Čebelar začetnik

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

tamu
PrispevkovCOLON 9
PridruženCOLON Po Apr 16, 2012 10:20 am

Čebelar začetnik

OdgovorCOLON # 54470Odgovor tamu
Po Apr 16, 2012 10:48 am

Pozdravljeni forumaši.

Letos sem se odločil, da bom pričel s čebelarjenjem. Prvo čebeljo družino mi bo podaril moj stari oče, ki je bil prav tako čebelar (čebelariti je prenehal dve leti nazaj, ker mu zdravje ni dopuščalo). Sam mi bo tudi pomagal z dragocenimi nasveti, žal pa mi ne more več praktično pomagati, zaradi oddaljenosti.
Naj povem, da sam nimam praktičnih izkušenj s čebelarjenjem. V ta namen sem si v našem okolišu pridobil čebelarskega mentorja, ki mi je obljubil da mi bo pri tem pomagal. Udeležil pa se bom tudi naslednjega tečaja za začetnike, ki ga bodo izvajali na našem področju.
Torej, čebeljo družino grem iskat konec tega tedna, zvečer. Zanima me, na kaj moram biti najbolj pozoren na začetku, da ne naredim kakšne "usodne" začetniške napake (malo me skrbi da ne naredim kakšne neumnosti)
Pa še to, čebeljo družino bom dobil v panju, ki ga bom moral nato vrniti. Zmenili smo se, da družino po selitvi še nekaj časa pustim v starem panju, nato pa jo preselim v moj panj in nato stari panj vrnem. Čez koliko časa naj preselim družino v nov panj?

Upam, da se bom lahko na začetku moje čebelarske poti, z vprašanji in nasveti obrnil tudi na vas.

Hvala

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 54471Odgovor bloop
Po Apr 16, 2012 11:29 am

Stari oce ti bo podaril prvo cebeljo druzino, cebelariti pa je prenehal 2 leti nazaj ????

Ce ti lahko stari oce se zmeraj pomaga z nasveti, ti bo zagotovo uspesno odgovoril na vsa tvoja vprasanja glede premika. Posvetuj pa se z veterinarji NVI na vasem obmocju, da ne bos naredil kaksne usodne, nedovoljene napake.

Mislim da ce jih bos pustil v starem panju nekaj dni, bo vredu. Toliko da se navadijo na novo stojisce in potem na hitro v cim lepsem dnevu.

tamu
PrispevkovCOLON 9

OdgovorCOLON # 54472Odgovor tamu
Po Apr 16, 2012 11:43 am

Ja, stari oče mi bo podaril prvo čebeljo družino. Mislim, da tukaj sploh ni pomembno ali je še vedno aktiven ali ne, važen je namen.
Vsekakor mi bo tudi dobro svetoval pri mojem delu, je pa tudi res, da je vsakršen nasvet zelo dobrodošel, zato se tudi obračam na vas.

Hvala :)

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 54477Odgovor Fizikalec
Po Apr 16, 2012 3:56 pm

Pustiš čebele par dni da se uletijo nov panj naj bo kolk tolk enake barve na žrelu in pač preložiš. Regoistracija čebelnjka v SIR je obvezna, najava pr območnem veterinarju tudi in izjava tistega keri ti čebele da z overitvijo veterinarja kot predpisuje zakon, AMEN.

tamu
PrispevkovCOLON 9

OdgovorCOLON # 54936Odgovor tamu
Po Maj 14, 2012 10:15 am

Živijo.

Samo sporočam, da čebele že uspešno letajo iz mojega čebelnjaka. Prevoz čebel in prestavitev v novi panj sem izvedel s pomočjo mojega mentorja in sploh ni bilo tako zapleteno, kot sem si predstavljal.
Kot ste mi svetovali sem se pred nakupom posvetoval s predsednikom ČD in se dogovoril o vseh potrebnih formalnostih.
Pri prestavitvi čebel v novi panj sva z mentorjem opravila tudi pregled čebel, zdaj po približno dveh tednih pa sva opravila drugi pregled in prestavila tudi en sat v medišče, ter dodala tudi en gradilni satnik. Sedaj čakam le še dobro pašo, da se družina prične širiti, upam na dobro akacijevo pašo, ki bo kmalu zacvetela.

Naj medi!

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 54937Odgovor dobje
Po Maj 14, 2012 10:18 am

Veliko uspeha
Imaš srečo, da si dobil dobrega mentorja
nekatere ČD nimajo takega posluha za novince

naj medi

Uporabniški avatar
rudolferik
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Pe Jul 13, 2012 1:41 pm
KrajCOLON Cerkno

OdgovorCOLON # 57901Odgovor rudolferik
Ne Jan 20, 2013 10:36 am

Mene pa zanima kje bi dobiv panj čebel za začetek bi bilo dosti eden.
LP

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 57903Odgovor davca
Ne Jan 20, 2013 12:44 pm

V okolici Cerkna je kar nekaj čebelnjakov. Celo čebelarji prevozniki so tam. Razen tega je tam tudi nekaj mizarjev. Če panja ne znaš narediti sam, se pozanimaj pri kakšnem okoliškem čebelarju, kdo bi ti panj naredil, če ga ne nameravaš kupiti v kakšni čebelarski trgovini, ki jih je v Sloveniji tudi kar nekaj. Ko boš stopil do čebelarja, ga vprašaj še za mentorstvo; za roj pa se mu priporoči spomladi - od meseca maja dalje. Najbrž te pa bosta panj in roj tudi nekaj stala. :)
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 57904Odgovor boriss
Ne Jan 20, 2013 12:48 pm

z enim panjem se ne boš nič naučil!

Nabaviti en panj je škoda čebel!

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 57918Odgovor davca
Ne Jan 20, 2013 6:46 pm

boriss napisal/-aCOLONz enim panjem se ne boš nič naučil!

Nabaviti en panj je škoda čebel!
Jaz sem začela z dvema panjema in iz majhnega raste veliko. Vprašanje je, kako gledamo na čebelarstvo: ali želimo spoznati življenje čebel in imeti lep hobi ali stremimo za zaslužkom in se gremo intenzivno čebelarjenje z nekaj 100 panji. Ampak v začetku je treba začeti z malim. Predvsem pa je point v dobrem mentorju, ki ga jaz žal nisem imela in sem se učila na lastnih napakah. To pa ne pomeni, da nisem brala strokovne literature (jo še vedno). Uporabiti pa je treba seveda tudi zdravo pamet.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 57921Odgovor boriss
Ne Jan 20, 2013 7:34 pm

Rekla si dva - jaz pravim 4 ali 6!

En je .....(sem že napisal)

Uporabniški avatar
rudolferik
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Pe Jul 13, 2012 1:41 pm
KrajCOLON Cerkno

OdgovorCOLON # 57925Odgovor rudolferik
Ne Jan 20, 2013 10:44 pm

Vsem hvala za vaše nasvet za v naprej.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 57927Odgovor davca
Po Jan 21, 2013 12:09 am

boriss napisal/-aCOLONRekla si dva - jaz pravim 4 ali 6!

En je .....(sem že napisal)
Kakšna nonšalantnost!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 57929Odgovor boriss
Po Jan 21, 2013 7:52 am

Oh ja.

Pri enem ne moreš narediti nič. Ko brskaš po panju lahko hitro uničiš matico in ti ostane potem samo še prazna kišta. Nimaš materiala za osnovno delo in sploh nimaš nič da bi se sploh lahko kaj kdaj naučil.

Zelo malo čebelarjev je nabavilo en panj - in preživelo prvo zimo. Večina od njih je s tem tudi zaključila čebelarjenje - ker en panj res ni nič.

Pri 4 panjih pa je to že neka (sicer silno skromna) osnova za učenje.

Od 4 panjev je en vedno prazen (v fazi ponovne naselitve) en je slab, dva sta povprečna in en je odličen. Tako v nekem obdobju leta lahko že primerjaš družine med sabo in imaš neko osnovo za učenje.

4 je tudi prav lep majhen čebelnjak - kakor tudi 6, komot se naredi majhno skladovnico.

Torej vztrajam 4 ali 6 (bolje 9) je neka osnova za učenje in potem če imaš interes tudi rast. Od enega ne bo nikoli nič - še najmanj znanja.

Drgač pa sem o tem že kdaj pisal - to sem ponovil samo zaradi tvojega neprimernega odziva.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 57931Odgovor davca
Po Jan 21, 2013 8:14 am

Boriss, hvala za odgovor, ki bo začetniku pomagal. Najbrž si o tem res kdaj pisal, vendar je forum tako obširen, da bi tisto pisanje tudi sam verjetno težko našel. In hvala za tvoj dragoceni čas.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 57932Odgovor boriss
Po Jan 21, 2013 8:38 am

ZAto pa ne maram tega tu pisat - je BV delo. Veliko preveč plev med pametnimi stvarmi.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 57933Odgovor levstek008
Po Jan 21, 2013 8:42 am

rudolferik napisal/-aCOLONMene pa zanima kje bi dobiv panj čebel za začetek bi bilo dosti eden.
LP
Malo tudi pomisli kje boš čez z čebelami čez par let...boš imel hobi z nekaj panji, misliš postati velik čebelar, prevaževalec, AŽ-ji al nakladni.....Malo se razglej in pomisli....

Pa še to-Bodi prepričan da nisi alergičen na čebelji strup.....če si, pozabi na čebele....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Robyn
PrispevkovCOLON 43
PridruženCOLON Pe Nov 22, 2013 8:58 am

OdgovorCOLON # 65061Odgovor Robyn
So Maj 17, 2014 3:56 pm

da ne odpiram nove teme, bom vprašal kar tukaj...

pred devetimi dnevi sem imel roj v eni družini...

sedaj pa me zanima, kako dolgo potrebuje mlada matica, da prične zalegati?

ali je v primeru roja smotrno kupiti oplojeno matico in jo dotati družini?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 65062Odgovor boriss
So Maj 17, 2014 4:04 pm

Uf ti bi pa rabil en dober začetniški tečaj.

Roj ima lahko mlado ali staro matico. Obe pa začneta zalegat praktično takoj. Stara itak ....

Mlada pa se v roju ponavadi tudi oplodi. IN začne zalegat čez kak dan ali dva.

ČE sprašuješ to, potem (malo ugibam - mislim da nimaš pojma) najdi podatke kako se sploh roj oskrbuje....

Robyn
PrispevkovCOLON 43

OdgovorCOLON # 65063Odgovor Robyn
So Maj 17, 2014 4:22 pm

ne misilim matice v roju ampak mlada matica ki ostane v panju...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 65064Odgovor boriss
So Maj 17, 2014 6:07 pm

Spet odvisno od tega ali je bil roj prvi ali drugi, tretji .....

Po prvem tam okoli 14 dni. Po drugem hitro par dni pa je .

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 65068Odgovor mg
So Maj 17, 2014 8:35 pm

Te matice so najboljše, ker so jo čebele zato vzgojile od jajčeca in od vseh izbrale ravno njo (seveda, če pustiš družino pri miru - ne šariš po panju, da se matica v miru spraši in začne zalegat - ko se poleže vsa zalega od prejšnje matice). In da takšno matico - mlado, kvalitetno zamenjaš za matico vprašljive kvalitete :!: :?: . , ki jo čebele ne sprejmejo (iz različnih vzrokov) :x .

Bolj je problematična matica v roju, ker je lahko stara oz. ne veš zakaj so jo čebele hotele zamenjati (razen iz rojilnega nagona). In še za tako matico ni problem, ker imajo čebele zadosti časa, da jo zamenjajo - z večjo verjetnostjo ob ustrezni oskrbi.....
lep pozdrav

Robyn
PrispevkovCOLON 43

OdgovorCOLON # 65071Odgovor Robyn
Ne Maj 18, 2014 9:58 am

aha...

sem dobil odgovor...najlepša hvala obema...

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 65074Odgovor klopotec
Ne Maj 18, 2014 12:05 pm

boriss napisal/-aCOLONUf ti bi pa rabil en dober začetniški tečaj.

Roj ima lahko mlado ali staro matico. Obe pa začneta zalegat praktično takoj. Stara itak ....

Mlada pa se v roju ponavadi tudi oplodi. IN začne zalegat čez kak dan ali dva.

ČE sprašuješ to, potem (malo ugibam - mislim da nimaš pojma) najdi podatke kako se sploh roj oskrbuje....
To pa nisem vedel, da se mlada matica oplodi tudi v roju.
To mi je novo. Hvala.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 65082Odgovor mg
Ne Maj 18, 2014 10:08 pm

Seveda odvisno od tega, koliko časa je čepela v panju :P preden je izletela. Tista, ki se izvali in frk iz panja; mora najprej dozoret, da se lahko oplodi.
lep pozdrav

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 65083Odgovor klopotec
Ne Maj 18, 2014 10:20 pm

levstek008 napisal/-aCOLON
rudolferik napisal/-aCOLONMene pa zanima kje bi dobiv panj čebel za začetek bi bilo dosti eden.
LP
Malo tudi pomisli kje boš čez z čebelami čez par let...boš imel hobi z nekaj panji, misliš postati velik čebelar, prevaževalec, AŽ-ji al nakladni.....Malo se razglej in pomisli....

Pa še to-Bodi prepričan da nisi alergičen na čebelji strup.....če si, pozabi na čebele....
Ni treba pozabit. Jaz sem alergičen. Ampak se zdaj znam dobro zaščiti. Niti slučajno ne mislim nehat. Preveč me to zanima.
Ampak lepo počasi. Najprej dobro splanirat kdaj bom kaj počel, potem dobra zaščita. In gre.
Obstaja rizik, vsekakor. Vendar je rizik tudi če grem v planine. Nihče mi ne garantira da bom prišel živ domov. Pa vseeno gren.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 65084Odgovor boriss
Po Maj 19, 2014 7:16 am

mg.

tista ki lahko leti je tudi dozorela.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 65094Odgovor mg
Po Maj 19, 2014 9:59 pm

Dozorela že, samo za kaj? Roj z mlado ali staro matico se loči ravno po tem, kdaj začne katera zalegat.

Ker matica v roju nima kaj čakat z izleganjem jajčec, vsak dan je zlata vreden, ker nima polegajočih se mladih čebel za vzgojo zalege, kot matica v izrojencu.
lep pozdrav

Robyn
PrispevkovCOLON 43

OdgovorCOLON # 65105Odgovor Robyn
To Maj 20, 2014 2:26 pm

še eno vprašanje začetnika... :D

kdaj se lahko odpre zgornja brada na AŽ panju?

hvala za odgovor...

Visko
PrispevkovCOLON 30
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2004 11:16 am
KrajCOLON Trbovlje

OdgovorCOLON # 65107Odgovor Visko
To Maj 20, 2014 8:19 pm

Ni treba odpirat

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov