Krmljenje Avgust-September

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

Visko
PrispevkovCOLON 30
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2004 11:16 am
KrajCOLON Trbovlje

Re: Krmljenje Avgust-September

OdgovorCOLON # 68154Odgovor Visko
So Avg 29, 2015 10:02 am

cebelrcek napisal/-aCOLON
Visko napisal/-aCOLONPa še enostavno mešanje je v teh flašah-1kg cukra ostalo voda.
Katerih "flašah"? A je ta plastenka od 1,5 l?
Ja v 1,5 litersko flašo daš kilo cukra(lahko tudi kakih 10 dag več) ostalo voda.Moraš pa potem mešati da se vse raztopi.

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 68155Odgovor MarS
So Avg 29, 2015 12:04 pm

Ali ni to nekoliko preveč dela, glede na to, da so znani enostavnejši načini?

Visko
PrispevkovCOLON 30
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2004 11:16 am
KrajCOLON Trbovlje

OdgovorCOLON # 68156Odgovor Visko
So Avg 29, 2015 1:38 pm

MarS napisal/-aCOLONAli ni to nekoliko preveč dela, glede na to, da so znani enostavnejši načini?
Saj nobenega ne silim v ta sistem.Dela je pa za 26 panjev približno 2 uri vsake 3-4 dni.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 68157Odgovor boriss
So Avg 29, 2015 1:54 pm

če bi jaz moral ves cuker stlačiti v 1,5 l flaše lohk kr dons začnem tlačit za jesensko futranje drugo leto. Lih takrat enkrat bi bil fertik

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 68160Odgovor cebelrcek
So Avg 29, 2015 5:02 pm

Aha ... Ti delaj kakor ti paše, jaz ti želim povedati, da to ni razmerje 3:2. Če ne verjameš, poskusi raztopiti 1 kg sladkorja v 0,66 dcl vode. Ugotovil boš, da ne dobiš 1,5 l raztopine :prst

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68164Odgovor boriss
So Avg 29, 2015 6:19 pm

zmotil si se. Pravilno je 0,66 litra vode.
Ampak njegovo razmerje je skoraj pravo. mannjka mu kakih 5 do 10 dkg cukra.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68167Odgovor cebelrcek
So Avg 29, 2015 7:33 pm

Nisem šel računat, mislim pa da manjka okrog 15 dag, kar je v tem primeru 15 %. Glede vode, pa jasno --> namesto dcl so l.

panj
PrispevkovCOLON 128
PridruženCOLON Po Jul 28, 2014 2:24 pm
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 68223Odgovor panj
Sr Sep 02, 2015 4:41 pm

pri nas na primorskem bo začel bršljan medit,ker sem frišen v čebelarstvu in mi vsak čebelar svetuje drugače glede krmljenja sprašujem kakšne prakse imate vi.
panj

AKS
PrispevkovCOLON 222
PridruženCOLON Pe Maj 01, 2015 1:01 am

OdgovorCOLON # 68256Odgovor AKS
So Sep 05, 2015 9:45 am

v četrtek sem dodal drugo rundo Thymovara, v navodilu piše da naj ne bi krmil oz. v zelo majhnih količinah.
Sedaj pa me zanima sledeče. Če bi vzel za izhodišče predpostavko, da imam sistem krmljenja takšen, da ne vzpodbuja ropa (plastenka , cevka). Ali lahko potem kljub temu krmim? ALi če vprašam drugače, ali je problem v kemiji - biologiji, da v fazi delovanja zdravila, ni dobro pretirano oz. normalno krmljenje, kot je klasično za pripravo na zimo.

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68257Odgovor AKS
So Sep 05, 2015 7:20 pm

danes popoldan sem jih malo pogledal in so se mi zdele zelo zaspane.
tudi na žrelu ni bilo nobene. Ali je možno, da zaradi učinka zdravila.
Kar ni bilo pravega šumenja slišat in premikale so se zlo počasi po mreži na zadnji strani.
Res da je bilo deževno in mogoče dodaten vpliv, pa vendar upam da je vse o.k.

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 68267Odgovor kseb
Ne Sep 06, 2015 3:48 pm

Pozdravljeni

Mene tudi nekaj zanima v zvezi s hranjenjem. Torej panja AŽ. Krmljenje izvajam s kantico in cevko, ki sem jo napeljal v plodišče. Krmim sladkorno raztopino 3:2. Sate imam tudi v medišču, ki pa so prazni, oz. je na krajnih satih malo medu in še dodatno, če so si kaj nabrale, torej imajo zgoraj malo medu.

V plodišču je pa kar nekaj satov zalege, recimo 5-6. Predvidevam, da čebele nosijo sladkorno raztopino v medišče in jo tam hranijo, ker je spodaj premalo prostora. Ko bo mrzlo bodo naredile gručo spodaj pri matici. Kako bodo prišle do hrane, ki je zgoraj? Ali bodo spoloh lahko prišle do tiste hrane? A ni boljše, da bi bila hrana spodaj, če imajo gručo pozimi spodaj. Kako to doseči? Tudi, če bi prestavil plodišče v medišče, bi bili sati s sladkorno raztopino drugje. Torej bi moral takrat, ko krmim odvzeti iz panja zgornje sate, da bi lahko shranjevale le v spodnje in bi bilo čez zimo ok.

Hvala za pojasnila, lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 68271Odgovor Fizikalec
Ne Sep 06, 2015 8:12 pm

Čebele sedaj nagonsko gor ne nesejo nič to se vidi že na hojevi paši da zmer zabijajo plodišča in treba med odmikat. Če sedaj nosijo gor potem morajo bit spodaj zabite do amena???

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68273Odgovor cebelrcek
Ne Sep 06, 2015 10:14 pm

Jaz sem tudi opazil, da so v medišče znesle nekaj hrane, nekateri panji imajo nabita dva sata, spodaj pa ni nabito. Predvidevam, da bodo to v septembru znesle v plodišče(?)

Kolikšna naj bi bila zimska zaloga hrane? Vem, da se govori za AŽ o 10-15 kg, ampak 15 kg je 50 % več kot 10 kg :-) Koliko vi nakrmite družine oz. koliko hrane je to v satju? Bo dovolj 11-satov zadelanih do polovice s hrano?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 68274Odgovor Fizikalec
Ne Sep 06, 2015 10:19 pm

tri kanistre po 5l amen razen tiste kero so v brezpašlu doma 4 kanistre

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68275Odgovor cebelrcek
Ne Sep 06, 2015 10:31 pm

Vem, da ne odpiraš panjev in gledaš koliko je v njem hrane ... Predvidevam pa, da to (vsaj okvirno) veš - koliko satov je zadelanih s hrano?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 68276Odgovor Fizikalec
Ne Sep 06, 2015 10:49 pm

A si ti za hece? Pojma nimam majo kr majo njihova stvar keri nima dost ali keri je pač za naravno selekcijo se bo selekcioniral-izločil, če od 3-4 kant ni sposeben nardit zalogo take družine ne nucam.

kseb
PrispevkovCOLON 70

OdgovorCOLON # 68277Odgovor kseb
Po Sep 07, 2015 9:09 am

Ok, torej dobijo določeno količino hrane, same pa najbolje vedo, kam jo bodo shranile.
Hvala za pojasnilo. lp

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68278Odgovor cebelrcek
Po Sep 07, 2015 10:29 am

Sem za hece ampak se ne hecam :D

Ker ne vem koliko kantic po 3 l sem že dodal (lahko me kregaš, ampak s tem mi ne boš pomagal), me zanima koliko hrane naj ima čebelja družina v satju po koncu krmljenja. Poznaš odgovor na to vprašanje?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68279Odgovor boriss
Po Sep 07, 2015 10:57 am

Odvisno od tok dejavnikov da ni kratkega odgovora

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68280Odgovor cebelrcek
Po Sep 07, 2015 12:32 pm

Saj ni treba, da je kratek :D

To je moja prva čebelarska jesen in vesel bom dobrega nasveta.

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68282Odgovor AKS
Po Sep 07, 2015 1:21 pm

tudi moja prva čebelarska jesen je tale, in imam ista vprašanja. Le da si jaz v outlook koledar na telefonu vpisujem kdaj in koliko sem dodajal. Tako imam elektronsko vse zapisano :D
enako delam za zdravila in druga opažanja....
mogoče mi pa drugo leto kaj nuca, če bom delal kakšne vzporednice.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68283Odgovor boriss
Po Sep 07, 2015 1:26 pm

To je tok obširna tema da je vredna kakega poglavja v knjigi. Torej je to že vse napisano v njih

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68284Odgovor cebelrcek
Po Sep 07, 2015 1:29 pm

Verjamem, da se lahko iz te teme diplomira, vendar ima vsaka diploma tudi povzetek. Navadno se takšni nasveti najdejo na forumih.
Če ima kdo voljo pomagati je dobrodošel.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 68285Odgovor levstek008
Po Sep 07, 2015 4:35 pm

Če maš nakladne, sploh nizkonakladne ti bi lahko kaj napisal.......
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68286Odgovor cebelrcek
Po Sep 07, 2015 10:24 pm

Čebelarim v AŽ panjih.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68293Odgovor boriss
Pe Sep 11, 2015 7:38 am

Dons imam malo več časa.

Z jesenskim krmljenjem je veliko težav. NAsveti v stilu "daj xy l tekočine na panj - pa bo zanesljivo dost" enostavno ne držijo.
Problemi (neznanke) pri krmljenju so:
1. moč družine
2. Vreme v jeseni
3. Obdobje v katerem bodo matice še zalegale
4. Medenje v jeseni

Torej
Močne družine potrebujejo večjo zalogo za zimo kot slabe in zato kasneje oblikujejo zimsko gručo in imajo dalj časa med razsut po celem panju. Zato je tudi težje oceniti ali imajo že dovolj ali še ne.
Vreme v jeseni vpliva na dva načina. Po eni strani toplo vreme podaljšuje zaleganje. Hkrati pa povečuje možnost medenja (torej donosov). Kar na koncu lahko povzroči propad družin. V primeru da medi bršljan se čebel iztrošijo še pred zimo hkrati pa imajo v panju neprimerno zalogo. Zato je treba v tem primeru krmiti kasneje kot če bršljana nimamo. Pa še ni nobenega jamstva da bodo čebele prezimile. Daljše zaleganje pa hkrati pomeni večjo porabo sladkorja - ker praviloma jeseni ne prinesejo dovolj za povečevanje zaloge (razen najmočnejših družin). Torej moramo krmiti več.

Po drugi strani pa "krmljenje več" troši čebele. In če mnogo preveč nakrmimo imamo pred zimo iztrošene čebele ki niso sposobne prezimiti (spet ni dobro).

Načeloma pa velja da pri močni družini (poseda 10 satov) v nakladnem panju (ima enak sat kot AŽ) če prezimujemo v eni nakladi mora ostati cca 1/3 prostora v sredini gnezda praznega. Ostali prostor mora biti poln medu. To pa zato da imajo čebele prostor da se stisnejo v zimsko gručo na satih brez medu - med je namreč hladen in slab za prezimovanje in so torej čebele pod njim. Nekako isto pravilo velja v AŽ panjih za prezimovanje v eni etaži.

Ker eni prezimujejo v dveh etažah bom povedal še za ta primer. Najslabše je imeti eno naklado do roba polno medu in prisiliti čebele da gredo v zimo v spodnji etaži brez zalog. Tu se zimska gruča ustvari v plodišču brez vsakih zalog in ob hudem mrazu odmre. Torej imaš na voljo dve možnosti. Prva je da je v zgornji etaži 1/3 satja praznega (v sredini gnezda) da se zimska gruča ustvari pol gor pol dol. Druga pa je da imaš v spodnji etaži 1/3 satja praznega vse ostalo (zgoraj IN spodaj pa med). Potem se zimska gruča ustvari spodaj.
potem so pa tu še ostale (za mene normalne) družine. Ne posedajo 10 satov in zato potrebujejo ustrezno manj medu. Kok manj pa je spet vprašanje. Načeloma pa velja da je za prezimitev dovolj medeni venci in največ 3 krovni sati polni medu. Ob slabih družinah še to ni treba. Toda pri slabih družinah in mladih maticah se zaleganje lahko potegne dooooolgo v jesen in potem ti trošijo več. Pri teh še posebej velja da preveč nakrmiti pozimi ni pametno - preveč iztrošiš čebele. Ampak se poj pojavi problem spomladanskega razvoja.
Torej na kratko če imaš preveč (dovolj?) nakrmljene čebele gredo zaradi iztrošenosti preslabe v zimo in slabo prezimijo in imajo hkrati spomladi dovolj zaloge za spomladanski razvoj (spomladi nimaš kaj dodajat).

Če jih nakrmiš ravno prav (lih tok da prezimijo) imajo spomladi preslabo zalogo in je spomladansko dodajanje zaloge nujno (no razen v krajih kjer itak spomladi medi vse kar se spomniš).

Če nakrmiš premalo družina odmre (razen če jo decembra pogledaš in ji dodaš sate polne medu)

Torej če vse to veš je odgovor na vprašanje "koliko naj jim dam da bo dost" enostavno nemogoč.
Morda pa si lahko s temle tu kaj pomagate?

In potem je še en element ki ga je pametno upoštevati. Spremembe podnebja. Včasih je veljalo da morajo biti čebele nakrmljene do 1 septembra. Ampak je včasih bilo septembra že ful mrzlo. In matice so zalegale najvče do konca septembra. To se sedaj vse bolj spreminja. Imamo hudo brezpašje poleti in dolgo medenje v jesen - kako se temu odzvati - nimam pojma.

kseb
PrispevkovCOLON 70

OdgovorCOLON # 68294Odgovor kseb
Pe Sep 11, 2015 1:26 pm

Če prav razumem.
Torej hranimo 15 kg sladkorja po panju (raje malo več). To in nekaj medu v panju jim je zaloga za zimo.
Nato pa predvidevam, da čebelice najprej pojedo tisto hrano, ki je v sredini prostora, kjer prezimujejo. Tako so na praznih satih in, ko stisne mraz se v gruči selijo za hrano na levo ali pa desno stran.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68295Odgovor boriss
Pe Sep 11, 2015 2:08 pm

Jaz dam 15 l tekočine. To je kakih 10 kg sladkorja.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68296Odgovor cebelrcek
Pe Sep 11, 2015 9:10 pm

Hvala za prispevek. Prebral sem celotno razmišljanje. Iskal pa sem naslednji stavek:
boriss napisal/-aCOLONNačeloma pa velja da je za prezimitev dovolj medeni venci in največ 3 krovni sati polni medu.
Sicer pa - da ne bo pomote - raje preberem prispevek, kot je tvoj tj. poln različnih scenarijev, ki so argumentirani! Jasno pa mi je, da si je za to treba vzeti čas in imeti (poleg volje) dovolj znanja.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov