Čebele so v panju :)

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

BUTTON_POST_REPLY
apolon
PrispevkovCOLON 45
PridruženCOLON Ne Dec 22, 2013 11:28 pm

Čebele so v panju :)

OdgovorCOLON # 64500Odgovor apolon
Po Apr 14, 2014 9:29 pm

Prestavil čebele iz prašilčkov(5S) v AŽ9.
Dodali dve satni osnovi + dva zgrajena sata. :)

Čebele so zdaj v plodišču, medišče je prazno, čebelam pa onemogočen dostop.

Kako naprej? :D

fenix
PrispevkovCOLON 138
PridruženCOLON Pe Mar 19, 2010 7:06 pm

OdgovorCOLON # 64515Odgovor fenix
To Apr 15, 2014 12:28 pm

Koliko satov zalege pa je bilo v prašilčku?

apolon
PrispevkovCOLON 45

OdgovorCOLON # 64516Odgovor apolon
To Apr 15, 2014 1:07 pm

Zalege je blo kar na celo in tut nepokrita in jajčeca , zgledalo je da pajnj že skor poka po šivih.

Namen sem imel pogledat zdaj po enem tednu, da vidim kaj se dogaja.

Drugače pa čebele kar pridno letajo ven in noter in prinašajo cvetni prah.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 64520Odgovor boriss
To Apr 15, 2014 2:43 pm

Družin s 5 sati zalege četudi "poka"po vseh šivih je švoh družina.

apolon
PrispevkovCOLON 45

OdgovorCOLON # 64522Odgovor apolon
To Apr 15, 2014 2:48 pm

Seveda se kar zgubi zdaj verjetno v panju, nekako pa je le treba začeti.

Upam, da se bo tekom leta razvila in bo morda na red za naslednjo sezono.
Saj ne pričakujem že takoj kil medu. Naučil pa bi se le rad.

Sicer imam pomoč, knjige, forum,.... tako, da sem vsakega mnenja predloga vesel.

fenix
PrispevkovCOLON 138
PridruženCOLON Pe Mar 19, 2010 7:06 pm

OdgovorCOLON # 64523Odgovor fenix
To Apr 15, 2014 2:54 pm

Ja ta družina je res kar švoh za ta čas, vendar mislim da bi na kostanju lahko prinesla nekaj kil, če se bo lepo razvijala.

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 64529Odgovor Q
To Apr 15, 2014 4:28 pm

Pazi, da bo sedaj v panju vedno dovolj hrane; medenih zalog. Cvetnega prahu je sedaj dovolj (saj pri meni). Tako, da glede na to, da je družinica mala, se lahko zgodi, da ne bo nabrala zase in ker ne bo dovolj medičine tudi matica ne bo zalegala tako kot bi lahko. Zato predlagam, da jim pomagaš s sladkorno raztopino. Najbolje bi bilo, da bi imele konstanten dotok. Sistem kantica, ki ji malo zmanjšaš luknjo (po potrebi) bo kar tapravi. V pitalnik pa moraš sam dolivat :( .Samo pazi, da hrane ne bo preveč, ker lahko blokiraš matico... In kot so rekli, do kostanja se ta družina lahko lepo razvije...

Lp

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 64530Odgovor medo4
To Apr 15, 2014 4:47 pm

Par let nazaj sem preselil pet takih družin v devetsatne panje v akacijevi paši so 3 od 5-tih prinesle tolko kot ostale gospodarne družine in ni bojazni da bi med dočakal komaj drugo sezono. Zdaj je pač mrzlo in v Halozah prinesejo že nekaj dni ravno tolko kot porabijo, zato jih pomalem futram.
Lp,Medo4

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 64545Odgovor Odisej
Sr Apr 16, 2014 9:56 am

boriss napisal/-aCOLONDružin s 5 sati zalege četudi "poka"po vseh šivih je švoh družina.
Koliko satov zalege v tem prašilčku (5S) pa naj bi imela ? 6 ...

muha
PrispevkovCOLON 50
PridruženCOLON Ne Jan 18, 2009 6:36 pm

OdgovorCOLON # 64558Odgovor muha
Sr Apr 16, 2014 10:50 pm

ne 9... ker 9s prašilček je NAJboljši

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 64562Odgovor boriss
Če Apr 17, 2014 9:37 am

muha:

5satni panj je odličen panj. sedaj ima zalege cele 4 sate.

9 satni panj je zanič panj.

sedaj ima (od 300 takih-zanič prezimili)
10 %panjev 3 sate zalege
40 % panjev ima 4 sate zalege
ostalih 50%ima 5 ali več satov zalege
max je 9 satov zalege.

pri tem da so v 9 satnih panjih lanski narejenci (1 4sat zalege + matičnjak)

razlika med tvojimi 5 satarji in mojimi 9 satarji so samo oni 4 brezvezni sati - ki jih jasno ne rabiš v panju - zato pa imaš odlične 5 satarje.

je pa tudi res da od 9 satarja ki ima sedaj enih 7 satov zalege lahko pričakuješ normalno točenje na akaciji

res so to zanič panji.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 64563Odgovor boriss
Če Apr 17, 2014 9:56 am

odisej,

vprašanje je povsem zgrešeno.

okvir (5 satar) v katerem si vprašanje postavil je napačen.

Pravilno vprašanje je zakaj ima družina ( sedaj na višku razvoja ) samo 4 sate zalege. Torej kaj je čebelar "usral" da bo družina z potencialom nabrati 40 kil,medu - "že čist dobra za kostanjevo pašo" - torej kakih 10 kil medu.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 64564Odgovor boriss
Če Apr 17, 2014 10:48 am

Drgač pa zaradi mene kar čebelarite v 5 satnih panjih"

Od tega če ste uspešni jaz itak nimam nič.

IN tudi ne plačujem vaših računov če ste neuspešni.

Edino na živce mi gre če nekoga odirate (prodajate 5 satarje sredi aprila - recimo). Poj pa pač povem kaj si mislim o tem.

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 64565Odgovor oasis
Če Apr 17, 2014 11:33 am

Se strinjam s tabo Boris!

Moj kolega prodaja nekaj gospodarnih družin na 10S po 70€ za družino! Če koga zanima...

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 64566Odgovor Drejva
Če Apr 17, 2014 12:38 pm

Tukaj se z borisom povsem strinjam, ceprav me vcasih razjezi s svojim pristopom na forumu...

Lani sem si naredil in naselil 9s polovicne panje... niti eden nima manj kot 5 pa pol satov zalege, druzine sem pa delal na mestu. 3 sate pokrite zalege, malo vec cebel in en meden sat. Za matice nisem skrbel, cez par dni sem pogledal kje so jajcka in tam kjer jih ni bilo dodal maticnik ali opraseno matico...

ce ze delate manjse prasilcke delajte saj 7satarje. reskirajte tistih 30€ pa kupite enega 9s in poiskusite kaj je napisal boris zgoraj, drugo leto boste prodali vse 5saten prasilcke ;)

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 64568Odgovor Odisej
Če Apr 17, 2014 1:02 pm

Živijo, BorisS
boriss napisal/-aCOLONodisej,
vprašanje je povsem zgrešeno.
okvir (5 satar) v katerem si vprašanje postavil je napačen.

Pravilno vprašanje je zakaj ima družina ( sedaj na višku razvoja ) samo 4 sate zalege. Torej kaj je čebelar "usral" da bo družina z potencialom nabrati 40 kil,medu - "že čist dobra za kostanjevo pašo" - torej kakih 10 kil medu.
Apolon je napisal, da je prestavil družino 5S v večji panj, ti pa, da je družina s 5 sati zalege švoh.
Želel sem samo povedati, da v 5S ne more imeti šest satov zalege. V resnici je ta družina maksimalno razvita. Za 5S panj, v katerem je 'zrasla'.
No, saj se razumeva glede tega.

Ne razumem pa te, ko si napisal "... zakaj ima družina sedaj na višku razvoja " itd ...
Kako to misliš na višku razvoja?
Trenutnem ?
Vsak naslednji dan (če le ne bo vreme kaj pokvarilo) bo na višku razvoja, tisti končni višek (glede številčnosti) pa menda pri nas prihaja poleti.

5S družin ne prodajam, tako da ne sodim med tiste, ki ti gredo na živce zaradi prodaje takih družin v aprilu ;) .

Veliko (vsaj več) sonca želim vsem in lepe praznike.
Zadnjič spremenil 1, dne Odisej, skupaj popravljeno 0 krat.

grozni
PrispevkovCOLON 49
PridruženCOLON So Okt 01, 2011 8:24 pm
KrajCOLON Prebold

OdgovorCOLON # 64569Odgovor grozni
Če Apr 17, 2014 1:25 pm

Mam en problem. Lani sem naredil dve družini z rojevimi matičniki v eni 2/3 nakladi 12 satnega LR panja. Z desko sem ga pregradil na pol in na vsaki strani zvrtal luknjo. Potem sem skozi leto dodajal naklade in sedaj sta družini že v 4 nakladah (panj pregrajen vertikalno).
Sedaj bi rad družini združil in ne vem kako...
Eni družini bi odvzel matico in sat, dva začege ter gre v svoj panj, ostale čebele in zalego bi pa združil.
Kaj je bolje, da jih združim tako, da odstranim eno desko (vertikalno) in dam namesto nje papir, da se pregrizejo druga do drugih, ali bi bilo bolje, da bi eno družino prestavil v spodnji dve nakladi 10 satarja, potem pa papir, gor pa zalega druge družine z matico?
Bojim se, da se mi družini pokoljeta med sabo, zato bi bil hvaležen še za vaše mnenje...

Lp.
Simon

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 64570Odgovor boriss
Če Apr 17, 2014 1:43 pm

odisej.

v tistem, kar si citiral tisto o prodaji ni navedeno - torej menda ne velja zate?
če pa si se v tem videl - pa pač delaš tako ...

Kar se mene tiče je vrh razvoja zaključen do 1 maja. Naprej je samo vzdrževanje stanja. Do 1 maja mora imeti družina vseh 9 satov zalege - kolikor pač matica lahko zaleže. Po tem datumu pa je treba družino max izkoristiti.

Grozni.

Ti pa poberi ven kar ti je preveč. Nazo poberi deske ven - in pusti družine ćim bolj pri miru- namestoo desk daj notri satnice. Pa je. Ne kompliciraj z kakim papirjem in podobno šaro.

Družino uredi čez kak teden.

Letos pa pametno naredi rezervo v celi nakladi.

muha
PrispevkovCOLON 50
PridruženCOLON Ne Jan 18, 2009 6:36 pm

OdgovorCOLON # 64574Odgovor muha
Če Apr 17, 2014 8:59 pm

g.boriss

jaz nimam 5 satnih prašilčkov, in tudi družin ne prodajam na 5 satih. Hotel sem vas samo malo sprovocirat ... ( in to je zadnja provokacija obljubim!!)

Sem pa zelo vesel vašega zadnjega odgovora( in upam da bo več takšnih)! zakaj:

- odgovorili ste na vprašanje brez nepotrebnega nakladanja, da je dec falil ker je zbral nakladne panje in ne 11+3 itd, itd.... Res kratek in jedernat profesionalno prijateljski odgovor(mislim resno- ni provokacija).

lp
Aleksander

grozni
PrispevkovCOLON 49
PridruženCOLON So Okt 01, 2011 8:24 pm
KrajCOLON Prebold

OdgovorCOLON # 64575Odgovor grozni
Če Apr 17, 2014 9:05 pm

Boriss hvala za odgovor.
Lani je bil problem v pomanjkanju panjev, zato sem dal 2 družini v enega. Pa še malo sta se greli skupaj čez zimo.

Lp.
Simon

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

Re: Čebele so v panju :)

OdgovorCOLON # 68515Odgovor kseb
So Nov 07, 2015 6:41 pm

Bom nadaljeval to temo. Razmišljam za spomladi in za naprej.
Povsod piše, da je bolje imeti manj družin, ampak tiste močne, kot pa več slabih, ker močnejše nekaj naberejo, one slabe pa nič. Pa če je v panju več čebel, je procentualno gledano več tistih, ki nabirajo med.
Recimo, da imaš nekaj gospodarnih družin in nekaj rezervnih družin. Zanima me, kako spomladi urediti gospodarno družino, da se bo dobro razvijala in, da bo donos medu opimalen.
Ali lahko prestaviš sat ali dva sata zalege iz rezervne družine v gospodarno, da bo bolj številčna in močnejša? Kdaj to narediti? Kam dati sate, v medišče, ali v plodišče?
Kako mora izgledati ena gospodarna družina recimo v začetku maja (tukaj mislim predvsem koliko čebel oz. satov zalege bi naj imela, da bi bila močna in čimbolj medonosna).

Hvala za odgovore

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 68517Odgovor Fizikalec
Ne Nov 08, 2015 3:37 pm

kseb napisal/-aCOLONPovsod piše, da je bolje imeti manj družin, ampak tiste močne, kot pa več slabih, ker močnejše nekaj naberejo, one slabe pa nič. Pa če je v panju več čebel, je procentualno gledano več tistih, ki nabirajo med.

Tole kr drži načeloma ampak...... moraš upoštevat čas katerega boš ponucal, da boš določeno število družin držal v kondiciji, da senebi vsedle na roj. V kolikor se usedejo na roj je vseen kolk jih je, ker več ne delajo NIČ. Recimo imaš 10 top družin zanje ponucaš tolk časa kot če bi imel 20 mal bolj tko tko. Meda bi dobil isto dela na enoto pridelka pa?????
Jaz bi čist fajn shajal z 2 kontejnerjema sam nikol ne vem kera dva bosta to torej imam 3 in potem je to za nekak 2 odlična. Dela pa je enak ali z 3 mal manj ali pa z 2 ooornk.
Ni vse v tem koliko ti na panj dobiš (jaz nekih rekordov nimam) ampak v tem koliko je dobička na enoto pridelanega. Tega lahko potegneš tako, da izničiš delo, delo je čas in čas je omejen. Odločit pa se moraš sam kaj boš naredil. TOP družine dajo samo eno paši bomba kasneje je samo s...e z njimi.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 68518Odgovor cebelrcek
Ne Nov 08, 2015 6:36 pm

Z napisanim se strinjam, vseeno pa bi radi (začetniki) slišali en praktičen nasvet.

Vprašal bom podobno kot kseb: Kako izgleda večina tvojih družin v začetku maja - tik pred akacijo? Kaj je v tem času zate slabič in kaj top družina?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68519Odgovor boriss
Ne Nov 08, 2015 6:42 pm

Slabičev ni (med gospodarskimi panji) - vsi so dobili še enega 9 satarja - več kot ima zalege bolje je - itak imamo tok velike panje da niso premajhni da imajo kam nositi.

Načeloma pa mora imeti okoli 20 aprila vsaj 7 satov zalege da je na akaciji kaj od njega.

Drgač pa tisto kar je Danilo napisal sem jaz na tem forumu že pred parimi leti napisal - se zelo strinjam.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 68520Odgovor Fizikalec
Ne Nov 08, 2015 6:49 pm

cebelrcek napisal/-aCOLONZ napisanim se strinjam, vseeno pa bi radi (začetniki) slišali en praktičen nasvet.

Vprašal bom podobno kot kseb: Kako izgleda večina tvojih družin v začetku maja - tik pred akacijo? Kaj je v tem času zate slabič in kaj top družina?
Pred akacijo itak ni dileme bolj je ???? pred ogrščico? In zmer pač tiste kere na ogrščici (če so pogoji seveda) dajo na polno je z njimi v akaciji s...je torej jih po ogrščici ooornk predrmam in kaj poenačim in nobenemu 10s klasičnemu ne pustim več kot 6 satov zalege, 11+3 ima malo več manevrskega prostora. Iz viška zalege sestavim narejence tako pač delam jaz, nimam časa stalno čebele pregledovat. Dobim še zmer dovolj meda in rojenja se losam....

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68521Odgovor cebelrcek
Ne Nov 08, 2015 7:20 pm

Kaj zate pomeni sranje? A to, da ti družina izroji?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 68522Odgovor Fizikalec
Ne Nov 08, 2015 7:24 pm

tist je že driska :D s---je je ko se pripravlja na to, ker potem več ne dela NIČ

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68523Odgovor cebelrcek
Ne Nov 08, 2015 7:26 pm

Štekam.

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 68524Odgovor kseb
Ne Nov 08, 2015 8:10 pm

Hvala za odgovore.
Mi je malo bolj jasno vse skupaj, sedaj rabim samo še veliko čebel.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 3 in 0 gostov