gojenje družin

vse o vzreji matic
BUTTON_POST_REPLY
mazo
PrispevkovCOLON 9
PridruženCOLON To Jan 01, 2008 9:44 pm

gojenje družin

OdgovorCOLON # 27029Odgovor mazo
To Jan 01, 2008 10:04 pm

zanima me kako bi delovala tale praksa...

če čebelarim v klasičnem 10satnem AŽju in imam po končani zadnji paši(predvidoma kostanj ali tudi malo prej) ko so čebele na vrhuncu(in se stoči večina medu)in imam veliko število čebel, bi se splačalo zapreti matične rešetke, da bi si iz ene močne dručine naredil 2 "povprečne". Tista nova družina bi si vzgojila matico in s predelanimi napajalniki in malo sreče bi imeli spomladi 2 družini ki bi verjetno tudi lažje prezimili zaradi medsebojnega ogrevanja...

idea se mi zdi zanmiva, vendar me zanima če bi bila (časovno) izpeljiva in pod katerimi pogoji?

aja pa srečnga pa zdravga pa pouno rit usega v 2008 :D

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 27031Odgovor divji cebelar
To Jan 01, 2008 11:25 pm

Zakaj pa ne bi naredil narejenca, dodal pri dobrem vzrejevalcu kupljeno matico in se tako rešil kar nekaj nepotrebnih opravil ( prelaganja, prevažanja in prevelike vlage spomladi ter še čega ) ?

marijan_
PrispevkovCOLON 30
PridruženCOLON Po Feb 27, 2006 6:22 pm

OdgovorCOLON # 27032Odgovor marijan_
Sr Jan 02, 2008 9:47 am

Nekaj navodil dobre prakse boš dobil na tem naslovu.

http://www.cebelarstvo-kozinc.com/pod/stran1.htm

Srečno, Marijan

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: gojenje družin

OdgovorCOLON # 27033Odgovor boriss
Sr Jan 02, 2008 11:23 am

JA to gre.

Problemi:

1. matično rešetko je težko tako zapreti da se čebel med seboj ne čutijo. To lako povzroči združevanje družin.
2. Ko se čebele čutio se velikokrat združijo, poseebej je to nevarno ko vzrejaš matice in se mtice po prahi zaletio v drug panj. To ponavadi pomeni da se v njihovem panju vse izprazni. Ni popravnih izpitov.
3. Janso je da če je mala odprtina kjerkoli, da s ečebele združijo.
4. Pitalnik mora biti drugačen . kot si sam ugotovil.
5. zatiranje varoje je bolj komplicirano. Posebej pri hlapenju kislin - težko je doloičiti primerno dozo.
6. Če takrat družino deliš je skoraj nemogoče jo deliti na pol. Čebele ki letijo v plodišč eletijo še naprej tja - rešitev tega je v tem da letijo celo leto na oba žrela - pa še to ni 100 %
7. Spomladi ko rabiš katero drino drugje je to delo zeloooooooooo komplicirano - skoraj nemogoče. Spomladi ne moreš čebel spraviti iz panja in ostanejo kar tam kjer so bile ti pa odstraniš smao pol družine.
8. Veliko primerih je spomladi imeti dve matici v istem panju bolj škodljivo kot ne.

Veiko sreče pri preizkušanju tega - jaz sme preizkušal 10 let in na koncu opustil. Meni je veliko ceneje , enostavneje, z manj dela narediti 9 satarje, ki so prilagojeni narejanju novih družin in transportu v gosodarske panje. Kar pa tako ali tako veš ker si v letu 2006 bral mesečna navodila kjer je vse to lepo napisano.

LP boris

mazo
PrispevkovCOLON 9

OdgovorCOLON # 27037Odgovor mazo
Sr Jan 02, 2008 5:04 pm

bom prakticeral :D mgoč mi pa kej rata:D...
ker glede na to kolikim čebelarjim v moji okolici je propadlo več kot 3/4 družin .. bi se mi to zdeu dobr biznis, če bi vedno podvojil svoje čebele...s čemer bi ne nek način tudi povečal možnost preživetja, spomladi pa bi te nove družine prodal.

ali tisti čebelarji ki se ukvarjajo s prodajo čebeljih družin prodajajo svoje rezervne družine v kolikor jih ne rabijo? ALi obsataja kakšna drugačna praksa?

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 27040Odgovor dobje
Sr Jan 02, 2008 9:30 pm

Sam višek rezervnih družin spomladi prodam!

MAZo, na linku, ki Ti ga je dal marijan_ je lepo povedan postopek, tako približno tudi sam naredim in verjemi, da ne bo nič narobe.

Veliko uspeha pri delitvi!

mazo
PrispevkovCOLON 9

OdgovorCOLON # 27044Odgovor mazo
Če Jan 03, 2008 9:30 pm

hmm nečesa še ne rezumem najbolje...

ko prestaviš zalego se stare čebele(nabiralke vode) vrnejo v spodnji del ali je kakšna nevarnost za zalego če ostane brez vode?

ima gdo sliko ali pa načrt posode za krmljenje? bi se dalo to kupiti, npr v čebelarski trgovini v celju?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 27046Odgovor boriss
Če Jan 03, 2008 10:52 pm

To je en od "problemčkov" zaradi katerega jaz to ne delam.

lp

mazo
PrispevkovCOLON 9

OdgovorCOLON # 27050Odgovor mazo
Pe Jan 04, 2008 2:15 pm

kaj pa če jim vodo naliješ v isti napajalnik v katerem jih hraniš?

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov