A je to griža?

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

BUTTON_POST_REPLY
cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

A je to griža?

OdgovorCOLON # 71979Odgovor cebelrcek
To Mar 14, 2017 10:08 pm

V enem izmed panjev sem v medišču našel za pest mrtvih čebel, v plodišču na podnici je bilo precej mrtvic, družina pa še živi. Gnezda nisem pregledal, saj sem se preveč časa zamotil s čiščenjem panja, in začelo je pihati, tako da sem družino že preveč ohladil. Ob priliki jo bom pregledal.

Če se prav spomnim sem pozno jeseni oz. zgodaj pozimi opazil, da družino ropajo (tihi rop?) ... kakorkoli, ne znam si razložiti kaj je šlo narobe. V dvome me spravlja tudi "posrano" mediščno satje (glej satnike/okvirje). Prilagam sliki.

Slika

Slika

Prosim za komentarje.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

Re: A je to griža?

OdgovorCOLON # 71981Odgovor levstek008
To Mar 14, 2017 10:44 pm

jep, griža.....

Ne rešuj družine, ker ne bo nič iz nje....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71983Odgovor volk
To Mar 14, 2017 11:14 pm

Pa tudi satja nikakor ne uporabljal za druge druzine, vosek skuhaj, z okvircki pa lepo podkuri..
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 71984Odgovor cebelrcek
Sr Mar 15, 2017 8:34 am

Po izključitvi kužnih bolezni čebel:

• zaradi neprimerne hrane je potrebno kapljično dodajanje tople sladkorne raztopine v razmerju 1 : 1 ali mehke invertne pogače po navodilu svetovalne službe JSSČ;
• mrtve čebele je treba sežgati;
• pročelja panjev in vse onesnažene dele je treba oprati in razkužiti po navodilu veterinarja;
• onesnaženo satje je treba neškodljivo uničiti;
• zelo slabe družine moramo zažveplati;
• po čistilnem izletu moramo družino namestiti v razkužen in ogret panj;
• v prihodnjih mesecih poskrbeti za čim prejšnjo zamenjavo matice.

Vir: mag. Mira Jenko Rogelj dr. vet. med

Ne razumem, zakaj lahko satje z zalego (po zgoraj opisanem) ostane (družina ni zelo slaba). Npr. deviško satje, ki je bilo v medišču pa moram neškodljivo uničiti. Če bolezen ni kužna, ne vidim razloga, da bi žveplal družino in uničil satje.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 71986Odgovor levstek008
Sr Mar 15, 2017 10:00 am

Napravi kakor hočeš, jaz ti samo povem kaj se bo iz tega izcimilo.
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 71987Odgovor cebelrcek
Sr Mar 15, 2017 10:36 am

Družino bom zažveplal, ker se mi z njo ne da ukvarjati. Bolj škoda, mi je mediščnega satja (14, skoraj deviških satov). Saj če je treba ga bom prekuhal, rad bi samo razumel zakaj.

Podobno sem v dilemi, pri družini, ki je propadla. Na treh satih je bila trotovska zalega, na podnici kup mrtvih čebel. Te tri sate bom nedvomno prekuhal, ostalo satje (22) je zelo lepo, vse je lansko, mediščno satje ni bilo izpostavljeno nobenemu sredstvu za zatiranje varoje. Moti me, da smrdi po umrlih čebelah (prepozno sem očistil panj). Kam s tem satjem?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 71998Odgovor boriss
Sr Mar 15, 2017 3:19 pm

v prvem pšanju je griža. Verjetno povzročena z neprimerno hrano za zimo. Preveč mineralov. Skoraj načeloma tole ne bi smelo biti kaj hudo kužno. Je pa res da če je notri malo čebel da iz te družine nau nič letos.

Načeloma takih družin ni lih nujno žveplajti. Oceniti je treba ali je bila to samo epizoda v zimi zaradi premalo izletnih dni in je sedaj z družino vse ok (razen da ima posvinjano satje) ali pa so čebele bolane (nosema). V drugem primeru je to res za žvepljati.

Drugi panj z trotovsko zalego pa je druga pesem. Tam si usral poleti lani. Ta je šel v zimo brez matice - posledica je logična. Če je satje čisto ga komot porabiš.
skuhaj sate ki so posvinjani.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 72007Odgovor cebelrcek
Če Mar 16, 2017 9:03 pm

Družina je bila šibkejša kot sem mislil, tako da sem jo zažveplal. Plodiščno satje bom nedvomno prekuhal, o mediščnem satju pa bom še premislil.
Hvala za vse odgovore!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov