LR panji

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

BUTTON_POST_REPLY
olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

LR panji

OdgovorCOLON # 33761Odgovor olševèan
Sr Apr 01, 2009 1:18 pm

Imam eno vprašanje za tiste ki so že mal bolj izkušeni v čebelarjenju z LR panji, in sicer; imam LR naklade oz. panje ki se niso uporabljali že kar nekaj let cc 5 let in takrat so bili tudi nazadnje očiščeni.

IN sedaj me zanima če bi v te panje lahko ponovno naselil čebele ker nekateri pravijo da lahko nekatere bolezni v panju ostanejo še kar nekaj let, in me skrbi da nebi naredil več škode okt koristi.

Za odgovor se že v naprej zahvaljujem
lp olševčan

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33763Odgovor Timijan
Sr Apr 01, 2009 1:33 pm

Nisem izkušen, še manj z LR, pa vseeno podajam mnenje: kot vsak starejši ali že rabljen panj, moraš tudi svoje RAZKUŽITI, potem pa bodo povsem OK, še posebej, ko jih malo obnoviš.

Razkužiš jih lahko s kuhanjem v lugu, ali pa kar s plinskim gorilcem, kar je lažje, če nimaš soda oz kadi za prekuhavanje. Seveda moraš pred tem s čeb. dletom popolnoma očistiti ostanke voščin in propolisa, posebej bodi pozoren na kote, robove, tam so v propolisu lahko skrita jajčeca voščene vešče in tudi klice bolezni. Z ognjem, ne premočnim, pojdi počasi in zelo natančno po vseh delčkih notranjosti panja, kot tudi okoli žrela. Pazi, da ne zažgeš panja. Les mora malo spremeniti barvo na temnejšo. Požgi vsak kvadratni cm.

Zunanjost pa prebrusi in prebarvaj. Če je zunanja barva počena in v več nanosih, jo z majhnim plamenom požgi in sproti odstranjuj s pleskarsko lopatico ali koščkom pločevine. Potem stvar prebrusi, lahko premažeš z lanenim oljem ali firnežem, ter 2-4x z barvo.

Veselo čebelarjenje, t

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 33764Odgovor bloop
Sr Apr 01, 2009 1:34 pm

Ce panje in morebitno opremo sedaj primerno/pravilno razkuzis pred uporabo bo vredu.
Ce pa ti ni tezko je pa vseeno super zaceti z vsem novim.

Glede pravilnega razkuzevanja pa povprasati veterinarje za cebelarstvo ali pa podrobno prebrati zapisano na forumu ali kaksni knjigi.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33778Odgovor Pike
Sr Apr 01, 2009 3:25 pm

Ravno te dni razkužujem 40 kom AŽ deset satarjev. V panjih sem vse ven pobral, ostalo je le ohišje z vratci. To ohišje sem z notranje strani že dvakrat obžgal. Vse ostale stvari, okenčka, rešetka, pitalnik, prečke sem razkužil v 4% vreli lužni raztopini.
Na začetku sem tudi kupil rabljene panje pa ni bilo nikoli nobenih težav.
Pri obžiganju je potrebno le toliko paziti, da se ne bo kaj vžgalo, če so res stari panji. Na hitro, površinsko, pa raje dvakrat ali trikrat ponoviti. Potem se panji malo poštrihajo, pitalniki potopijo v vosek, pa je zadeva kot nova.

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 33780Odgovor TomaĹľ
Sr Apr 01, 2009 4:43 pm

Pozdrav !

Pitalnike bi jaz raje potopil v parafin.

Tomaž

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33781Odgovor Timijan
Sr Apr 01, 2009 4:45 pm

A AŽ pitalnike kar v vosek namočiš; do mrežice?

Kaj pa firnež, jaz premažem z njim, ker pa malo "diši", pa ves panj premažem še z redkim propolisom, razredčenim s "šnopsom". Uporabim čopič. Tako sem namazal tudi napajalnik, pa so prišle nanj v eni uri, lani pa niti v dveh mesecih ne. Ker mi je profi dejal, da se čebele v novih panjih počasneje razvijajo, sedaj vsakega obnovljenega na koncu od znotraj v celoti premažem z redkim propolisom, tudi nove okvirje sem, pa lovilne panjičke, tako da še meni vse diši, kaj šele čebelam?? Pa še panji dobijo zadnje razkuževanje!

Lp t

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33785Odgovor Pike
Če Apr 02, 2009 8:24 am

Sem mislil parafin, ne vosek.

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 33961Odgovor Mandelj
Ne Apr 12, 2009 9:38 pm

Kako pa očistiš LR panje iz stiroporja, tu gorilnik po vsej verjetnosti ne pride v poštev, kakšne izkušnje ali mnenja pa imate kaj z LR panji iz stiroporja.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33970Odgovor Pike
To Apr 14, 2009 9:12 am

Pri teh panjih verjetno ni mišljeno, da ti čebelja družina odmre.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33972Odgovor Timijan
To Apr 14, 2009 9:59 am

Glede razkuževanja; narediš lahko tako kot vsak drug panj: fizično očisti potem pa posprejaj z lekarniškim alkoholom, najmočnejšim, ali pa premaži (od znotraj seveda) s propolisovo razstopino, dodatno razredčeno z žganjem. Lahko uporabiš čopič. Razkuženo bo, pa še čebelcam bo dišalo. Lp t

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 33973Odgovor dušans
To Apr 14, 2009 10:08 am

Uporabi sanosil.

lp

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 33975Odgovor davca
To Apr 14, 2009 11:27 am

http://www.trgoeur-sp.si/sanosil-dezinfekcija.htm
Ali je razkuževanje s sanosilom enakovredno razkuževanju z obžiganjem z brenerjem ali s čiščenjem z NAOH?
Pozdrav,
N.Š.
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33976Odgovor Timijan
To Apr 14, 2009 1:27 pm

Malce je treba pomisliti tudi na čebele in pridelek. Tam piše:
Oba dva glavna sredstva, vodikov peroksid in srebro, se multiplicirata v učinku (sinergija ).
Stvar torej ni nedolžna. Srebro. V medicini se uporablja spraj ki je izjemno učinkovit, Spitaderm, a v njem je klor in vod. perosksid, in četudi pobije vse viruse in bakterije, tudi HIV, ga v panje ne bi škropil.

Npr. 95% alkohol s kapljico eteričnega olja je povsem zadosti močan. Lp t

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 33978Odgovor dušans
To Apr 14, 2009 4:24 pm

Timijan napisal/-aCOLONMalce je treba pomisliti tudi na čebele in pridelek. Tam piše:
Oba dva glavna sredstva, vodikov peroksid in srebro, se multiplicirata v učinku (sinergija ).
Stvar torej ni nedolžna. Srebro. V medicini se uporablja spraj ki je izjemno učinkovit, Spitaderm, a v njem je klor in vod. perosksid, in četudi pobije vse viruse in bakterije, tudi HIV, ga v panje ne bi škropil.

Npr. 95% alkohol s kapljico eteričnega olja je povsem zadosti močan. Lp t
Malo poglej količine srebrovega iona. Gre za izredno majhne količine. poleg tega je srebro žlahtna kovina in kot taka inertna. Peroksid pa s časom izgine, tako, da ostankov ni. Kdor hoče špricat alkohol, ga pa tudi lahko, ni problema.

Drugače pa prosim ne mešaj, jaz nisem spitaderma niti omenil, niti priporočil.

lp

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 34002Odgovor davca
Pe Apr 17, 2009 1:16 pm

Po e-mailu sem kontaktirala prodajalca sanosila , ki mi je poslal naslednje podatke:

Ga Neda,
Panje lahko razkužite z razstopino Sanosil S25-4%, vendar je potrebno čebele

Umakniti.Ne bi prenesle tega sredstva.
Po nanosu razstopine se morajo panji dobro posušiti nakar se lahko naselijo
čebele.

Cene:
-Razstopina Sanosil S25Ag-4%, plastenka 1 liter ?: 18,90+DDV
- " " " , Plastenka 5 lit+pršilka ?: 37,60+DDV

Lahko po povzetju.

Lep pozdrav
--------------------------------------------------------------------------
Odločila sem se, da sanosila ne morem uporabljati za razkuževanje panjev.
LP
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34005Odgovor Timijan
So Apr 18, 2009 11:34 am

Mimogrede: malo še enkrat preberite, kaj delajo eterična olja z virusi, bakterijami, zajedalci. Ta olja namreč proizvajajo rastline, da se ubranijo bolezni in zajedalcev (kot tudi, da privabijo koristne žuželke). Kapljica ali dve v močan alkohol v pršilki je zadosti za razkuževanje. In še nekaj: če bi dodali kapljico ali dve v med (1,5l malo razredčenega z vodo) in z njim hranili (1-2 dcl) čebele (dobro pretresi!), kadar ni paše, na zalego, ali mlade družinice, s tem bi:

- zadrževali varojo na znosni stopnji,
- olje ubije vse eventuelne klice hude gnilobe, noseme v medu ...

Že zaradi teh nekaj kapljic se lahko korenito spremenijo nekateri pogledi na čebelarstvo, ki sedaj sicer držijo, čez čas pa ne bodo več, kajti čebele potrebujejo nekaj drugega, da bodo spet močne. To drugo pa lahko najdemo le v Naravi. Poskušajte, eksperimentirajte. Lp, t

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 34025Odgovor bloop
Ne Apr 19, 2009 5:52 pm

Nazadnje je bilo tukaj govora o Lr panjih in bom zato vprasanje postavil sem.
Kaj naredite tisti, ki uporabljate LR panje in ko menjate naklade gor-dol pa se potem te ne stikajo skupaj, ko so drugace nalozene?
Sam sem v petek zamenjal naklade in so se med nakladami pojavile kar velike spranje. Zaenkrat sem to stvar resil kar z lepilnim trakom ampak to ni resitev. Lani in predlani te tezave niso bile tako ocitne kot letos.
Hvala.

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 34027Odgovor TomaĹľ
Ne Apr 19, 2009 10:25 pm

Lep pozdrav !

Uporabljamo pravilno izdelane panje in takih težav ni. Pri izdelavi panjev je zelo važno, da je les zadosti suh in seveda točnost izdelave.

Tomaž

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 34030Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Apr 20, 2009 1:01 am

Vse zgoraj je prav, toda ce so pa panji bili preje brez spranj - pa je razlog lahko tak, da so sedaj panji na krivih tleh?
Kako naj povem? Cez zimo se je nekaj pod podnico skrivilo in z casom in zimsko vlago so se pa kiste malo skrivile. Je zelo pomembno da je stojalo ali karkoli ze uporabljate, (na katerih panj sedi) da je to kaksna betonska plosca - tako da se ne more kaksen vogel povesiti?!

To se pa z lahkoto popravi: Ta kot, ki ima spranjo, je povesen!? Pod tega se da nekaj milimetrov debelo descico (kajlo?) in cez cas se bo pa kista poglihala - bo zopet vodoravna. . .

Good luck...
Regards,
Frank

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 34047Odgovor bloop
To Apr 21, 2009 2:26 pm

Bo najbrz kar tole frankovo krivo. Smo lani malo spremenili stojisce pod njimi in obstaja kar precejsnja moznost, da ni bilo toliko tocno postavljeno.
Bo treba nekako ukrepat, da ne bo vec tega, ker res ni dobro take luknje imet :).

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov