Vpliv magnetnega polja na čebeljo družino

Teme s področja biologije čebel

ModeratorCOLON Janko

BUTTON_POST_REPLY
Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

Vpliv magnetnega polja na čebeljo družino

OdgovorCOLON # 67227Odgovor Mare-Božo
Če Mar 19, 2015 2:30 pm

Pozdravljeni.

Verjetno bi se moral za to vprašanje obrniti na kakšnega specializiranega biologa, pa vendar le, mogoče ga lahko tudi tu najdem.
Vprašanje:
Kako statično/enosmerno magnetno polje vpliva na ČD?

Znane so domneve o vplivu izmeničnega polja na čebele (bazne postaje, visokonapetostni daljnovodi), ki okvirno držijo in od tega so nekatere dokazane z argumenti in vzroki (npr. visokonapetostni daljnovod povzroča "elektrenje" okolice), medtem ko visokofrekvenčne motnje niso dokazane (edino če meni ni znano). Vse se mi bolj zdi, da so motilni učinki posledica mag. polja in polje samo nima motilne vloge v prvi vrsti. Ali se motim? No izmenično polje tudi ni predmet debate!

Naslonil bi se na enosmerno polje. Se pravi stalni magnet. Zasledil sem http://web.gps.caltech.edu/~jkirschvink/pdfs/Bees.pdf .

So kakšne raziskave, ki govorijo kako se ČD obnaša/vedenski vzorc če so samo na nekem delu svojega doma izpostavljene močnemu enosmernemu polju?

LP

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2010 11:09 pm

Re: Vpliv magnetnega polja na čebeljo družino

OdgovorCOLON # 67515Odgovor semperit
Pe Maj 22, 2015 10:12 am

zdravo"meni magnetno polje ne dela nobenih težav pri čebelah"sam imam radioamatersko anteno tik zraven čebelnjaka,drugače pa sem ze prebiral na na netu da dalnovod moti čebele zlasti pri maticah ki se vračajo iz prahe se ponavadi ne vrnejo v panj.

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

Re: Vpliv magnetnega polja na čebeljo družino

OdgovorCOLON # 67548Odgovor Mare-Božo
Če Maj 28, 2015 3:15 pm

Hvala za odgovor... pa vendar le... fokusiram se na ENOSMERNO mag. polje. Se pravi "naravni" oz. "trajni" magnet.
Izmenična polja imajo druge efekte.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov