mrežasta podnica

razprava o čebelarstvu za laike
BUTTON_POST_REPLY
malina
PrispevkovCOLON 35
PridruženCOLON Če Okt 13, 2011 4:15 pm

mrežasta podnica

OdgovorCOLON # 62344Odgovor malina
To Jan 07, 2014 2:05 am

Pozdravljeni

Muči me naslednje: Imam nakladne panje, mrežasto podnico in v panjih vsako zimo tudi testni vložek. Spomladi se zgodi, da je nekaj satov plesnivih (v 1 nakladi). Vedno sklenem, da bom naslednje leto testni vložek odstranila in bo na dnu samo mreža. Pa sem potem v dvomih, če to vseeno ni premrzlo za čebele. Živim zraven Radovljice, zimski pogoji so pa taki kot so.

Kako ravnate drugi? Ali zadošča za zimo samo mrežasta podnica kot mi je svetoval prodajalec panjev? Kdaj odstraniti testne vložke, če še jeseni preverjamo odpad varoj?
Ali mi lahko svetujete iz svoje prakse?

Lep pozdrav

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 62346Odgovor levstek008
To Jan 07, 2014 8:22 am

Osebno nimam nikoli kontrolnika varoje v panju skozi zimo in čebele "gledajo" vso zimo ven na odprto.
Mraz ni problem za čebele, večji problem je vlaga v panju. Tud človeka, če je suh, ne zebe toliko, kot če je "fajhten po hrbtu".

Vložke pa dam samo ko me zanima čeje,in koliko varoje je notri...vsega skupaj 14 dni na leto.
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 62350Odgovor Odisej
To Jan 07, 2014 9:47 am

Sam tega sicer ne prakticiram, a vem, da veliko čebelarjev skrajna sata vzame ven pred zimo - ostane jih torej 8.

Sicer pa menim, da mora biti panj čim bolj zaprt in z ustreznim žrelom čebele uravnavajo same pravo klimo.

Ampak to ne pomeni, da sva si s Levstikom tako zelo različna :) .
Cenim njegova prizadevanja ....

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 62358Odgovor Q
To Jan 07, 2014 2:39 pm

Sam ponavadi vložek za varojo odstranim pozno jeseni po končanem pregledu odpada. Namesto njega pa vstavim v nekako sredino 1 mm tenko šperplato, ki je po površini nekje 3/4 vložka. V njo po sredini navrtam še nekaj malih lukenj. Tako je nakladnji panj pod mrežo "delno" zaprt in hkrati dovolj zračen, da se ne nabira kondenz, ki je še slabši kot mraz.
Kar pa se mi še bolj pomembno pa je, kot omenja Odisej, da iz panja vzamem 1 sat, ostale pa pomaknem proti sredini.
In še nekaj: pravijo, da stari sati radi plesnijo, zato daj na kraj mlade sate.

LP

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 62360Odgovor Drejva
To Jan 07, 2014 3:12 pm

Moji nakladni panji imajo v podnici odprtino v velikosti 3 dm², ker imam visoko posnico je potem 10cm v visino praznega prostora potem pa testni vlozki. Lani spomladi niti en panj ni bil ali imel plesnivih satov oz. sten.

Vceraj sem preveril testne vlozke in ni bilo nic plesni ali vlage. V enem panju imam palsticni testni vlozek, ki pa je bil vlazen. Druzina v tem panju je malo slabsa (7 satov in pena na vsaki strani), tako da ne vem ce so jo obdelavale druge druzine ali je kondenz ;(

P.S.:
Varoj dobesedno ni bilo na vlozkih, sem pa kak teden nazaj govoril madzarsko z mojimi cebelami :cry: tako, da ce je zalega v drzinah sem jih mucil brez potrebe v kolikor pa zalege ni palahko verjamem da je CM naredil dobro delo poleti.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov