Začetek čebelarjenja...

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

Ax
PrispevkovCOLON 110
PridruženCOLON Ne Maj 24, 2009 11:31 am
KrajCOLON Ljubljana

Začetek čebelarjenja...

OdgovorCOLON # 34344Odgovor Ax
Ne Maj 24, 2009 11:56 am

Pozdravljeni!

Sem nov na tem forumu. Čebel še nimam vendar se že pripravljam in učim.

Zanima pa me:

1. Ali je možno da postavim čebelnjak na vikendu. To pomeni da bi prišel panje pogledat na 7 - 14 dni. Bi se to dalo?
2. Kje bi lahko dobil dobre načrte za čebelnjak da bi jih nesel k mizarju?
3. Kateri panji so boljši - 3etažni AŽ panji ali "navadni" AŽ panji?
4. Ali je kje kakšen čebelar blizu Šk. Loke oz Poljan nad Šk. Loko da bi mi lahko malo pokazal čebelarjenje v preksi (preden dobim svoje panje)?

To bo zaenkrat vse ko pa se bom bolj poglobil v postavitev pa sem skoraj 100% da bo vprašanj še veliko več.

HVALA

Lp. Ax

EDIT:

Dodajam še eno vprašanje:
Ali je možno narediti tudi panje doma in kje bi lahko dobli načrt za 3etažni AŽ panj?
Zadnjič spremenil 2, dne Ax, skupaj popravljeno 0 krat.

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34345Odgovor Oldy
Ne Maj 24, 2009 12:09 pm

Preden daš izdelati čebelnjak se moraš odločiti katere panje boš imel.
Imam oboje in ti osebno toplo priporočam, če delaš oz. če boš naredil vse novo, da se odločiš za 3etažni AŽ panj. V navadnem moraš praktično vsakih 7 dni nekaj delati. Pa pregled, točenje,... Sam imam enako situacijo, da imam čebelnjak oddaljen cca. 25 kilometrov. Če vzameš 3 etažnega lahko opraviš točenje ali pregled na bolj dolgi rok oz. z manj dela imaš več opravljeno. V navadnem pač, ko je polna zgornja etaža moraš delati, ko so čebelice aktivna in narava prijazna na 7 do 10 dni.
Je pa res, da imaš lahko med bolj ločen po vrstah v navadnem.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34377Odgovor Oldy
Po Maj 25, 2009 11:58 pm

Če boš delal 10 ali več panjev se splača delati doma. Manj prepusti mizarjem, da ti naredijo. Pride ceneje!
No spet pa, če vidiš panj, vzameš mere ga lahko narediš. AMPAK pogoj je, da imaš orodje.
Obstajajo omare iz iverala, katerih nisem sprobal. Dobre izkušnje ima Danilo (fizikalec). Ima pa me, da bi si jo naredil in stestiral. Če jo pametno narediš lahko narediš kakšen hočeš AŽ panj; navaden, trietažni ali pa destsatar.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 34379Odgovor zver
To Maj 26, 2009 9:20 am

najprej nabavi kake stare panje skupaj s čebelami (až) da se naučiš čebelariti in šele nato greš na izdelavo panjev...

da sploh pogruntaš za kaj se kaj rabi.
tij se samo fèi

Ax
PrispevkovCOLON 110
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 34380Odgovor Ax
To Maj 26, 2009 1:03 pm

Ja saj za panje sem se že odločil da jih bom kupil samo jih nikjer ne najdem :(. Čebelnjak pa naj bi mi naredil oče (hodil je v Lesarsko Sredno).

Pa še to. Kje so spravljene rezervne družine in kaj so prašilčki?

Lp. Ax

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 34381Odgovor Fizikalec
To Maj 26, 2009 2:56 pm

Ja 1x primigaj do mene pa ti ene 3 panje dam pa kaj razloim bo lažje...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34382Odgovor Timijan
To Maj 26, 2009 7:51 pm

Danilo:
Ja 1x primigaj do mene pa ti ene 3 panje dam pa kaj razložim bo lažje...
Pohiti, pohiti, pohiti; takih ponudb na dobiš nikoli dveh! Lp t

Ax
PrispevkovCOLON 110
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 34383Odgovor Ax
To Maj 26, 2009 8:30 pm

Ja bi z veseljem :( samo če bi imel izpit za avto (star sem šele 12).
Prihajam iz ljubljane zato je Murska Sobota kar daleč.
Tako ali tako pa nisem nameraval začeti sedaj tako, da če bo ponudba še veljala spomladi naslednje leto, z veseljem pridem :)

Lep pozdrav,
Ax

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 34385Odgovor volk
To Maj 26, 2009 9:07 pm

Dragi Ax!
Takole ti bom povedal.Ce le mores zacni letos.Se imas cas.Nekdo naj te zapelje do Danilota,bos dobil tri panje,potem pa takoj sate s satnicami pa kaksen roj not,ali pa kaksno druzino na 7 satih.Letos ves vrag medi,usi je polno povsod,mana je na smreki,na javorju,kostanju.....Tako bos lepo zacel in cebele ti bodo letos vsaj satje naredile.
Kako pa imas z okolico?Je kaj roz,dreves,ki cvetijo....?
Ce bo cakal na drugo leto,je isto,kot ce bi ponavljal razred v soli.Tako pa si lahko zelo mocan cebelar do poroke.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34386Odgovor dobje
To Maj 26, 2009 9:21 pm

Ne bom oporekal, kar ste napisali!
Če prav razumem Ax- šele razmišlja kako bi začel in išče nekoga v okolici Poljan ali Škofje Loke, da bo videl kako to sploh gre.
Sam mu predlagam, da se vključi v šolski čebelarski krožek, prebere kakšno knjigo, se včlani v bližnjo Čebelarsko družino si najde mentorja.... in še bi lahko našteval.
Začne pa naj drugo pomlad s Fizikalčevimi panji.
Težko bo plaval v deroči reki, če plavati ne zna! :prst

Ax
PrispevkovCOLON 110
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 34387Odgovor Ax
To Maj 26, 2009 9:28 pm

Pozdravljeni!

Odgovor volk-u
Najprej naj odgovorim zakaj ne začnem z čebelarjenjem letos.
Kot sem že povedal "moram" še kar nekaj časa poslušati starše.
D abi bil čebelar sem jim omenil že pred 1 letom. takrat so odločno nasprotovali vendar jaz sem jih še vseeno probal pregovoriti. Sedaj mi je uspelo (in srečen sem da mi je). Vendar mo je oče rekel da se moram še kaj naučiti. prebral sem že knjigi "mladi Čebelar"(napisal jo je Janez Gregori) in "čebelarstvo" (pisateljev je 7). Včlanil sem se že v Čebelarsko Društvo Barje. Tam so mi rekli da je sezone že skoraj konec (to je tudi res če se čebelarsko leto začne Avgusta). Tako da mi to da lahko začnem čebelariti naslednje leto preveč pomeni da bi uničil še to z prosjačenjem da lahko začnem sedaj.
Rož v centru Ljubljane ni veliko (edino če je dovolj 3 rože na hišnem oknu xD)
Kot pa sem že napisal bi si rad čebelnjak postavil v Šk. Loki (kjer imamo viked). Tam je zraven kar nekaj gozda in tudi travnikov ni malo.

Odgovor dobje-tu:

Čebelarskega krožka na šoli namamo, Navdušil me je sošolec ki se je začel ukvarjati ti leto.
O knigah sem vam odgovoril že zgoraj.
Včlanil sem se v ČD Barje (ker bom imel čebelnjak v Šk. Loki bi se rad včlanil še v ČD Šk. Loka vendar nevem če se da)
Mentorja pa si trenutno še iščem (najprej na barju nato pa, ko bom imel čebelnjak, še v Šk. Loki)

UPAM da sem vama odgovoril.

Lp. Ax

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34394Odgovor kravzlj
Sr Maj 27, 2009 4:53 pm

Hej!

Letos poleti preberi še nekaj knjig, najdi si čebelarja, kjer mu boš lahko kaj pomagal, potem na pomlad pa najbolje da začneš! Jaz sem naredil tako. Lanskoleto tak čas sem začel brati knjige, prebral ene 30 knjig, dober mesec nazaj sem pa dobil čebele.

Vabim te na obisk, sem iz občine Dol pri Ljubljani. Malo ven iz Lj. Ne bom ti mogel povedati ogromno, a nekaj malega za začetek boš lahko videl, pa bova pokramljala. Vsaj razlike v letih ne bo ogromne :wink:
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

4z-miha
PrispevkovCOLON 9
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 3:38 pm
KrajCOLON ljubljana, ątepanja vas

OdgovorCOLON # 35147Odgovor 4z-miha
Po Jun 29, 2009 3:51 pm

smo že trije podobni!!!

danes zvečer dobim ene par panjev od enega očetovega znanca pol čez 14 dni ko pa pridem iz morja pa še čebele.

še eno vprašanje, ali bi bile uporabne tudi delavske rokavice?

lp
Lp. Miha

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35150Odgovor kravzlj
Po Jun 29, 2009 4:40 pm

Hej!

Lepo da je še en med nami! Ti le zrihtaj panje pa čebele pa bo. Koliko pa katere panje pa dobiš?

Za začetek so dobre tudi delavske rokavice. Vsaj jaz jih uporabljam ko nimam drugih. Pa tiste plastične za čiščenje, pa use se ponuca če nimaš druge :D

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

OdgovorCOLON # 35156Odgovor ursolinko
Po Jun 29, 2009 5:30 pm

Lepo lepo, da se tudi mladi primete tega zelo lepega hobija.

Tisti, ki omenjate knjige bi dodal še to Od čebele do medu.
Za teorijo je nujno potrebno poznat cuklus in sistem matice in čebel.

Na netu je ogromno materjalo, pametno je prebrat delo po mesecih.
Ko se spomladi segreje in čebele začno nabirat cvetni prah in mano moramo bit na to pripravljeni po tem minevajo meseci kot tedni. vsaka zamuda se šteje čebelarju v škodo.
Dobro si preberite tudi bolezni čebel(če niso zdrave jih druho leto ni več in tudi veselja ne).

Sicer pa je najbolje nabavit čebele in nato vse probleme reševat v društvu z mentorjem in tukaj na forumu.

Srečni in naj medi

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 35157Odgovor divji cebelar
Po Jun 29, 2009 5:32 pm

[quote="4z-miha"]smo že trije podobni!!!

danes zvečer dobim ene par panjev od enega očetovega znanca pol čez 14 dni ko pa pridem iz morja pa še čebele.

še eno vprašanje, ali bi bile uporabne tudi delavske rokavice?

lp[/quote]

Veliko uspeha in naj ti medi!

4z-miha
PrispevkovCOLON 9
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 3:38 pm
KrajCOLON ljubljana, ątepanja vas

OdgovorCOLON # 35176Odgovor 4z-miha
To Jun 30, 2009 8:47 am

a za razkužitev mislite prekuhati? (to je že on naredil)

poznam tudi nekaj dolgoletnih čebelarjev, včlanil pa se bom tudi v ČD Ig.
Lp. Miha

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 35184Odgovor Goba
To Jun 30, 2009 2:47 pm

Se bom še jaz vključil. Že nekaj let razmišljam, da bi za razvedrilo gojil nekaj panjev čebel. Imam hišo z večjim vrtom v Medvodah, okoli je precej vrtov in sadovnjakov. Do Save pa je okoli 300 metrov.

Letos se mislim malo teoretično izobraziti (prebrati primerno literaturo) pa tudi praktično delo me seveda zanima. S priznanim čebelarskim mojstrom sem že zmenjen, da se pogovoriva okoli literature pa tudi za "prakso" mu bom hvaležen, če bo pripravljen v praksi pokazati, kako se dela s čebelami. Jaz mu seveda lahko po svojih močeh pomagam.

Kako je z mojo lokacijo. Ali je sploh primerna za ljubiteljsko čebelarjenje? K mojstru grem šele čez dober teden.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 35188Odgovor volk
To Jun 30, 2009 8:45 pm

Ce mas savo blizu,je OK,mas vrbe,akac,kake lipe,sadovnjaki majo cesnje,kak javor je ob savi.Pa jap.dresnik ponavadi....
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

gasperakr
PrispevkovCOLON 4
PridruženCOLON To Jan 14, 2014 11:00 am

OdgovorCOLON # 62619Odgovor gasperakr
Sr Jan 22, 2014 11:41 pm

Ne vem, če sem začel pisanje ravno v pravi temi (ne najdem tiste, kjer je bilo govora o št. panjev), pa vseeno.

Torej, spomladi imam namen začeti čebelariti - bivša sodelovca sta mi pripravljena podariti vsak po eno do dve družini ter (nekaj?) svojega prostega časa. Razmišljal sem, da bi začel kar v LR panjih (katere bom šel v kratkem kupiti), ampak me "muči" predvsem "razdvojenost" mnenj starejših čebelarjev, s katerimi sem zadnjič razglabljal - eni pravijo naj začnem zgolj z 1 panjem (ker je pač preveč dela in vsega skupaj za začetnika), spet drugi mi reko, da je z manj kot dvema "brezveze" začeti, vsaj s 3-4 panji (da je nekaj "rezerve", če kakšna družina umre ter zavoljo "širšega" pogleda in izkušnje, kajti vsaka družina je drugačna od druge).

Sam pri sebi sem razmišljal, da bi doma postavil panj ali dva (+1 prazen za morebitni roj?) - živim na vasi, za hišo imam dokaj velik travniški sadovnjak (češnje, jablane, hruške, slive, leska, maline, orehi...), okoli tudi v glavnem travniki ter nekaj sadnega drevja pri sosedih. Poleg vrta (kjer rastejo tudi sončnice) imam tudi "zeliščni kotiček", kjer se nahaja vse od ognjiča, rožmarina... Nekaj metrov od predvidenega stojišča raste velika, stara lipa, na drugi strani je pa še gozd, v katerem je poleg bukovine in gabra kar veliko divje češnje, javorja ter kostanja in smreke. Iz tega vidika bi dal še "rezerven panj", ker nimam občutka koliko družin bi to okolje "preživelo".

V mislih imam pa še eno drugo stojišče, spet z 1-2 panjema, na vikendu, 10-20 km od doma, kjer sicer v neposredni bližini ni vinogradov, tam je en star sadovnjak, mešani gozd ter travniki - dokaj podobna zgodba kot doma.

Bi bili dve stojišči res "preveč" za začetek? Vsega skupaj bi bilo med 4-6 panji (2x2 polna ter 2 rezervi na vsakem stojišču 1). Finančno se mi pa tudi "pokrije". :) :klanjam

Najlepša hvala za vaša mnenja in pomoč ter naj medi!

Gašper

Novinka
PrispevkovCOLON 250
PridruženCOLON Če Jan 13, 2011 2:01 am

OdgovorCOLON # 62622Odgovor Novinka
Če Jan 23, 2014 2:11 am

gasperakr napisal/-aCOLONNe vem, če sem začel pisanje ravno v pravi temi (ne najdem tiste, kjer je bilo govora o št. panjev), pa vseeno.

Torej, spomladi imam namen začeti čebelariti - bivša sodelovca sta mi pripravljena podariti vsak po eno do dve družini ter (nekaj?) svojega prostega časa. Razmišljal sem, da bi začel kar v LR panjih (katere bom šel v kratkem kupiti), ampak me "muči" predvsem "razdvojenost" mnenj starejših čebelarjev, s katerimi sem zadnjič razglabljal - eni pravijo naj začnem zgolj z 1 panjem (ker je pač preveč dela in vsega skupaj za začetnika), spet drugi mi reko, da je z manj kot dvema "brezveze" začeti, vsaj s 3-4 panji (da je nekaj "rezerve", če kakšna družina umre ter zavoljo "širšega" pogleda in izkušnje, kajti vsaka družina je drugačna od druge).

Sam pri sebi sem razmišljal, da bi doma postavil panj ali dva (+1 prazen za morebitni roj?) - živim na vasi, za hišo imam dokaj velik travniški sadovnjak (češnje, jablane, hruške, slive, leska, maline, orehi...), okoli tudi v glavnem travniki ter nekaj sadnega drevja pri sosedih. Poleg vrta (kjer rastejo tudi sončnice) imam tudi "zeliščni kotiček", kjer se nahaja vse od ognjiča, rožmarina... Nekaj metrov od predvidenega stojišča raste velika, stara lipa, na drugi strani je pa še gozd, v katerem je poleg bukovine in gabra kar veliko divje češnje, javorja ter kostanja in smreke. Iz tega vidika bi dal še "rezerven panj", ker nimam občutka koliko družin bi to okolje "preživelo".

V mislih imam pa še eno drugo stojišče, spet z 1-2 panjema, na vikendu, 10-20 km od doma, kjer sicer v neposredni bližini ni vinogradov, tam je en star sadovnjak, mešani gozd ter travniki - dokaj podobna zgodba kot doma.

Bi bili dve stojišči res "preveč" za začetek? Vsega skupaj bi bilo med 4-6 panji (2x2 polna ter 2 rezervi na vsakem stojišču 1). Finančno se mi pa tudi "pokrije". :) :klanjam

Najlepša hvala za vaša mnenja in pomoč ter naj medi!

Gašper
Nisem mogla mimo tvojih vprašanj, a moje mnenje bo le eno izmed ostalih, ki jih boš deležen od vsepovsod. Kaj boš upošteval je pa stvar tvoje presoje.

S kakšnimi panji čebelarita tvoja znanca, ki ti bosta pomagala?
Če ne z LR, zakaj si se odločil za ta tip panja? V čem vidiš prednosti?
Absolutno je ena družina premalo tudi za začetnika. Na manj kot 3 sploh ne razmišljaj in sploh imej pripravljene prazne panje še za nove družine (no, to vidim si že splaniral),
Delo na prostem ti iz lastnih izkušenj toplo odpriporočam. Sem začela tako kot ti s 3 družinami in mi je bilo važno samo, da so panji pod streho (jaz pa ne) in da je čim ceneje in da je lepo... žal me ta nefunkcionalnost še zdaj jezi. Na srečo imam končno en spodobno velik čebelnjak, kjer se da nemoteno delati.
Drugo stojišče primerne zračne razdalje je vedno dobrodošlo, ko si delaš narejence. Raje naredi v enem kraju en spodoben čebelnjak, v drugem pa stojišče za narejence.
Kakšna je lega in primernost za koliko družin ti bo moral povedati kak bolj izkušen, če ve tako iz glave in brez da bi videl in tam čebelaril že par let. Ti pa priporočam nabavotehtnice , ker boš šele tako lahko spremljal donose.

Kaj so tvoji plani za prihodnost?

Tole zadnje vprašanje lahko postaviš na prvo mesto in šele potem začneš delati načrte.

Če imaš kakšne višje cilje, boš tako ali tako sam našel pot do pravih mentorjev (pa ne mislim mene) :wink:
Zadnjič spremenil 4, dne Novinka, skupaj popravljeno 0 krat.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 62623Odgovor boriss
Če Jan 23, 2014 7:40 am

1 do 2 panja ni nič! ČE ti lih ostaja denarja jih le nabavi - samo ti obljubim da boš najmanj vsako drugo leto kupil še čebele (če ne kar vsako).

Načeloma prvo preberi mesečne nasvete. potem pa resno razmisli o panjskem sistemu - kot ti je že novinka napisala.

Moje mnenje je da je minimum panjev na stojišču (ko je še vedno velika možnost, da boš pogosto kupoval čebele) nekje 6 panjev. ZA resno delo in zanimiv hobi jih rabiš 9 ali 12. To je nek spodoben samo oskrbni čebelnjak. IN tako kot je novinka napisala še en cca enako velik za rezervne družine. Vse kar je manj kot to je premalo - iz tega ne more biti nikoli nič.

SAj menda imaš ambicije, da bi bil to zanimiv hobi?

ČE imaš namreč ambicije, da bi od tega dobil resen dodatni zaslužek - no ja potem tole kar si pisal še ene 20x premisli preden kaj kupiš!

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 62636Odgovor Q
Če Jan 23, 2014 10:10 am

Strinjam se z Novinko in Borissom glede vsega kar sta ti napisala. Tako glede št. čebeljih družin, kot načina čebelarjenja. Me pa zanima zakaj si se odločil, da boš čebelaril v LR panjih. Zato kerj je to sedaj moderno ??? Ne vem, nisi napisal !

LP

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 62644Odgovor Drejva
Če Jan 23, 2014 1:36 pm

Jaz ti odsvetujem GJ panje, pa ne zato ker bi bili slabi, zato ker so tezki kot kamen... Nima veze s katerega materiala so, cetudi je to stiropor ali stirudur je polna nakalda teska k strela...

Mene osebno moti delo na prostem; teza naklade; zraven tega pa je se plodisce dokaj nizko, tako de hrbtenica trpi nonstop ;(...

Prednosti so tudi...

Ce imas rad svojo hrbtenico tehtno premisli preden se odlocis za nakladne panje.

Aja pa se to, ce ne ves kateri so GJ, pozabi da sploh obstajajo ;)

Aja jaz sem startal s stirimi GJ panji.
Zadnjič spremenil 1, dne Drejva, skupaj popravljeno 0 krat.

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 62645Odgovor olševèan
Če Jan 23, 2014 1:50 pm

Jaz imam dve vrsti panjev. Tradicionalnega AŽ in 11 satne GJ panje
Je res da imajo vsak svoje prednosti. Meni je všeč pri AŽ panju to, da jih zložiš enega zraven drugega ali enega na drugega, pa je. Ni mi pa všeč to ker so zamudni pri pregledovanju.
Npr. jaz za en nakladni panj porabim okoli minute, za AŽ pa malenkost več. Se pa strinjam z Drejvo da so naklade precej težke sploh če so polne medu. Ta problem sem jaz rešil tako da sem naredil polovične naklade (plodišče je v veliki nakladi, medišče pa v dveh polovičnig nakladah).

Meni so kot začetniku predlagali 2 AŽ panja in bi jaz tudi predlagal da se začne čebelariti v AŽ panjih da spoznaš kako čebele delujejo....

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 62654Odgovor boriss
Če Jan 23, 2014 2:48 pm

vse kar prihraniš pri delu s nakladnimi panji potrošiš (z obrestmi) pozimi ko moraš narediti (kupiti?) 2 x več satov.

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 62655Odgovor ana2
Če Jan 23, 2014 2:52 pm

Samo enega Boga moli. Vsaj na začetku, dokler ne osvojiš religije.
Potem se pa le odloči, ali šparaš križ ali čas. :lol:
Enkrat je potrebno zaèeti.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 62656Odgovor boriss
Če Jan 23, 2014 2:56 pm

na letnem nivoju nakladni panj ni prav nič hitrejši od AŽ panja. NIti za s.

Jozko
PrispevkovCOLON 128
PridruženCOLON To Mar 12, 2013 8:50 am

OdgovorCOLON # 62664Odgovor Jozko
Če Jan 23, 2014 7:08 pm

Ni lahka pouna naklada medu ne,je pa dobr občutek občutek ko uzdigneš polno.
Glede časa bi pa reku da je ogromno enga prekladanja in gledanja.Zlo več kot marsikdo hoče priznat.Vem iz lastnih izkušenj.Odločt se morš pa sam.Je pa res da je bolje če jih imaš vsaj ene 6 za štart.

gasperakr
PrispevkovCOLON 4
PridruženCOLON To Jan 14, 2014 11:00 am

OdgovorCOLON # 62665Odgovor gasperakr
Če Jan 23, 2014 7:33 pm

Ti pment, kakšen odziv! Me veseli.

Novinka, v bistvu imata oba bivša sodelovca izkušnje na AŽ- in LR-panjih - mlajši zaradi srečanj z medvedom "seli" v AŽ-je oz. postavlja čebelnjak, tisti stari maček pa prisega na LR-e, AŽ-je ima v čebelnjaku doma, kjer je čebelaril že njegov oče. Vem, da imata obe vrsti panjev svoje prednosti kot tudi pomankljivosti. Zakaj LR? Po več kot 10 minutnem razmisleku vidim da nimam pojma oz. nebi znal povedat... :oops: Mogoče zato, ker sem si vedno (do sedaj) AŽ-je zamišljal le v čebelnjakih, pa bi mi postavitev le-tega predstavljal preveliko začetno investicijo? Imam pa tudi v mislih nakup omenjene tehtnice, da bom bolje spremljal donose.

Boriss, zakaj bom vsako drugo leto (če ne kar vsako) kupil še čebele? Verjamem, da se z več panji "več naučiš", zato tudi ciljam na nekje 6 panjev... In vem, kot je rekla ana2, za začetek, dokler ne osvojim "osnov" eno vrsto panjev.

Vidim, da moram še veliko razmisliti...

Hvala in naj medi!

Gašper

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov