Delo z nakladnim panjem

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

Uporabniški avatar
zvone112
PrispevkovCOLON 27
PridruženCOLON Sr Jun 19, 2013 12:31 pm
KrajCOLON severna primorska

Re: Delo z nakladnim panjem

OdgovorCOLON # 67668Odgovor zvone112
So Jun 13, 2015 8:40 am

Po mojih izkušnjah mora biti med pokrit vsaj dve tretjini drugače je v medu preveč vode.

ajzak
PrispevkovCOLON 1
PridruženCOLON To Apr 26, 2011 9:39 pm

OdgovorCOLON # 67778Odgovor ajzak
Po Jul 06, 2015 8:26 am

Začel sem čebelariti z dvemi GJ panji. Včeraj sem hotel točiti in presenečeno ugotovim da so v zgornji nakladi sati polni medu in zalege. Ne vem kako je lahko prišla matica v medišče, čeprav imam MR že od postavljanja zgornje naklade. Nekaj časa sem imel odprto žrelo medišča, ali obstaja možnost da se je matica ob kakšnem "izletu" vrnila ravno skozi to žrelo v panj ? Seveda sem to naklado postavil spodaj, na njo MR in naklado ki je bila prej spodaj. Razmišljal sem da bi poiskal matico, zopet zamenjal nakladi, počakal da se izležejo čebele in nato točil. Ali je bolje stvari pustiti pri miru tako kot so sedaj ? Kaj mi svetujete ?

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 69174Odgovor bostek
Po Jan 25, 2016 12:43 pm

A je kakšen problem če uporabiš betonske podstavke (vinogradniški stebri) za nakladne panje, namesto kovinskih oz lesenih? Mislim glede vlage.
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 69176Odgovor dušans
Po Jan 25, 2016 1:20 pm

Ni problema, uporabi kar imaš. Vseeno pa naredi tako, da bo stik čim manjši.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 70285Odgovor bostek
To Maj 24, 2016 6:48 am

Mislim da je že bila nekje debata o zračenju naklad v času medenja. No pa vseeno - odprete žrelo po celotni dolžini ter vse zračnike?
Ali kakšen način je najboljši
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 70289Odgovor MarS
To Maj 24, 2016 7:50 am

Kakšne zračnike si imel v mislih?

Jaz imam pri nakladnih panjih žrelo odprto že od aprila (letvico sem umaknil), pa tudi podnica je mrežna.
Ne poznam pa funkcijo lukenj. Ali jih kdo med pašo odpira? Jaz jih uporabljam samo kadar matico umaknem na vrh panja (tedaj vstavim folijo, na gornji nakladi pa odprem luknjo za vhod).

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 70290Odgovor bostek
To Maj 24, 2016 8:30 am

Ja ti vhodi na nakladah... spodaj imam odprto kolikor pač gre (odvisno od podnice), imam pa tudi več podnic z mrežo

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 70304Odgovor levstek008
To Maj 24, 2016 2:04 pm

bostek napisal/-aCOLONMislim da je že bila nekje debata o zračenju naklad v času medenja. No pa vseeno - odprete žrelo po celotni dolžini ter vse zračnike?
Ali kakšen način je najboljši

Spodaj je panj odprt in na vrhu imam na distančnem okvirju prov tako odprtino + še paropropusten pokrov.....Ne vem, ma nazadnje ko sem gledal medišča....ni niti ena kaplaj padle iz satja, tud če sem sat stresal....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 70305Odgovor bostek
To Maj 24, 2016 2:06 pm

Kako hitro pa ti pokrivajo? Saj lansko leto sem imel pod dovoljeno mejo, ampak za SMGO pa ne.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 70416Odgovor bostek
Pe Jun 03, 2016 7:57 am

Levstek ti imaš odprte podnice?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 70425Odgovor levstek008
Pe Jun 03, 2016 6:26 pm

bostek napisal/-aCOLONLevstek ti imaš odprte podnice?

.....jep, polet in pozim....

Lp Matej

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 70426Odgovor bostek
Pe Jun 03, 2016 9:05 pm

Verjetno tudi zelo pomaga. Sam imam nekaj čisto odprtih, pa ene podnice na pol z mrežo, ene brez. Pa tudi tukaj potem razlika

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

Povečanje donosa meda

OdgovorCOLON # 70625Odgovor MarS
Sr Jun 29, 2016 4:50 pm

Poskušam rešiti letošnjo sezono in razmišljam, če bi eno od dveh sosednjih družin umaknil, da bi se vse pašne čebele iz umaknjenega panja ojačale sosednji panj( ki bi ga nekoliko primaknil bližje prejšnjemu panju).

Če bi tako naredil z vsakim drugim od 20-ih panjev, ali lahko pričakujem, da bi ob sedanji slabi paši v 10-ih panjih nabrale več kot če pustim vse skupaj pri miru?

O tehnologiji "naleta" za povečanje donosov je nekje že pisal Volk, pa tega ne najdem.

lpm

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 70874Odgovor levstek008
Sr Jul 27, 2016 6:59 pm

Zakaj visoke podnice....al pa zadosti prostora pod nosilci AŽ satja ( kot pri npr.Borisu)

Slika

Ker če te ni en čas (karkoli, bolezen, nov šiht...kot pre men) si same urejajo :D :wink:

Lp Matej

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70875Odgovor papagaj93
Sr Jul 27, 2016 7:20 pm

Pač odlična "varovalka" :)

LP Rok

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 70876Odgovor levstek008
Sr Jul 27, 2016 7:27 pm

papagaj93 napisal/-aCOLONPač odlična "varovalka" :)

LP Rok

Pr men ne bo nobenga panja brez te "zihrnge" :lol: :lol:

Lp Matej

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70882Odgovor papagaj93
Sr Jul 27, 2016 11:15 pm

Sedaj čebelarim s tem kar pač do sedaj imam. Ampak to zimo pade prvi čebelnjak, ter z pravo opremo noter ;) in tudi ta vključuje tole "malenkost" ;)

LP Rok

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 70883Odgovor levstek008
Če Jul 28, 2016 7:43 am

Letos mi je zmanjkalo okvirjev, satnic in časa.....in lej vraga, brez mene in mojega "vtikanja"so našopale rekordne kile kostanja....nč čudnega da sem "malo" zažgal zavore na prikolici ko sem se spuščal po klancu :? :shock:

Lp Matej

spaceair
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Če Maj 21, 2015 8:06 pm

OdgovorCOLON # 71792Odgovor spaceair
Po Feb 20, 2017 11:17 am

levstek008 napisal/-aCOLON
Sr Jul 27, 2016 6:59 pm
Zakaj visoke podnice....al pa zadosti prostora pod nosilci AŽ satja ( kot pri npr.Borisu)

Slika

Ker če te ni en čas (karkoli, bolezen, nov šiht...kot pre men) si same urejajo :D :wink:
In to potem odstraniš ob priliki?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 71798Odgovor levstek008
Po Feb 20, 2017 5:52 pm

...ob taprvem pregledu poštgljam to "divjo gradnji na črno :lol: :lol: :lol: " ven.

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 71802Odgovor Fizikalec
Po Feb 20, 2017 8:01 pm

Tole so odlični lovilni "sati" in točno tu je varoja. Malo spremljajte maja na satju v trotovini je ne boste najdli ali zeeelo težko spodaj je bo da je veselje. Ko je maja v teh podzidkih varoja (več ko jo je bolj ste ali smo v dreku) manj ko jo je bolje je.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 71803Odgovor cebelrcek
Po Feb 20, 2017 8:48 pm

Zakaj pa naj bi bilo spodaj več varoje kot v trotovskih celicah na satnikih? A je tem. nižja?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71804Odgovor Fizikalec
Po Feb 20, 2017 9:00 pm

Ja tako je varoja obožuje nižjo temperaturo zato panji v zgornji vrsti redkeje fašejo od varoje, ker je bolj vroče

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 71805Odgovor levstek008
Po Feb 20, 2017 9:31 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
Po Feb 20, 2017 8:01 pm
Tole so odlični lovilni "sati" in točno tu je varoja. Malo spremljajte maja na satju v trotovini je ne boste najdli ali zeeelo težko spodaj je bo da je veselje. Ko je maja v teh podzidkih varoja (več ko jo je bolj ste ali smo v dreku) manj ko jo je bolje je.

Sej letos mi je to dalo misliti...

Mam tak plan....nekaj čebele iz plodišča z matico ometem v to visoko podnico....na to podnico, še pred prvo naklado dam MR, nad to pa oni dve plodiščni+ mediščne, seveda sedaj brez MR.

Čebele bodo, če bo kolčkaj paša, križem kražem svobodno po prešernu po MR potegnile satje v podnico....čez 14 dni, ko bo zgoraj v satju izleležena zalega pospravim "divjo gradnjo", čebele pa tretiram ker bodo brez zalege...

Al pa bom dal na podnico prazno naklado z nekaj satnicam in gradilnikom....na taprvo naklado MR, gor pa une dve plodiščni in mediščne brez MR...

Po 14 dnevih taprvo naklado z unimi tremi, štirimi sati brez matice dam z nekaj hrane nad medišče, amak ločena z ali plehom....Zgoraj bi ostanejo mlade čebele in polegajoče se čebele, in ko bi bile vse poležene tretiram in jih kasneje združim z matično družino...seveda tud matično družino brez pokriite zalege tretiram...več opcij.

Nobena opcija pa ne bo brez matice v matični družini v času prekinjanja zalege....Medtem ko sem po nesreči al kaj jaz vem kaj lani uničil matico, je tista družina, (bilo jih je nekaj, ne samo ena) tud čeprav je bila brez vzdrževanja zalege, prinesla občuuuuutno manj medu kot tiste kjer je bila matica prisotna....to se je videlo že na daleč!! Ker so bile matice v panjih so bile družine na 4, 5 nakladah in še v podnico rinile....tam kjer so bile brezmatične so ostale na 3 nakladah....

Iz lastne prakse....

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71806Odgovor Fizikalec
Po Feb 20, 2017 9:39 pm

No ti si že spisal doktorat :D iz tega ampak ja lahko to narediš komot. Jaz sem samo napisal, da je tam priročno za dobit pravi podatek kakšno je stanje glede varoje. Če se to izreže pred medenjem se lahko veliko varoje odnese ven. >Drugo pa je, da kadar veš kaj imaš v panju je jasno kdaj moraš ukrepat. Če dobiš napačen podatek iz panja si prepozen lahko z ukrepi rezultat pa kakšen je, če si prepozen oba (vsi) vemo :?

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71808Odgovor volk
To Feb 21, 2017 6:55 am

Levstek, ko si pisal o prekinitvi. Jaz sem preizkusil vse vrste prekinitev zaleganja, pa sem ravno tako ugotovil, da druzina brez matice na koncu nabere manj medu. Prvo kar je, ko vzames matico ven, pade temperatura gruce iz 35 na 28-31 stopinj. Odvisno od druzine. Posledicno je smrtnost zalege tja do 40-60%. Zanimivo pa je, da so izlezene cebele bolj dolgozive, saj pri zasilni druzini ne bo zalege skoraj 1 mesec. Torej moc druzine pade, saj velik delez zalege odmre zaradi padca temperature. Temperatura pade, ker ni v panju vec maticnega feromona. Posledicno zaradi pomanjkanja feromona tudi ni gradilnega nagona, brez gradilnega nagona pa ni velikih donosov medu.

Moj kolega je ubral metodo, ko ima v izolatorju na 3 sate matico(izolator ima zaradi posebnega nacina mleckarjenja), in v takem sistemu imas malo pred glavno pašo komot zaprto matico za 15 dni. V takem primeru je donos medu vecji, po 15 dnevu matico spustis iz izolatorja, s tem da moras 23, 24 dan zatirati varojo, saj je vsa v panju vsa zalega izvaljena, nova pa se ni pokrita.
Tiste tri sate iz izolatorja pa naredis novo druzinico. V nakladnem panju sem to delal tako, da sem 23 dan stocil med, dal spodnjo naklado z matico(pri 2/3 nakladi dve nakladi za plodisce), potem maticno resetko ter eno mediscno naklado, potem en kos lesonita, ter naklado z sati iz izolatorja, vsa zalega je v njih pokrita, zato dodas matico v maticnici, 4 dan jo spustis, in potem cez 8 dni zdravis se tega narejenca.

Glede na vse pogostejse dokaze, da se je z amitrazom selekcioniralo varojo, da zelo hitro spolno dozori in gre v zalego, je tu na mestu mozna obratna selekcija. DA se v panj z prekinitvijo da lovilni sat , ki je tik pred pokrivanjem.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 71814Odgovor levstek008
To Feb 21, 2017 6:53 pm

volk napisal/-aCOLON
To Feb 21, 2017 6:55 am
Levstek, ko si pisal o prekinitvi. Jaz sem preizkusil vse vrste prekinitev zaleganja, pa sem ravno tako ugotovil, da druzina brez matice na koncu nabere manj medu. Prvo kar je, ko vzames matico ven, pade temperatura gruce iz 35 na 28-31 stopinj. Odvisno od druzine. Posledicno je smrtnost zalege tja do 40-60%. Zanimivo pa je, da so izlezene cebele bolj dolgozive, saj pri zasilni druzini ne bo zalege skoraj 1 mesec. Torej moc druzine pade, saj velik delez zalege odmre zaradi padca temperature. Temperatura pade, ker ni v panju vec maticnega feromona. Posledicno zaradi pomanjkanja feromona tudi ni gradilnega nagona, brez gradilnega nagona pa ni velikih donosov medu.

Moj kolega je ubral metodo, ko ima v izolatorju na 3 sate matico(izolator ima zaradi posebnega nacina mleckarjenja), in v takem sistemu imas malo pred glavno pašo komot zaprto matico za 15 dni. V takem primeru je donos medu vecji, po 15 dnevu matico spustis iz izolatorja, s tem da moras 23, 24 dan zatirati varojo, saj je vsa v panju vsa zalega izvaljena, nova pa se ni pokrita.
Tiste tri sate iz izolatorja pa naredis novo druzinico. V nakladnem panju sem to delal tako, da sem 23 dan stocil med, dal spodnjo naklado z matico(pri 2/3 nakladi dve nakladi za plodisce), potem maticno resetko ter eno mediscno naklado, potem en kos lesonita, ter naklado z sati iz izolatorja, vsa zalega je v njih pokrita, zato dodas matico v maticnici, 4 dan jo spustis, in potem cez 8 dni zdravis se tega narejenca.

Glede na vse pogostejse dokaze, da se je z amitrazom selekcioniralo varojo, da zelo hitro spolno dozori in gre v zalego, je tu na mestu mozna obratna selekcija. DA se v panj z prekinitvijo da lovilni sat , ki je tik pred pokrivanjem.
In kakšen je ta posebni način mlečkarjenja z tremi sati v izolatorju??

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71815Odgovor Fizikalec
To Feb 21, 2017 7:01 pm

Saj velika večina tako dela, da ima matico na 3 satih ostalo se koristi kot štarter. Obstajajo celo panji narejeni za ta namen tako, da pač mlečkarjenje pa vrreja matic je malo bolj specifična dejavnost, ki se je treba naučiti.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 71816Odgovor levstek008
To Feb 21, 2017 7:06 pm

Danilo, ma če maš samo v treh satih matico in zalego...a ti ne zmanjka tamladih čebel en čez čas??

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71817Odgovor Fizikalec
To Feb 21, 2017 7:50 pm

Saj zalego od tam prestavljaš ven v tem je ravno štos 3 sati pa so ločeni samo za MR noja kot sem napisal za ta namen rabiš kake 2 uri koga poslušat. Nekje enak postopek je, če mlečkariš v medišču saj na to temo je veliko napisano.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov