propolis

Teme s področja biologije čebel

ModeratorCOLON Janko

BUTTON_POST_REPLY
levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

propolis

OdgovorCOLON # 43262Odgovor levstek008
Če Avg 19, 2010 9:19 am

Spoštovani tovariši!

Tukaj vam bom postavil eno domnevo, ki sem jo odkril včeraj, in sicer:

Včeraj sem kontroliral družine. Ker panji niso bili že precej časa osprti, se je seveda pojavil propolis na stičnih površinah. Najbolj pa me je fasciniralo, da se je propolis pojavil na mestih tam, ker čebele niso imele dostopa da bi ga odložile!!

Na nakladi imam okvir z mrežico, katera je namenjena da prepreči čebeli dostop do izolaciskega pokrova, hkrati pa tam( na tej mrežici) odlaga propolis. Ker pa je ta pokrov zelo paropropusten sem v času zdravljenja, da se ne bi hlapi zgubljali skozi ta pokrov, med okvir z mrežico in pokrovom dal najlon. Se pravi, od spodaj navzgor, po plasteh:-naklada, okvir z mrežico, najlon, izolaciski pokrov.

In kaj me je fasciniralo!!! Propolis se je v majhnih količinah pojavil na zgornjem delu okvirjaz mrežico, na stičišču z najlonom, tam, kjer čebele nimajo dostopa!!! Skratka, najlon je bil prilepljen na okvirček!!!

Domnevam, da je del propolisa navkljub mojim prepričaju, hlapen, in da se odlaga tam, ker je pač "prepih"!!

Seveda vam bom naslednjič priložil videoposnetek v potrditev mojih navedb!

Z odličnimi pozdravi
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 43344Odgovor levstek008
To Avg 24, 2010 2:51 pm

Zadnjič spremenil 1, dne levstek008, skupaj popravljeno 0 krat.

Lp Matej

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 43363Odgovor mg
To Avg 24, 2010 10:31 pm

Levstek, svaka ti čast za te posnetke. Upam, da je to res kar praviš in da se bo kakšna varoja na ta propolis prijela, sploh na aerosolnega.

Zgleda pa, da si ti pokrov enkrat narobe obrno. Ali pa prav, pa ga maš zdaj narobe.

Res pa je, da čebele propolis zatlačijo v vsako špranjico in zelo globoko.....
lep pozdrav

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 43364Odgovor levstek008
To Avg 24, 2010 10:54 pm

Ko imam hlapilnike MK imam mrežo obrnjeni navzdol, da izolaciski pokrov ne pritiska na hlapilnik, sedaj bom pa obrnil mrežo, da bodo čebele imele malo več prostora nad sati.

Lp Matej

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 43371Odgovor olševèan
Sr Avg 25, 2010 3:32 pm

Meni se zdi da so ti to zapropolizirale takrat ko imaš prav obrnjen pokrov. Propolis ko je še svež zgleda kot vosek no malo temneje. Možno da takrat nisi opazil.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 43376Odgovor levstek008
Sr Avg 25, 2010 4:18 pm

Ne bo držalo- pokrov je bil na tisti strani kot nov, oz. je bil nov in brez propolisa.

Sicer pa kakor hočete, zmišljeval se nisem! Se mi je kar zdelo da bo tako...
Avstrici že leta izvajajo terapije z mikroklimo panja in tudi jaz sem napravil prve konkretne in pozitivne korake pri težavah z zdravjem.

Lp Matej

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 43380Odgovor mg
Sr Avg 25, 2010 10:17 pm

Da se ti pri tej terapiji ni slučajno kaj zakisalo? Sploh če si mel hlapilnike not.
lep pozdrav

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 43381Odgovor MaMe
Sr Avg 25, 2010 10:56 pm

V propolisu je množica organskih spojin. In nekatere med njimi so prav gotovo hlapne. Seveda je vse skupaj zelo odvisno od tempereature, molske mase, funkcionalnih spojin ....

No to lastnost se vsak dan uporablja v laboratorijih za analize (plinska kromatografija), na svetu že skoraj ni laboratorija ki nebi tega uporabljal,

Zanimivo bi bilo oba propolisa zgoraj in spodaj analizirati. Če je sestva enaka, potem bi jaz tudi rekel da je prišlo do kake zbrke. Če pa bi bila sestava zgornjega propolisa drugačna, torej manj spojin in so te manjše molekule, potem bi pa bil to kar trden dokaz.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov