nevarnost oksalne kisline

varstvo pri delu v čebelarstvu

ModeratorCOLON volk

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 39349Odgovor volk
To Feb 16, 2010 6:26 pm

Glede tretiranja varoze z oksalno kislino na nacin termosublimacije.Sama termosublimacija oksalne kisline je najboljsi nacin uporabe oksalne kisline za tretiranje.Zakaj?Ker se oksalna kislina SPREMENI v mravljicno kislino.Ki deluje v vidiku šok terapije.In to je najboljsi nacin,ki dejansko uporabimo oksalno kislino,varoza pa dol pade zaradi mravljicne kisline.

Torej po teoriji ostankov oksalne kisline v panjih naj ne bi bilo.V praksi pa je vprasljiv termosublimator,koliko oksalne kisline izhlapi,preden temperatura doseze stopnjo razpada oksalne kisline v mravljicno.Ucinkovitost termosublimatorjev pa bi lahko izmerili.

Vecji problem je rokovanje z oksalno kislino s strani cebelarjev.Glede na to kako se rokuje z perizinom,pa amitrazom v ksilenu,pa do kislin,tudi timola...Za rokovanje je se najlazje uporabiti bayvarol,apivar,apiguard,rotenon na kartonckih,superstrips,fluvalinat na palckah....(tukaj nisem razpravljal o dovoljenih ter nedovoljenih sredstvih,kar je samo vprasanje politike).

Za rokovanje z sredstvi,kot so oksalna kislina,mravljicna,amitraz,perizin,bi lahko rokovali samo izvezbani kemiki.Ne pa laiki.

Uporaba oksalne kisline z termosublimatorjem,ki 100% pretvarja oksalno kislino v mravljicno,ni problematicna za izsolane ljudi,ki znajo z njo rokovati.Takih je pa za na prste presteti med cebelarji.
Zakaj se ne zmesa mokafos,pa timol v prahu,pa oksalno,skupaj,pa posipa po cebelah?Morda bo pa delovalo? :twisted:
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

podlasca
PrispevkovCOLON 132
PridruženCOLON So Dec 19, 2009 8:00 pm
KrajCOLON Radomlje

OdgovorCOLON # 39351Odgovor podlasca
To Feb 16, 2010 6:37 pm

oksalna kislina pri 189 ° C razpada na mravljično kislino in ogljikov dioksid:

HOOC-COOH → HCOOH + CO2

Iz tega sledi, da pri tem postopku varojo uničuje mravljična kislina in toplotni udar, ki ga povzroči termosublimator. Dokaz zato nam je dejstvo, da lahko postopek izparevanje, brez škode za čebele, ponovimo večkrat, medtem ko ti ni možno pri ostalih dveh postopkih (kapanje in pršenje)

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 39356Odgovor pavel
To Feb 16, 2010 8:03 pm

[quote="podlasca"]oksalna kislina pri 189 ° C razpada na mravljično kislino in ogljikov dioksid:

HOOC-COOH → HCOOH + CO2

Iz tega sledi, da pri tem postopku varojo uničuje mravljična kislina in toplotni udar, ki ga povzroči termosublimator. Dokaz zato nam je dejstvo, da lahko postopek izparevanje, brez škode za čebele, ponovimo večkrat, medtem ko ti ni možno pri ostalih dveh postopkih (kapanje in pršenje)[/quote]

Če to drži, zakaj je uradna veterina pri nas in v tujini tako proti? Kaj ne bi bila to rešitev v boju proti varozi, še posebaj, ker lahko postopek ponovimo večkrat? Mogoče sem malo naiven, ampak res ne razumem. :oops:

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 39366Odgovor levstek008
Sr Feb 17, 2010 12:44 pm

En gram oxy kisline izhlapi hitro, tako da le nekaj odstotkov od tega enega grama oxy kisline razpade na mravlično in co2, to je pa zanemarljivo malo v primerjavi z tretiranjem z mravljično kislino( cca.25ml)

Lp Matej

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 39375Odgovor Pike
Če Feb 18, 2010 8:18 am

Ko že govorimo o strupih.

Včasih sem redil čričke in murne za pajke in kuščaraja. Vsakič, ko sem jim dal list kupljene solate jih je nekaj poginilo. Včasih je propadla cela kolonija. Vzrok so pesticidi, ki so na listih solate. Enako je s sadjem. Včasih so naše mame prale solato v štirih vedrih vode, ker je bila blatna. Sedaj jo je potrebno zaradi pesticidov.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 39380Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Feb 18, 2010 3:52 pm

Tukaj nas ze nekaj let opozarja nasa vlada in zdravniska stroka da se MORA vsako sadje in zelenjavo ki ima vsaj nekaksno kozo - OLUPITI ?!
Pravijo da ima povprecno sadje na sebi lahko tudi do 40 sort strupov od katerih jih je najvec nabasanih po obiranju. Zato ker se obira sadje zeleno, se ga pa potem skropi in ga tunkajo u zadevah ki to hrano ohranijo in u kistah dozorijo. Sedaj celo celotne tovornjake tudi fumigirajo in obsevajo z raznimi zarki da bi pobili ce se u njih kaksna golazen skriva in celo grejo skozi rendgene da bi se opazilo ce slucajno imajo not droge ali pa kaj hujsega z strani ekstrimistov kot so naprimer Bin Laden's AllKaida. . . :?

Pa probajte. Dajte en paradiznik na okensko polico in cakajte koliko casa bo vzelo preden bo zgnil? Bo vzelo najmanj dva tedna ali pa se vec.
Dajte pa enega iz svojega vrta in bo fertik u dveh ali pa treh dneh.
Regards,
Frank

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 39430Odgovor levstek008
To Feb 23, 2010 9:45 am

Spoštovani tovariši čebelarji!

Ko sem vam postavil pod vprašaj varnost oksalne kisline, sem tudi sam raziskoval pri treh virih, kot je farmacevt, kemiski ing. ter zdravnik("preiskavo" sem opravil ločeno, brez da bi vsi trije vedeli, da sem jih spraševal o isti stvari, plus slovita Wikipedija).

Povzetek lahko strnem približno takole: skoraj zagotovo je oksalna kislina izključena kot "vir" karcinoma pljuč(skratka dokazov da oksalna povzroča karcinom, kot npr. tobačni dim, mineral azbesta, itd. ni)
Kolikor oksalne kisline v kristalih pač pride v pljuča se v plazmi veže z kalcijem. Tu lahko nastane problem, saj sta lahko že dva grama oksalne kisline lahko smrtonosna v primeru da jih na neki način vnesemo v telo(nevarnost hiper-kaj-jaz-vem kaj že??).

Zelo veliko oksalne se( skoraj nisem verjel) prenaša skozi nezaščiteno kožo, tako da mi je kemik priporočil, da kadar sublimiram naj bom oblečen v "pajaca" za enkratno uporabo(tisti beli), in z obrazno plinsko masko z ustreznim filtrom( naziv filtra sem pozabil, ga še javim).

Kakšnih večjih nevarnosti če upoštevaš vanostni list, ni.( tudi če nekaj oksalne prodre v naše telo ni, saj se ta veže z kalcijem, ta se izloči iz telesa, kaljci se pa seveda zlahka obnovi z uživanjem jogurta ali mleka)

Če povzamem- oksalna je nevarna reč, ni pa takšen bav-bav, če in to moraš, upoštevaš varnost.(ki v bistvu ni tako draga, da se je ne bi mogli privoščiti)

Sam za sebe lahko zaključim,da glede na to, da je oksalna kar zanesljivo orožje v borbi proti varoi, bom uporabljal oksalno še naprej, vendar le in samo v popolni zaščiti.

lep pozdrav

matej

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 39431Odgovor Micky
To Feb 23, 2010 10:11 am

levstek008 napisal/-aCOLONSpoštovani tovariši čebelarji!

Ko sem vam postavil pod vprašaj varnost oksalne kisline, sem tudi sam raziskoval pri treh virih, kot je farmacevt, kemiski ing. ter zdravnik("preiskavo" sem opravil ločeno, brez da bi vsi trije vedeli, da sem jih spraševal o isti stvari, plus slovita Wikipedija).

Povzetek lahko strnem približno takole: skoraj zagotovo je oksalna kislina izključena kot "vir" karcinoma pljuč(skratka dokazov da oksalna povzroča karcinom, kot npr. tobačni dim, mineral azbesta, itd. ni)
Kolikor oksalne kisline v kristalih pač pride v pljuča se v plazmi veže z kalcijem. Tu lahko nastane problem, saj sta lahko že dva grama oksalne kisline lahko smrtonosna v primeru da jih na neki način vnesemo v telo(nevarnost hiper-kaj-jaz-vem kaj že??).

Zelo veliko oksalne se( skoraj nisem verjel) prenaša skozi nezaščiteno kožo, tako da mi je kemik priporočil, da kadar sublimiram naj bom oblečen v "pajaca" za enkratno uporabo(tisti beli), in z obrazno plinsko masko z ustreznim filtrom( naziv filtra sem pozabil, ga še javim).

Kakšnih večjih nevarnosti če upoštevaš vanostni list, ni.( tudi če nekaj oksalne prodre v naše telo ni, saj se ta veže z kalcijem, ta se izloči iz telesa, kaljci se pa seveda zlahka obnovi z uživanjem jogurta ali mleka)

Če povzamem- oksalna je nevarna reč, ni pa takšen bav-bav, če in to moraš, upoštevaš varnost.(ki v bistvu ni tako draga, da se je ne bi mogli privoščiti)

Sam za sebe lahko zaključim,da glede na to, da je oksalna kar zanesljivo orožje v borbi proti varoi, bom uporabljal oksalno še naprej, vendar le in samo v popolni zaščiti.

lep pozdrav

matej
Se podpišem pod tole.
Kot sem že omenil, potrebno je upoštevati navodila pri delu. In to je to.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 39432Odgovor dušans
To Feb 23, 2010 10:39 am

levstek008 napisal/-aCOLONSpoštovani tovariši čebelarji!

lep pozdrav

matej
Panj tretiramo z 1 g OXK. Kdor je že vdihnil pare kisline ve, da je to nekaj najbolj nagravžnega in dražljivega že v zelo malih količinah. Zato je uporaba maske ali vsaj protiprašnega filtra nekaj samoumevnega.

Vsem želim, da jih predsodki čim prej minejo in da se pridružijo zadovoljnim uporabnikom sublimacije.

lp

Dušan

max2
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Ne Maj 02, 2010 9:25 pm
KrajCOLON Zg.Velka

OdgovorCOLON # 41402Odgovor max2
To Maj 04, 2010 7:43 pm

Jaz mislim da kakršnih koli kislin sploh ne bi smeli opurabljati ker so preveč nevarne za ČLOVEKA samega in to se tudi nabere v satje ali med. na koncu pa to mi ljudje uživamo :nicjasno :civciv

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 41411Odgovor Micky
To Maj 04, 2010 8:21 pm

max2 napisal/-aCOLONJaz mislim da kakršnih koli kislin sploh ne bi smeli opurabljati ker so preveč nevarne za ČLOVEKA samega in to se tudi nabere v satje ali med. na koncu pa to mi ljudje uživamo :nicjasno :civciv

Kisline se uporabljajo ravno zato, ker se ne vežejo na vosek niti na med. Kisline so celo naravna sestavina medu. Kisline so bolj nevarne za človeka, če pri delu nima primerne zaščite za telo.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 41421Odgovor cebelar_novinec
To Maj 04, 2010 9:11 pm

Vprašanje kaj kislina naredi samim čebelam, ki so "poškodovane" od varoje ?

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 41437Odgovor volk
Sr Maj 05, 2010 8:32 am

Kislina ubije cebele,ki imajo poskodovan hitin.Vcasih to resi druzino,ki jo je cebelar zanemarjal in ima previsoko raven invalidnih cebel.(pri zimskem zdravljenju).Drugace je pa to podobno uporabi terpentina za ljudi pred stoletjem.En se je izrazil(v Dekameronu) :Mladi decvi liter vina,stari babi terpentina.
No cloveka,ki nima higiene pac polijes s kako pekoco svinjarijo,pa se bo spraskal(tudi umazanijo in bolhe ter usi dol).Podobno so kisline ter timol pri cebelah.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 41442Odgovor mg
Sr Maj 05, 2010 9:25 am

Pa ni čebela, ko stara baba -vsaj naravno ne. Vprašanje je, zakaj se sama ne opuca te bolhe in kaj jo je pripeljalo do tega, da je ko stara baba.
Leta in leta odvzemanje hrane in življenje na sirupu in umetni hrani (kvas, jajca,mleko v prahu , cuker v prahu, česen,.... da umetnih vitaminov ne omenjam)
Leta in leta življenja v nenaravnem okolju (strojne satnice, različni panjski sistemi...)
Vsako leto bolj zastrupljeno okolje.
Strupi za zatiranje varoze škodijo tudi čebeli.
Čebelarjevo poseganje v čeb. družino ( vzreja, točenje, odbira, mlečkanje, smukanje, prevešanje, odvzemanje, narejanje, ogrevanje, prevažanje.....)

Zato pa slišimo vedno več izrazov, kot so; aušvic čebele, cuker čebele, zastrupljene čebele, bajse čebele..... zdaj še stare babe....

Čudno je, da je čebela sploh še preživela.

Kapo dol naravnemu čebelarstvu in tistim, ki tako čebelarijo.
lep pozdrav

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 41448Odgovor volk
Sr Maj 05, 2010 11:33 am

mg,ni tako enostavno.Cerana ima varozo,pa se je ne resuje drugace kot z pobegom.Sicer ima tudi cistilni nagon,napadeno zalego unici.,pa vendar ni dovolj.Vsake 4 mesece roji.Pri hudi okuzbi pa pozre celo gnezdo,med,zalego,samo vosek pusti in odleti.

Kranjica je bila brez varoze kar dolgo tisocletij.Ali se je sposobna sama boriti proti njej.Morda ponekod.
Primer,50 let nazaj so bili prvi roji ze konec marca,drugace pa v zacetku aprila.Duplo,torej naravno gnezdo je prostorninsko omejeno.Ponavadi ni vecje od 30 do 40 litrov.Pred clovekom je gozd in narava ponujal zelo dobro paso za prezimitev,potem je prisel clovek,ki pa je sejal ajdo.V takih razmerah,ko druzina prezimi na ajdi,pa zroji zacetek aprila,pa potem zacetek junija,pol pa se avgusta na ajdi,torej trikrat izrojeno:
recimo marca imas 50 varoj,do aprila jih je 100,potem izroji,roj jih ima 20,ostale so v izrojencu,roj zaleze torej jih je v roju v maju 40,junij 80,pa se enkrat izroji,jih ima samo se 16 s seboj,julij jih je 32,avgust 64,se enkrat izroji,jih ima beli roj samo se 13,v septembru 26 oktobru 52,potem pa zimski naravni odpad.
Ja taka druzina zdrzi.
Sploh ker ni upostevan se podatek,da kakih 40% varoj po izleganju pade na poden ,pa potem nazaj zlezejo na sate(tam v osemdesetih se je noter dajalo podnice,ki so imele povoskan pekovski papir namazan z oljem,varoja se je lepila,cebele pa do podnice niso mogle).No v duplu je ponavadi kak vlazen gnil les na dnu,povrsina dupla niti ni primerna za plezalne sposobnosti varoje.

Danes pa nimamo niti pase dobre,za cebelarjevo prezivetje z cebelami pa dupla tudi niso najbolj ekonomicna izbira,sploh zaradi pase,ker iz dupel lahko prodajamo samo roje,ce je pasa taka kot je pa rojev ni veliko.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

wd40
PrispevkovCOLON 20
PridruženCOLON Ne Jan 08, 2012 3:11 pm

OdgovorCOLON # 60612Odgovor wd40
To Avg 06, 2013 5:58 pm

Ali mi lahko kdo pove kakšne so nevarnosti(za čebelo in čebelarja) pri kapanju oksalne kisline.
Kako je iz ostanki kisline pri tem postopku?
Kakšna je verjetnost, da se kislina kopiči v vosku ali medu?
Hvala.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov