pitalnik

razprava o čebelarstvu za laike
BUTTON_POST_REPLY
bogaty77
PrispevkovCOLON 13
PridruženCOLON Če Okt 28, 2010 12:34 pm

pitalnik

OdgovorCOLON # 56248Odgovor bogaty77
Če Avg 30, 2012 12:41 pm

Pozdravljeni!

Sem dosti nov na tem področju pa me zanima ena stvar. V torek zelo zgodaj zjutraj sem cca 30m pred svojim čebelnjakom (4AŽ panji) postavil "zunanji pitalnik" (posoda od barve "grdo rečeno Jupol kanta" seveda ustrezno očiščena, z ustrezni "plovcem" - da se čebele ne bi utapljale. Plovec je pokrival celotno površino, tako da je bilo prostora z utopitev premalo. Na plovcu sem navrtal luknje velikosti fi 1mm.) V njega sem natočil sladkorno raztopino 13%sladkorja na 10l vode (1,3l sladkorja na 10l vode). V torek čez dan je stvar "imenitno" funkcionirala. Ob večernem pregledu sem iz pitalnika ven vzel cca 5-10 mrtvih čebel. Včeraj torej v sredo popoldne pa "disatster" polno mrtvih čebel za ne preštet. Seveda sem s to vrstnim pitanjem takoj prekinil in odmrle čebele pa zakopal v zemljo. Zanima kaj je vzrok takemu nenavadnemu pojavu. En dan zelo lepo drugi dan pa ravno obratno.

Lep dan še naprej!

Marko

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 56249Odgovor Fizikalec
Če Avg 30, 2012 1:46 pm

Ja prvi dan še niso vse čebele (tudi okoliške) zavohale tvojo nastavljeno vabo. Ko so jo pa je rezultat takšen kot si ga videl-najdel pač oornk masakar :? Sploh sedaj v takeeeem sušnem skurjenem obdobju
Dej 5l kantice z spodobno rastopino v panje in bo vse ok...

yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 56251Odgovor yacksy
Če Avg 30, 2012 2:32 pm

Čestitke, uspelo ti je povzročiti en velik rop. Upaj samo, da niso roparice nadaljevale svoje delo v tvojih panjih.

Glede "zunanjega pitalnika" je že tekla debata na forumu. Vzemi si čas in pobrskaj stare teme. Tam boš videl zakaj tak način hranjenja definitivno NI dobra ideja. Kar se mene tiče, je nujno potrebno uporabljati pitalnike, ki so v panjih. Drugače samo izzivaš srečo.
Shit happens

M&M
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Jan 20, 2011 4:15 pm

OdgovorCOLON # 56252Odgovor M&M
Če Avg 30, 2012 2:43 pm

To verjetno niti ni bil rop, ker se čebele niso teple pred panji (ali v). V tem času se čebelam dobesedno strga, ko pridejo do česa sladkega. Ko sem čebelam ob večeru (cca 20.00). ko še ni popolne teme, nalil sladkorja v pitalnike, so po 15 min čebele butnale iz panjev. Potem naprej sem krmil šele ob res trdi temi.
Letos so šle celo tako daleč, da so rinale v pasti za ose in sršene, v kateri je bila voda, kis, marmelada in malo sladkorja! Adijo pamet!!! Česa takega še nisem doživel. Moram še dodat, da sem za vodo v okolici čebelnjaka poskrbel.
Letos je težkočudno leto...
Lp

bogaty77
PrispevkovCOLON 13
PridruženCOLON Če Okt 28, 2010 12:34 pm

OdgovorCOLON # 56253Odgovor bogaty77
Če Avg 30, 2012 2:59 pm

V upanju da res ni bilo ropa -hvala za odgovore. Bom prelistal nazaj in pogledal za kaj ni bilo dobro.
:?

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 56256Odgovor pavel
Če Avg 30, 2012 5:21 pm

Ja, letos je res vse nenavadno
Včeraj me je prijatelj klical in vprašal, če čebele jedo koruzo
:evil:?
Na navlaženi mleti koruzi in ječmenu ima namreč vse črno čebel. S tem krmi prašiče na prostem.
Pomislil sem, da je zaradi vode, samo na napajalnikih so kot vedno, pa še kantice so v panjih, tako da poraba vode ne bi smela biti ravno velika.
Je mogoče komu jasno, kaj naj bi bil vzrok?

lp

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 56257Odgovor JanĹľevec
Če Avg 30, 2012 5:22 pm

Priznam, da z velikim začudenjem prebiram izkušnje, ki jih tukaj opisujete. Sam krmim okrog 19.30 ure in čebele na žrelu skoraj ne reagirajo. Žrel panjev nikoli ne pripiram ( niti v največji zimi ne in ne v času krmljenja ) in v tej hudi letošnji vročini kakih posebnih ali netipičnih obnašanj čebel nisem zaznal. Na kratko povedano vse je normalno, družine zelo močne in njihovo obnašanje običajno.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 56258Odgovor Fizikalec
Če Avg 30, 2012 6:09 pm

pavel napisal/-aCOLONJa, letos je res vse nenavadno
Včeraj me je prijatelj klical in vprašal, če čebele jedo koruzo
:evil:?
Na navlaženi mleti koruzi in ječmenu ima namreč vse črno čebel. S tem krmi prašiče na prostem.
Pomislil sem, da je zaradi vode, samo na napajalnikih so kot vedno, pa še kantice so v panjih, tako da poraba vode ne bi smela biti ravno velika.
Je mogoče komu jasno, kaj naj bi bil vzrok?

lp
Manjka jim CP oziroma pač določeni minerali, ko ne najdejo drugje se lotzijo zmelete koruze ali drugega zrnja, žagovine, gnojnice itd...

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 56259Odgovor levstek008
Če Avg 30, 2012 7:02 pm

Ja, ko je mene(in čebele) grabila panika, sem na hitro v mešalcu zamešal "dobro"(pa karkoli že to pomeni) pogačo in dal na vrh panja..... cca1.2kg je izginila v parih dneh.

Da je bila "taprava"roba sem pogruntal že doma.... ker so čebele "spulirale" mešalc v nulo, ni bilo kaj prat....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Uporabniški avatar
Povhec
PrispevkovCOLON 7
PridruženCOLON To Jul 17, 2012 1:01 pm

OdgovorCOLON # 56679Odgovor Povhec
Če Sep 27, 2012 5:06 pm

Jaz nevem ali ne delam prav ali pa so ti pitalniki slabi, ker pri meni se je povhno čebel utopilo. :(

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 56680Odgovor Kočevski med-ved
Če Sep 27, 2012 6:55 pm

Ne šparati na slami. Daj več slame.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 56683Odgovor Oldy
Če Sep 27, 2012 9:45 pm

No, pa še moja zgodovina hranjenja čebel.
V panju so bili 2,5 l pitalniki v katerih sem hranil čebele takorekoč vsak tretji dan. Čebele sem hranil 8X. Ker sem mislil, da bom lahko manj delal oz. lažje z manj truda nahranil čebele sem pričel hraniti zunaj na prostem. Tam sem moral hraniti čebele 16X in velikokrat je bila slika ob ponovnem hranjenju grozna kljub obilici praprota in stiropora. Najmanj 1l mrtvih čebel iz 30 panjev. Ugotovil sem, da je hranjenje na prostem nepotrebno delo in še veliko mrtvic povzroči. Hranil pa sem s tem še ose in sršene.
Na netu sem videl Borisove in Danilotove kantice se malo informiral in odšel k Danilotu na ogled teh kantic. Naslednje leto sem sam pričel s hranjenjem. Lahko rečem, da hranim čebele 4X in zaključim. Ta način hranjenja je zame idealen in lahek. Najbolje pa je, da lahko hranim čebele kdaj želim. V letošnjem letu sem jih 1ič in 2ič hranil zvečer. Naslednjič ob 12ih in še 1x ob 15ih. Ob takšnem načinu hranjenja ni nobene razlike kdaj hraniš. To trdim zato ker že 2 leti hranim na enak način in stvar funkcionira. No, s takšnim načinom čebele hrano odnašajo bolj počasi in v tem času matica tudi bolje zalega, ker je vsakodnevni donos hrane in s tem načinom gremo v zimo z bolj številno družino. Res pa, da je najbolje pričeti s hranjenjem čebel takoj po 20 juliju.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov