Delo z nakladnim panjem

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

Re: Delo z nakladnim panjem

OdgovorCOLON # 66392Odgovor Fizikalec
To Okt 21, 2014 6:05 pm

Samo razlitje rastopine ni tolk nevarno kot napadenost z varojo. Kadarkoli se ropanje pojavi treba TAKOJ preverit kolk je tega parazita v panju zeeelo pomembna stvar, če se mene vpraša.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66425Odgovor bostek
So Okt 25, 2014 9:25 am

glede kondenzacije... je dovolj da se bi dala tanka pena oz časopisni papir pod streho (nad notranji pokrov) - bi to zadržalo vlago dovolj?

Sem videl da imajo nekateri nad notranjim pokrovom še eno zelo nizko naklado in noter stiropor, peno, žagovino in potem zračenje s strani

Slika
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 66426Odgovor dušans
So Okt 25, 2014 10:57 am

Naši kraji ne slovijo po ekstremno nizkih zimskih temperaturah. Nakladne panje ni potrebno pažiti, ogrevati, dogrevati... Zračenje je narejeno na vsakem panju drugače.

Potrebna je samo primerna zaloga zimske hrane. :!:

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66882Odgovor bostek
Če Nov 13, 2014 1:40 pm

Sem pa videl, da dajo nekateri marca, ko se družine začnejo razvijat, pod pokrov folijo, za kondenzacijo. To kdo prakticira?
Naj bi bila noter do prve paše....
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 66883Odgovor MarS
Če Nov 13, 2014 1:56 pm

Ja, jaz delam tako 3 leta. To sem povzel po mojem mentorju. Folija se vstavi ob vstavljanju pogače, če pa pogače ne daš in daš kantico s sladkorno raztopino, potem pa mislim, da vode (kondenza) ne potrebujejo toliko.
lp
m

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66885Odgovor bostek
Če Nov 13, 2014 2:47 pm

A to daš direktno na okvirje - pod tisto desko ali direktno pokrov preko?

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 66892Odgovor MarS
Pe Nov 14, 2014 10:15 am

Folijo dam direktno na okvirje nad zgornjo naklado, čez pa (lesen) pitalnik, nato pa pokrov. Uporabljam pitalnik z luknjo na sredini (kamor ob krmljenju poveznem naluknjano 5l vedro za krmljenje). Seveda mora imeti folija na sredini približno enako luknjo kot je luknja na pitalniku - zaradi zračenja, odvajanja vlage!!
Panja ne zapažim, ovijam, izoliram ipd. čez zimo, v januarju pa naložim nekaj časopisnega papirja (v debelini cca 2 cm) na desko pitalnika. Tudi na papirju v sredini izrežem luknjo za izhod vlage. Ko pogledam čez dober mesec, je papir okoli luknje precej vlažen (dobro "posrka"odvečno vlago), po potrebi ga zamenjam, pa ne vedno. Pri tem je na foliji vedno dovolj kondenziranih kapljic vode, zračenje pa je tudi zagotovljeno (čebele imajo kam zventilirati odvečno vlago). Papir, seveda suh, imam notri tudi ko nalijem vedro s sladkorno raztopijo. Zaenkrat še nisem imel plesni v panju, čeprav imam notri vse sate. Družine prezimujem v treh 2/3 LR nakladah, brez podničnega vložka.

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 66893Odgovor dušans
Pe Nov 14, 2014 10:26 am

Temu "pitalniku" se reče vmesni pokrov.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66911Odgovor bostek
To Nov 18, 2014 9:53 am

Je že kdo preizkusil tole, proti ropanju:
http://cassandrasbees.blogspot.com/2010 ... creen.html

Slika

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 66912Odgovor levstek008
To Nov 18, 2014 11:02 am

Družina mora biti v taki kondiciji in zdravstvenem stanju, da ni potreba po nobenem "reševanju", takšnem al drugačnem npr. zožanja žrel na 2(dve) čebeli, steklca pred panji, kaj jaz vem kaj še.

Če je švoh družina je bolje, da je nimaš. Ker maš v nasprotnem same probleme in BV delo.
Če je pa za ta švohost krivo zdravstveno stanje družine, je pa še toliko bolj kritično (kot sam rop).
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

falco
PrispevkovCOLON 42
PridruženCOLON Sr Jun 22, 2011 9:24 am

OdgovorCOLON # 66948Odgovor falco
Ne Dec 07, 2014 7:40 pm

ker sem na različnih koncih prebral da eni čez zimo pustijo podnične testne vložke pod mrežo nakladnih panjih me zanima, kaj je prednost oz slabost tega, da puščajo vložke noter.
Da ne piha noter skozi spodnjo mrežico v panj in da se ne hladi ali kaj drugega?

LP!

joe1982
PrispevkovCOLON 108
PridruženCOLON To Dec 25, 2012 4:24 pm

OdgovorCOLON # 66949Odgovor joe1982
Po Dec 08, 2014 8:26 am

Pa še malo več vlage.

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 66950Odgovor ana2
Po Dec 08, 2014 10:38 am

Bistveno VEČ vlage in hitrejše zaleganje. Močno zgodnje zaleganje je včasih dobro, v primeru močnejših ohladitev pa postane problem.
Enkrat je potrebno zaèeti.

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 66951Odgovor janezveliki
Po Dec 08, 2014 4:44 pm

levstek008 napisal/-aCOLONDružina mora biti v taki kondiciji in zdravstvenem stanju, da ni potreba po nobenem "reševanju", takšnem al drugačnem npr. zožanja žrel na 2(dve) čebeli, steklca pred panji, kaj jaz vem kaj še.

Če je švoh družina je bolje, da je nimaš. Ker maš v nasprotnem same probleme in BV delo.
Če je pa za ta švohost krivo zdravstveno stanje družine, je pa še toliko bolj kritično (kot sam rop).
Sam imam drugačne izkušnje, glede ropanja. Nikoli do sedaj ni prišlo do ropanja, četudi so bile ene družine slabše od drugih, letos pa sem to doživel. Sam ne vem, od kje so se roparice vzele (moje niso bile, sem preveril z moko) so pa v krogu kilometra trije ali štirje manjši čebelnjaki. Ko sem prišel na stojišče, je bil rop v največjem razmahu in to v prvem in zadnjem panju. Vmes je bil tudi povečan promet, a ni kazalo, na kaj več. To sta bili moji najmočnejši družini, pa ni nič pomagalo. Ropa nisem mogel ustaviti, čeprav sem panja spredaj zaprl in dvignil pokrov, da so tujke izletele. Zakaj so se spravile na najmočnejša panja, saj povsod piše in se govori o močnih družinah, za preprečevanje ropa. To zagotovo ne drži.
Na tem stojišču imam čebele že več kot trideset let, a ropa še ni bilo, čeprav so bile nekatere družine slabše od drugih. Po moje je letos stvar v tem, da bi družine morale biti že zdavnaj v zimski gruči, ne pa letati okoli, tako ropa ne bi bilo. V tistem času ropa, je bila sosedova bela sliva v polnem cvetju. Toliko o močnih družinah in preprečevanju ropanja.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 66952Odgovor levstek008
Po Dec 08, 2014 5:27 pm

Močna družina ni enako "zdrava" družina!! To sem pozabil omenit. Lahko je tako švoh družina da je "en revček" v naših očeh in ga čebele ne bodo poskušale ropat, ker je zdrav. Imam tak primer na stojišču.....še celo brada je enkrat padla z tega panja in je bil odprt na vse. Bil sem 100% da so ga ostale zropale.....pa ga niso!!!

Močna družina pa je lahko samo v naših očeh...si mislimo, kako "šponska" je družina.....in jo ropajo. Zakaj?? Ker čebele zaznajo njeno šibkost. Mi tega ponavadi ne vidimo in se nam zdi nemogoče, da "so spraznile tanajmočnejšo družino". Ne prvič,ne zadnjič...........

Lp Matej

janezveliki
PrispevkovCOLON 114

OdgovorCOLON # 66953Odgovor janezveliki
Po Dec 08, 2014 6:33 pm

Matej.

Ta logika je bedna, saj nikoli ne bodo v čebelnjaku vse družine enake. Rop se je zgodil v času, ko bi morale biti družine v zimski gruči, a je bilo zunaj sončno in dvajset stopinj.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 66954Odgovor levstek008
Po Dec 08, 2014 10:21 pm

Lahk da je moja logika bedna, nej bo če ti tako praviš.......Men niso nobene zropale mam 100%. Ni samo pri tebi sonce in dvaset stopinj.

Teb so pa bile tarča ropa "najmočnejše družine"- Tako si zapisal. Torej po tej logiki ne bi smele. Saj so najmočnejše.

Čigava logika pol drži???

............................. ti namignem:-"Taprava" Čebelja "logika" instinkta, da se spravjo na slabiča in "bolno" družino. Tak je čebelji svet, brez milosti.

Aja, pa ta stalnica, sosedove čebele ropajo.......... :o za ne verjeti......

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 66955Odgovor volk
Po Dec 08, 2014 10:33 pm

A matico je ropana druzina imela? Ker ponavadi druzina brez matice ali pa z staro in iztroseno matico postane zrtev ropa, ali pa je vmes se varoja..
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

janezveliki
PrispevkovCOLON 114

OdgovorCOLON # 66956Odgovor janezveliki
To Dec 09, 2014 7:45 am

............................ ti namignem:-"Taprava" Čebelja "logika" instinkta, da se spravjo na slabiča in "bolno" družino. Tak je čebelji svet, brez milosti.
Aja, pa ta stalnica, sosedove čebele ropajo.......... :o za ne verjeti......[/quote]

Domnevam, da si vso čebelarsko pamet požrl sam. Tudi tisti, ki je prodal kravo in je kupcu čez par dni crknila, je rekel: "Čudno, meni ni tega nikoli naredila." Glej raje, da se ti ne bo zareklo, se je že marsikomu in hvala za namige . . .

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 66957Odgovor levstek008
To Dec 09, 2014 9:34 am

Sedaj si nekako prizadet, ko sem menda "sam požrl" vso čebelarsko pamet.
Kakorkoli, če meniš da sem te užali, pač oprosti.

Lp Matej

janezveliki
PrispevkovCOLON 114

OdgovorCOLON # 66958Odgovor janezveliki
To Dec 09, 2014 9:55 am

levstek008 napisal/-aCOLONSedaj si nekako prizadet, ko sem menda "sam požrl" vso čebelarsko pamet.
Kakorkoli, če meniš da sem te užali, pač oprosti.
Drugič preberi kaj sem napisal in se ne zaletavaj. Sicer pa nisem zamerljiv. Naj te čebelice razveseljujejo še naprej.

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 66959Odgovor ana2
To Dec 09, 2014 12:05 pm

Nič nimam proti, če se malo bolj na glas pogovarjate.
Veliko bolj všeč pa mi je, če govorite o čebelah.

Lani so moje čebele izropale močne družine.
Letos so se spravile ropat zelo močno družino. Ne, nisem preverjal če imajo matico. Sem jih pa 16 novembra 2014 preselil na drugo lokacijo. :roll: Sedaj pa čakam pomladi, da poskušam ugotoviti kaj se dogaja v družini. :idea: :?:
Enkrat je potrebno zaèeti.

joe1982
PrispevkovCOLON 108
PridruženCOLON To Dec 25, 2012 4:24 pm

OdgovorCOLON # 66960Odgovor joe1982
To Dec 09, 2014 12:44 pm

To z varojo kar drži,meni so tud izropale eno močnejšo-gledano na prinos medu je imela pa tud res ful varoje.Drugi panj je samo prazn nism niti opazu kdaj in kako se je dogajalo,tretji je biu pa sam na stojišču na podnici pa 2cm mrtvih čebel.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 66962Odgovor levstek008
To Dec 09, 2014 1:22 pm

Kakšen je ta impulz, signal ki ga domnevno močne družine, ki pa niso v dobri zdravstveni kondicije (ne)dajejo mi je zagonetka. Ampak čebele nekako vedo da so slabe in kot take tarča.

Tud jaz sem imel v eni družini povečano varojo....nikakor tako kritično da bi propadla, vendar se čebele roparce največ sprehajajo okoli tega panja. Nekako čutijo da bi lahko bil ta panj enkrat v prihodnosti "za pomalcat".

Lp Matej

janezveliki
PrispevkovCOLON 114

OdgovorCOLON # 66963Odgovor janezveliki
To Dec 09, 2014 3:13 pm

No, pa smo tam. Po tej logiki, bi se lahko reklo, da velja pravilo, da pri čebelah ni pravila. Vse je bolj kot ne odvisno od narave, človek je v bistvu samo ovira. Lep pozdrav vsem, srečne in vesele praznike želim.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 66964Odgovor volk
To Dec 09, 2014 5:27 pm

S cebelami je tako kot z drzavo. Drzava polna lacnih ljudi in povrhu se bolanih, ali pa celo brez vodstva ali pa z zanic vladarjem propade, izropajo jo pa sosedi. Pri cebelah nikoli ni pravila, je pa ponavadi tako, da je ropana druzina ali brez matice, ali pa z staro zanic matico, iztroseno ali poskodovano.. Lahko pa je mocno parazitirana z starni varoj, in je v druzini veliko slabicev, oziroma degeneriranih cebel, ki niso sposobne niti drzati straze niti drzati temperaturnega rezima.
Ni pa cebelar vedno tisti ki ni zdravil varoj, nekatere druzine imajo nadpovprecno veliko varoj, neglede na isto tretiranje kot druge druzine,. Da ne govorim o reinvaziji od drugod.
Matic pa tudi ne oplojujemo cebelarji, pac pa troti, in hitro je kaka slabo oplojena matica, ali pa celo poskodovana zaradi cebelarjevih posegov.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 67373Odgovor bostek
Pe Apr 24, 2015 10:06 pm

Zanima me kako delate narejence v LR? Lahko naredis v 2/3 nakladi, visoki ali je boljsi nukleus? Kaj se najboljse obnese

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 67374Odgovor dušans
So Apr 25, 2015 2:02 pm

Vse variante so dobre za narejanje narejencev. Vedno se pač prilagajaš prostoru, v 10 satnega narejenca daš več zalege. 2/3 naklada je primerna za delanje narejencev, le prezimiti je potrebno v dveh nakladah. Delal sem že trisatne, pet satne, sedem satne in deset satne narejence. Najlažje delo in najlepše družine sem naredil v sedemsatnih nakladah.
lp Dušan

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 67654Odgovor bostek
Če Jun 11, 2015 7:14 am

Zanima me koliko tehta 2/3 sat poln medu? Ter ali je dovolj če je pokrit 1/3, ali je potrebno da je več?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 67660Odgovor levstek008
Če Jun 11, 2015 8:55 pm

2kg cca. v povprečju.

Lp Matej

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani