Nepotrebni posegi v panj

razprava o čebelarstvu za laike
BUTTON_POST_REPLY
Primož
PrispevkovCOLON 6
PridruženCOLON Če Jun 23, 2016 12:52 pm

Nepotrebni posegi v panj

OdgovorCOLON # 70567Odgovor Primož
Pe Jun 24, 2016 12:12 pm

Vsem en lep pozdrav! Sem neizkušen začetnik v čebelarjenju. Zanima me, če je kdo tako prijazen, da mi pove, kako nujni so določeni posegi v panj. Imam LR sistem, kar pa sploh ni pomembno. Zanima me pa sledeče:

-ali je kaj narobe, če pustim vse naklade ves čas gor in jim nič ne spreminjam velikosti bivališča. Ga obvladajo ali ne? Mislim vzdrževanje prave toplote in vlage čez vse leto

-kakšne so lahko posledice, če jim čisto nič ne urejam gnezda, kjub temu, da je matica, ko sem noter stresel roj, začela zalegati zelo ob strani

-se bo družina širila tudi v višjo naklado ali bo izrojila, v primeru da nič ne mešam satov? Moram glede tega kaj pazit?

Ne gre za to, da se mi ne ljubi, ampak bi rad mnenje od koga, ki že dolgo živi s čebelami, če se v praksi čebele dobro znajdejo ali jim mora čebelar ves čas stati ob strani. Zdi se mi lepo, če bi lahko čebelaril na način, da so čebele čimbolj neodvisne od mene. Ne gre mi za med, enostavno jih imam rad na svojem travniku in si želim, da bi jim šlo čim bolje.

Hvala!

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

Re: Nepotrebni posegi v panj

OdgovorCOLON # 70570Odgovor bloop
So Jun 25, 2016 8:22 am

Ce ti je res vseeno za pridelavo medu, potem je edini res nujen poseg, da cebele najverjetneje obdrzis, zdravljenje. Druzine bodo pac delale po svoje, vsekakor bodo tudi izrojile.

Primož
PrispevkovCOLON 6

OdgovorCOLON # 70583Odgovor Primož
Po Jun 27, 2016 4:19 pm

Mogoče me nisi ravno prav razumel. Jaz se sprašujem, kaj je treba in česa ni treba delat, da bo v panju vse ok. Rojenja si ne želim. Seveda mislim zbijat varojo, ker drugače žal ne gre, zanima me predvsem, če čebele v prevelikem panju zebe in ali jim je kako drugače neudobno. Ker če se dobro počutijo, ne vem, zakaj bi kadarkoli odstranjeval naklade.

Zakaj bi mi rojile, če je dovolj prostora? Se družina ne bo širila navzgor, če je dovolj naklad? Sprašujem, ker sem prepričan, da ste čebelarji na tem forumu že vse živo sprobali, jaz pa ne bi rad odkrival tople vode.

Pa še konkretno me zanima, če se znajo same dovolj uspešno uredit, kadar matica začne zalegat zelo na robu panja, ali je treba sate z zalego nujno postavit na sredo.

Hvala za pomoč!
Pozdrav, Primož

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 70594Odgovor cebelrcek
Po Jun 27, 2016 9:59 pm

Tvoja vprašanja so umestna. Izgleda pa, da se nikomur ne da pisati :D

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 70597Odgovor boriss
To Jun 28, 2016 7:24 am

No načeloma so to vprašanja ki si jih postavljamo veliki čeelarji prav vsak dan - kaj vse ni treba delat.

Odgovor pa je simpl - dokler ne znaš moraš delati vse po knjigah. Potem pa je odvisno katere knjige bereš - najbolje samo eno!

Po kakih 10 letih prakse (po možnosti s 100 panji) pa lahko začneš izpuščati ukrepe in opazovati kaj se iz tega izcimi. In nato po enih 30 letih spoznaš da nimaš pojma!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 70599Odgovor Fizikalec
To Jun 28, 2016 8:13 pm

Primož napisal/-aCOLONZakaj bi mi rojile, če je dovolj prostora? Se družina ne bo širila navzgor, če je dovolj naklad? Sprašujem, ker sem prepričan, da ste čebelarji na tem forumu že vse živo sprobali, jaz pa ne bi rad odkrival tople vode.

No če bi tole držalo vodo bi meli vsi panje tam nekje 2 metra visoke pa nebi nič delali in tudi rojile nebi in bilo bi tako lepo :D žal pa temu ni tako res kaka družina nau ampak večina pa jih bo. Če začne zalegat ob kraju niti ni tolk pomembno to bodo one že uredile je pa bolje, da je gnezdo na sredini spomlad pa v zimo. Oh ja, če se ti hočeš tega lotit ti pač priporočam delovne obiske pr kakem mentorju, ki si ga nujno poišči pr čebelah so vprašanja zmer enaka ampak odgovori pa vsakič drugačni tu nič ne drži za sveto...

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70601Odgovor cebelrcek
To Jun 28, 2016 8:44 pm

Po mojem pa je bolje, da je gnezdo v jeseni ob eni steni.

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

OdgovorCOLON # 70604Odgovor Mare-Božo
To Jun 28, 2016 9:03 pm

Ker? :roll:
A da se ti pozimi razdvojijo na dve majhni gruči?
Če se ti to zgodi je moj odgovor premalo zimskih čebel...ali pa pač smola.... :mrgreen:

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70606Odgovor cebelrcek
To Jun 28, 2016 9:08 pm

Zato, ker smer gnezda ne more iti v napačno smer. Če zazimiš pri eni steni je jasno, da se bodo pomikale proti drugi stene in hkrati proti hrani.

Če jih zazimiš v sredini obstaja možnost, da se znajdejo ob eni steni panja v najhujšem mrazu, do hrane pa jih loči nekaj praznih satov s hrano, kar je lahko usodno.

Tiste družine, ki v jeseni pregledam jih pomaknem, sicer pustim pri miru ...

joe1982
PrispevkovCOLON 108
PridruženCOLON To Dec 25, 2012 4:24 pm

OdgovorCOLON # 70611Odgovor joe1982
Sr Jun 29, 2016 7:50 am

A tud to je treba delat?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 70612Odgovor boriss
Sr Jun 29, 2016 8:34 am

Tole lih ne drži vode.

Gnezdo ob steni ni lih fajn rešitev. Če je dobro mraz potem se družina ne more premakniti za medom ki je na sosednjih satih. Pravilno je gnezdo nekje ob vhodu čez vsaj pol panja. In čim manj nazaj. Da se v mrazu lahko družina premika po medu po satih nazaj ne čez sate.

To se pa da doseči samo z pravilnim dovolj izdatnim krmljenjem.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70623Odgovor cebelrcek
Sr Jun 29, 2016 2:00 pm

To, da je pravilno gnezdo čim bližje žrelu (gledano naprej/nazaj) sem smatral kot samoumevno. Jasno, da ne bo gnezdo samo na dveh krajnih sati od žrela do okenca.

Če že teoretiziramo, potem ostajam pri svoji trditvi, da je bolje, da je gnezdo pomaknjeno v eno stran, torej bližje eni steni.

Primož
PrispevkovCOLON 6

OdgovorCOLON # 70624Odgovor Primož
Sr Jun 29, 2016 4:46 pm

Najlepša vam hvala za odgovore. Bom malo sprobal po svoje, saj mi ni težko, ko nisem od pridelka odvisen. Čebele so pa živa bitja in znajo pomoje presenetit. Zime so zmerom toplejše, doma sem na sončnem pobočju, paše je dovolj, veliko neokrnjenih travnikov, smrekovega gozda, lipe, kostanja, pač divjina Koroške.

Saj drugače imam prijatelja, mentorja, ki mi je ves čas na voljo in pripravljen vse pokazat. Sem pa že povedal, da imam čebele zelo rad, veliko sem prebral o različnih čebelarskih pristopih, pač sem zasledil, da marsikdo dela drugače kot večina. Sem si takole po svoje zastavil vprašanje - kako so lahko čebele preživele toliko tisočletij brez čebelarja? Pustimo zdaj varozo, tukaj nimaš kaj. Pač pa sem si mislil, če jih jaz pustim čisto pri miru ves čas, pa samo skrbim za krmljenje pred zazimljenjem, jim nudim dovolj prostora, a ne bo vse vredu? Recimo, da imaš nekaj družin. Močne te tako ali tako ne skrbijo, šibke pa združuješ, naravna selekcija ti sama pomaga ustvarit uspešne družine.

Čez par let bom tako ali tako sam videl, če bo šlo. Imam pač srečo, da so mi lahko čebele samo veselje in ne tudi poklic.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov