propad družin rezultat

razprava o čebelarstvu za laike
BUTTON_POST_REPLY
Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

propad družin rezultat

OdgovorCOLON # 59905Odgovor zver
Po Jun 17, 2013 8:15 am

Zdravo,

Kot sem že nekje opisal mi je v zimi 2012/13 padlo veliko družin. Posveti s kolegi so dali različne namige: varoja, nosema, virusi...

Ker sem pa med akacijo delal narejence (ometence večinoma) in jim dodajal sate hrane od propadlih družin sem opazil naslednje.

Iz satja so zmetale skoraj 1/2 skoraj betonskih kristalov. Jeseni 2012 nisem bil pozoren na to.

Vzrok temu je pa, da sem peljal družine na večjo andmosrko višino na Pohorju in so dosegle pao z drugega hriba, to je pa bila macesnova mana. Spodaj so si vse zafilale in to tudi pustile spodaj, kjer je pozimi postalo trdo kot beton. In to je bil poglavitni vzrok pri večini propadlih družin.

Mogoče pa še malo varoja in je skupeg vsega pač tak rezultat.

Kaj bi rad povedal mlajšim, ki še te izkušnje niso imeli. Pazite se tudi macesnove mane in ne le jesenskega bršljana.

Nekaj takih satov sem dal na toplo v avto in stočil, pa lahko rečem, da je med te macesni pomešan s kostanjem zelo dober.

Škoda je pa da, sem lahko stočil le sate, ki sem jih dal v skrinjo zamrznit. Ostale sem pač zažveplal in skladiščil.

LP zver
tij se samo fèi

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 59913Odgovor davca
Po Jun 17, 2013 2:04 pm

Okoli in okoli našega čebelnjaka so mešani gozdovi. Največ pa je smreke, precej hoje, pa tudi nekaj macesna. Zadnja leta - odkar imamo čebele - se je začel širiti tudi bršljan. Glede na pašo, posebno jesensko, je pri nas nujno, da krmimo čebele kasneje - ne avgusta - in postopoma. Tako je ob gnezdu predelana sladkorna raztopina. Če krmimo postopoma - ves september (včasih tudi še v začetku oktobra), se mana, ki v satju kristalizira, pomeša s sladkorjem in tako hrano čebele lahko jemljejo. Seveda pa je medenje potrebno spremljati in gozdno mano, če je le mogoče, iztočiti še pred krmljenjem. Tako počnemo mi. Res se včasih zgodi, da so čebele nosemave, ampak ne vse in le posamezni panji zelo. Letos smo imeli 1 tak panj, ki je propadel.
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov