Delo z nakladnim panjem

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 64862Odgovor davca
To Maj 06, 2014 8:50 pm

Odisej napisal/-aCOLONJe pa mraz v panju. Kot zunaj.
Daj, Odisej, ti velikokrat pretiravaš. Odprte je cca 1/2 podnice in čebele pridejo v pomlad vedno kot močna, zdrava družina. Nikoli jim nisem pletla šalov in rokavic, pa se še enkrat niso prehladile, niti kihale niso. (Včasih ste nas, ki tretiramo čebele z OK, na vašem "ozaveščenem" forumu imenovali klslinarje in industrijske čebelarje). Moram povedati, da ostale nakladne panje pažim v pozni jeseni s stiroporom, ki ga odstranim šele maja. Tudi ostali nakladni panji imajo odprte podnice. Da ne govorim, kako smo svojo hišo oblekli v demit fasado z 12 cm stiroporom in se nam to pri kurjavi še kako pozna. Zaenkrat smo hvalabogu vsi zdravi.
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 64863Odgovor klopotec
To Maj 06, 2014 8:54 pm

Davca, kako je s porabo hrane pozimi. Verjetno si spregledala vprašanje.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 64864Odgovor davca
To Maj 06, 2014 8:55 pm

klopotec napisal/-aCOLONDavca, kakšna je pa poraba hrane čez zimo, v primerjavi s tvojimi AŽ. A v stiroporu porabijo več ali manj, ali je enako?
Na Srbskem forumu berem, da majo tudi dobre izkušnje s tem materialom.

Naj povem, da se meni tudi ta material upira, ampak zanimajo me dejstva, ne moji občutki. Ki so dostikrat zmotni.
Če se ti stiropor upira, ne morem pomagati. Ne uporabljaj ga, pa je. Niti podstavkov za koše. Bogobvaruj!
Čebele nafutram jeseni več kot ostale, pa saj jih je tudi več kot v drugih panjih. :roll:

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 64866Odgovor ana2
To Maj 06, 2014 9:06 pm

Če smo že ravno pri stiroporju in nekomu ni do njega, bi pa rad čebelicam nudil udobje kot v stiroporu. Upam, da ste se prebili čez ta stavek. :D

Letos sem v Varaždinu srečal mladeniča, ki dela panje iz sendvič materiala, les zunaj in znotraj, stiropor v sredini.
Kolega, ki je občasno na forumu je letos nabavil nekaj takšnih panjev. Če kdo potebuje kontakt lahko poskusimo najti.
Enkrat je potrebno zaèeti.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 64870Odgovor klopotec
To Maj 06, 2014 11:09 pm

davca napisal/-aCOLON
klopotec napisal/-aCOLONDavca, kakšna je pa poraba hrane čez zimo, v primerjavi s tvojimi AŽ. A v stiroporu porabijo več ali manj, ali je enako?
Na Srbskem forumu berem, da majo tudi dobre izkušnje s tem materialom.

Naj povem, da se meni tudi ta material upira, ampak zanimajo me dejstva, ne moji občutki. Ki so dostikrat zmotni.
Če se ti stiropor upira, ne morem pomagati. Ne uporabljaj ga, pa je. Niti podstavkov za koše. Bogobvaruj!
Čebele nafutram jeseni več kot ostale, pa saj jih je tudi več kot v drugih panjih. :roll:
Nisi me razumela. To da nimam rad takih materialov, ne pomeni kritike tistih, ki ga uporabljajo. Daleč od tega. Če se ti nekaj izkaže kot dobro, potem to uporabljaj.
Jaz sem pri predelavi enih panjev uporabil stirodur, ker je lahek.
Podstavek, oziroma podklado za koš pa sem naredil kot izhod v sili. Zdaj je že v smeteh.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 64876Odgovor Odisej
Sr Maj 07, 2014 9:05 am

Živijo, Davča
davca napisal/-aCOLON Daj, Odisej, ti velikokrat pretiravaš. Odprte je cca 1/2 podnice in čebele pridejo v pomlad vedno kot močna, zdrava družina. Nikoli jim nisem pletla šalov in rokavic, pa se še enkrat niso prehladile, niti kihale niso.
Kar precej si dodala mojim besedam, da je v panju mraz :) . Kdo ve, zakaj ...
Nič nisem pisal, da niso močne, še manj, da niso zdrave.
Samo pravim, da je pri odprti podnici (mreža) v panju pozimi mraz.
Pri nas doma je tudi, če imamo odprta okna. A vseeno preživimo zimo in nas je pomladi prav toliko, kot jeseni.
Glede pretiravanja: si že kdaj merila temperaturo v panju nad odprto podnico pozimi ? Prosim, napiši nam, kakšna je bila temperatura.
davca napisal/-aCOLON (Včasih ste nas, ki tretiramo čebele z OK, na vašem "ozaveščenem" forumu imenovali klslinarje in industrijske čebelarje).
Jaz nisem nikdar uporabil izraza 'kislinarji' za tiste, ki uporabljajo OK.
davca napisal/-aCOLONMoram povedati, da ostale nakladne panje pažim v pozni jeseni s stiroporom, ki ga odstranim šele maja. Tudi ostali nakladni panji imajo odprte podnice. Da ne govorim, kako smo svojo hišo oblekli v demit fasado z 12 cm stiroporom in se nam to pri kurjavi še kako pozna.
No, vidiš, saj povsem enako razmišljava :) . Verjetno pa vhodnih vrat in garaže nimate odprte, da bi bilo manj vlage v stanovanju.

Ampak vsak dela po svoje, v dobri veri, da dela najbolje.
Eni zaradi preprečevanja vlage puščajo odprte podnice, drugi prepustijo čebelam, da poskrbijo za dobro klimo tudi ob zaprtih podnicah.
Zakaj pa ne ?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 64877Odgovor levstek008
Sr Maj 07, 2014 10:48 am

Za dejstvom, da je odprta podnica in dober paropropusten pokrov garant da satje čez zimo ne plesni, stojim. Zakaj?? Ker sem to spoznal in videl na lastnih primerih.

In videl primere (ne, nisem slišal!!!), kako iz je v enih panjih preveč vlage povzročalo plesneje satja.

In neizpodbitno dejstvo je, da vlaga in kondenz v panju povzročata neprimerno več težav in bolezni kot "mraz"!!!

Kot človek....če je suh in dobro odet mu mraz ne more do živega....pa bodi moker po hrbtu, si takoj bolan in navlečeš še kakšno revmo.....

Koliko vlage je pa v panju pa si niti misliti ne moremo.....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 64878Odgovor davca
Sr Maj 07, 2014 11:47 am

levstek008 napisal/-aCOLONZa dejstvom, da je odprta podnica in dober paropropusten pokrov garant da satje čez zimo ne plesni, stojim. Zakaj?? Ker sem to spoznal in videl na lastnih primerih.

In videl primere (ne, nisem slišal!!!), kako iz je v enih panjih preveč vlage povzročalo plesneje satja.

In neizpodbitno dejstvo je, da vlaga in kondenz v panju povzročata neprimerno več težav in bolezni kot "mraz"!!!

Kot človek....če je suh in dobro odet mu mraz ne more do živega....pa bodi moker po hrbtu, si takoj bolan in navlečeš še kakšno revmo.....

Koliko vlage je pa v panju pa si niti misliti ne moremo.....
Bravo, Levstek. Napisal si tisto, kar jaz vem, vendar se nisem znala izraziti. Na teh forumih je preveč trditev, ki ne zdržijo. Pa tudi nekaj drugega je: "naturščki", kot jim pravim jaz, vse preveč brskajo po panjih itd.

diehart
PrispevkovCOLON 89
PridruženCOLON To Mar 13, 2012 9:50 am

OdgovorCOLON # 64881Odgovor diehart
Sr Maj 07, 2014 1:01 pm

TUKAJ so grafi temperature v zimski gruči.
V glavnem, temperatura pozimi izven gruče ne presega ambientalne, pa če imaš 20cm stiroporja al pa mrežo čez panj. So čebele znale poskrbeti zase preden je človek izumljal škatle zanje.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 64882Odgovor Odisej
Sr Maj 07, 2014 1:31 pm

Ah ... :)
Da ne bomo "mnenj" posameznikov kar takoj enačili z "neizpodbitnimi dejstvi", imam vprašanja za ne-naturščike (naturščiki niso verodostojni) z izkušnjami pri delu z nakladnimi panji - kar je tukaj tema:

- ali se v nakladnem panju, ki nima mrežaste (torej odprte) podnice in paropropustnega pokrova, nujno pojavi odvečna vlaga preko zime in posledično plesen na satju (in stenah)
- ali vlaga in plesen povzročata bolezni pri čebelah
- ali plesen čebele same pomladi odstranijo

LP vsem.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 64883Odgovor boriss
Sr Maj 07, 2014 1:52 pm

Ker jaz na tole ne smem odgovoriti bom samo vprašal kako se plesen iz nakladnega panja razlikuje od plesni v AŽ panju?

DA je to taka huda znanost ki jo lahko razrešijo samo "kvalificirani čebelarji"

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 64890Odgovor Odisej
Če Maj 08, 2014 8:49 am

boriss napisal/-aCOLONKer jaz na tole ne smem odgovoriti bom samo vprašal kako se plesen iz nakladnega panja razlikuje od plesni v AŽ panju?
Se ne. Moram dodati: po mojem :) .
Morda pa se razlikuje način, kako se je znebiti v nakladnem panju (odpreti podnico, odpreti pokrov itd.) za razliko od AŽ.
A ker je tema nakladni, sem pomislil, da bi največ o tem vedeli ne-naturščiki, ki uporabljajo take panje.
boriss napisal/-aCOLONDA je to taka huda znanost ki jo lahko razrešijo samo "kvalificirani čebelarji"
Vidiš, da ni odziva :) .
Zdaj je vprašanje, ali je res huda znanost ali pa ni 'kvalificiranih' ...

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 64905Odgovor mg
Če Maj 08, 2014 9:47 pm

Še en moment je pri vlagi, plesnenju, zračnosti in razlikah nakladni - AŽ, zelo pomemben oz. nerešljiv (ali pač):

Glede na to, da je nakladni panj bolj zračen (lahko mu odpremo podnico, dvignemo pokrov...) je med iz takega panja vedno bolj tekoč oz. z več vlage :? , kot med iz AŽ panja :wink: .
lep pozdrav

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 64913Odgovor Odisej
Pe Maj 09, 2014 9:44 am

A ni to malo čudno, Mg ?

Več zračenja, ventilacije ... več vlage v medu ?

podlasca
PrispevkovCOLON 132
PridruženCOLON So Dec 19, 2009 8:00 pm
KrajCOLON Radomlje

OdgovorCOLON # 64928Odgovor podlasca
Pe Maj 09, 2014 8:54 pm

Mogoče je čudno mogoče pa ne.
Koliko % vlage je v medu in koliko v zraku?
Ali med veže vlago iz okolja nase?

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 64945Odgovor mg
Po Maj 12, 2014 8:21 am

Čudno ali ne, po vseh teh trditvah o ventilaciji in zračenju bi moral bit med v bolj zračnem panju bolj suh - napram zaprtemu, nezračnemu, zatolhlemu AŽ - ju.

Razen v primeru - da je preveč zračen oz. neustrezen za čebele in spravilo medu :roll:. Mogoče je bolj ustrezen za čebelarja in njegove poglede na ustrezno bivališče za čebele. Dejansko ali praktično pa ne drži vode.

Konec koncev je tudi v AŽju možnost povečanja, spremenjanja velikosti vhoda in odpriranja zadnih vrat ali zračnikov (zgornji, spodnji, sprednji, razne kombinacije ali vseh)panja in zaradi tega ni med nič bolj vlažen.
lep pozdrav

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

Re: Delo z nakladnim panjem

OdgovorCOLON # 66100Odgovor bostek
Pe Avg 22, 2014 8:50 am

Eden izmed predavateljev je omenil da bi bilo poleti dobro da ima vsaka naklada posebej zračenje...kaj pravite?
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 66103Odgovor Odisej
Po Avg 25, 2014 10:06 am

Po mojem bi bilo lahko dobro, lahko pa slabo.
O koliko nakladah govoriš in predvsem o kakšnem "zračenju"?

LP

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66109Odgovor bostek
Sr Avg 27, 2014 7:44 am

Ni govoril koliko naklad, je pa omenil tisti okrogle zračnike na nakladi.
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 66110Odgovor Odisej
Sr Avg 27, 2014 11:25 am

Odločiš se pač, ali boš uporabljal klasično spodnje žrelo ali pa okroglo na prvi (in drugi - če je panj sestavljen iz 3 ali več) nakladi.
Pozimi pa samo na prvi nakladi.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66185Odgovor bostek
Če Sep 11, 2014 8:44 am

Zanima me kako pripravite družine in panje za zimo? Vidim da nekateri še dodatno toplotno zaščitijo...

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 66186Odgovor levstek008
Če Sep 11, 2014 9:19 am

Heh, kako...kot vsako leto. Sem pobral avgusta po krajni sat, dva iz panja zaradi boljše ventilacije (posledično tako še dodatno zmanjšam nevarnost plesnenja satja),dal en pitalnik hrane....In potem sem nekaj zbolel, tako da sem se do čebel vrnil šele konec avgusta.

In kaj vidim??? 3-je panji so izrojili (pa ne kot posledica kakšne bolezni ali varoje), vsi panji zidajo kot nori v prazni prostor delavsko satje in trotovino (slednja primerna za "seciranje"), belijo satje kot konec aprila na akaciji.... Uglanem, donosi pa da padeš po tleh......dnevno tam okoli 1,8-2kg, 9. septembra celo (primte se za mizo)+4.1kg donosa. Celo leto niso bili panji tako nabiti kot dandanes. Izjemno medi letos kraški šetraj (kot posledica namočenosti Krasa, kako medi vidiš če greš pogledat na teren), pol nekaj bršljan( in ga čebele ne porajtajo toliko kot druga leta, pač so drugi viri medenja) nekakšne detelje, precej ajde( ki jo tud ne porajtajo tako dobro, pač je nekaj drugega "v zraku" :lol: )...Uglavnem po tem dežju bom nekaj poizkusil, ker bo lepo vreme vsaj 10 dni.
Cvetnega prahu pa za "v izvoz"

Aja, moj kolega ima AŽ na vagi in ima čez 52kg :prst

Drugače pa ne bom dodatno izoliral panje ker to po ni potrebno. Pač uglavnem da ni prepiha.........

Lp Matej

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 66201Odgovor levstek008
Če Sep 11, 2014 2:30 pm

Ker so nasledni teden napovedane dobre temperature, žepek, bršljan, ajda, detelje pa v polnem razcvetu in obilno medi, panj pa nabit z (mladimi) čebelami, bom iz medišča pobral dva sata domnevno z sladkorjem iz krmljenja kontaminiran medu in na njihovo mesto dodal prazen okvir, nekaj takega https://www.youtube.com/watch?v=jr7nHzgq6kM seveda na 2/3 LR-ju. Če to nafilajo, bom dodajal še, dokler bo paša dobra....Ko se bodo naveličale in ne bo več paše pa jim bom vrnil una odvzeta sata..............

Lp Matej

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66325Odgovor bostek
Po Okt 20, 2014 9:57 am

A daste pozimi pod pokrov še kaj papirja ali kaj podobnega? Predvsem zaradi vlage oz kondenzacije...

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 66326Odgovor davca
Po Okt 20, 2014 10:40 am

Jaz ne dam pod pokrov nič. Morda zato, ker so panji stari in mogoče kje kaj piha,če čebele niso vsega zapropolizirale. Na eni strani naklade (predvsem zgornje) vzamem en sat ven, da ni vse zabasano in da zrak kroži. Seveda pa panje pozno jeseni dobro zapažim s stiroporom in streč folijo.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66327Odgovor bostek
Po Okt 20, 2014 11:15 am

S tem ko misliš paženje, kje zapažiš?

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 66328Odgovor dušans
Po Okt 20, 2014 3:58 pm

V jeseni in pozimi je dobro držati čebele v hladu, tako je manj zalege in da matica čim prej neha z zaleganjem. Prav tako je zdaj pravi čas za odpiranje visokih podnic.

Jaz dam na vmesni pokrov časopisni papir v zadnji tretjini januarja, ko začne matica z zaleganjem. Pri 10 satarju in 9 satarju je pametno vzeti sat iz vsake naklade, kot pravi Davča.

V glavnem je letošnje delo končano, potrebno je še zimsko zatiranje varoje, ko ne bo več zalege. Med je pa že skoraj prodan.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 66335Odgovor davca
Po Okt 20, 2014 10:23 pm

bostek napisal/-aCOLONS tem ko misliš paženje, kje zapažiš?
Kot sem že povedala: panji so večinoma stari, naklade ne tesnijo več, ponekod so razpoke. Na posameznem podstavku (kovinski podstavki) so po trije panji skupaj; razmak med njimi je cca 10 cm. Levo in desno stran vsakega nakladnega panja obložim z 2 cm stiroporom. Kjer se naklade stikajo, jih ovijem s streč folijo. Podnice čez zimo ostajajo odprte oz. pod podnico, se pravi pod testno mrežo vstavim Al plošče, da čez zimo kontroliram, kaj se v panju dogaja. Večino nakladnih panjev bo treba zamenjati z novimi. To bomo delali postopoma. Polovica panjev pa je letos v septembru oz. oktobru zaradi ropov ostala praznih in sem jih enostavno zaprla. Ne vprašajte, zakaj................

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 66343Odgovor oasis
To Okt 21, 2014 10:10 am

Davca..si imel tako napadene z varojo?
Slabiči pa jih potem močne družine izpraznijo.

Zanimivo je to, da sta se meni prav včeraj dve rezervni družini udarili...verjetno so pripomogle še sosedove čebele. Ena je verjetno šla po gobe.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 66387Odgovor davca
To Okt 21, 2014 11:30 am

Jaz nisem on ampak ona in res je bila vzrok ropom varoja, pa še kaj drugega. Ene dvakrat se mi je ob krmljenju v nakladnih panjih prevrnil pitalnik in je cuker tekel skozi cel panj in skozi mrežasto podnico. Zakaj se je to zgodilo? nemarnost (?), nervoza, prevelika brzina..........

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov