Širjenje gnezda

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

BUTTON_POST_REPLY
Primož
PrispevkovCOLON 6
PridruženCOLON Če Jun 23, 2016 12:52 pm

Širjenje gnezda

OdgovorCOLON # 74787Odgovor Primož
To Feb 12, 2019 12:12 pm

Lepo pozdravljeni vsi skupaj! Redno prebiram forum, ki mi je do zdaj že ogromno pomagal.

Zanima me, kako se v času cvetenja prvih divjih češenj učinkovito začne s pomladnim širjenjem gnezda. Naj najprej povem, da nisem več začetnik, a sem še vedno bolj zelenec. Čebele imam pozimi v medišču. Že prejšnja leta sem nekako uvidel, da je treba čebelam dati prostor, preden zablokirajo matico s cvetnim prahom in se vse zagužva in pripravi na roj. Ampak, kam naj dam nov okvir in koliko ter kako pogosto? V zameno moram kakšen sat seveda odvzeti. Katerega?

Sam to urejam bolj po svoje, brez nekega sistema, od panja do panja, glede na stanje. Z veseljem bi slišal kakšen nasvet.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

Re: Širjenje gnezda

OdgovorCOLON # 74789Odgovor volk
To Feb 12, 2019 6:27 pm

Satnik z satnico daš v gradnjo na mesto med satom z zalego in satom z hrano in cvetnim prahom, pri prvem dodajanju seveda. No upoštevaj, da mora biti družina primerno močna (torej da so se ŽE polegle čebele iz vsaj 3 satov zalege, to je ponavadi na češnjevi paši).
Kot drugo, napovedano vreme mora biti lepo in pričakovati moraš pašo.
Po češnji(močnim družinam tudi med češnjo, če je napoved toplega vremena) se močnim družinam satnice daje v gradnjo med zalego (če ni napovedana huda ohladitev).
Odvečne sate ne daš v medišče, pač pa porabiš za narejence. Cuker ni ravno dobra reč, če ti pride v med.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Primož
PrispevkovCOLON 6
PridruženCOLON Če Jun 23, 2016 12:52 pm

OdgovorCOLON # 74790Odgovor Primož
Sr Feb 13, 2019 10:59 am

Lepo jasno in logično napisano. Hvala!

Predvidevam, da nehaš dodajat takrat, ko nehajo gradit. Koliko okvirjev se povprečno doda do takrat, če je družina močna?

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 74793Odgovor volk
So Feb 16, 2019 11:13 pm

Nehajo gradit ko konča paša. Večinoma je to z koncem cvetenja lipe oziroma kostanja. Lani so gradile odlično, marsikatera družina več kot 10 satov, povprečje pa je 6. (potem mi je satnikov zmanjkalo)
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov