Až vs. LR nakladni panj... plusi in minusi

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

Re: Až vs. LR nakladni panj... plusi in minusi

OdgovorCOLON # 70724Odgovor Odisej
To Jul 12, 2016 2:18 pm

boriss napisal/-aCOLONGOvorite o prevoznih sistemih za LR panje????? pa saj niste resni. Kontejner stane lih tok kot moj (noja še malo več ker rabiš več polic in ...) gor pa imaš 2/3 mojih panjev! kje je tu ekonomika. IN potem se ekonomika podira tudi na vsakem prevozu. Jaz 500 panjev peljem 6 voženj. ČE jih je 1/3 manj na kont rabiš še dve več. Stroški !!!!! NAto rabiš dve stojišči več !!!!! kaj je to simpl iskati stojišča?????
.....
Tok da ja kar matrajte se z nakladnimi panji - samo nehajte srati kok so to dobri panji. Ko narediš iz listovnega panja ENAKO velik panj kot je nakladni nima PRAV NOBENE prednosti več!
Po podatkih centralnega registra čebelnjakov je bilo na dan 15.4.2013 v Sloveniji 9.885 čebelarjev, ki so imeli 12.545 čebelnjakov oz. stojišč s 146.755 čebeljimi družinami.
Povprečna starost čebelarja je podatkih iz registra čebelnjakov 58,7 let. V letu 2013 so imeli čebelarji v povprečju 15,04 čebeljih družin. Prevladujoči način čebelarjenja je čebelarjenje v AŽ-panjih (Albert Žnideršič), kjer je naseljenih kar 93 % čebeljih družin.

Torej: povprečno mlad čebelar ima skoraj 60 let in čebelari s 15 družinami.
Če odštejemo tule 'velike' čebelarje z nekaj sto panji, ki kvarijo statistično povprečje, potem ima verjetno v resnici povprečnež kakih deset panjev.
Ki jih ne vozi nikamor. Nikoli. Postavi(l) si (je) čebelnjak za tisoč ali dva tisoč EUR in vanj da(l) tistih deset panjev.

Napišimo zdaj še kaj o prednostih in slabostih - vključno z ekonomiko - AŽ in LR (ali kakega drugega nakladnega) panja, da se bo lahko še povprečnež odločil, s čem je bolje, lažje in ceneje čebelariti.

Srečno vsem.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 70728Odgovor boriss
To Jul 12, 2016 3:10 pm

najceneje je penzijo porabiti za hotel na sejšelih.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98
PridruženCOLON Ne Nov 01, 2015 6:20 pm

OdgovorCOLON # 70729Odgovor cebelarski.kontejner
To Jul 12, 2016 3:38 pm

levstek008 napisal/-aCOLON Vso SREČO ti želim!!
Tuakj sreča nima nobene veze. Samo kako hitro se znaš zasukat. Pri nas smo trije obnovili kamion, naredili kontejner in 84 AŽ panjev v času od avgusta do marca, s tem da smo avgusta in septembra delali le popoldne, od oktobra naprej pa le za vikende.
Aja, pa cel kontejner smo zglodali s fleksarco.

Verjemi, če bi imel plazmo in še dve roki za kakšno stvar pridržat, bi bil kontejner zvarjen v 7 dneh (po 8 ur dela na dan)
Žan J.
Lenoba je gonilo človeškega napredka.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 70730Odgovor cebelrcek
To Jul 12, 2016 5:56 pm

boriss napisal/-aCOLON Namreč jaz enega kontejnerja od 25 aprila še nisem pregledal. Za ostale pa sem porabil 3 ure na kontejner.
Boris, čisto iskreno; koliko je v tej objavi pritiravanja ali hiperbole ? 8)

Če čebel nisi pregledal od 25. aprila tj. ~ tik pred pojavom rojilnega razpoloženja je v tem letu izrojil vsaj v 90 %, ali pa si mu odvzel toliko zalege, da si iz tega kontejnerja točil malo ali nič. No, možen je še kakšen odgovor, kot so zanič matice idr. Popravi me, če se motim, prosim popravi me na "mehek" način.

3 ure tj. 180 min deljeno z 88 panji znese 2,045 minute na panj. Prosim za komentar?

Če ti rata uspešno čebelariti s tako majhno porabo časa na panj, se sprašujem zakaj imaš tako "malo" panjev?

Ne beri mojega vprašanja kot provokacijo (ker to ni), ampak kot vprašanje začetnika, ki ne ve ali stal odprtih ust in od presenečenja zijal ali se smejal tvoji "šali" :-)

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70731Odgovor boriss
To Jul 12, 2016 6:13 pm

Ma preprosto. Čebele mi ne rojijo. Kot sem že ene 20 x napisal.

Kontejner je bil na dveh akacijah. Kot je znano jaz med medenjem ne pregledujem - torej nisem gledal. Po akaciji je bilo tok hudo brezpašje da se mi ni dalo točit in itak je bila paša kilova (Samo kakih 15 kil na panj (točenja) - notri pa gre 40 kil). In ko je nekako bil čas da to stočim sem se odločil da pripravim za pašo druge tri (slabše) kontejnerje. In pregled pred lipovo pašo je trajal tri ure na kont. Poj pa sem jih tja peljal. In jasno jih tam nisem nič gledal. Sedaj so godni za točenje - ampak še čakam da paša neha.

Ta kontejner pa je bil predviden da ga točim takoj po prevozu na lipo (itak naj tule ne bi nič medilo - lipe je lih za vzorec kostanja ni ...). Ampak sem imel kuj eno težavo - vedno ko sem imel čas je vaga potegnila + 2 kg - in ko medi jaz ne brskam po čebelah - no in bilo je predvideno da bi ga dons točil (itak panj vaga že enih 86 kg) pa kaj ko je menda zadnji dan medenja (včeraj +1,7 kg) ta teden...(jasno ko medi jaz ne brskam po čebelah!) Tok da ja nisem ga pregledal po 25 aprilu (pa se mi zdi da je bil še kak dan prej).

Po moji oceni je zrojilo tam nekje do 10 družin (glede na stanje na drugih kontejnerjih). Večina se itak same uredijo tok da verjetno na tem kontejnerju sta ene dva trotovca in en skoraj prazen panj. Kar pa je čisto premalo, da bi jaz zato pregledal cel kontejner.

Jasno jaz iz gospodarskih panjev nikoli ne pobiram zalege ali čebel (a ne piše to na moji strani?). In kontejner sploh ni bil zanič.

Zakaj nimam več čebel - to je pa težko vprašanje.

1. Težko je dobiti dovolj stojišč za pašo
2. prevozi ratajo neobvladljivi. ZA prestaviti 6 kont iz akacije v ms rabiš 3 delovne noči - jaz pa zdržim samo dve ?
3. Nočem dati vse naše eksistence na čebele - in zato delam še čebelarsko opremo.
4. Nisem stroj 8 ur dela 5 dni na teden je več kot dost - in moje čebelarstvo jih zahteva tok.
5. Pridelava medu je samo en del čebelarstva - letos smo začeli z mlečkanjem in vzrejo matic in izdelavo narejencev - malo bolj industrijski način ....
6.
7
....

Drgač pa velja tisto kar je danilo že večkrat pisal - če češ od nekoga prevzeti dobre stvari - moraš (vsaj v prvi vrsti) tudi slabe. Kopiranje mora biti 100 %. IN to da ni rojev je samo delno kriv panj v katerem čebelarim - ostalo pa so finese ki jih pač obvladam.

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 70735Odgovor Drejva
Sr Jul 13, 2016 7:41 am

Odisej napisal/-aCOLON ...
Napišimo zdaj še kaj o prednostih in slabostih - vključno z ekonomiko - AŽ in LR (ali kakega drugega nakladnega) panja, da se bo lahko še povprečnež odločil, s čem je bolje, lažje in ceneje čebelariti.

Srečno vsem.

Da vidiš kako dobra mera je povprečje moraš navesti standardno deviacijo...

https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_deviation

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 70741Odgovor Odisej
Sr Jul 13, 2016 10:07 am

Drejva napisal/-aCOLONDa vidiš kako dobra mera je povprečje moraš navesti standardno deviacijo...
Ne, ni mi treba. Je dovolj, da grem občni zbor ČD.

janko8
PrispevkovCOLON 350
PridruženCOLON Pe Maj 13, 2016 4:38 pm

OdgovorCOLON # 73655Odgovor janko8
So Apr 07, 2018 12:46 pm

Minus nakladnega je sigurno teža, ko je treba prekladat, drugo pa so pregledi plodišča. Sicer nimam izkušenj z AŽ, ampak si predstavljam, da je silno bolj enostavno zadaj odpreti vratca, vzeti par satov ven in pregledati. Pri nakladnem je treba sneti vse naklade, čebele ti šopajo direkt v glavo. Sigurno je zanje večje vznemirjenje, če jim vse razstaviš, kot če samo odpreš vratca. Sploh poleti, ko jih je veliko, je vse težje pregledovati plodišče v LR.

Uporabniški avatar
drago
PrispevkovCOLON 51
PridruženCOLON To Apr 06, 2004 7:18 am

OdgovorCOLON # 73665Odgovor drago
Po Apr 09, 2018 2:35 pm

Točno tako
Lp
Drago
S52DH

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73670Odgovor volk
Po Apr 09, 2018 10:11 pm

Lr je bil narejen za italijanko. Italijanka se ne omejuje z venci medu, zalega povsod, in ne roji.
Kranjica rada zroji, velikokrat potegne maticnike, namesto da bi presla sat medu, ki je v sredi gnezda...siri ji gnezdo cebelar. Zaradi rojenja moras dodajati satnice v gnezdo, ji ga siriti itn..
Zato je bil v domovini kranjice razvit listovni panj. Ki cudovito funkcionira tudi pri italijanki, le v cebelnjak jih pri italijanki ne smes zloziti. Ker ima slabso prostorsko orientacijo.
Seveda pa je lahko listovni panj, ce ni dovolj veli, tudi problem. Ker ima premalo satja za odlaganje medicine, je posledicno manjsi donos medu. Ce pa je listovni panj dovolj velik, to ni problem..
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Lipovec
PrispevkovCOLON 30
PridruženCOLON Ne Jun 03, 2018 8:12 pm
KrajCOLON Primorska

OdgovorCOLON # 73942Odgovor Lipovec
Po Jun 11, 2018 6:27 am

Zanima me vaše mnenje o LR panjih iz http://www.medenikutak.com/categories/2

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 73945Odgovor Drejva
Po Jun 11, 2018 9:09 am

MaMe napisal/-aCOLON
So Jul 09, 2016 11:08 am
In kako zgleda ta pacarija? Kolk je pomečkanih čebel..
Namreč bil sem pri čebelarju ki je ravno zaradi tega dal v tvoje panje še iverko spodaj, ker pravi da je to obup...
...

Jaz sem nekaj let nazaj začel z nakladnimi AŽ panji. Ena redkih dobrih zadev tam je visoka podnica!!!. Po premisleku sem se odločil za 11+3 sistem z dodatno spremembo. Pod sati sem povečal prostor, tako da imam spodaj 7cm. Ni mi žal in samo nevednik oz. nakladač, ki tega ni nikoli sprobal bluzi tako kot ti...

Prednosti:
- Ne zapravljam prostora z gradilnimi sati, ker lahko spodaj podzidajo kolikor hočejo. Dejstvo je, da gre to ven tako na izi, da se mi kar smeji ko berem tvoj komentar - brez mečkanja čebel in hitro. S palico zaguncam to gradnjo levo in desno pa načeloma odpade, ker je itak pritrjena na en rob satnika.
- Ne izgubljam prostora z gradilnim satom. Tam jim dam satnico pa imam več od tega.
- Potrgam ko je trotovina pokrita (zaradi varoje), takoda praktično lahko vedno tudi brez gradilnega sata krotim varojo.
- Čebele podsedajo v tem prostoru in ne na bradi žrela (in potem se najde specialec (beri čebelar z izkušnjami), ko vidi, da moji panji nimajo brad, pa mi razlaga, da imam zanič čebele -jaz pa se samo nasmejim in sem tiho :P).
- Bolj težko se pokrade čebele z ometanjem iz brad, ker ne dealjo brad.
- Lažje spucam podnico.
- Lepše, lažje vidim kje in koliko je čebel v panju
- ...

Največji bumbarji so čebelčarji, ki kupijo tak panj in potem ne razumejo tistega kar imajo. Pa čez kak mesec kliče, da mu naj vrežem desko, da bo zapolnil ta prostor :D. Niti ne razumejo, kaj pomeni 11+3.

Jaz nimam niti kitajskega CNCja pa se čebele niti malo ne pritožujejo, vsak panj je kak mm drugačen od drugega - jebi ga, moram se znajti s tistim kar imam in s tistim kar si lahko privoščim.

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 73946Odgovor MaMe
Po Jun 11, 2018 2:11 pm

Drejva... posnami en video kako to delaš in kako je to enostavno za manipulacijo. Priznam da še nisem videl ... bi pa z veseljem. Naredi to uslugo in zaključimo to debato. (z veseljem priznam svojo zmoto)

Lp
Marko

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 73954Odgovor levstek008
Po Jun 11, 2018 10:51 pm

Drejva napisal/-aCOLON
Po Jun 11, 2018 9:09 am
MaMe napisal/-aCOLON
So Jul 09, 2016 11:08 am
In kako zgleda ta pacarija? Kolk je pomečkanih čebel..
Namreč bil sem pri čebelarju ki je ravno zaradi tega dal v tvoje panje še iverko spodaj, ker pravi da je to obup...
...

Jaz sem nekaj let nazaj začel z nakladnimi AŽ panji. Ena redkih dobrih zadev tam je visoka podnica!!!. Po premisleku sem se odločil za 11+3 sistem z dodatno spremembo. Pod sati sem povečal prostor, tako da imam spodaj 7cm. Ni mi žal in samo nevednik oz. nakladač, ki tega ni nikoli sprobal bluzi tako kot ti...

Prednosti:
- Ne zapravljam prostora z gradilnimi sati, ker lahko spodaj podzidajo kolikor hočejo. Dejstvo je, da gre to ven tako na izi, da se mi kar smeji ko berem tvoj komentar - brez mečkanja čebel in hitro. S palico zaguncam to gradnjo levo in desno pa načeloma odpade, ker je itak pritrjena na en rob satnika.
- Ne izgubljam prostora z gradilnim satom. Tam jim dam satnico pa imam več od tega.
- Potrgam ko je trotovina pokrita (zaradi varoje), takoda praktično lahko vedno tudi brez gradilnega sata krotim varojo.
- Čebele podsedajo v tem prostoru in ne na bradi žrela (in potem se najde specialec (beri čebelar z izkušnjami), ko vidi, da moji panji nimajo brad, pa mi razlaga, da imam zanič čebele -jaz pa se samo nasmejim in sem tiho :P).
- Bolj težko se pokrade čebele z ometanjem iz brad, ker ne dealjo brad.
- Lažje spucam podnico.
- Lepše, lažje vidim kje in koliko je čebel v panju
- ...

Največji bumbarji so čebelčarji, ki kupijo tak panj in potem ne razumejo tistega kar imajo. Pa čez kak mesec kliče, da mu naj vrežem desko, da bo zapolnil ta prostor :D. Niti ne razumejo, kaj pomeni 11+3.

Jaz nimam niti kitajskega CNCja pa se čebele niti malo ne pritožujejo, vsak panj je kak mm drugačen od drugega - jebi ga, moram se znajti s tistim kar imam in s tistim kar si lahko privoščim.
Mojster Boris ma za divjo gradnjo posebe nož da to odreže......ti pa nekaj guncaš levo desno in samo dol pade?? Maš tako švoh čebele??
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Organik
PrispevkovCOLON 300
PridruženCOLON So Jun 03, 2017 10:43 am

OdgovorCOLON # 73957Odgovor Organik
To Jun 12, 2018 7:19 am

Zgleda da res niste zreli za take pogovore, s težavo sem to napusal, ampak res tako kaže.
Preveč diskreditiranja drugega, premalobzrelega poslušanja. Škoda.

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 73958Odgovor Drejva
To Jun 12, 2018 7:58 am

Kot je Boris napisal... če urejaš družine pravilno spodaj zelo malo gradijo...

Oba sta podala zelo konstruktiven odgovor. Samo za vaju se bom potrudil in pogledal še tiste tri družin, ki še jih nisem uredil pa poiskusil posneti...

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 74182Odgovor MaMe
To Jun 26, 2018 7:06 am

Drejva pozdravljen, en prijazen opomnik. Mene še vedno zanima filmček...

Lp
M

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 74195Odgovor Drejva
Sr Jun 27, 2018 8:27 am

Dobiš, da ne boš več pameten potem ali pa še bolj :D

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 74214Odgovor MaMe
Sr Jun 27, 2018 8:13 pm

Seveda bom bolj pameten. Iz vsake stvari se kaj novega naučiš...

Lp
M

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 74215Odgovor levstek008
Sr Jun 27, 2018 8:21 pm

MaMe napisal/-aCOLON
Sr Jun 27, 2018 8:13 pm
Seveda bom bolj pameten. Iz vsake stvari se kaj novega naučiš...

Lp
M
.....iskreno?? bi bil idijot če se iz napak nekaj ne naučiš!! "ZATO" delamo napake :D

Lp Matej

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 74279Odgovor MaMe
To Jul 10, 2018 3:28 pm

Drejva napisal/-aCOLON
Sr Jun 27, 2018 8:27 am
Dobiš, da ne boš več pameten potem ali pa še bolj :D
Drejva še en prijazen opomnik. Res me zanima delo in ne da bi provociral...

Lp
Marko

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 74284Odgovor Drejva
Sr Jul 11, 2018 9:39 am

Sem že opravil to delo in sem se prav spomnil nate in mi gladko dol visi, da ti nisem posnel. Delo je potekalo kot ponavadi gladko, brez mečkanja čebel in hitro.

LP.

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 74289Odgovor MaMe
Sr Jul 11, 2018 9:14 pm

:cuden

Ne vem zakaj kar naenkrat tak ton. Prvo si bil glasen kako je to super, prijazno sem te prosil da pokažeš to super zadevo.

Če je dobra družina to nikakor ni enostavno opravilo saj se že v navadnem Až panju pomečka veliko čebel v tem ob rezanju divje gradnje še toliko več, to je dejstvo.

Meni tudi xxxxxxxxx za te panje ne morem pa mimo tega da se jih promovira kot absolutno rešitev kar nikakor ni za vse izzive.

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 74290Odgovor Drejva
Če Jul 12, 2018 7:47 am

Zakaj bi jaz tebi nekaj dokazoval? Ti si prepričan v svoje in to je to.

Nimaš blage veze kaj govoriš. V navadnem AŽ morda res mečkaš čebele, jaz jih pri odstranjevanju morebitne gradnje prav nič ne mečkam v mojih panjih pa imam dve vrsti panjev (AŽ 11+3 s prostorom pod gnezdom in 10 panjev, ki sem si jih sam skonstruiral). Panj s katerim čebeleariš moraš razumeti in moraš razumetei zakaj je nekaj narejeno tako kot je.

LP.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 74291Odgovor boriss
Če Jul 12, 2018 7:48 am

Tole o mečkanju čebel ne drži lih.

Zgleda da o tem panju vedo največ tisti čebelarji ki ga ne uporabljajo.

Organik
PrispevkovCOLON 300
PridruženCOLON So Jun 03, 2017 10:43 am

OdgovorCOLON # 74292Odgovor Organik
Če Jul 12, 2018 8:28 am

V vsakem panju lahko bolj ali manj mečkaš čebele. Odvisno od tega kapo pazljiv si, koliko časa si vzameš, kako umirjen si pri delu.
Ljudje smo različni, eni na horuk, eni uglajeno.
Pomembno je, da veš kaj hočeš storiti in da veš kako to storiti.
Če bi meni zdaj dal v roke až, bi gotovo pomečkal več čebel, kot jih v svojem, v katerem so navpični až sati in jih je treba pazljivo vkečt ven.
Samo prvega, potem je vse enostavno.
Začetnik pa mora pred odpiranjem najprej premislit, kaj bi rad naredil, zakaj, in kako bo naredil. Če šele takrat razmišlja, kam bo dal prvi izvlečen sat, ko ga izvleče, potem bo že šlo narobe.
Dobro je začetniku it k izkušenemu, ki uporablja enak panj. Pa na internetu se da tudi videt dobra praksa.
Vi izkušeni mački pa tako obvladate. Imate pa dobro priliko za, saj veste zakaj.
Drejva, če že toliko govoriš in obljubljaš, potem to tudi izpolni. Ker drugače nisi kredibilen. :wink:

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 74293Odgovor kseb
Če Jul 12, 2018 10:29 am

Če so prizidek šele zgradile gre takoj vstran, ker se drži zelo malo.
Sem pa imel v enem panju primer, ko sem zamudil in so čebelice zgradile več prizidkov, močnejše, jih dobro zalepile in delno napolnile z medom, delno s trotovino. Tam odstranitev ni tako enostavna, vendar tudi gre.
Po drugi strani pa, še dobro, da imajo spodaj prostor, sicer bi bile na veji.
lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 74295Odgovor boriss
Če Jul 12, 2018 11:18 am

1. prvo vzameš krajni sat ven - ponavadi nima prizidka.
2. NAto vzameš drugi sat ven za 2 cm in ga nagneš kokr ga lohk. nato ga izvlečeš.
3. ponoviš vajo z vsemi sati
4 z roko pobereš podzidke ven
5. v 95 % ni treba nič rezati
6. pri tem ne pobijaš čebel - vsekakor manj kot jih pri navadnem "zabitem" 9 satarju - ko si "usral" vse roke za ureditev družine.
7. pri meni na koncu leži kakih 5 mrtvih čebel na dnu panja.
8. vse drugo je navadno "Nakladanje" ljudi ki to še nikoli niso delali!

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 74298Odgovor kseb
Pe Jul 13, 2018 6:16 am

Hvala. Drugič jim ne bom pustil tako graditi.
Jim bom prej dal kakšno bolj koristno delo. :lol: :lol:
Saj klasičen 9-10 satar bi še bil ok, če bi bil podaljšan in povišan. :mrgreen: :mrgreen:
lp

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 74299Odgovor levstek008
Pe Jul 13, 2018 6:32 pm

Boris....a nimaš namenskega noža za rezanje prizidkov pod sati??

Lp Matej

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov