Horizontalni LR in PVC satnik

Računalniški programi, internet,...

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
AKS
PrispevkovCOLON 222
PridruženCOLON Pe Maj 01, 2015 1:01 am

Horizontalni LR in PVC satnik

OdgovorCOLON # 67911Odgovor AKS
Po Jul 20, 2015 3:05 pm

Zanimivo za pogledat
https://www.youtube.com/watch?v=XlkBGeAwvhk Glede na komentarje možakarja, bi bil primeren tudi za naše podnebje.
Posebno pozornost pa mi je vzbudil PVC satnik. Vsaj deluje mi, da je iz PVC oz. neke plastike ipd....

Tudi tukaj uporablja PVC statnik.
https://www.youtube.com/watch?v=OhD7ODPMvTY

Ali pri nas obstajajo takšni satniki oz. kaj so plusi ali minusi? Na prvi pogled vidim sledeče prednosti:
- ne rabiš satne osnovi iz voska
- okvirji so močni in trajni
- cena ne bi smela biti visoka

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

Re: Horizontalni LR in PVC satnik

OdgovorCOLON # 67913Odgovor levstek008
Po Jul 20, 2015 4:16 pm

Pred časom smo se tle že nekaj preganjali z to plastiko.....
Uglavnem, jaz sem jo kupil pred časom, a jo še nisem dal v panje :( ,jih je pa dal en moj prijatel (sem mu jih nekaj odstopil) in kar sem videl pr njem je zelooo obetavno. lepo izdelano satje.

Pri točenju ni blema, ti ne potrga satja, magari če je še tako trd med. Poznam čebelarja, ki "iztoči"*zacementiran hojev med iz Pohorja iz takih satov. Vešča tud ne more skozi in skozi......

Edin problem bi bil "regeneracija" take plastike (pa tud ne, imam v glavi postopek že izdelan :D :D :wink: ) in sterilizacija (tud rešen problem-v glavi). Pa ena krepka investicija na začetku, ampak bi bila izplačana v nekaj letih.

Mislim da je prihodnost.

Mam take, za 2/3 LR http://www.pierco.net/products_mediumsupers.htm za vzorec in poizkus....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 67914Odgovor levstek008
Po Jul 20, 2015 4:24 pm

Pa še ene 15% več celic ima kot lesen okvir, med posameznimi okvirji v vertikali je v bistvu le nekaj mm (7mm skupaj z okvirjem) prostora (pr lesenih okvirjih je tik tak 25mm)....

Lp Matej

joe1982
PrispevkovCOLON 108
PridruženCOLON To Dec 25, 2012 4:24 pm

OdgovorCOLON # 67915Odgovor joe1982
Po Jul 20, 2015 6:34 pm

Kje si jih pa kupu Levstek?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 67917Odgovor levstek008
Po Jul 20, 2015 9:33 pm

Ex najemnik trgovince na ČZS (tisti pred kipgotom) se jih je reševal pred zaprtjem trgovine.....
joe1982 napisal/-aCOLONKje si jih pa kupu Levstek?

Lp Matej

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 67920Odgovor oasis
To Jul 21, 2015 10:23 am

Ko imaš enkrat lasten vosek (lahko ga tudi kupiš v kolikor ti je znano poreklo) je vse drugo brez veze.

Pred vlivanjem ali valjanjem se vosek sterelizira...nato se naredi satnice...cena predelave je cca 0,90€/ kg voska (iz 1kg voska dobiš cca 10 satnic(naj me nekdo popravi v kolikor je drugače)) in te pride okvirna cena na 100satnic okol 9€.

Boris, ki vse to dela sam ima strošek na 100 satnic še veliko veliko nižji.

Plastike je pa že tako povsod vse preveč. Mislim da je nek Nemški raziskovalec odkril neka mikronska vlakna plastike v medu, ker nekateri čebelarji mešajo sladkorno raztopino v plastičnih posodah in nastanejo pri mešanju ko se drgne s kakim predmetom po plastiki mikronski tujki in to čebele lepo znesejo v satje.
In vi bi tlačili plastične satnice/sate v panje...

Sam ne mi jokat o mešanju hrušk in jabolk..plastika je plastika.
To morate videti vsi, posljite se svojim prijateljem v opozorilo in opomin.
Ljudje, sram naj nas bo.
In na tem otoku živijo le ptice. 3200km od civilizacije, pa izgleda kot da se hranijo na smetišču.
http://www.midwayfilm.com/

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 67929Odgovor MaMe
Če Jul 23, 2015 6:34 pm

Leto nazaj je bilo objavljeno v Deutsches bienen Jurnal da so v medu odklili mikro granule plastike, ki izhajajo iz stirodurjevih panjev.
Človek bi pričakoval da se bo študija nadaljevala oz. da bo tudi v slovenskem čebelarju kakšno opozorilo pa ga nisem zasledil.

Že pred leti sem zapisal da dokler človek ni naročen na par tujih cajtng sploh ne ve kaj vse se dogaja in kak jajc je slo. čebelar ;)

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 67931Odgovor levstek008
Pe Jul 24, 2015 8:45 am

V bistvu sem kr v dilemi.....Če bi se kater od sinov ali hči odločila da gre po moji poti čebelarstva naprej, bi šel brez dvoma v nakup plastičnih satnic. Ker pa ni na to kaj računat, sam ta tud nimam več 30 let, da bi imel pred sabo še 30 let aktivnega čebelarjenja, se je težko odločit za to, ker je to kr investicija.

Lp Matej

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 69350Odgovor Mandelj
Po Feb 15, 2016 8:56 pm

MaMe napisal/-aCOLONLeto nazaj je bilo objavljeno v Deutsches bienen Jurnal da so v medu odklili mikro granule plastike, ki izhajajo iz stirodurjevih panjev.
Človek bi pričakoval da se bo študija nadaljevala oz. da bo tudi v slovenskem čebelarju kakšno opozorilo pa ga nisem zasledil.

Že pred leti sem zapisal da dokler človek ni naročen na par tujih cajtng sploh ne ve kaj vse se dogaja in kak jajc je slo. čebelar ;)
Zakaj se to ne prevede in objavi v Slovenskem čebelarju...?

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 69351Odgovor Mandelj
Po Feb 15, 2016 8:58 pm

levstek008 napisal/-aCOLONV bistvu sem kr v dilemi.....Če bi se kater od sinov ali hči odločila da gre po moji poti čebelarstva naprej, bi šel brez dvoma v nakup plastičnih satnic. Ker pa ni na to kaj računat, sam ta tud nimam več 30 let, da bi imel pred sabo še 30 let aktivnega čebelarjenja, se je težko odločit za to, ker je to kr investicija.
Ko boš mel veliko čebelarstvo, ki bo laufalo boš enga zaposlil, ti pa nadziral in prodajal :)

Tako boš lahko čebelaril še 50 let :cuden

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 69352Odgovor Fizikalec
Po Feb 15, 2016 9:21 pm

Nemogoče edino lahk daš nekomu čebele pa ga plačaš na izplen drgač delavec je delavec njemu je važno da ure grejo

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 69353Odgovor boriss
Po Feb 15, 2016 9:22 pm

To gre edino tako da za njim stojiš celi dan

In poj je prav vseeno če kar sam narediš. :D

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 69361Odgovor Mandelj
To Feb 16, 2016 10:28 pm

Torej isto kot v prodaji... plačan po učinku...

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 69364Odgovor volk
Sr Feb 17, 2016 9:32 am

Plastične satnice in na njih narejeno satje imam tudi jaz v parih panjih(preizkusno). Vendar sem vedno bolj mnenja, da je plastika zelo nevarna za okolje, zivali in ljudi.. Tisto o mikroplastiki in plastiki drobljeni na velikost koloidnih delcev in se manjsih, ter njihovo ukljucevanje v bioloske procese, njihove vnetne reakcije v organizmih....Narava sama pozna polimerne materiale, pa cebele gradijo iz voska....

Vsak cloveski izum do sedaj, se je dolgorocno pokazal za skodljivega. Ekosistem je podoben sistemu domin, to da pade ena, se zdi malenkost, podira se pa potem cel ekosistem. Ne vem, zakaj bi kdo placeval za plastiko, ce cebele same gradijo vosek. Sam sem lani med pašo preizkusal samogradno v pregrajenih okvirckih po visini, pa moram reči, da druzina zgradi v dveh mesecih od 4 do 8 samograjenih satov, ki jih pa ni tezko točiti v Borisovem točilu(kljub temu da niso zaziceni). Primerjal sem se donose, v bistvu je bilo vec medu v panjih, kjer so cebele gradile vosek.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 69366Odgovor cebelrcek
Sr Feb 17, 2016 11:35 am

Tudi jaz ne vidim niti ene prednosti v plastični satnici.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 69592Odgovor Odisej
Če Mar 10, 2016 2:23 pm

volk napisal/-aCOLONNe vem, zakaj bi kdo placeval za plastiko, ce cebele same gradijo vosek. Sam sem lani med pašo preizkusal samogradno v pregrajenih okvirckih po visini, pa moram reči, da druzina zgradi v dveh mesecih od 4 do 8 samograjenih satov .... Primerjal sem se donose, v bistvu je bilo vec medu v panjih, kjer so cebele gradile vosek.
:prst

https://www.youtube.com/watch?v=8oKlVbwmsIE

https://www.youtube.com/watch?v=yFAEnQKkvlc

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov