GENETSKA RAZNOVRSTNOST?

Teme s področja biologije čebel

ModeratorCOLON Janko

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 38450Odgovor Fizikalec
Sr Jan 27, 2010 11:41 am

Divji, da ti bo lažje jaz sem mojo koncesijo oddal tako, da bo malo manj težav zate.... :wink:

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Re: S spletne strani ČZS

OdgovorCOLON # 38453Odgovor imker
Sr Jan 27, 2010 2:02 pm

Citat-Divji:

ja potem pa že enkrat premislite o mojem predlogu, ki ga kot lajno ponavljam že nekaj let in subvencionirajte čebelarjem nabavo matic čiste kranjske pasme. Vse mogoče in nemogoče sisteme financiranja in subvencioniranja ste si že izmislili in vse se vam je na koncu bolj ali manj sfižilo.
Dajte subvencionirajte te ljube matice in pri vzrejevalcih naredite že končno enkrat red. Samo stokanje in jamranje ne bo dalo nobenih rezultatov. Naredite sistem po katerem bo vsak čebelar glede na število prijavljenih čebeljih družin vsako leto dobil določeno število matic zastonj, določeno število pa subvencioniranih 50% cene matice.

S tem boste zagotovili, da se bodo čiste matice začele naseljevati v naših čebelnjakih in vzrejevalci bodo v naprej vedeli kaj jih čaka ne le v naslednjem letu, temveč še kakšno leto več in se bodo lahko temu primerno pripravili ter tudi vlagali v svoja čebelarstva. Določenemiu številu vzrejevalcev je koncesije treba odvzeti in ostanejo naj le naboljši. KIS pa naj začne svoje poslanstvo bolj kvalitetno opravljati in naj začne prebzemati tudi odgovornost za razmere na področju vzreje čistih matic.[/quote]
-------------------------------------------------------------------------------------

Ali dugače !!!

Odkar ne kupujem matic in ne sledim navodilom "stroke" v smeri zatiranja varoze, imam močne in zdrave čebele, ( vsako leto preveč čebel), čist med in veliko medu !

Ivan Jurkovič

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 38466Odgovor divji cebelar
Sr Jan 27, 2010 3:54 pm

[quote="Fizikalec"]Divji, da ti bo lažje jaz sem mojo koncesijo oddal tako, da bo malo manj težav zate.... :wink:[/quote]

Napaka ! Oddati bi jo morali nekateri drugi. In da te potolažim, s tvojimi maticami, kolikor sem jih imel, sem bil zadovoljen.
Čeprav konkretno o mojih izkušnjah z maticami posameznih vzrejevalcev ne želim pisati, sem tokrat naredil izjemo in svojo oceno tvojih matic podal javno, ker si me že ravno izzval. Torej, s tvojimi maticami sem bil zadovoljen in jim ničesar ne očitam.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 38467Odgovor Fizikalec
Sr Jan 27, 2010 5:04 pm

Saj nisem oddal zaardi tega, da kdo nebi bil samo čedalje bolj ta zadeva gre nekam v kalne vode in se mi z tem ne da ubadat.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 61205Odgovor Odisej
So Okt 12, 2013 11:05 pm

Preneseno iz druge teme:
zver napisal/-aCOLONAmpak sem letos naredil veliko narejencev. Večino matic sem kupil. 7 sem jih naredil z lastnih matičnikov (ti so vsi preživeli).
ker sem se odločil, da malo popestrim genetiko v čebelarstvu, sem matice kupil od 5 vzrejevalcev.
Zver, ali si zasledil kakšne težave pri tvojih čebelah, da si se odločil za ta korak?
Kaj pa pričakuješ od njega ?
Se ti zdi, da je pri tebi lahko sicer problem 'monotonost v genetiki' ?

Kolikor lahko uspem spremljati to področje, čebelarji, ki se bolj kot v med pogljabljajo v čebele, ne poročajo o kakšnih težavah, če se ne "osvežuje kri".
Celo po 15, 20 letih neosveževnja oziroma vzgoje matic zgolj na domačem dvorišču niso zasledili nič sumljivega.

Čebela obvlada območje do 60 km2 in tu se vedno najdejo matice in troti, ki niso v sorodu.

Poleg tega pa se v današnjih časih močno priporoča (nisem želel napisati "stroka", da se ne bi dvignile boljne zastave) ne mešati matic iz različnih koncev ...

No, samo zanima me, kaj te je prepričalo, da si osvežil kri.

Pozdravček.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 61208Odgovor boriss
Ne Okt 13, 2013 9:11 am

ČE ljudi pariš v sorodu, če pse šariš v sorodu. će mačke pariš v sorodu. če krave pariš v sorodu, če.......

Imaš težave. A pri čebelah jih pa ne more biti? Te težave se ne pokažejo kar kuj in morda sploh na daleč niso vidne - so pa ziher.

V bistvu mi gre pri teh stvareh Tako imenovana "stroka" hudo na jetra.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 61217Odgovor Odisej
Po Okt 14, 2013 10:06 am

boriss napisal/-aCOLONČE ljudi pariš v sorodu ...
Koliko blizu v 'sorodu'? Znotraj družine, znotraj vasi, znotraj mesta, znotraj pokrajine ?
boriss napisal/-aCOLONImaš težave. A pri čebelah jih pa ne more biti? Te težave se ne pokažejo kar kuj in morda sploh na daleč niso vidne - so pa ziher.
Seveda, Boris. Zagotovo so lahko tudi pri čebelah. A pomembne so podrobnosti.
Ena družina, 'izolirana' na nekem področju brez drugih čebel je povsem nekaj drugega kot 50 ali 100 družin sredi normalne poseljenosti s čebelnjaki.
Če upoštevamo še dokaj pogoste prevoze čebel, se žlahkta že težko sreča.

Lep pozdrav.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 61220Odgovor boriss
Po Okt 14, 2013 3:56 pm

NO tu se zelo motiš.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 61239Odgovor Odisej
Sr Okt 16, 2013 10:27 am

Možno.

Saj niti ne trdim, da je tako, napisal sem samo mnenje.

A praksa nekaterih v Nemčiji, ki 20 let in več ne nabavljajo drugje matic, ne kaže ravno sorodstvenih deformacij.
Pa se kar spoznajo na čebele.

Kakšne so izkušnje pri nas, pa res ne vem.
Niti ne poznam nikogar, ki vsaj 10 let ne bi nabavljal matic tudi drugje.
Je kakšen tak(a) ?

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 61259Odgovor bogdan
Pe Okt 18, 2013 12:55 pm

V kraju kjer čebelarim je mnogo malih čebelarjev. Pravzaprav jih je polna Slovenija in, če moj sosed, ki ima čebele 2km oddaljene od mojih, vsako leto kupi nekaj matic, se to najbrž pozna tudi pri mojih družinah čez čas. Sam sem lani kupil 10 matic, ker sem naseljeval prevozni čebelnjak in moram reči, da sem z njimi zadovoljen, čeprav se mi niso vse prijele, sem bil bolj neroden. Ena mi je celo pred nosom odletela... No te družine so za sedaj lepo močne, zalega v redu...

Drugače pa si mislim, če vi več let čebelaril bolj na samem in družine namnožil iz omejenega števila družin, recimo dveh ali treh in ne bi "osveževal krvi", bi se prej ali slej pojavila presledkasta zalega. Deformacije na čebelah se ne izrazijo z rojstvom deformiranih osebkov, ampak ti odmrejo že v stadiju larve. Posledica pa so prazne celice med zalego.
Naj medi, kjerkoli ze si...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 61260Odgovor boriss
Pe Okt 18, 2013 2:40 pm

V Sloveniji je hudo malo vzrejevalcev. IN vsak vzrejevalec jemlje vzrejni materisl od hudo malo panjev. Posledično je ne glede nato kje so čebele sedaj hitro možno najti sorodstvo. IN to da izgubljamo čebele vsako leto res ne pripomore k raznolikosti populacije. Tok da načeloma imamo vse v bližnjem sorodu!

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 61263Odgovor volk
Pe Okt 18, 2013 4:06 pm

Se strinjam. Ce en vzrejevalec pobira od recimo 2 ali treh druzin gradivo, in vzredi 5000 matic, potem je 5000 druzin v cistem sorodstvu. In potem cebelar vzredi 10 matic iz teh druzin, ker meni da so b oljse, potem imamo 50000 druzin , ki so v sorodtvu, ki daje 25 % defektne zalege v tretjem kolenu. Masovna vzreja matic iz ozke odbire je unicevalna.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 61264Odgovor Q
So Okt 19, 2013 5:39 pm

Boriss, volk, ampak slovenska "stroka" o tem noče kaj dosti slišat. Še manj pa govorit... Tud v raznoraznih člankih tej tematiki ne posvečajo pozornosti. ŽAL.... in Žalostno... :(

LP

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 61265Odgovor zver
Ne Okt 20, 2013 8:23 am

kdo pa od stroke v čebelarstvu obvlada populacijsko genitiko in selekcijo, ter biometrijo za izračun. oz napoved plemenske vrednosti?

Kateri SLO strokovnjak je zootehnik. Koliko poznam študijske programe se tega ne učijo veterinarji, ne biologi in tudi agronomi ne.

Posledica tega je pa ta veliki imbriding, ki ga imamo.
tij se samo fèi

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 61267Odgovor boriss
Ne Okt 20, 2013 5:30 pm

SAj ste gledali tisti film od one vetrinarke v bosni. Ona je v prvih parih minutah povedala tok resnic, da si to pri nas ne upa nihče (res pa je vse).

V bistvu je v prvih par minuta tistega predavanja - kot bi mene poslušal (na 4 oči).

Če bi pa javno začel naštevat kdo vse piše neumnosti pa ....... No ja ni vredno!

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 61373Odgovor JanĹľevec
Ne Okt 27, 2013 9:28 am

"Stroka", tisti, ki so mislili, da so stroka ter naivni čebelarji so pred desetletji uničili naše največje bogastvo, ki je bilo v eko tipih čebel na slovenskem. Danes tega več ni in nikoli več ne bo. Prav imate, ko pišete, da so si na Slovenskem vse čebele v nekakšnem "sorodstvu" in sprijazniti se bomo morali s to okoliščino.

Ves čas je bilo vse podrejeno le enemu samemu cilju - komercialnemu učinku. Zadnja takšna pogruntavščina je bil "izum" gospodarnih in rodovniških matic. Od smeha bi se lahko kar tolkli po kolenih, če ne bi bilo hudo žalostno.

In za konec še moja izkušnja, ki sicer ne pove skoraj nič, pa vendar jo bom zapisal. Pred leti sem skoraj vsako leto kupil po nekaj matic, ker sem kot začetniški bedak verjel v to kar so mi priporočali in pisali tisti, ki naj bi bili slovenska čebelarska stroka. Potem sem s tem prenehal in si sam vzgajal svoje matice in po dolgih letih sem, da rešim družino, letos ponovno eno kupil.

Verjetno se sprašujete, če sem opazil kako razliko med časom, ko sem redno dokupoval matice in časom, ko sem čebelaril izključno s svojimi. Mislim, da sem, čeprav si ne upam trditi, da je vzrok v kupljenih oziroma doma vzgojenih maticah, ker za kaj takega ne razpolagam z nobenim strokovnim dokazom.

Dokler sem tako vsako leto kupoval matice od raznih vzrejevalcev sem se srečeval tudi z nosemo, bolezenskimi znaki podobnimi majski bolezni in poapnelo zalego. Odkar matic več ne kupujem in čebelarim izključno s svojimi iz pretežno rojilnih matičnikov izvaljenimi maticami, z zdravstvenimi težavami čebel ali zalege nimam več težav. Da ne bo nesporazuma, ne želim za to kriviti kupljenih matic, ker je možno, da sem tudi sam kaj k temu prispeval s stalnim posodabljanjem tehnologije čebelarjenja in skrbjo za čebele.

To je tudi edina razlika, ki sem jo zaznal. Pri drugih stvareh pa razlike ne opažam. Mirnost, gradilni nagon, čistilni nagon, zaleganje, donosi medu in druge lastnosti so pri mojih maticah enake kot pri kupljenih. Tako kot sem občasno bil nezadovoljen s kakšno kupljeno matico in sem jo potem moral zamenjati se dogaja tudi z mojimi in je občasno pač kakšno potrebno že naslednje leto zamenjati.

Še vedno pa se sprašujem kako je s to "osvežitvijo krvi" in po kolikšnem času bi bilo to koristno. Moji sosedi čebelarji skoraj vsako leto kupijo matice in ker nikoli ne vem kateri troti so mi matico oprašili, se pač tolažim, da mi pa mogoče oni "osvežujejo kri." Če to drži, so si pač vse čebele od blizu in od daleč v sorodstvu. Ker pa je Slovenija zelo mala deželica in vzrejevalcev relativno veliko in ti po vsej državi prodajajo svoje matice, tudi trgovina s čebeljimi družinami je kar razvita in se te prevažajo na vse konce dežele, in ker tudi prevoznikov v ravno najbolj kritičnem času ne primanjkuje, ki s sabo pripeljejo in pustijo roje po drevesih ter zelo spolno aktivne trote, so vse čebele v državi verjetno res ena sama sorodstvena družina.

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 61377Odgovor Drejva
Ne Okt 27, 2013 5:43 pm

boriss napisal/-aCOLONSAj ste gledali tisti film od one vetrinarke v bosni. Ona je v prvih parih minutah povedala tok resnic, da si to pri nas ne upa nihče (res pa je vse).

V bistvu je v prvih par minuta tistega predavanja - kot bi mene poslušal (na 4 oči).

Če bi pa javno začel naštevat kdo vse piše neumnosti pa ....... No ja ni vredno!
Link do filma ali pa naslov prosim.

Thx.

zdravko160
PrispevkovCOLON 55
PridruženCOLON To Maj 14, 2013 4:34 pm
KrajCOLON V.potok

OdgovorCOLON # 61379Odgovor zdravko160
Ne Okt 27, 2013 8:25 pm

V forumu izobraževanje v čebelarstvu tema predavanje brez primere

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 61380Odgovor oasis
Po Okt 28, 2013 11:17 am

Kaj pa recimo nakup matic iz tujine...je tam kaj bolje poskrbljeno za to?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 61456Odgovor boriss
Ne Nov 03, 2013 7:45 am

Prvič je to prepovedano - PRI NAS GOJIMO SAMO KRANJICO (ena od večjih bedarij ČZS!).

Drugič - tam kjer "resno" delajo na selekciji in odbiri je sorodstvena vez še veliko bolj izrazita.

V Ukraini imajo 4 eko tipe matic in vsak ekotip ima osnovo cca 50 družin (vse po vrsti so sestre v tej osnovi). V krogu 10 km ni drugih matic - dobijo čebelarji te matice za svoja čebelarstva.

Tok da smo pač tam kjer smo.

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Tabu tema...sivka

OdgovorCOLON # 64725Odgovor imker
So Apr 26, 2014 9:44 am

Pred 14 dnevi sem bil v Cappadokiji-Turčija, kjer sm našel stojišče čebel. Kljub temu, da ni bilo lastnika, sem odprl eno družino! Bil sem presenečen. Čebele so bile tako mirne, (im močne) kot da ne bi imele kril. Vprašal sem se ,ali ne bi tudi mi malo pogledali preko plota, ki smo si jo :oops: postavili z našo Sivko.
Turko so 4. proizvajalec medu na svetu, ves med prodajo v Nemčijo. Imajo 95% nakladnih panjev, ki jih pripeljejo na borovo pašo.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 64726Odgovor levstek008
So Apr 26, 2014 11:07 am

Heh, po tem kar si videl v ENEM PANJU delaš zaključke???!!!???
DA so 4-proizvajalci medu na svetu??? Tud Turčija ni glih majhna po površini.

Da pa ves turški med prodajo v Nemčijo se pa ne čudim.... Turki so največja priseljenska skupina v Nemčiji.....in seveda kupujejo, jap ugotovili ste, turško robo iz Turčije....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 64727Odgovor MaMe
So Apr 26, 2014 11:29 am

No no no matej, je čisto prav napisano.... treba je pogledati čez plot. Če že pogledaš v Avstrijo in vidiš kje je njihova selekcija "naše" sivke ti lahko postane nerodno... v tem se povsem strinjam z Jurkovičem. Mi smo že dolgo nazaj zaspali...

Novinka
PrispevkovCOLON 250
PridruženCOLON Če Jan 13, 2011 2:01 am

OdgovorCOLON # 64729Odgovor Novinka
So Apr 26, 2014 6:27 pm

Mirnost? Ja pri meni je tako, da ni dan enak dnevu. So lahko krotke in so lahko živi hudiči. Danes sem okoli čebelnjaka pokosila lep kos parcele pa ni bilo ene, ki bi jo motilo, so letale, kot da me ni. Pred par dnevi sem na isti parceli čistila (skoraj nič hrupa), pa so se kar nekaj zaganjale. Isto je pri pregledu, kakor kdaj. Mislim, da to vsi poznamo.

Kar se pa tiče moči in medonosnosti... a ni odvisno tudi, koliko imajo na voljo hrane? Ne rabim it preko meje gledat, že čebelar ob njivi ogrščice ima lahko neprimerno bolj polne panje od mojih, pa čeprav ga vreme sračka.

Mene bolj od genetike skrbi napad šiškarice, ki nam zna že letos vzet kostanjevo pašo. Torej bo treba na kolesa slej ko prej. Drugače mi tudi turške in avstrijske čebele nimajo kaj prinest, pa če jih drago plačam. :roll:

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 64732Odgovor MaMe
So Apr 26, 2014 7:19 pm

Novinka točno takšen odgovor sem pričakoval. Slovenceljni ne znamo pogledat čez plot in upat na kaj boljšega to kar imam je dobro... no na srečo ali pa na žalost smo si različni, in mene še kako zanima kaj in kako delajo drugi.

Oglej si tale video od minute naprej.... pa pomisli kaj dela s čebelam ob vetru in brez dima.... https://www.youtube.com/watch?v=VktdCK4WSOg

fenix
PrispevkovCOLON 138
PridruženCOLON Pe Mar 19, 2010 7:06 pm

OdgovorCOLON # 64733Odgovor fenix
So Apr 26, 2014 7:21 pm

Jah kar se tiče mirnosti, lahko tudi jaz povem da je odvisno od panja do panja. Prejšni mesec sem bil na potovanju na Šri Lanki. Tam sem našel čebelarja, s katerim sva pregledala nekaj panje. Tam čebelarjio z Apis meliffero Indico. Moram priznati da so bile čebele neverjetno mirne, kljub temu da smo imeli en panj odprt po nekaj deset minut (debata =D). No sej je pa med njimi našel tudi eden ki je bil precej napadalen.

Najbolj me je presenetlo da nima problemov z varojo. Pravi da jo čebele same odstranijo. Meni so se oči kar malo zarosile. Čebele ki same opravijo z varoje.... neprecenljivo.

Uglavnem kar hočem povedati je, da je po svetu veliko čebel, ki so po lastnostih zelo podobne naše čene še malo boljše...

Se pa moramo vprašati ali z selekcijo oz. izolacijo naše kranjice ohranjamo dobre lastnosti ali slabe.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 64735Odgovor volk
So Apr 26, 2014 7:52 pm

Si mislil apis cerano indico, ker melifere indice ni?
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 64736Odgovor klopotec
Ne Apr 27, 2014 8:18 am

MaMe napisal/-aCOLONNovinka točno takšen odgovor sem pričakoval. Slovenceljni ne znamo pogledat čez plot in upat na kaj boljšega to kar imam je dobro... no na srečo ali pa na žalost smo si različni, in mene še kako zanima kaj in kako delajo drugi.

Oglej si tale video od minute naprej.... pa pomisli kaj dela s čebelam ob vetru in brez dima.... https://www.youtube.com/watch?v=VktdCK4WSOg
In z nakladnimi panji. :D :D :D

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 64737Odgovor volk
Ne Apr 27, 2014 8:24 am

Ja, v aziji nikoli nisem uporabil dimni sredstev, ker je tako toplo, so cebele cisto mirne.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Jozko
PrispevkovCOLON 128
PridruženCOLON To Mar 12, 2013 8:50 am

OdgovorCOLON # 64738Odgovor Jozko
Ne Apr 27, 2014 9:17 am

Fajn bi blo videt kako so mirne tud v plodišču. :lol:

BUTTON_POST_REPLY