Literatura Gozdna paša

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

BUTTON_POST_REPLY
Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

Literatura Gozdna paša

OdgovorCOLON # 72136Odgovor Mare-Božo
Če Mar 23, 2017 1:21 pm

Obračam se na vas - mojstre, znalce in profesionalce.

Iščem kako primerno literaturo o gozdnih pašah.
Nekaj je na strani ČZS, met literaturo... vendar so PDF-ji dolgi natanko 4 strani. Ali nočejo deliti celotnega gradiva ali pa so nesposobni pri uploadu učnega materiala (kar sem že naletel pri nekih brošurah pred leti).
Zanima me predvsem kaparji in ušice, torej mana na smreki, hoji in javorju.
Zanima me kako in kdaj pregledovati iskat zanimive lokacije. Saj ne, da iščem tone medu, samo naveličan sem že nekaj let zapored "fotrat" od aprila do oktobra.
Priznam, da ko je Šivic na tečaju za začetnika predaval o tem sem sedel na ušesih (ker je razlagal kako je šaral po svetu, pa koga je kje spoznal pa... bla bla bla). Vse kar se spomnim je omenil dve vrsti ušic in kaparja... kakšni so pogoji, kdaj se razvijajo, kakšni so pogoji za razvoj itd. je nekako preskočil....

Mi predlagate kakšno zanimivo literaturo?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

Re: Literatura Gozdna paša

OdgovorCOLON # 72138Odgovor Fizikalec
Če Mar 23, 2017 1:49 pm

Ja lahko ti predlagam in sicer moraš poznat čebelarja prevoznika (domačina) kateri ima vsaj 20-30 let kilometrine in seveda o tem ni literature, ker si že sam ugotovil, da je futranje od aprila do oktobra drago. Torej znanje, ki ga nekdo pridobi v 20 letih bo zelo težko podarjal okoli saj veš a ne?
ČZS ima svetovalno službo, ONS vsi tam zaposleni so financirani iz državnega proračuna, imajo koncesijo za opravljanje te dejavnosti torej bi ti ali pa nam vsem morali vedet svetovat, se strinjaš? Če se in, če to ne znajo potem je čas za kake spremembe???

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202

OdgovorCOLON # 72140Odgovor Mare-Božo
Če Mar 23, 2017 2:39 pm

Prevoznika praktično pri nas ni... Tudi lokacije, ki so meni interesantne za prepeljat 5 panjev prevoznikom niso. Jaz si želim le da si naberejo tisto nekaj malo (za 3x točit nimam časa :D vsaj enkrat na leto je pa fino :mrgreen: ).

Vrjamem, da nekomu ni v interesu da svoje lokacije pove...niti jih nočem vedeti. Mene zanima proces, metoda dela, spoznavanje ter pravilno opazovanje okolice in ne kje bom točil. Nekemu maherju tudi nisem konkurenca, niti mu nikoli ne bom.

Glede ONS... Ja g. Danilo! Če se kje z vami brez kančka dvoma strinjam, se na tej temi 150%. Spremembe? JA!...tema je del, ki spada pod izobraževanje.... torej... :carovnica

No pa, da ne zaidemo v politiko, ker jo je povsod preveč:
Bi mogoče le kdo želel nakazati pot v pravo smer? Mogoče preoptimistično, vendar bi mogoče kdo "od starih mačkov" za formuraše želel organizirati srečanje/tečaj/sprehod po gozdu? Seveda za plačilo!?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 72141Odgovor Fizikalec
Če Mar 23, 2017 2:47 pm

Tako kot ti misliš se ne da naučiti "gozdnega medenja" to je zeeelo specifična zadeva. Nisem mislo lokalca v tvojem kraju tam ga ne nucaš v okolici par km čebele same ugotovijo, če medi :wink:
Lokalca na področjih kjer medi tisti ve kaj, kdaj, kje gledat. Iz vidika "znnja" se je ustanovilo združenje profesionalnih čebelarjev spremljaj objave, ko bo na kakem srečanju tema v tej smeri pač plačaš pa prideš poslušat. V tem združenju je "smetana" z tega področja od volka do Borisa do.....

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72142Odgovor volk
Če Mar 23, 2017 3:02 pm

Kar se tice literature je Rihar se najbolj uporaben. Kar se tice koriscenja pas, prvo je opazovanje v naravi, potem pa vaga. Jaz glede na to kar opazim, in ce vidim povzrocitelje medenja, potem vago postavim.. potem pa se kak panj, ki sluzi kot ucne cebele, da naucijo pripeljane cebele paso najti...
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 72144Odgovor oasis
Če Mar 23, 2017 3:44 pm

Mare
Glede na tvojo lokacijo mislim, da malo pretiravaš s tem hranjenjem od aprila do oktobra.

Če ne točiš vsaj dvakrat potem ga nekaj orng biksaš.

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202

OdgovorCOLON # 72145Odgovor Mare-Božo
Če Mar 23, 2017 4:53 pm

Ne smeš tako posplošit.... po mojih opažanjih je že v 1km lahko razlika +1kg ali pa -0.3kg na dan..

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 72149Odgovor levstek008
Če Mar 23, 2017 7:33 pm

oasis napisal/-aCOLON
Če Mar 23, 2017 3:44 pm
Mare
Glede na tvojo lokacijo mislim, da malo pretiravaš s tem hranjenjem od aprila do oktobra.

Če ne točiš vsaj dvakrat potem ga nekaj orng biksaš.
heh, špas je v kanticah..
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202

OdgovorCOLON # 72181Odgovor Mare-Božo
Po Mar 27, 2017 10:52 am

No...bom pa poizkusil drugače...

Kdaj so kritična obdobja za razvoj kaparjev in ušic:

Za smreko: ?

Za Hojo:?

Kaj pomeni trenutna ohladitev?

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72185Odgovor volk
Po Mar 27, 2017 12:18 pm

Zakaj to ne vprasas Jureta? Justinek je vedno pripravljen odgovoriti, jaz redno kontaktiram z njim. Lani je dovolj dobro napovedal smreko, ter hojo. Je pa tu se ena resnica. Da vsi cebelarji mislijo, da vse vedo, in nihce nic ne vprasa. In tako Justinek napove dobro medenje smreke, vreme ki ga pa ne more napovedati, je pa lani pospesilo razvoj kaparja in so cebelarji namesto v visje predele vlekli cebele v nizine in to z akacije. Niso bili pa toliko, da bi stopili do smrek, poslikali kaparja in slike poslali Juretu. Ta bi jim hitro povedal, da je kapar dozorel in je konec izlocanja.

Placujemo ONS, zato ti svetujem, da se obrnes na Jureta, on ti bo povedal kaj in kako, potem je pa za tvoje lokacije se nujno, da sam opazujes, ce ne razumes kakega dogodka v naravi, vprasas se ve koga, in po vecih letih bos tudi sam lahko razumel povzrocitelje medenja, da bos lahko napovedal paso pri sebi.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202

OdgovorCOLON # 72186Odgovor Mare-Božo
Po Mar 27, 2017 12:36 pm

Fantje....jaz nimam osnov!! Nevem ne kje iskat, kako iskat, kako zgledajo jajčka (ločit med vrstami), kdaj se polegajo... nevem sploh kako vprašati, da ne bo kdo mislil da se delam norca...

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72187Odgovor volk
Po Mar 27, 2017 12:51 pm

Jureta kontaktiraj, vsako leto ima par delavnic na terenu, tam boste videli kaparje, usi itd. Preko interneta se to ne da.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202

OdgovorCOLON # 72316Odgovor Mare-Božo
To Apr 18, 2017 7:50 pm

Kaj prinašajo prihajajoče temperature za uši in kaparja.
Kaparja na smreki sem videl izločat, sicer se mi zdi relativno redek pa vseeno. Torej kako 0 in minus vpliva na:
Velikega kaparja ki že izloča? Kako na malega ki še ne izloča. Ali bi morala hojeva ušice sedaj imeti letečo generacijo? Ali je še prehitro? Hojeve uši nisem videl, niti posamičnih osebkov niti jajčec. Sem mogoče prehitro gledal za osebke in po vsej verjetnosti spregledal jajčka (ker se še učim opazovati)?

MihaM
PrispevkovCOLON 9
PridruženCOLON Po Apr 20, 2015 9:37 pm

OdgovorCOLON # 72317Odgovor MihaM
To Apr 18, 2017 8:03 pm

Kaj pa Mana iglavcev od prof.Riharja..

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72318Odgovor volk
To Apr 18, 2017 8:09 pm

Veliki kapar je lani v isti fazi zdrzal tam do minus 2,5, pri minus 3 so odmirali. Hojeva us se nima letece generacije, sem opazoval par dni nazaj, trenutno so se v oskrbah mravelj, po tri mravlje na vsako us. Za usi in kaparje po mojem mnenju to ne bo kriticno.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202

OdgovorCOLON # 72325Odgovor Mare-Božo
Sr Apr 19, 2017 12:36 am

Hvala za info. Je temperatura enako kriticna za kaparje in uši ali mogoče kateri povzročitelj hitreje odmira?

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov