Sostanovalec

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

BUTTON_POST_REPLY
Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

Sostanovalec

OdgovorCOLON # 34052Odgovor kravzlj
To Apr 21, 2009 8:42 pm

Hej!

Sicer imam čebele šele 2 dni, ampak me žće nekaj zanima.
Imam nakladne panje. Te imam postavljene na dva tramova, ene 20cm nad tlemi. Danes sem pa pod panji opazil iztrebek. Črn, podolgovat, in me zanima, če mogoče kdo ve, komu bi ga pripisal =? Najbrž je jež? Ki pobira mrtvice? Nič ne bom tej živalici naredil, ker je pri meni dobrodošla, a rad bi vedel kdo je.

Imam pa še eno vprašanje. Kako je z mravljami? Vem da se bo vnela debata =) Če, kako lahko škodujejo čebelam?

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 34057Odgovor FRANK IZ KANADE
To Apr 21, 2009 9:41 pm

Luka,

verjetno je jez in nic slabega ti ne bo postoril. Tudi mravlje so dobrodosle okoli panjev, one mirno sozivljajo z cebelami. Je pa seveda malo drugace ce ti slucajno naredijo gnezdo pod panjem?!

Good luck!
Regards,
Frank

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 34059Odgovor TomaĹľ
To Apr 21, 2009 9:45 pm

Pozdrav !

Tudi k meni prihaja jež, prav prijetno ga je gledati ko hrusta mrtvice pred panji.Mravlje ti ne bodo naredile škode, če ne bodo mogle priti zgoraj v pitalnik.

Tomaž

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34063Odgovor Timijan
Sr Apr 22, 2009 7:27 am

Jaz sem kovinske noge štantka malo namazal z mastjo za kosilnice, po nasvetu iz foruma, in je mir. Prej sem jih pustil, kot so svetovali mojstri, pa me je vseeno motilo, ko je bil čebelnjak ves črn od mravelj vseh velikosti, pa v pitalnik in panj so začele riniti. Sedaj je ljubi mir; mravlje pa imajo na voljo ves vrt, sadovnjak in gozdiček. Pa tudi stvari na tleh pod žreli lahko mirno pospravijo. Saj jih imam rad, a v kuhinji ali spalnici jih ne bi trpel - predvidevam, da tudi čebelam niso v kako posebno veselje. Posebno tavelike, črne gozdne, 1,5 cm velike ne. Drugače pa mrtvice na tleh hrustajo še male gozdne miške z velikimi ušesi. Lp t

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34177Odgovor kravzlj
To Maj 05, 2009 8:02 pm

Hej!

Sedaj imam pa tudi jaz dosti mravelj =) Začenjajo mi gnezditi pod pokrovom. Pa nevem kak bi se jih losal. Nog ne morem namazati s čim, ker imam nakladne panje, in jih imam na dveh tramovih.

Lp Luka

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34179Odgovor Timijan
To Maj 05, 2009 8:23 pm

Če so ti zares začele gnezditi pod pokrovom, GNEZDITI, potem panj premakni nekam drugam, vsaj par metrov, kajti zagotovo je na pasu slabega sevanja za čebele. Mravljam pa tak kraj paše, zato tam gnezdijo. Drugo je, če le bivakirajo tam in malo kradejo čebelam. Lp t

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34181Odgovor kravzlj
To Maj 05, 2009 8:36 pm

Začele so nositi jajčka. . . .

Kam naj jih dam, nimam tako veliko prostora da bi jih premikal za metre. Lahko za 1 meter v desno? Ker zraven imam še en panj, brez mravelj.

Lp Luka

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 34184Odgovor Odisej
Sr Maj 06, 2009 8:34 am

Panje postavi na drugačno 'konstrukcijo', kot so tramovi. Od tal naj bodo dvignjeni vsaj pol metra, še bolje več. To predvsem zaradi čebel, posledično pa se bo tudi obisk mravelj končal.

Lep dan.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34187Odgovor Timijan
Sr Maj 06, 2009 1:46 pm

Če je drugi panj zraven brez mravelj, sta dve možnosti: da je prvi šibka družina ali pa je na pasu slabega sevanja. Še posebej, če imajo mravlje že jajčka. Jaz bi panj prestavil, vsak dan po kakih 30 cm, vsaj za 1m in ga postavil, kot svetuje Odisej.

Ali pa ga pusti, kjer je; izkušeni čebelarji pravijo, da mravlje ne škodijo ter da so slaba sevanja bolj kot ne fantazija. Potem pa se uči iz tega, kar boš videl; ali se bo družina kdaj okrepila ali nikoli. Torej - karkoli narediš, je uredu: nekaj se boš naučil. :D :idea: Lep pozdrav, t

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov