Začeti je vedno najtežje

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 32354Odgovor divji cebelar
Če Jan 15, 2009 11:27 am

Pusti tri čebelarje. Najdi raje enega dobrega. Trije čebelarji pomenijo tri čebelarske doktrine čebelarjenja in na koncu sam ne boš vedel kaj je prav.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 32358Odgovor Fizikalec
Če Jan 15, 2009 11:55 am

No jaz mislim, da je prav, da vidi ne 3 ampak 30 če mene vprašaš. Treba videt vse od 10 panjev do 100 pa še kaj več.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 32360Odgovor divji cebelar
Če Jan 15, 2009 12:03 pm

[quote="Fizikalec"]No jaz mislim, da je prav, da vidi ne 3 ampak 30 če mene vprašaš. Treba videt vse od 10 panjev do 100 pa še kaj več.[/quote]
_________
Vidi in ogleda si jih lahko tudi 3000 in še več. Le, ko bo začel, naj se drži navodil in napotil enega dobrega čebelarja. Ko bo osvojil temeljna znanja, pa naj le začne previdno poslušati druge in naj bo pri tem zelo selektiven ter v začetku predvsem konzervativen.

Končno pa naj vsak dela kar hoče in kakor hoče. Tudi ceno svojega napačnega ravnanja bo plačal sam.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 32361Odgovor Fizikalec
Če Jan 15, 2009 12:13 pm

Ja sej za začetek bo mrbit res vseeno za naprej pa treba točno vedet kaj hočeš...

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 32385Odgovor kravzlj
Če Jan 15, 2009 7:09 pm

Hej!

Za začetek bi jaz priporočil, da naredi kot sem jaz. Bil sem v negotovosti, nakladni ali AŽ panj. Najprej sem šel do čebelarja, ki ga poznam. Tako je bilo lažje začeti. Nato me je on napotil do nekoga, ki ima več izkušenj z AŽ panji. Le ta mi je pa dal kontakt od nekoga, ki ima kar nekaj AŽ panjev, in nekaj let (10 ? ) tudi nakladne. Ta mi je lahko povedal tudi dejansko razliko. Pa še tam je doma kjer bom jaz čebelaril.
Aja, vsak mi je povedal in svetoval nekaj, drugi drugače. Sam sem pa pri sebi premislil in naredil nek zaključek.
Torej, v svojem kraju najdi enega čebelarja, in potem boš našel pot naprej!

Le korajžno!

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 32419Odgovor bloop
Pe Jan 16, 2009 2:42 pm

Pri vseh moznih vrstah panjev vi pa se odlocate samo med 2 vrstama. :)
Kaj pa ce bi vam bilo bolj vsec cebelariti v onih TBH :)?.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 32422Odgovor boriss
Pe Jan 16, 2009 3:11 pm

Res ne vem zakaj se omejujete z vrsto panja. Najbolje je, da kar takoj "izumite" svojega - ta bo najboljši.

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 33427Odgovor Mandelj
To Mar 10, 2009 6:35 pm

Lepo pozdravljeni vsi skupaj,

Jaz že kakšno leto pridno prebiram knjige o čebelarstvu in vse kar je povezano s tem. Trenutno nimam nobene čebelje družine, ker tudi osebno ne poznam nobenega čebelarja, od koder bi lahko črpal znanje. Vendar kljub vsemu bolj prebiram literaturo bolj mi postaja čebelarstvo všeč, zato sem prepričan in si tudi želim v bližnji prihodnosti začeti z samostojnim čebelarjenjem.
Trenutno me ovira dejstvo, da sem še študent, brez nekega večjega dohodka. Sicer živim na podeželju (okolica Muljave) in imamo doma kmetijo tako, da za prostor ni problema.

VPRAŠANJE: zanima me glede teh predavanj, po ČD ali lahko na njih sodeluje kdor koli, ali moraš biti član kakega ČD. Ter če je sploh primerno, za čebelarskega laika kot sem jaz, da se takih predavanj udeležujem - ali se da kaj naučit.

lep dan Matej

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 33428Odgovor Gregor T.
To Mar 10, 2009 6:59 pm

Ni treba da si član društva, da greš na predavanje, je pa vsekakor pametno, da se vključiš vanj, saj boš lahko veliko znanja črpal tudi od tamkajšnih kolegov.
Dobro bi bilo tudi, če bi se včlanil v ČZS, da bi dobival revijo Slovenski čebelar.
Tam imaš tudi dovolj oglasov, da boš lažje prišel do čebel.
Vsako predavanje je koristno, sploh od začetka, drugače pa imaš kar veliko (sploh praktičnega) znanja zbranega tudi na tem forumu.

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 33432Odgovor Mandelj
Sr Mar 11, 2009 9:57 am

Hvala za koristne napotke; kdaj pa je najbolj primeren čas za začetek čebelarjenja z prvo družino, oziroma ali je letos še čas za začetek moje čebelarske poti, ali je že malo pozno?

Zanima me tudi koliko družin je na začetku najbolj pametno imeti, ker če bi imel samo eno - pomoje nebi mogel primerjati družin med sabo kje sem kaj zafučkal.

Saj razumem, da ko bom imel mentorja mi bo to nabrž vse razložil kako pa kaj, ampak zaenkrat ga še nimam in rabim vsaj približno sliko kaj vse potrebujem za nek normalen začetek, da si lahko potem tudi finančno izračunam koliko bom rabil za štart.

lp

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33434Odgovor Timijan
Sr Mar 11, 2009 10:46 am

Na tvoja vprašanja so mojstri že nekaj odgovarjali, pa malo poišči po tem forumu. Tudi sam sem začetnik, pa bi rekel to: Lani sem dobil prve čebele šele 1.6., moje lipe so pravkar zacvetele, a je vse pokvaril dolgotrajen dež, pa sem vendar razvil družinice na 20 satov in celo nekaj iztočil. Zatorej je zdaj zelo dober čas, če začneš, ni prepozno.

A moraš imeti dosti pripomočkov in orodij; jaz sem jih naredil v glavnem sam, neka malega pa mi je bilo podarjenega. Kupoval sem predvsem material za začetno stojišče, pa za obnovo starejših panjev ... Se kar nabere. Tudi nakup družinic ni ravno poceni.

Predvsem pa je dobro predhodno prebrati nekaj splošnih čebelarskih knjig in se pogovarjati s kakim čebelarjem; ali bolje z večimi, kajti nekateri so zares zviti tiči; ko boš kupoval prve družine vsekakor zaprosi izukušenega čebelarja ki mu zaupaš, da gre s teboj, ali pa kupi od njega. Pravi čebelar pa začetniku prvo družino podari. Jaz te sreče nisem imel.

Opažam, da nekateri mislijo, da bodo začeli z družino ali dvema, pa se bodo sproti učili. A mislim, da je to najslebša pot; sezona je hitra, možnih napak je na pretek, vreme je spremenjivo, elementov čebelarjenja pa je veliko, in vse mora pasat skupaj. Zato mislim, da moraš imeti enako znanje za en panj, kot za 5 ali 10. Drugače ne bo luštno.

S koliko družinami začeti? Če imaš mentorja, s katerim sta prijatelja in je dosti blizu tebe, lahko začneš le z eno, dvema. Če pa si bolj sam, pa raje s tremi ali petimi malimi družinicami; letos jih poskusi le okrepiti in USPEŠNO PREZIMITI (tega se uči od čebelarja, ki mu to vsako leto uspeva pri preko 90% njegovih družin, ne pa iz knjig ali le po občutku). Zakaj z večimi? Ker če imaš mentorja, ti lahko on kako izgubo pokrije, daruje nukleus z matico, matico samo, ali rojček, če pa si sam, moraš imeti že na začetku kako družinico ali dve rezerve, drugače bo hudo, če boš vse izgubil. Zaradi tega je, po mojem, dobra priprava pomembnejša od začetka. Brez priprave je bolje ne začeti. To so videnja popolnega začetnika. In še to; če znaš brati knjige in razmišljati, in imaš kakega mentorja, ne potrebuješ obiskovati predavanj. Tisti, ki pa jim literatura ne gre dobro od rok, pa je dobro, da obiskujejo predavanja. In naj sklenem z mislijo: Za čebelarjenje moraš imeti nek notranji občutek. Če tega nimaš, ga moraš razviti. In če ga ne razviješ, boš točil solze, ne med.

Srečno tebi in tvojim čebelicam, zelenec t

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 33435Odgovor Gregor T.
Sr Mar 11, 2009 1:07 pm

Če boš imel mentorja, ki ti bo mogoče posodil točilo, ki je eden največjih stroškov, potem za goli začetek rabiš zaščitno obleko, rokavice in kadilnik ter seveda panj s čebeljo družino. Če ti bo šlo, boš tudi iz ene ali dveh družin na začetku kmalu (v nekaj letih) lahko razvil večje čebelarstvo. Kmalu boš rabil tudi kakšen okvirček in satnico.
Čebelarske opreme naj se sicer ne bi veliko posojalo zaradi prenosa bolezni, predvsem hude gnilobe.

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 33449Odgovor Mandelj
Če Mar 12, 2009 10:31 am

Super, najlepša hvala obema zelo sta mi pomagala. Ja naj se najprej opravičim če sem zopet načel temo, ki je že bila obravnavana, ampak resnica je, da sem že velik obseg tega foruma prebral ampak je vseeno težko dobiti odgovore, ki sem si jih želel, ali zato, ker so malo raztreseni malo tu malo tam in potem predno vse združiš že pozabiš kje si začel, pa tudi včasih je po forumu težko iskati, ker velikokrat razprava zaide v druge vode kot je naslov teme, ki te zanima.
Ampak kljub vsemu ne me razumet narobe, tale forum je zelo uporaben.

Kaj pa glede članarine v okoliškem ČD, nek prejšnji prispevek me je malo zmedel. Namreč naprimer če se včlanim v ČD ali se moram potem še posebej včlanit v ČZS.

Lep dan vsem

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33450Odgovor Pike
Če Mar 12, 2009 2:27 pm

Ne, če si včlanjen v ČD se ti ni nujno potrebno včlaniti še v ČZS. Velika večina nas je včlanjena v ČZS. Vsak presodi sam.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 33460Odgovor volk
Če Mar 12, 2009 6:34 pm

Idealen cas za zacetek cebelarjenja je pred vrati.Ne rabis biti bogatas za zacetek.Za spoznavanje cebel rabis nekaj druzinic.Koliksna bo cena,ne vem,preveri iz oglasov v Cebelarju.Samo eno rabis vedeti,kako je bila druzina zdravljena za varozo.Vec kot predavanja je vredno,da spoznas bliznjega cebelarja,ki cebelari,in mu pomagas pri delu,in ga tudi sprasujes.Teorije je res mnogo,pa vendar,polna glava teorije se ne pomeni dobrega cebelarja.Poznam ljudi ki cebelarijo brez teorije.Od oceta se je naucil,da cebele dobro nahrani za zimo,nova stvar je pac zdravljenje za varozo,pa se to mu kdo pomaga,pred zaleganjem druzine dobro odene,spomladi pogleda ce imajo hrano,in jo po potrebi doda,maja in junija druzine pregleduje proti rojenju,celo trga maticnike.No pa na jesen jih nahrani.Ima 20 do 30 panjev,toci po 15 kg na panj,lovi roje iz druzin,kjer je spregledal maticnike.Res je lokacija,kjer se da tociti po 40 kg.Pa tudi njemu rata,leta 2006 je medilo,pa je kar tocil,25 panjev,2700kg medu.Ima nov avto.Upokojenec
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 33461Odgovor Mandelj
Pe Mar 13, 2009 8:47 am

Ja sicer imam 100 m od doma čebelarja, vendar je malo nerodno, ker tudi on čebelari šele par let (cca 4), sicer ima okrog 10 družin.

Kaj pa menite o celjskem sejmu, ki bo naslednjo soboto, a se tam, da dobit dobro opremo, po nekih normalnih cenah, imate kakšne predloge kje se še posebej splača pogledat?

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33462Odgovor Pike
Pe Mar 13, 2009 9:17 am

Več ali manj so pri nas povsod približno enake cene. Se, da pa morebiti na sejmu dobiti kakšen ekstra popust. Malo povprašaj, ko boš tam.

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 33463Odgovor Mandelj
Pe Mar 13, 2009 10:08 am

Kakšno zaščito za glavo pa je najbolj primerno vzeti, ali klobuk ali kapo, kje sploh so prednosti ali slabosti oziroma razlike.

Hvala in lep dan

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33464Odgovor Pike
Pe Mar 13, 2009 10:25 am

Hell1 napisal/-aCOLONKakšno zaščito za glavo pa je najbolj primerno vzeti, ali klobuk ali kapo, kje sploh so prednosti ali slabosti oziroma razlike.

Hvala in lep dan
Pismu, to sem glih dva dni nazaj opisova! Meni je ljubši klobuk z jopičem, ker pri kapi mi je vse lezlo na nos in sem kakšno fasal. Lahko si pa junak in pri čebelah delaš brez vsega o tem, ti bo pa kdo drug znal kaj več povedati.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 33466Odgovor Fizikalec
Pe Mar 13, 2009 11:18 am

Jaz delam brez vsega...

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33468Odgovor carniolan
Pe Mar 13, 2009 11:31 am

Najboljsa cebelarska zascitna obleka se dobi pri SHERIFF v Angliji = sigurno bo letos na razstavi Apimondia v Montpellieur - Mozno tudi po posti z placilom preko interneta poglej na stran : http://www.bjsherriff.co.uk/

nimam provizije
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

Uporabniški avatar
jovis
PrispevkovCOLON 57
PridruženCOLON Sr Dec 17, 2008 11:30 am
KrajCOLON Dolga vas pri Lendavi

delo pri čebelah

OdgovorCOLON # 33473Odgovor jovis
Pe Mar 13, 2009 5:37 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONJaz delam brez vsega...
no, mislim, da bi jaz brez vsega bil malo :civciv pa moje čebele isto
zaenkrat si še ne predstavljam dela brez (vsaj) klobuka z mrežo, pa še zadnje čase sem razmišljal o uporabi rokavic, je delo za začetnika veliiiiiiiiiiiiiiiiiko bolj sigurno in hitreje, preverjeno

očitno imam še preveč respekta (in morda tudi malo strahu) pred čebelami, pa gre brez tega zelooooo počasi :D

je treba malo premisliti začetniku, kaj je bolje, da ne gre z glavo skozi zid, oz. kot se s kolegi na faxu hecamo, po liniji najmanjšega odpora

saj bomo tudi mi po enem času vrgli tiste rokavice pa klobuk stran, vsaj nekateri

pa lep pozdrav, jožef

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 33474Odgovor Misko
Pe Mar 13, 2009 6:27 pm

Ja če bi videl kako mirne čebele ima bi ti tudi delal brez rokavic. Njegove čebele lepo posedajo na satju moje pa se kar dvignejo pa v napad.
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33476Odgovor Timijan
Pe Mar 13, 2009 8:59 pm

Še nekaj začetniških "izkušenj":
- čebelarske obleke ne rabiš kupovati že sedaj, dovolj je kapa in pa rokavice v času kostanja, ostalo pa dobra srajca in platnene hlače,
- kadilnik je lahko karkoli, tudi očiščena ribja konzerva ali plehnat pokrovček, kadiš lahko z bukovo gobo; koščki, predhodno nasekanimi in posušenimi (čebele imajo raje bel dim od modrega),
- točilo ti lahko za začetek kdo posodi, sam sem dobil enakega, kot jih imajo v muzejih po celi Jugi, za par evrov, pa je obnovljen in krasno deluje (za par panjev kar treniraj na roke, da dobiš občutek),
- brez zaščite delaj, ko spoznaš svoje čebele in svoj imunski odziv na pike, vsekakor pa ne v času cvetenja kostanja,
- obišči dobrega ljubiteljskega čebelarja,
- obišči profesionalnega čebelarja,
- tvoj mentor "mora" imeti enak panjski sistem, kot je tisti, za katerega si se sam odločil, drugače bodo težave v sporazumevanju,
- k čebelam hodi dobre volje in brez strahu, ne pa po kakem prepiru, kajti one ne marajo grdih misli ...

Morda ti to kaj koristi. Zelenec t

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33477Odgovor Kočevski med-ved
Pe Mar 13, 2009 9:43 pm

Zelo dobri nasveti Timijan. Tudi za manj denarja se da na začetku kar v redu štartati.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 33478Odgovor Drago1
So Mar 14, 2009 1:07 am

jas tudi delam bres vsake zaščite"nobenih problemov!

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33479Odgovor Oldy
So Mar 14, 2009 2:24 am

No, tudi jaz delam brez zaščite, kar ni prav. Moral bi imeti zaščiteno vsaj glavo, kajti, če te čebela piči direktno v oko imaš velike možnosti, da oslepiš. Torej premisli kaj delaš in za kakšno ceno.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 33485Odgovor Fizikalec
So Mar 14, 2009 8:34 am

Zaščito rabiš v extremnih primerih drugače pa je to del, ki bistveno otežuje in upočasnjuje delo.
Pik v oko ni tako hudo, razen, da je cel del kr je blo belo rata moder in "neki malega" boli :roll: okolica očesa pa ni težav. V začetku mi je pač oteklo kasneje se telo na strup navadi in ni težav. Letno pa več kot 2-3 pike v okolico očesa ne fašem.

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 33489Odgovor Mandelj
So Mar 14, 2009 5:44 pm

Ja Timijan najlepša hvala za te nasvete.

Včeraj sem bil na predavanju v ČD Grosuplje, katerega je vodil g. Žnidaršič, tema je pa bila o vzreji čebelje družine, ter razne podteme, ki so se potem razvile npr.: o umetnem rojenju, pa vzrejanju matic,... in sem bil zelo navdušen nad vsem, G. Žnidaršič je res car :D

Predstavil je tudi čebelarjenje v nakladnih panjih no vsaj delno in sem postal zelo navdušen nad njimi.
Kaj pa je po vašem mnenju bolje in lažje(predvsem ceneje) za začetnika, da čebelari v nakladnih ali AŽ panjih, za AŽ panje vem, da se cene gibljejo okrog 100 evrov, kakšne so pa cene pri nakladnih panjih, dobrodošla so vsa vrsta mnenj in kritik, ter šeenkrat hvala in lep dan vsem skupaj.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33492Odgovor Kočevski med-ved
So Mar 14, 2009 7:02 pm

Okoli čebeljih pikov se ne delajte junake. Nikdar, nikoli, nihče ne ve, kaj vse ga lahko doleti.
Podzavestno ob odprtih ustih te lahko čebela piči v jezik. Zato previdnost nikoli ni odveč. Tudi za ceno premalo opravljenega dela, se ta rizik ne izplača.
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov