Bostekov začetek

razprava o čebelarstvu za laike
SAUC2
PrispevkovCOLON 163
PridruženCOLON Sr Mar 17, 2010 1:03 pm
KrajCOLON tu nekje

OdgovorCOLON # 44664Odgovor SAUC2
Če Nov 04, 2010 2:17 pm

imker napisal/-aCOLONČebelnjak
je krasen objekt -za nas, a čebelam in tehnologiji čebelarjenja ne koristi- celo ovira nušpešno čebelarjenje !
L.p. I.J.
Tole bi bila lepa točilnica za med. Okrog pa nakladni panji ali pa AŽ na kakšnem tramu zloženi ... :)

Zidan čebelnjak postane kmalu majhen pa se ga neda kar tako popravljat ... !!!!

Drugač pa lep je že zato, ker je iz siporexa zidan. 8) 8)

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 45841Odgovor bostek
Pe Jan 14, 2011 4:14 pm

Tudi pri meni so lepo izletavale danes, iz vseh 3 panjev in zaenkrat kar dobro kaže, glede na to da 2 družini nista bili ne vem kako močni.
Upam samo da bo dovolj hrane. Kako pa lahko recimo sedaj preverim kako je s hrano? Ker nimam tehtnice...
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 45842Odgovor valterp
Pe Jan 14, 2011 5:48 pm

Kako preverit koliko hrane še imajo, bodo svetovali izkušenejši čebelarji. Jaz bi na takšen dan kot je danes ali jutri pogledal od zadaj, morda malce premaknil kakšen sat levo ali desno, da bi bolje videl. Tehtnica ti pa kaže tako ali tako samo za tisto družino, ki jo imaš na njej in mislim, da ne kaže kako je v ostalih družinah.
Sem šel tudi sam danes malce pogledat kako izletavajo. So izletavale kot da bi bil maj. Pa cvetni prah so že tudi vnašale, samo ne vem ali si delajo zalogo ali že imajo zalego.
Ne vem pa kako je kaj to dobro, da je takšno vreme. Se bojim da je skoraj malce pretoplo in malce dolgo to traja. Upam, da bo kaj nasvetov tudi o tem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 45843Odgovor Fizikalec
Pe Jan 14, 2011 6:04 pm

Ja za hrano v teh dnevih komot pogledate, keri se kaj boji vreme pa je neugodno imamo vsaj 70% možnost pozebe za akacijo :roll:

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45844Odgovor Kočevski med-ved
Pe Jan 14, 2011 10:23 pm

bostek napisal/-aCOLONTudi pri meni so lepo izletavale danes, iz vseh 3 panjev in zaenkrat kar dobro kaže, glede na to da 2 družini nista bili ne vem kako močni.
Upam samo da bo dovolj hrane. Kako pa lahko recimo sedaj preverim kako je s hrano? Ker nimam tehtnice...
Sedaj se pa res ne rabiš bat da ni dovolj hrane. V treh mesecih je poraba pri meni 1.80 kg (AŽ)
Lp
LP
Koèevski med-ved

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45849Odgovor klopotec
So Jan 15, 2011 9:07 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLON
bostek napisal/-aCOLONTudi pri meni so lepo izletavale danes, iz vseh 3 panjev in zaenkrat kar dobro kaže, glede na to da 2 družini nista bili ne vem kako močni.
Sedaj se pa res ne rabiš bat da ni dovolj hrane. V treh mesecih je poraba pri meni 1.80 kg (AŽ)
Lp
Kaj pa sedaj naredit, če bi recimo bila premalo hrane?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45850Odgovor Fizikalec
So Jan 15, 2011 9:10 pm

V teh dneh dodaš medene sate drugega pa nič....

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45852Odgovor Kočevski med-ved
So Jan 15, 2011 10:39 pm

Če bi sedaj dodajal sate, bi jih predhodno segrel na kakih 35 *C in jih zložil ob gnezdo.
Dvomim, da bi januarja zmanjkalo hrane, če si v jeseni dobro nakrmil.
Lp
LP
Koèevski med-ved

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45855Odgovor volk
Ne Jan 16, 2011 9:54 am

No, moje izkusnje so take, da druzina, ki ima ponavadi premalo hrane v januarju, da je bila v jeseni slabic(vsaj na moj nacin dohranjevanja).
V bistvu taka druzinica zelo skromno porablja hrano, zalegati pa pricne sele v marcu. Tako, da odmiranja druzin zaradi premalo hrane v januarju ne poznam...

Vecji problem je marec...Takrat namrec mocne druzine zalegajo na polno. Poraba hrane je zelo visoka, skoraj toliksna kot maja. Dotoka hrane pa v primeru snega, mraza ali dezja pa ni. Niti ga ni ce je lepo vreme, razen, ce cveti kaksna resa...Pa se v tem primeru gre vaga dol.Sicer malo pocasneje kot sicer...
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45856Odgovor klopotec
Ne Jan 16, 2011 10:59 am

Glede na zgoraj napisano potem ni ravno pametno sedaj kaj brskat po panju. Verjetno je bolje lepo dat mir ćebelam. Kar je, pač je. Z vznemirjanjem bi lahko samo škodili. Samo razmišljam.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45860Odgovor kravzlj
Ne Jan 16, 2011 4:02 pm

Hej!

Kaj če si v zadregi ali imajo hrano ali ne? Dokler ni 15 stopinj itak ne odpiramo, to vem. Ampak ko bo naprimer? Prgledaš zalogo in dokrmiš?
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45862Odgovor Fizikalec
Ne Jan 16, 2011 4:09 pm

Kdo je reko, da 15 stopinj? Panje lahko odpreš in pregledaš pri 5 stopinjah komot saj neboš 10 minut čaral po njjem kvečjemu 40 sekund kaj paima to veze.
Dokrmit ne moreš nič lahko pa dodaš meden sat dobro,čeje ogret ni pa nuja samo dodat ga moraš v gručo ni ravno kul malo jo razbiješ ampak se poberejo sploh sedaj ko maš zunaj podnevi 15 stopinj.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45864Odgovor Fizikalec
Ne Jan 16, 2011 4:19 pm

Malo za anekdoto sem pred kakšnimi 14 leti reševal družine januarja z kaloriferjem znotraj. En malo lepši dan sem ugotovil odmrtje 2 družin od 22 po pogledu je bilo videti, da pač ni bilo hrane, torej, če gresta 2 je z ostalimi lahko težava zato sem pač pri 1 stopinji znotraj čebelnjak segrel, pripravil medene sate in se lotil "pregleda" družin o tem sem že 1x nekje na tem forumu pisal. 70% je bilo takorekoč na suhem zato sem vsaki butnil po 2 medena sata in so vse preživele ta poseg, če nebi posegel bi jih vsaj 15 zgubil.
Ne vem kaj je šlo narobe (izkušenj sem mel tud malo še) kajti nakrmil sem kot vedno dovolj ampak nekaj je šlo narobe niti ni smiselno razglabljat kaj samo se da sedaj rešit do srede še kateri ima težave.

Delo poteka tako, da pri gruči potegnemo 2 sata ven, oba naenkrat, razmaknemo 2 sata v gruči in damo en meden sat, čebele na satu in spet meden sat ter zapremo brez da ciljamo rastojišča itd... samo okence zraven, pena zraven pa gremo dalje poseg mora biti kratek samo tolk, da čebele dobijo medene sate.

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 45867Odgovor valterp
Ne Jan 16, 2011 5:06 pm

Kdaj pa se lahko dodaja pogača? Medenih satov sedaj nekateri še nimamo na zalogi, še posebej mi začetniki z manj izkušnjami. Pri meni je v panjih na videz še dovolj hrane, za sedaj, ampak matice so verjetno že začele zalegat, saj so danes nosle čebele CP s tavelikimi koški v panj. Posledično pa bo počasi tudi večja poraba hrane, zato me zaima kdaj se lahko začne dodajat pogača.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45869Odgovor Fizikalec
Ne Jan 16, 2011 5:26 pm

Pogača nikakor ni za lakoto ravno nasprotno pogača pospeši zaleganje torej dosežeš nasprotni učinek. Jaz je v mojem čebelarstvu NE uporabljam in je nikoli ne mislim. Pri pogačah pa pazite kaj dajete noter na katerih piše "uporaba na lastno odgovornost" PRSTE STRAN in zavedat se treba, da kvasovk itd... v medu ne sme bit.....

SAUC2
PrispevkovCOLON 163
PridruženCOLON Sr Mar 17, 2010 1:03 pm
KrajCOLON tu nekje

OdgovorCOLON # 45870Odgovor SAUC2
Ne Jan 16, 2011 6:21 pm

valterp napisal/-aCOLONKdaj pa se lahko dodaja pogača? Medenih satov sedaj nekateri še nimamo na zalogi, še posebej mi začetniki z manj izkušnjami.
Pri meni so zadnje dni čebele izpraznile še en kozarec sladkane vode, tako da ni vse v medenih satih. Je pa res, da letos to prvič delam celo zimo na nakladnih panjih, ampak za enkrat še letijo čebele iz njih. Eden panj, ki ni dobil nič čez zimo, je že prazen.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45873Odgovor volk
Ne Jan 16, 2011 7:26 pm

S pogaco bom jaz letos pocakal do 10 marca, februarja ter del marca smo namrec v Kambodzi, zdajle se pa se ne upam dat pogace noter. Ne dajem take z kvasom...

Je pa vecina cebel v takih cebelnjakih, da jih lahko po potrebi segrejem in dodam hrano...Vendar me do marca niti ne skrbi pretirano, bolj me skrbi marec ter del aprila...Druzina z 5 ali 6 sati zalege zacetek aprila, ter sneg zunaj, to je vrag...Takrat se govori o kg porabe...

Drugace pa druzina, ki je suham, karkoli naredite, je boljse kot nic...
Pa ce jo date v kuhinjo, pa luknjico cez okno, da je tam zrelo, cebele pa na toplem pa na dudko(flaska z lunjico), pa je ena druzina resena...Lahko je par 100 cebel ter matica, pa s pravo oskrbo bo do lipe ali pa kostanja normalna druzina...

Ce sm cisto odkrit, Prejsnje leto sm imel enega narejencka na 4 satih, bil je suh, satja z medom pa tudi nisem imel. Nisem se mel casa ukvarjat z njim, pa sem mu dal noter medotipovo stimulans pogaco, 1kg, to je bilo 26 decembra 2009. V zacetku februarja se 1 kg(druzina je zivela na pogaci), do 10 aprila je porabila vec kot 5 kg pogace, s tem da sem jo konec marca prestavil na 7 satov, no 10. aprila je mela 5 satov zalege, pa hotela na roj...Ni pa to priporocljivo... Vcasih ima pac tudi neumen kmet debel krompir... :D
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 47006Odgovor bostek
Sr Mar 09, 2011 9:25 am

Zanima me kdaj je najboljše da prestavim panje iz malega čebelnjaka v novega? Verjetno je najboljše da počakam na april? Ko bodo malo boljše temperature
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

Uporabniški avatar
Jaka Gašper
PrispevkovCOLON 111
PridruženCOLON Po Mar 06, 2006 9:05 pm

OdgovorCOLON # 47041Odgovor Jaka Gašper
Pe Mar 11, 2011 10:28 am

Ja, zagotovo še počakaj, daj jim še mir, ker tudi vreme še ni tako stabilno...

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov