vreme

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 69864Odgovor boriss
Ne Apr 24, 2016 7:59 pm

Pustil si dve matici - torej se kot je danilo napisal ne tepejo temveč rojijo. Ostali del vprašanja je nepomemben - bo kar bo itak je ta teden šele čas za drugi roj in ploditev nato naslednji teden.

panj
PrispevkovCOLON 130
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 69866Odgovor panj
Ne Apr 24, 2016 8:03 pm

je možno poiskat matice in eno stisnit.
panj

panj
PrispevkovCOLON 130
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 69868Odgovor panj
Ne Apr 24, 2016 8:09 pm

pa še to da pustim zaprt in odprt matičnjak mi je svetovala veterinarka,katera deluje na našem območju
panj

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 69869Odgovor boriss
Ne Apr 24, 2016 8:20 pm

:haaaaaaaaaaa To še vrabci na veji čivkajo da ne gre - ne vem kako da ona tega ne ve.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 69872Odgovor papagaj93
Ne Apr 24, 2016 9:20 pm

V začetku sem pustil samo po en lep matičnjak ostale pomastil. Čez noč so bili že drugi...pa sem še tiste pomastil in pustil le enega. Ker baje matica zroji ko se poleže pa so v panju drugi matičnjaki... in to sem fural ene dve leti...

Danes pa pustim matičnjake, ko se matica poleže pa avtomatsko uničijo ostale. Do sedaj v 4 letih sta na roj šla samo dva panja.

Nevem ali je to le sreča ali drži kaj vode...številke pa kažejo realno stanje.

LP

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 69873Odgovor boriss
Ne Apr 24, 2016 9:28 pm

UF - tale tvoj prispevek je zelo pomanjkljiv.

Prvo

tole z trganjem matičnjakov jaz sploh ne razumem - če imaš notri matico je jasno da jih bodo delale še. Itak nisi odpravil problema - družina hoče rojiti,

Drugo

ČE pustiš matičnjake je roj odvisen samo od enega - ali so pogoji za rojenje ali niso - če so (lih pravi donos - lih prav močna družina) - jih ne ustavi prav čisto nič! Tok da jaz trdim da živiš v tako slabih (ali odličnih) pašnih pogojih, da ti sploh ne rojijo (ali pa imaš tok zanič čebele?)

Tretje

Trganje matičnjakov NI (in nikoli ne bo) protirojilni ukrep!!!!!!!!!!!!!!

AKS
PrispevkovCOLON 222
PridruženCOLON Pe Maj 01, 2015 1:01 am

OdgovorCOLON # 69883Odgovor AKS
Po Apr 25, 2016 9:06 pm

jaz prejšnji petek 22.4 v eni družini opazil kar nekaj nastavkov za matičnike in en lep še ne zaprt rojev matičnik.
Odločil sem se, da razdvojim družino.
v 7 satarja sem dal dva sata zalege in matico, pa seveda medene sate in odpeljal na drugo lokacijo.
OStalo sem pustil v 10 satarju, in je sedaj brez matice in verjetno že s pokritim matičnikom.

Sedaj razmišljam, ali naj v osnovnem 10 satarju prepustim zadevo toku narave ali naj dodam kupljeno oplojeno matico?

Po koledarju , sem gledal, da bi naj nova matica začela zalegati enkrat po 20. maju.
Ali naj pred predvidenim časom izleganja jaz podrem ostale matičnike ali bolje vse skupaj pustiti pri miru in počakati, da narava naredi svoje?

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 69884Odgovor cebelrcek
Po Apr 25, 2016 9:50 pm

Če je bila stara matica dobra, potem bi jaz pustil njen matičnik, ostale pa podrl. Pri tem je pomembno, da (poleg ostalih kriterijev) ugotoviš, če je stara matica zalegla vse sate, na katerih ni bilo medu. Če so bila npr. 2-3 sata prazna, potem je takšna matica nagnjena k rojenju, torej podreš matičnik.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 69885Odgovor papagaj93
Po Apr 25, 2016 9:59 pm

Boris,
kar sem pisal sem pisal kaj počnem ko matice ni več v panju, torej ko je družina brezmatična. Ker kolikor vem so me učili, da ko ni matice, če nočemo večkratnega rojenja, se moramo odločiti za en matičnjak (najlepši navečji..itd. ) ter ga pustiti ostale pa potrgati. S tem dosežemo, da se poleže le ena matica ter s tem preprečimo takojšnje vnovično rojenje. Dokler sem imel 3 panje je tovrstno početje še šlo.. Ker rezervne matičnjake potegnejo hitro čez noč ter rabiš čez dan ali dva spet pregledat in jih potrgat, onega lepega velikega pa pustiti.
Ko pa imaš takih panjev po tamalem 10 ... se pa zamisliš kaj vraga počnem!?

Tako sem malce rezkiral dva narejenca ter ju spravil na rojenje, potem pa pustil VSE matičnjake, ki jih je matica zalegla preden je rojila. Moje izkušnje so takšne, da jih lahko pustimo. Ko se poleže nova matica, čebel avtomatsko uničijo ostale matičnjake, ter morebitne že dovolj razvite vendar neizležene matice. Ter ne gredo na roj. Skratka, matica poskrbi da je v panju ena sama.

V parih letih kot sem goraj napisal, mi je samo en panj zrojil dvakrat zaradi tega početja. Ali so družine dobre ali slabe, ali so pogoje vedno naklonjeni ali ne...pojma nimam..nemorem reči..vsak ima drugačna merila. So pa bile močne in slabe družine, takšni in drugačni pogoji pa se mi to zaenkrat še vedno obnese...

Torej na kratko, ko družina zroji, ko Vidim prave matičnjake, ne zasilnih. Takrat panj lepo mirno zaprem, in vanj pogledam čez kakih 20-25 dni... takrat je matica zagotovo noter. In to brez vnovičnega rojenja zaradi prisotnosti drugih matičnjakov. Le teh takrat ni več, bodisi sploh ni sledu o njih, bodisi so pregrizeni...

To je moj način, ni nujno pravi, mogoče je kar delam napaka oziroma le neka bližnjica tega kar bi v resnici moral narediti? Če karkoli delam napak, želim da me popravite.

LP Rok

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 69886Odgovor cebelrcek
Po Apr 25, 2016 10:12 pm

Če sem prav razumel; Ko družina izroji jo pregledaš in pustiš vse matičnike.

Če družina ne izroji še enkrat, ti je odgovor napisal že Boris - imaš zelo slabe oz. odlične pašne pogoje. Predvidevam/upam, da velja slednje :D Če je akacijeva paša obilna se družini ne ljubi (še enkrat) rojit.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 69888Odgovor boriss
Po Apr 25, 2016 10:20 pm

V resnici bi moral preprečiti že prvi roj :D - vse ostalo je "kr neki" (jaz imam s tem neverjetno malo izkušenj - pri meni se to ne dogaja)!

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 69889Odgovor papagaj93
Po Apr 25, 2016 11:19 pm

Da čebelarček, tako kot si napisal z drobnim tiskom. In pustim da narava opravi svoje.

Glede rojenja se mi je to največkrat dogajalo par dni po končanem medenju akacije, ko so med pokrile, vsi sati so bili polni bodisi zalege ali medu, ter čebel toliko, da ni šlo niti dihat. Potem kot začetniška napaka prepozno točenje, ter ustvarjanje novega prostora za delovanje družine itd.

Veliko napak sem naredil, ko sem se učil ter sam preizkušal kaj kako zakaj, ker vsi nekaj povedo, nihče pa ne vsega ;)

Boris, verjamem, da pri vas do tega ne prihaja kar je pravilno. Rojenje je treba preprečevati. Toda na začetku ste tudi vi imeli kakšen roj :) pa najbrž ne samo eden. Izkušnje so me naučile kako in kaj postoriti za ohranjanje močnih družin, oziroma jih pripraviti do tega da delujejo v smeri v kateri želim.
Tudi sam v gospodarnih panjih, ki so namenjeni nabiranju medu zadnje dve (sicer bolj slabi leti) furam brez rojenja. Še vedno pa imam pri strani par družin katere so namenjene različnim bom imenoval "podvigom" :) Tako v smeri zdravil, kot samega delovanja in obnašanja čebel z različnimi posegi.

No sem se malce preveč razpisal. Kako bi bilo lepo pokramljati v živo :). Namreč veliko se še imam za naučiti.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 69890Odgovor boriss
To Apr 26, 2016 5:57 am

No ja mi smo obvladali rojenje v drugem letu našega čebelarjenja :D - včasih je pametno prebrati kako knjigo (in se jo držati).

"nasveti" so samo instant rešitve, ki včasih "primejo" največkrat pa ne - treba je vedeti kaj je za nasvetom.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 69893Odgovor boriss
To Apr 26, 2016 6:40 am

papagaj93 napisal/-aCOLON.....
Glede rojenja se mi je to največkrat dogajalo par dni po končanem medenju akacije, ......
To je bistvo vsega kar pišeš - vi imate po akaciji totalno sušo - izredno slabe pogoje za življenje čebel (čebele ne rojijo). In to samo potrjuje moje prejšnje navedbe.

Tvoj nasvet ne zdrži resne analize - če ga hočemo posplošiti za celo Slovenijo.

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 69898Odgovor AKS
To Apr 26, 2016 8:06 am

Ko je tema ravno vroča, bi prosil še za kakšen komentar na moje odprto vprašanje.
Hvala že v naprej za odgovore - mnenja

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 69901Odgovor papagaj93
To Apr 26, 2016 12:06 pm

AKS, moje mnenje:
Pusti pokrit maticnjak v 10 satarju, preglej ostale sate ter pomasti morebitne ostale maticnjake ki so jih povlekle, pusti le enega. Pri tem pazi, da ga ne ranis ali kakorkoli poskodujes, potem pocakaj kaksen teden, stoprocentno bodo spet povlekle zasilne maticnjake, spet vse pomasti ter pusti tistega za katerega si se odlocil na zacetku.

Do takrat, ko bo matica ki se bo polegla sla na praho bo ze polezena zalega, ter bo prostor za zaleganje nove matice.

Nova matica praviloma pocaka, da se poleze zalega stare matice. Vsaj vecina zalege.

Pravilno pocetje?

Se opravicujem za sumnike, tipkam s telefona.

Lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 69902Odgovor boriss
To Apr 26, 2016 12:09 pm

Tole drži deloma.

Roj je bil 15 aprila - dons smo 26. če dnaes podreš matičnjake ne bo nič več zasilnih. (prav vsa zalega je pokrita)

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 69907Odgovor papagaj93
To Apr 26, 2016 5:07 pm

Aha, no kdaj je bil roj sem spregledal datum. Tako da ja.

Bom pa kar tuki še jaz vprašal ker se ravno tiče dodajanja matice.

Če dodamo v tak panj kot je AKS napisal, novo kupljeno matico, v bistvu ne preprečimo rojenja, ga zgolj odložimo na par dni..kar je pač novega prostora v panju, ko smo iz njega vzeli dva sata z zalego...V parih dneh bo taka družina spet nagnjena h rojenju. Imam prav?

LP

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 69915Odgovor AKS
Sr Apr 27, 2016 9:02 am

kot sem napisal, pri meni ni bilo roja ampak sem samo naredil delitev družine oz. odvzem matice in relokaciji dela družine.

Je pa zanimivo, da v družinici z dvema satoma zalege in matico, ki sem jo prestavil , čebele enostavno ne izletavajo. Mislim, da ne izletavajo iz dveh razlogov:
- grejejo zalego
- na satih z zalego so bile samo mlade čebele

včeraj sem jim dal sladkorno razstopino, da bodo prišle do tekočine, kjub temu, da imajo v panju dovolj medenih zalog. Upam, da sem ravnal pravilno.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 69916Odgovor cebelrcek
Sr Apr 27, 2016 9:09 am

Tudi če so bile v panju samo mlade čebele sedaj že izletavajo po vodo. Je pa res, da so temperature nizke ...
Sicer pa se ob delanju narejencev lahko vodo nalije tudi v prazen sat. Z dodajanjem sladkorne raztopine nisi nič zgrešil.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 69918Odgovor papagaj93
Sr Apr 27, 2016 1:13 pm

Izletavajo ne zaradi vremenskih razmer. Po vodo pa hodijo vedno čeprav v manjšem številu.

Jaz imam vedno pri roki ko imam namen kaj takega delat (dodajat sate, ali narejencu ali v gradnjo) razpršilko z sladkorno raztopino. Popršim pa je sprejetje hitrejše in boljše. Predvsem ko stavim satnice v gradnjo.

LP

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov