Delo z nakladnim panjem

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

Re: Delo z nakladnim panjem

OdgovorCOLON # 71818Odgovor volk
To Feb 21, 2017 8:29 pm

V panju imas izolator narejen iz maticne resetke in lesonita, v katerem je prostora za tri sate. Na vsake 3 dni cepis in dajes gradivo v panj. In takrat tudi vzames zalezene sate iz izolatorja, matici das 2 nezalezena sata v zaleganje, enega z jajcki moras pustiti, saj marsikatera matica zacne strajkati in noce zalegati na cisto prazno satje.
Izolator je na eni strani panja, potem so sati z zaprto staro zalego, na drugi strani panja pa je mlada odprta zalega in gradivo.
Kar se tice moci teh druzin. Ker matica v standardnem plodiscu zapravi mnogo casa za iskanje praznih celic, zaleze manj jajcec, kot jih pri prestavljanju iz izolatorja, kjer ima vedno na voljo vsaj 2 prazna sata. Zato mora biti tak panj vsaj 11+3 ali pa troetazni.

Obstaja se precej podrobnosti pri mleckarjenju, najbolj dovrsen sistem imajo Tajvanci, sam sem se to ucil na Tajskem, tam imajo sicer 2 sata v izolatorju, delajo pa v 11 satnem ali pa 10 satnem nakladnem panju, ko je pasa imajo se mediscno naklado gor, edino kar je njihov problem, je premalo prostora za zaleganje matice, na 3 dni prestavijo samo en sat.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 71822Odgovor Odisej
Sr Feb 22, 2017 1:21 pm

Res ne želim kvariti idile razprave in napotkov, ampak vse to je precejšnje mučenje matice in čebel - zgolj zaradi denarja.
Iz čebel delamo molzne krave, kar nikoli v nekaj deset milijonih let niso bile in tudi niso na svetu za te namene.

Kot rečeno: ne želim kvariti vzdušja, a včasih bi morali stopiti korak vstran in pogledati na čebele še z drugimi očmi.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71823Odgovor volk
Sr Feb 22, 2017 1:39 pm

Odisej, upam da glede na svoje prepricanje nimas niti panja cebel. V naravi sta namrec okoli 2 druzini na kvadratno miljo, neglede na okuzbo z varojo ali pa brez. Vse ostale vire nektarja in mane pobirajo stotine drugih oprasevalcev in zuzelk. Ce imas en panj vec, potem recimo zmanjka na tistih parih zaplatah rese nektarja za cebelico samotarko, ki zivi izkljucno na nektarju rese. In takih ekoloskih problemov ustvarja cebelar, pa ceprav z enim panjem ogromno. In upam da nimas niti enega panja cebel, da ne uzivas mleka in jajc, ter mesa, ter jes samo kar si sam pridelal, oziroma nabral v naravi, ker je ze sam vrt poseg v ekosistem, pa tudi nabiralnistvo zmanjsuje kolicine hrane v gozdu, dostopne drugim zivalim. Skratka ne jej, niti ne dihaj zraka, niti nehodi naokoli, ker bos stopil na kako zivalico, ki je tik pred izumrtjem.

Ves kaj se je naredil ov Aziji, kjer ni cebelarstva? Posekali so hosto. Ves kaj je tam, kjer so velika cebelarstva? Hosta je zascitena, ker je v interesu cebelarjev. Ves kam je sel les iz Azije, kjer so posekali hosto? Na police trgovin, ki jih obiskujes. Skratka, svet je veliko bolj zapleten od tega, kar si mi predstavljamo. Vsak naj pomede prvo pred svojim pragom, pa gre malo po svetu, da bo videl, kaj je z naravo tam, od koder prihajajo surovine, ki jih kupujemo v takih eko in bio trgovinah. Pa da vidi izkoriscanje otrok in revezev. Vsekakor pa je lazje se delati v Evropi eko in bio, medtem ko so za bidizel posekali celo Indonezijo. Bio in eko je en velik kapitalisticni nateg.

Resitev se skriva v domaci proizvodnji, ki sesuje kapitalizem in globalizacijo, in zasciti mnoge kraje po svetu, vsekakor pa je za doseg samooskrbe potrebno, da malo potrpimo mi, pa tudi zivali, ki jih gojimo. Vsekakor je manjse zlo cebelarjenje v Sloveniji, kot izkoriscanje otrok na Kitajskem za pridelavo medu, potem kurjenje goriv za transport sem, in prodaja tu na policah, s tem, da tam stocijo med s cebelami vred.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 71827Odgovor Odisej
Sr Feb 22, 2017 5:03 pm

Zdravo, Volk

Moram reči, da me je tvoj odgovor presenetil. Razočaral pa ne, ker se ne oklepam pričakovanj. Še najmanj na čebelarskem forumu.

Odgovor me je presenetil, če se spomnim nekaterih tvojih zelo eko in bio usmerjenih debat še na prejšnjem forumu.

In presenetil, ker si zapeljal povsem na drugi tir. Ne bom rekel na slepega, saj se v nekaterih stvareh iz sporočila s teboj strinjam.
Na vsake 3 dni cepis in dajes gradivo v panj. In takrat tudi vzames zalezene sate iz izolatorja, matici das 2 nezalezena sata v zaleganje, enega z jajcki moras pustiti, saj marsikatera matica zacne strajkati in noce zalegati na cisto prazno satje. Mlečkanje ...
Te in podobne stvari sem imel v mislih, ko sem napisal, da gre za mučenje čebel in matice.
Še sam pišeš, da marsikatera matica začne štrajkati in ne zalega. Od dobrega počutja v dobrem okolju verjetno ne.

Glede pometanja pred svojim pragom: pometam. Glede 'iti malo po svetu': občasno grem - tudi daleč - in vem, kaj se dogaja. Zato še bolj pometam pred svojim pragom. Zato - prav imaš - tudi ne jem jajc, ne jem mesa, ne uživam mlečnih izdelkov. In pazim, kje stopam, da ne pomendram po nemarnem kakšne živalce. Ne glede na to, ali ji grozi izumrje ali ne. Saj tudi ti najbrž paziš, da ne pomendraš kakšne čebele (preveč), ko delaš z njimi.

Da, pridelujem hrano v čim večji meri za domačo oskrbo. Na biološko dinamični način. Pazim, da imajo deževniki čim manj moteno življenje in da sodelujemo.
Malo kupujem v trgovinah s policami iz azijskega lesa pa še tam sem izbirčen.
Občasno za krajše ali daljše obdobje ne jem. Hvala, ker si me v nasvetih spomnil tudi na to.
Diham pa, kljub temu, da mi odsvetuješ. Preprosto moram.

Imam pred očmi in v zavesti, da je za pripravo enega hamburgerja potrebnih 2.500 litrov vode, za pridelavo enega kg goveja mesa porabljenih od 20 do 46 tisoč litrov vode, imam pred očmi, da je živinorejska panoga odgovorna za 51 odstotkov vseh izpustov toplogrednih plinov, kar je štirikrat več od izpustov svetovnega prometa, vem, da vsako sekundo po svetu izsekajo 4.000 m2 deževnih gozdov - predvsem zaradi živinoreje. 90% poseka Amazonskega deževnega gozda gre na rovaš živinoreje.

Da sta 'bio' in 'eko' nateg govorijo tisti, ki se tega ne želijo iti. Pravega eko in bio, ne tistega v narekovajih, kjer kapital doda svoj pisker.

In nikakor ni potrebno, da za dosego samooskrbe 'malo potrpijo' tudi živali, ki jih gojimo. Ne vem sicer, ali si mislil le na čebele ali tudi na krave in ostale trpeče farmske duše. Samo-oskrba nima nobene zveze s (po)trpljenjem živali.

Upam, da nisem nikogar prizadel s svojim pisanjem. Iskreno se opravičujem, če se kdo tako počuti.

Pozdrav vsem.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 71828Odgovor levstek008
Sr Feb 22, 2017 7:14 pm

Odisej napisal/-aCOLON
Sr Feb 22, 2017 1:21 pm
Res ne želim kvariti idile razprave in napotkov, ampak vse to je precejšnje mučenje matice in čebel - zgolj zaradi denarja.
Iz čebel delamo molzne krave, kar nikoli v nekaj deset milijonih let niso bile in tudi niso na svetu za te namene.

Kot rečeno: ne želim kvariti vzdušja, a včasih bi morali stopiti korak vstran in pogledati na čebele še z drugimi očmi.

A ko varoje (ki so mimogrede pridrsale iz indije koromandije) uničujejo te iste čebele...pa ni mučenje čebel??
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71829Odgovor volk
Sr Feb 22, 2017 8:55 pm

Odisej, kaj je po tvojem boljse, da cebele zivijo v duplu, ali da jih imamo mi v panju, in pridelamo se kaksen kozarec medu, ali pa maticnega mlecka za kakega rakavega bolnika? Resnica je, da se seka amazonski pragozd za gojenje govedi. Pa to se vedno ne pomeni, da rabijo biti vsi veganci. Ena raziskava je raziskovala, zakaj na zahodu manjka vitamin B12 vegetarijancem in vegancem, ne pa indijcem. In nasli so presenetljiv odgovor. V rizu in zitih v Indiji je bilo nekoc polno raznih crvov in zuzkov, ki so dodali obroku potreben vitamin. V Evropi in Ameriki se pa zita skropi, in teh zuzkov ni.

Kaj hocem povedati? Ce gredo vsi na svetu v industrializiran nacin vegetarijanstva in veganstva, bo ene 6 milijard revezev pocrkalo kot podgane. Kapital pa zal zlorabi vsako stvar, tudi eko in bio. Sam sem videl razliko o plantazah eko sladkornega trsa. Je samo na nalepki. Tropsko sadje je isto sranje.

Zato sem mnenja, da je manjsi vpliv na okolje, ce ljudje jedo tudi meso itd, seveda ce se to pridela doma in je v skromnih mejah. In da je bolj ekolosko dati v panj satnice z kumafosom, kot pa kupiti eko satnice, kjer je vosek iz madagaskarja itd, in je brez ostankov, ker tam pobijejo divjezivece cebelje druzine. In da je bolj ekolosko voziti se na bencin, kot pa ekodizel iz Sumatre, kjer so ljudem pokradli zemljo, deklice prodali za prostitutke, ostale pa poklali za rezervne dele, na zemlji teh plemen pa posekali gozdove in posadili oljno palmo. Vsekakor je pa boljsa izbira hoditi pes. Ali pa kolo. In bolj ekolosko jesti domac med z ostanki amitraza, kot pa med divjih cebel iz Mondulkirija. In bolj ekolosko je ugasniti javno razsvetljavo, ali pa luc doma, kot pa graditi vetrnice ali pa soncne panele.

Se veliko je tega.
Naj medi.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 71830Odgovor Odisej
Če Feb 23, 2017 12:02 pm

Malce nelagodno mi je pisati o stvareh, v katere je zašla razprava, saj je tema delo z nakladnim panjem.
Zato kar se da na kratko ...
volk napisal/-aCOLON
Odisej, kaj je po tvojem boljse, da cebele zivijo v duplu, ali da jih imamo mi v panju, in pridelamo se kaksen kozarec medu, ali pa maticnega mlecka za kakega rakavega bolnika?
Gledano z višine in s pogledom na širino (narave, eko sistema .... ) je nedvomno bolje, če živijo v duplu.
Med je za človeka bolj zdravilo, ki se ga jemlje v majhnih količinah, nikakor pa ne hrana.
Kar se tiče rakavih bolnikov, bi vsaj 2/3 rakov lahko preprečili. Skoraj vse rake debelega črevesja povzroča prehrana, v kateri prevladujejo nasičene maščobe živalskega izvora. In rak debelega črevesja je v Sloveniji med moškimi na prvem mestu, med ženskami na drugem. Vsako leto zboli pri nas okoli 1.200 ljudi. Po nepotrebnem. Tu zdaj ni pomembno, ali ljudje vede ali nevede drvijo v rakavo brezno. V njem so. Vsako leto več.
In tudi niso pomembna moja in tvoja prepričanja glede koristnosti in škodljivosti mesa. Zelena mušnica me ugonobi, če sem še tako prepričan, da je dobra za kosilo.
Svetovna zdravstvena organizacija (sicer zelo konzervativna ustanova) je oktobra 2015 objavila poročilo (rezultati 800 mednarodnih raziskav), da mesni izdelki in rdeče meso povzročajo raka. Razen silovite reakcije prizadete industrije se pri nas ni zgodilo nič. Škoda.

Matični mleček za kakega rakavega bolnika? Sliši se zelo sočutno, pozitivno. A rešitve bi bilo bolje in predvsem mnogo učinkoviteje iskati drugje. Najprej v preventivi. In zelo zelo poceni. Strašno ceneje kot zdraviti. Za družbo kot celoto. Le da bi Lek in Krka kotirala na borzi mnogo nižje.
volk napisal/-aCOLON
Resnica je, da se seka amazonski pragozd za gojenje govedi. Pa to se vedno ne pomeni, da rabijo biti vsi veganci. Ena raziskava je raziskovala, zakaj na zahodu manjka vitamin B12 vegetarijancem in vegancem, ne pa indijcem. In nasli so presenetljiv odgovor. V rizu in zitih v Indiji je bilo nekoc polno raznih crvov in zuzkov, ki so dodali obroku potreben vitamin. V Evropi in Ameriki se pa zita skropi, in teh zuzkov ni.
Kaj hocem povedati? Ce gredo vsi na svetu v industrializiran nacin vegetarijanstva in veganstva, bo ene 6 milijard revezev pocrkalo kot podgane.
Ne vem sicer, kaj pomeni izraz 'industrializiran nacin vegetarijanstva in veganstva', zato karkoli težko rečem.
Vem pa, da B12 v resnici ne predstavlja praktično nobenega problema. Sploh pa ne v primerjavi s problemi, ki jih povzroča uživanje mesa in mesnih izdelkov, masla in jajc ... To je kot primerjati krtino in Mount Everest.
volk napisal/-aCOLON
Zato sem mnenja, da je manjsi vpliv na okolje, ce ljudje jedo tudi meso itd, seveda ce se to pridela doma in je v skromnih mejah. In da je bolj ekolosko dati v panj satnice z kumafosom, kot pa kupiti eko satnice, kjer je vosek iz madagaskarja itd, in je brez ostankov, ker tam pobijejo divjezivece cebelje druzine.
Še bolj ekološko je NE dati satnic v panj. Le zakaj jih čebele potrebujejo ? Saj imajo vse, kar je potrebno za gradnjo satja. Najbolj ekološkega, kar je mogoče.
Pa tudi za ekološke satnice Madagaskar ni potreben. Vsak čebelar bi si lahko zagotovil zadostne količine ekološkega voska, če že misli, da mora uporabljati satnice. Lahko BI. Je pa lažje večini iskati razloge proti kot poiskati praktične rešitve.
volk napisal/-aCOLON
In da je bolj ekolosko voziti se na bencin, kot pa ekodizel iz Sumatre, kjer so ljudem pokradli zemljo, deklice prodali za prostitutke, ostale pa poklali za rezervne dele, na zemlji teh plemen pa posekali gozdove in posadili oljno palmo. Vsekakor je pa boljsa izbira hoditi pes. Ali pa kolo. In bolj ekolosko jesti domac med z ostanki amitraza, kot pa med divjih cebel iz Mondulkirija. In bolj ekolosko je ugasniti javno razsvetljavo, ali pa luc doma, kot pa graditi vetrnice ali pa soncne panele.
Kar takoj podpišem.
Hvala za tvoj prispevek. Obogatil me je.

Pozdrav vsem.

spaceair
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Če Maj 21, 2015 8:06 pm

OdgovorCOLON # 71834Odgovor spaceair
Pe Feb 24, 2017 2:03 pm

:cuden enim se pa res da :D

Tavher
PrispevkovCOLON 47
PridruženCOLON Če Jul 07, 2016 12:19 pm

OdgovorCOLON # 71842Odgovor Tavher
To Feb 28, 2017 9:58 pm

bostek napisal/-aCOLON
Če Jun 11, 2015 7:14 am
Zanima me koliko tehta 2/3 sat poln medu? Ter ali je dovolj če je pokrit 1/3, ali je potrebno da je več?
levstek008 napisal/-aCOLON
Če Jun 11, 2015 8:55 pm
2kg cca. v povprečju.
Torej 1/1 LR sat poln medu tehta cca 3kg.
Ima morda kdo kakšno sliko satov z venci za katere lahko oceni koliko kg medu vsebujejo? Lahko tudi opisno če bo šlo. Se bojim da bom procentualno glede na površino sam bolj težko ocenil pri prvem hitrem pregledu družin. Nekje sem o tem že bral a ne najdem več.
Da mora imeti družina vse leto in sploh zdaj spomladi za dober razvoj zaloge vsaj 8kg drži?

Hvala

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71844Odgovor volk
Sr Mar 01, 2017 12:11 pm

Poln sat medu ima 2,5 kg medu, skupaj ima pol 3 kg. Ce so odebeljeni venci ali pa sati, je pa lahko precej tezje... koliko ima druzina hrane. Obvezno oba polna krajna sata, potem oba druga sata s strani z venci in cvetnim prahom, plus ostalih 6 satov, ki imajo vence. Pozimi in spomladi je stvar bolj problematicna, steje samo zaloga, s katero cebele drzijo kontakt, torej do kamor gre gruca. Lahko namrec odmrejo pri polnih krajnih satih.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 71882Odgovor cebelrcek
Po Mar 06, 2017 7:14 pm

1 dm2 pokritih celic na obeh straneh sata = 300 g medu Vir: V. Avguštin, SČ, februar 2016

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 72263Odgovor MarS
Sr Apr 12, 2017 10:21 am

Družine imam na treh nakladah LR 2/3. Druga in tretja naklada sta polni zalege (seveda razen krajnih satov), v prvi pa je še nekaj hrane ob straneh, ki sem jo odvzemal iz zgornjih naklad (da sem pridobil prostor za vstavljanje satov/satnic v zgornji dve nakladi). Preostali sati v prvi nakladi pa so CP. Družine so močne in jim moram dati dodaten prostor za širitev plodišča.

Kako širite prostor za zaleganje matice?

Jaz navadno rotiram 2. in 3. naklado, nato pa dodam četrto naklado.
Zanima me ali v rotacijo vključujete tudi prvo naklado s CP, in če jo, kam jo prestavite. To mi nekako ni blizu, saj dokler se CP ne porabi, nima matica kam zalegat, pa vseeno me zanima praksa drugih, ki čebelarite z LR 2/3.
lp

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

OdgovorCOLON # 72265Odgovor Mare-Božo
Sr Apr 12, 2017 11:19 am

Dve naklade in nekaj satov v tretnji nakladi je bil pri meni maximum sploh sposobnost matice/družine/glede na pašo.
Običajno so pri meni pri taki velikostji rinile na vejo, verjetno tudi zato ker pri meni ni neke paše, ki jih bi zaposlila.
Lahko iz spodnje naklade če imaš kako satnico frej menjaš s kakšno v višji nakladi s pokrito zalego. Spodnjo naklado če je zabita s CP naj ostane kar tam kjer je.
Ampak vse raje kot to bi jaz raje pokrito zalego dal nekam stran, naredil narejenca ali okrepil kakega slabiča. Daj še MR in prazno naklado (mediščno) gor, kakšen sat odkrite zalege gor, lahko začasno kakšen sat s CP daš gor v mediščno naklado v "shrambo"... Več kot toliko dvomim, da se bo gnezdo širilo, kvečjem manjšalo ker ti bodo blokirale s CP gnezdo
Za tale čas (imamo različne pogoje) se mi zdi kar nevarna konfiguracija za roj.

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 72267Odgovor MarS
Sr Apr 12, 2017 11:33 am

Ja, so kar močne za ta čas, nisem pa napisal, da uporabljam 9-satne naklade. Tako mi zmanjka par satov za zalego.
Saj bi lahko sate "ročno" prestavil v 1 naklado, da bi tako dobil prostor za satnice, ampak raje delam s celimi nakladami.

Za probo sem izdelal tudi nekaj 7 satnih 2/3 LR panjev, ki letos nimam naseljene - uporabil jih bom za narejence.
S temi pa ima izkušnje Dušan - ali pustiš 1. naklado pri miru, ali rotiraš tudi z njo?
lp

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 72270Odgovor dušans
Če Apr 13, 2017 6:52 pm

Zdravo,

Naklade se običajno rotirajo tako, da pride 1. na vrh in 3.na podnico. Prostor v plodišču narediš še tako, da črne sate s hrano umakneš v medno kapo nad MR. Teh satov ne točiš. Nadomestiš jih s satnicami.

MihaM
PrispevkovCOLON 9
PridruženCOLON Po Apr 20, 2015 9:37 pm

OdgovorCOLON # 72272Odgovor MihaM
Če Apr 13, 2017 7:54 pm

dušans napisal/-aCOLON
Če Apr 13, 2017 6:52 pm
Zdravo,

Naklade se običajno rotirajo tako, da pride 1. na vrh in 3.na podnico. Prostor v plodišču narediš še tako, da črne sate s hrano umakneš v medno kapo nad MR. Teh satov ne točiš. Nadomestiš jih s satnicami.
Te črne sate s hrano vred potem pretopiš v vosek ali ?

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 72273Odgovor dušans
Pe Apr 14, 2017 8:07 pm

Imam občutek, da še nisi slišal ali bral o medni (medeni) kapi. Lepo je o njej napisal Uroš Vidmar v knjigi S čebelami v tretje tisočletje - 2. del. Če imaš čas pa si oglej filme še o čebelarski farmi Vener.

Črni sati s hrano so rezerva hrane za brezpašno dobo. Naklado z medno kapo damo na koncu sezone (po kostanju) na podnico, spomladi pa nad MR. Sate pretopimo, ko ocenimo, da so dovolj črni za v topilnik. Hrano porabijo čebele pred odvzemom. V NP so to preproste operacije.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov