Vpliv temperature na razvoj družin

razprava o čebelarstvu za laike
BUTTON_POST_REPLY
bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

Vpliv temperature na razvoj družin

OdgovorCOLON # 60302Odgovor bostek
Pe Jul 19, 2013 7:43 am

Letos sem preselil čebele(AŽ 10S) k sebi domov, ter jih zasilno postavil in pokril s folijo. Spomladi so eksplodirale, zatem pa se je vse kar umirilo, ni bilo tako močnega razvoja kot bi želel. Čebele so zdrave, nekaj matic novih.

Predvidevam da je problem v tem, da sedaj ob višjih temperaturah, ko sonce sije na panje iz vseh strani (cel dan), da težje vzdržujejo temperaturo in porabijo več energije za ohlajanje.
Ampak po drugi strani pa je takšno stanje v nakladnih panjih, razen da je malo drugače glede ventilacije.

Kaj menite?
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

Re: Vpliv temperature na razvoj družin

OdgovorCOLON # 60306Odgovor Q
Pe Jul 19, 2013 2:53 pm

bostek napisal/-aCOLON...Spomladi so eksplodirale, zatem pa se je vse kar umirilo, ni bilo tako močnega razvoja kot bi želel.
Kaj menite?...
Kako pa sedaj oz. malo nazaj, kaže na tvojem koncu s pašo ? Če ni paše oz. je švoh tud čebele ne bojo mele tako močnega razvoja... Spomladi pa, ko je bilo obilo cvetja in medičine pa so eksplodirale kot praviš. Samo moje mnenje.

Ampak po drugi strani pa je takšno stanje v nakladnih panjih, razen da je malo drugače glede ventilacije.
Jaz imam v nakladnih panjih na vrhu (pod pokrovom) še notranji pokrov, ki ima ob sprednji strani režo, ki služi za boljšo/lažjo ventilacijo itd...
Nekaj podobnega kot tole: Slika

LP

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 60308Odgovor bostek
Pe Jul 19, 2013 3:04 pm

Pomagam stricu nedaleč od mene in je čisto drugačno stanje(dosti boljše). Paša je dobra.
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 60312Odgovor Odisej
Ne Jul 21, 2013 9:12 am

Nimaš možnosti postaviti panje na mesto, kjer bodo vsaj del dneva v senci ?

Saj vem, da se sliši smešno ampak če ne gre drugače, jim postavi senčnik ali pa 'gadafija'.

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 60315Odgovor olševèan
Ne Jul 21, 2013 10:52 am

Najbolje je panje postaviti pod kaki drevo, po možnosti pod takega ki dobro medi.
Jaz imam stojišče postavljeno pod drevesom, ki mi daje senco od 13.00- 16.00, ravno na vrhuncu vročine. Nato pa imam stojišče osvetljeno do devetih zvečer.
Pozimi je sonca cel dan dovolj ker listje odpade.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 60345Odgovor bostek
Po Jul 22, 2013 10:52 am

Ja imam v planu da bo zraven še senca oz da bom nekaj zasadil.
Sedaj pa imam okvir, naredil bom še streho, ter zaprl okoli(bruna ali kaj podobnega). Zanima me pa kakšno izolacijo naj dam noter?

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov