Mentorstvo

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

BUTTON_POST_REPLY
Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

Mentorstvo

OdgovorCOLON # 32390Odgovor zver
Če Jan 15, 2009 9:54 pm

iskal sem po forumu pa nism našel.... mogoče sem bil premalo aktiven.

Zanima me kdaj je lahko kdo mentor mlademu čebelarju?
Kaka so merila?

Če sem prav razumel mora imetimladi čebelar, ki prosi za denar za začetek svojega mentorja...

ali napak razmišljam
tij se samo fèi

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 32392Odgovor boriss
Če Jan 15, 2009 9:59 pm

Uf zanimivo vprašanje.

Ni nič nikjer napisano - torej je lahko vsak mentor.

lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 32393Odgovor Fizikalec
Če Jan 15, 2009 10:46 pm

Ja bi res bilo zanimivo imeti kaka "pravila" igre kdo je lahko mentor?

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 32394Odgovor zver
Če Jan 15, 2009 10:47 pm

če logično razmisliš,

kot začetnik moraš čebelariti vsj 5 let (zaradi podpore), potem pa lahko kar nove učiš. Tako zadeva zgleda.

MALO HECA: Sicer je pa veliko takih,ki še nimajo čebel pa bi že radi mentorji bili.
tij se samo fèi

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 32395Odgovor boriss
Če Jan 15, 2009 11:09 pm

Žal.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 32418Odgovor bloop
Pe Jan 16, 2009 2:39 pm

Ja vcasih je bilo pri drugih receh tako, da si vajenec lahko le pri mojstru.
Glede na to, da cebelarji mojstre imamo, bi ocenil, da potem lahko za uradnega mentorja gre le kdor je cebelarski mojster :)?.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 32421Odgovor boriss
Pe Jan 16, 2009 3:09 pm

Ko pa toliko "mojstrov" leta po svetu - konkurenca je prevelika.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 32426Odgovor bloop
Pe Jan 16, 2009 3:36 pm

Sej ce sem natancen, misim da bi lahko kak dober dolgoletni cebelar nekatere mojstre najbrz prav dobro zamenjal.
Ampak naceoma pa, vajenec si lahko samo mojstru z papirjem. Ce pa je tako tudi pri cebelarjih v primeru teh papirnatih zadev je pa vprasanje.

lesi
PrispevkovCOLON 74
PridruženCOLON Če Sep 29, 2005 6:39 pm
KrajCOLON Brežice

OdgovorCOLON # 32427Odgovor lesi
Pe Jan 16, 2009 4:21 pm

Ali ve kdo,kaj vse je potrebno postoriti, da bi lahko v osnovni šoli imel krožek čebelarstva?

Vprašanje sem naslovil že na CZS, vendar ni odziva.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 32428Odgovor boriss
Pe Jan 16, 2009 5:02 pm

Bloop:
Saj zaradi takega razmišljanja pa je stanje tako kot je.

Lesi:
Za začetek je treba dobiti nekoga ki bi to hotel delati.

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 32430Odgovor bogdan
Pe Jan 16, 2009 6:33 pm

Lesi, če bi rad ti vodil krožek na šoli (tako kot jaz - v stilu "če sam ne znam, bom pa druge učil" :lol: ) je treba najprej stopiti v stik z ravnateljem in se zmeniti. Poveš, kako si predstavljaš, da bi zadeva tekla itd in verjamem, da ne bo posebnih težav.

ČZS pa je lani in tudi letos poskrbela za nekaj opreme (klobuki, rokavice, nekaj literature, orodja, celo opazovalni panj je dobil vsak krožek).
Jaz pravim, če pri krožkarjih dosežemo, da se zavedajo, kako je čebelarstvo za naše domače okolje pomembno, da jim privzgojimo občutek odgovornosti do okolja itd, smo veliko naredili. če pa kdo od njih postane še čebelar, pa toliko bolje. To zadovoljstvo je tudi več kot tistih nekaj eur, ki jih za to odšteje šola ali kdorkoli že.

Za vse informacije pa bi na tvojem mestu poklical na zvezo Marka Borka... (tel v čebelarju.)
Naj medi, kjerkoli ze si...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 32432Odgovor Timijan
Pe Jan 16, 2009 7:13 pm

Moje merilo za mentorja je tako:
- Biti mora sposoben preživeti vsaj 90-95 % svojih družin preko zime, vsako zimo,
- čebelariti mora vsaj 10, še bolje pa 20 ali več let,
- imeti mora večletne izkušnje z vsaj 20 panji,
- imeti je moral kvalitetnega mentorja (ali več njih),
- svojega mentorstva ne ponuja, ampak ga moraš prositi zanj,
- ne govori veliko slabega o drugih čebelarjih,
- ne daje občutka, da je večvreden,
- ne daje občutka, da se mu stalno godi krivica,
- imeti mora kar solidno sliko tudi o drugih panjskih sistemih,
- imeti mora naravno zanimanje za novo; nova čebelarska spoznanja in iskanja,
- s čebelami mora delati na tak način, da ne vidim veliko "čebelje marmelade",
- biti mora kreativen, originalen iznajditelj, kar pomeni, da lahko opazim, da je neke stvari učinkovito prilagodil svoji tehnologiji in pogledu na čebelarstvo,
- ne sme biti zadovoljen s trenutnimi kemičnimi zdravili, čeprav jih morda uporablja, ker drugače za enkrat ne gre,
- biti mora dosleden pri mentorstvu,
- biti mora osebnostno zrel, z dobrim odnosom do vseh ljudi in bitij,
- seveda pa mora uporabljati tak panjski sistem, kakršnega sem tudi sam izbral ...

Tako nekako. Kot vidimo, moje zahteve niso zelo visoke, pa jih vseeno ne bi dosegel marsikateri šolani "strokovnjak", diplomiranec, dosega pa jih kar nekaj čebelarjev, kakšen je prisoten tudi na tem forumu, ali pa je vsaj bil, pred časom. Prepričan sem, da kdor bo izbiral po teh kriterijih, bo zagotovo postal dober čebelar, če le ima veselje do tega in nekaj brihtnosti - ta je v teh časih že nujna, zaradi situacij, v katerih se nahajamo. Lp, t

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 33513Odgovor Mandelj
Ne Mar 15, 2009 11:10 am

Zver kako si potem uredil z mentorjem, ker jaz mislim tudi zaprosit za denar?

Pa si potem že dobil denar?

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 34003Odgovor Mandelj
Pe Apr 17, 2009 9:14 pm

Ali je tu kakšen čebelar iz okolice Ivančne Gorice ali Grosuplja, ki bi bil pripravljen pokazati način čebelarjenja oziroma kakšnega pregleda v AŽ ali LR panju, namreč sem začetnik in nimam še nobenih praktičnih izkušenj, zato bi rad pred nakupom in odločitvijo za tip panja prej obiskal kakšnega izkušenega čebelarja, ki bi mi dal tudi kakšen pameten nasvet.

Hvala za vsako pomoč, Matej
in naj medi :)

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34006Odgovor Timijan
So Apr 18, 2009 11:42 am

Matej, vsedi se v avto in se vozi uro, dve naokrog. Opazil boš precej lepih čebelnjakov. Zapomni si večje, tiste, ki te pritegnejo in vprašaj čigavi so, ali pa se vozi takrat, ko bodo čebelarji imeli opravke (čez vikend v lepem vremenu dopoldne ali proti večeru). Ko zagledaš čebelarja, stopi k njemu in bodi iskren. Zagotovo te bo vesel, ali pa te bo usmeril k drugemu. Vzpostaviti moraš pristen oseben odnos. Drugače ti ni nihče dolžan kazati čebelnjaka: le če si mu na nek način simpatičen. Kupi kako družino ali kozarec medu od njega. In morda se ujameta. Saj to ne delaš le zaradi subvencije, sem siguren. No, to so moje začetniške kramljarije. lp t

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 34011Odgovor Mandelj
So Apr 18, 2009 8:40 pm

Ja hvala Timijan za nasvet, normalno da ne delam zaradi subvencije, sam še zmerom malo cincam ali začeti čebelariti ali ne in zato bom res storil natanko to kar si predlagal, da se bom lažje odločil, lepo se imej in šeenkrat hvala za nasvet.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34022Odgovor Timijan
Ne Apr 19, 2009 10:05 am

Če cincaš, kar daj. Ne hiti letos, kajti čebelarska sezona je izjemno kratka, par mesecev, v tem času pa narediš napako ali dve, pa čez zimo ne ostane nič, pomlad pa je žalostna. Beri knjige, članke, spletne strani, sanjaj o čebelnjaku, štantku, obišči enega ali dva prijazna čebelarja, čez zimo preštudiraj par knjig, lahko greš na kako predavanje, ki jih je takrat dosti, preko zime obnovi kake tri, pet ali deset podarjenih panjev, če ne boš kupoval, potem pa naslednjo pomlad lepo komot začneš. Naredi si osnovna orodja, vse lahko improviziraš, če te stiska v žepu, najdi kak star točilnik za 50 evrov ... Meni se zdi to lep začetek. Lp t

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34026Odgovor kravzlj
Ne Apr 19, 2009 6:03 pm

Hej!

Kot so ti že rekli. Najdi čebelarja, stopi do njega, morda ti bo rad pomagal. Ponavadi so čebelarji prijazni, radi kako rečejo. Potem jih še ustavit ne moreš ko začnejo!
Ne obišči samo enega, obišči jih 5. Naj imajo različne panje, da vidiš kak je kakšen.
Če bi rad začel letos, pojdi v akcijo takoj. Ker bo kmalu prepozno. Čeprav je bolje da začneš drugo leto, da premisliš kaj in kako. Da prebereš nekaj literature, pomagaš kakemu čebelarju. Panje lahko kupiš ali izdelaš sam. Odvisno kak majster si.
Za začetek ne potrebuješ preveč zapravljati. Točila pravzaprav ne rabiš, če najdeš dobrega čebelarja. Jaz že imam tako, da bom točil pri nekom drugem. Rabiš zaščitno opremo, panje in čebele.

Tako nekako. Tako sem jaz začel. Pravzaprav še ne. Bom videl če danes uspem iti po družino. Aja, če boš naletel na tako dobrewga čebelarja kot jaz, boš dobil družino zastonj! Naslednje pa kupiš ali nekaj takega!

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 34028Odgovor TomaĹľ
Ne Apr 19, 2009 10:35 pm

Lep pozdrav !

Če bi še enkrat začenjal bi se šel takole.Ko bi se odločil za panjski sistem, bi vzel izključno nove panje.Vanje bi naselil paketne čebele, oziroma roje.
Podarjeni panji so ponavadi za zažgat in imaš več dela, stroškov z njimi kot bi kupil nove.
Nabavil bi 2 ali 3 panje za spoznavanje čebel.Potem pa, če te zagrabi gremo dalje.

Tomaž

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 34037Odgovor Mandelj
Po Apr 20, 2009 11:10 am

Hvala vsem za koristne nasvete, sicer sem kar nekaj literature že pregledal pa tudi za panjski sistem sem že kar odločen, da bo kar nakladni LR ampak, moram to pogledat tako kot ste svetovali, da vidim tudi kako izgleda čebelarjenje v živo, sam je malo problematično, ker je čebelarjev z LR panji bolj malo...

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 34058Odgovor TomaĹľ
To Apr 21, 2009 9:41 pm

Pozdrav !

Javi se na PM, sem v bližini Velikega Gabra, se dobiva po praznikih.

Tomaž

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov