pridobivanje matičnega mlečka

tehnologija pridobivanja čebeljih pridelkov

ModeratorCOLON Oldy

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

pridobivanje matičnega mlečka

OdgovorCOLON # 36918Odgovor levstek008
Po Nov 16, 2009 11:55 am

mene zanima, ali ima kdo kakšne iskušnje kako pridobivati MM v nakaldnih panjih, oz. kako prepričati čebele, da so "kao" brezmatične, in začno polnit lončke z ličinkami, ki jih cepiš???

hvala za odgovor

lp matej

MISSY
PrispevkovCOLON 69
PridruženCOLON To Maj 05, 2009 8:56 am

OdgovorCOLON # 36920Odgovor MISSY
Po Nov 16, 2009 12:46 pm

Pozdrav !

Jaz pobiram MM v nakladnih panjih.Če te karkoli zanima vprašaj, drugače je pa najbolje videti v sezoni, kako vse skupaj izgleda.

Tomaž

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36927Odgovor Timijan
Po Nov 16, 2009 9:48 pm

Nič niso "kao" bezmatične, ampak so brezmatične, zato jih ne rabiš prepričevati; mlade čebele in zaprto zalego pa dobivajo občasno (redno) s satom iz posebnega panja v ta namen. Vsaj tako sem videl pri profesionalcu. In še polno drugih stvari je, za cel film, znanost, ni easy, pa tudi kar nekaj panjev moraš imeti, da kaj napraskaš. Mučenje čebel. Če je le zate, raje pocuzaj kak matičnik ali dva, a ga prej odreži iz sata, hehe :lol:, ali pa tudi ne ... Lp t

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 36929Odgovor TomaĹľ
Po Nov 16, 2009 10:27 pm

Pozdrav !

Načinov je verjetno več.
Pri nas je v panju matica, matičniki se delajo iz voska.Ne vem, s čim bi mučil čebele, razen da jim daš delo ko krmijo žerke.

Tomaž

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 36930Odgovor Fizikalec
Po Nov 16, 2009 10:27 pm

TImijan, da ga nis malo polomo spet? Da se delat tudi drugače, da niso BM, če mene vprašaš....

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 36935Odgovor Pike
To Nov 17, 2009 7:39 am

Kolikor jaz poznam zadevo so matice ves čas v panju iz katerega se pridobiva matični mleček.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36936Odgovor Timijan
To Nov 17, 2009 8:41 am

No, malo sem pohitel povedat, kar sem sam videl, in to je SISTEM za kvaliteten mleček. Vsekakor pa že logika čebel pove, da ne gradijo matičnikov, če je z matico vse OK. Drugi načini so, da, pri nakladnih panjih, daš nastavke v najvišjo naklado, vmes pa matično rešetko, pri AŽ panju pa v medišče in matično rešetko vmes.

Stare izkušnje in kemijske raziskave pa govorijo, da je najboljši tisti mleček, ki ga proizvedejo v brezmatičnem panju z dovolj hrane, tudi peloda. Zato je bilo že pred desetletji svetovano, da je najboljše, če je proizvodni del popolnoma ločen od matice, torej deska vmes, tako v nakladnem kot v AŽ panju. Takrat je mleček najkvalitetnejši. In zakaj ne bi bilo tako še dandanes? Zato, ker se nam vedno nekam mudi in hočemo več?

Kakorkoli, če se čebele ne počutijo na nek način brezmatične, pač ne vlečejo (polnijo) matičnikov, saj je proizvodnja m. mlečka v začetni fazi enaka proizvodnji matic. To je torej "finta", po kateri je spraševal Levstek. Lp t

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 36937Odgovor Pike
To Nov 17, 2009 8:46 am

Timijan napisal/-aCOLONNo, malo sem pohitel povedat, kar sem sam videl, in to je SISTEM za kvaliteten mleček. Vsekakor pa že logika čebel pove, da ne gradijo matičnikov, če je z matico vse OK. Drugi načini so, da, pri nakladnih panjih, daš nastavke v najvišjo naklado, vmes pa matično rešetko, pri AŽ panju pa v medišče in matično rešetko vmes.

Stare izkušnje in kemijske raziskave pa govorijo, da je najboljši tisti mleček, ki ga proizvedejo v brezmatičnem panju z dovolj hrane, tudi peloda. Zato je bilo že pred desetletji svetovano, da je najboljše, če je proizvodni del popolnoma ločen od matice, torej deska vmes, tako v nakladnem kot v AŽ panju. Takrat je mleček najkvalitetnejši. In zakaj ne bi bilo tako še dandanes? Zato, ker se nam vedno nekam mudi in hočemo več?

Kakorkoli, če se čebele ne počutijo na nek način brezmatične, pač ne vlečejo (polnijo) matičnikov, saj je proizvodnja m. mlečka v začetni fazi enaka proizvodnji matic. To je torej "finta", po kateri je spraševal Levstek. Lp t
Če se ne motim sem na tvoji spletni strani zasledill, da čebelariš dobro leto. O biologiji čebel nimaš pojma.
Oprosti, ker nimam toliko časa kot ti in sem ti namenil le kratek jedernat odgovor na vse tvoje pisanje.

MISSY
PrispevkovCOLON 69

OdgovorCOLON # 36939Odgovor MISSY
To Nov 17, 2009 8:53 am

Pozdrav !

Timjan, po tvoje naj bi bil tudi mleček v fazi rojenja nekvaliteten.Ko hočejo rojiti je v panju tudi matica ???? Matičnike polnijo samo v fazi rojenja. Nekateri plezajo po drevesih in pobirajo roje, jaz jim dam pa delo in poberem mleček. Za čebele je potrebno imeti tud mal občutka, čeprav nikoli nisi dovolj pameten, kako je prav.

Tomaž

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36940Odgovor Timijan
To Nov 17, 2009 8:57 am

Če negiraš zgoraj zapisano, pač negiraš stare mojstre čebelarje, ne mene in dokazuješ, da nimaš pojma o biologiji čebel. Kako pa ti pridobivaš mleček? Ga stiskaš iz matice?? :lol: Jaz sem bil le pri čebelarjih in govoril z njimi, tudi kaj posnel. Pa škoda časa, res, Lp t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36942Odgovor Timijan
To Nov 17, 2009 8:59 am

Missy, govoril sem o tem, kar sem videl, a to je bila redna proizvodnja, in čebele niso bile v fazi rojenja, ker se to za večje količine ne izide?? Lp t

MISSY
PrispevkovCOLON 69

OdgovorCOLON # 36943Odgovor MISSY
To Nov 17, 2009 9:41 am

Pozdrav !

Jernej v kolikor imaš kaj posnetega me zanima, verjetno se lahko še kaj naučim.

Tomaž

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 36945Odgovor divji cebelar
To Nov 17, 2009 11:02 am

Kolega Timijan modro ugotovi in zapiše: " Vsekakor pa že logika čebel pove, da ne gradijo matičnikov, če je z matico vse OK."

Uh, uh, uh kolega Timijan tu pa si ga krepko udaril mimo.
Prosim, če mi pojasniš način kako se čebele naravno razmnožujejo ???? Ne kotijo masovno mladičev, ne nesejo jajc iz katerih bi se izvalila nova družina, tudi tehnologije kloniranja še niso osvojile. Kako torej ???

Si mogoče že kdaj slišal za rojenje ?? Le kaj naj bi pa sedaj zopet to bilo ??? Sigurno neka deviacija v tehnologiji pridobitno industrijskih čebelarjev. Ne le, da so polni varoj, še nekakšno rojenje so si spravili v panje. In to naj bi bili čebelarji ??? Sram jih bodi !

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36948Odgovor Timijan
To Nov 17, 2009 1:29 pm

Fantje, povedal sem, kar sem videl: pridobivanje mlečka v panjih brez matic (kar je podobno kot če panj pregradiš), čebele niso bile v nikakršni fazi rojenja, ampak so se naprezale vzgojiti si matico za svoje preživetje. Kaj več pa res nimam za povedati ali koga za učiti, niti nimam namena kaj takega početi. Lahko pa kdo od vas Levsteku bolje razloži, kako sam prideluje matični mleček, in zanimivo bo ugotavljati, v katerih točkah se stvari tako zelo razhajajo. Toliko z moje strani, lep pozdrav, t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 36954Odgovor Fizikalec
To Nov 17, 2009 4:37 pm

Ja sej mrbit bi res bilo bolje, če nebi pisal naumnosti, če bi pridelovali matični mleček v panjih brez matic bi to čebelarja pobralo oziroma prej čebele. MLeček se povsem normalno pridobivat da v panjih z maticami samo treba znat in poznat sistem.
Ko takole v en dan nekaj napišeš (pa ne samo o mlečku) o marsičem je res samo enako korist, da teče tule debata kaj drugag pa nič.

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 37025Odgovor igorv
Če Nov 19, 2009 11:50 am

Se strinjam :D

bric
PrispevkovCOLON 107
PridruženCOLON Sr Maj 18, 2005 8:28 am

OdgovorCOLON # 37108Odgovor bric
So Nov 21, 2009 6:45 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONJa sej mrbit bi res bilo bolje, če nebi pisal naumnosti, če bi pridelovali matični mleček v panjih brez matic bi to čebelarja pobralo oziroma prej čebele. MLeček se povsem normalno pridobivat da v panjih z maticami samo treba znat in poznat sistem.
Ko takole v en dan nekaj napišeš (pa ne samo o mlečku) o marsičem je res samo enako korist, da teče tule debata kaj drugag pa nič.
Prosim mi lahko opišete pridibivanje matičnega mlečka v panjih z matico.
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 37110Odgovor Fizikalec
So Nov 21, 2009 7:37 pm

Glede nato, da je to dokaj obširna zadeva bi ti toploooo priporočal da kaj prebereš o vzreji matic pa ne samo kaj ampak čim več. Postopek je enak kot pri vzreji matic z rednikom (rednik ima matico) torej rabiš zelooo veliko znanja v tej smeri. Da bi ti jaz to tule lahko opisal bi moral napisat litanije "vseh svetih" in tebi spet nebi bilo nič jasno.
Rabiš velikooooo čebel določene starosti in polne pitalnike in jasno red mora bit. Pobira se na točno določen časovni razmak (3 dni) torej št. panjev razdeliš koliko jih lahko pač obdelaš 30 ali 50 na dan. Za to delo sta fajn, če sta dva in zelo fajn je vakumski ven vleč pa še kaj se najde. Jaz sem se tega učil pr g. Kelemenu nekoč samo razen vzreje matic pa mal mlečka zase nisem nikoli tega prakticiral, ker ne maram veliko delat. :D

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37111Odgovor Pike
So Nov 21, 2009 8:11 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONGlede nato, da je to dokaj obširna zadeva bi ti toploooo priporočal da kaj prebereš o vzreji matic pa ne samo kaj ampak čim več. Postopek je enak kot pri vzreji matic z rednikom (rednik ima matico) torej rabiš zelooo veliko znanja v tej smeri. Da bi ti jaz to tule lahko opisal bi moral napisat litanije "vseh svetih" in tebi spet nebi bilo nič jasno.
Rabiš velikooooo čebel določene starosti in polne pitalnike in jasno red mora bit. Pobira se na točno določen časovni razmak (3 dni) torej št. panjev razdeliš koliko jih lahko pač obdelaš 30 ali 50 na dan. Za to delo sta fajn, če sta dva in zelo fajn je vakumski ven vleč pa še kaj se najde. Jaz sem se tega učil pr g. Kelemenu nekoč samo razen vzreje matic pa mal mlečka zase nisem nikoli tega prakticiral, ker ne maram veliko delat. :D
Jaz bi še dodal to, da to počneš vsak dan ne glede na vreme od 1.maja do zadnjega avgusta. Seveda, če se greš zares. Za npr. 90 družin vsak dan obdelaš 30 družin.In tako kolobariš. Po mojem duhamorno delo tako za čebelarja kot čebele.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 37112Odgovor Fizikalec
So Nov 21, 2009 8:13 pm

Ja Pike neki takega kot si napisal zato imam jaz raje "igro" na točenje kot pa "molžo" :D :D

bric
PrispevkovCOLON 107
PridruženCOLON Sr Maj 18, 2005 8:28 am

OdgovorCOLON # 37113Odgovor bric
So Nov 21, 2009 8:43 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONJa Pike neki takega kot si napisal zato imam jaz raje "igro" na točenje kot pa "molžo" :D :D
Ja saj tudi jaz ne verjamem,da se bom kdaj ukvarjal z matičnim mlečkom-preprosto ker ne utegnem.
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 37114Odgovor Fizikalec
So Nov 21, 2009 8:46 pm

To je odličen posel za brezposelne osebe v družini, ki jasno morajo imeti žilico za to, da se tega naučijo. Drugače da to nekaj delaš tko mimogrede se sploh ni smiselno zraven spravljat. Res da je cena mlečka kr visoka samo, če ga prideluješ boš reko, da je preniska glede na vložen čas jaz pri medu zaslužim bistveno večć in ga lažje pridelam :wink:

Uporabniški avatar
romeno
PrispevkovCOLON 102
PridruženCOLON To Maj 25, 2004 11:51 am
KrajCOLON Videm pri Ptuju

OdgovorCOLON # 37138Odgovor romeno
To Nov 24, 2009 6:44 pm

Pri pridobivanju matičnega mlečka je najbolj pomembno, da obvladaš presajanje žerk, saj jih pri presajanju ne smeš poškodovati. Za to je pa potreben dober vid in pa mirna roka.

Na vsakih 9 dni moraš prestavit 2 sata pokrite zalege v medišče, ki ju postaviš na vsako stran letvic z cepljenimi matičniki, da imaš zraven letvic čim več mladih čebel.

Ličinke presajaš vsakih 72ur.

Je pa optimalno če pri pridobivanju matičnega mlečka sodelujejo trije ljudje.

Čebelar zamenjuje letvice, išče zalego in če utegne še prirezuje matičnike in odstranjuje žerke.

1. pomočnik pobira matični mleček in pomaga pri prirezovanju matičnikov in odstranjevanju žerk.

2. pomočnik presaja žerke.

Na dan lahko z takšnim načinom dela oskrbiš tudi do 200 družin. Je pa vse odvisno, kako hitro najdeš primerno zalego. Če ne najdeš primerne zalege se stvar lahko krepko zavleče.

:?

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37139Odgovor tedi
To Nov 24, 2009 8:31 pm

Naj medi. A ste že slišali za EZI-QUEEN systems. Poglejte si in pomislite zakaj bi sploh še presajali žerke.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Uporabniški avatar
romeno
PrispevkovCOLON 102
PridruženCOLON To Maj 25, 2004 11:51 am
KrajCOLON Videm pri Ptuju

OdgovorCOLON # 37163Odgovor romeno
Sr Nov 25, 2009 2:13 pm

Tedi a imaš mogoče video, ki ga na spletni strani ezi queen prodajajo za 12€?

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37164Odgovor tedi
Sr Nov 25, 2009 2:56 pm

Naj medi. Žal ne. Sem si ga pa ogledal na apimondiji v Ljubljani. Zadeva je tako elegantna in dizajnirana za uporabo v nakladnih panjih. Deluje na principu ločitve matice. Le ta je zaprta v škatlici. Podobno kot pri Jenterju le s to razliko , da moraš pri Jenterju izvleči vsak čepek posebej tu pa jih izvlečeš cel niz. Potem celo letvico vstaviš v nosilec matičnikov, ki je montiran v satnik nato prepogneš in odlomiš tako ,da čepki z vzrejnim gradivom ostanejo v nosilcih jih rasporediš po drsni levici in vstaviš vpanj. Tako hitro, čisto. Brez presajanja. Mislim ,da vem kdo je kupil en komplet bom poiskusil dobit video.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 37169Odgovor Fizikalec
Sr Nov 25, 2009 4:38 pm

Ste kr zanimivi, ko obladaš presajanje delaš tako hitro, da na te "igračke" lahko pozabiš.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37171Odgovor tedi
Sr Nov 25, 2009 4:45 pm

Naj medi . Žal nismo vsi tako spretni in iščemo razne pripomočke (igračke).Zakaj ne pustite otrokom ,da se u miru igrajo vsak v svojem peskoniku.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 37174Odgovor Fizikalec
Sr Nov 25, 2009 4:54 pm

Kdo ti pa brani? Od "otrok" živijo tisti, ki te reči izdelujejo je pa tako, če ne boš poiskusil se naučiti potem zagotovo ne boš nikoli vedel. Samo uletel si kot, da si odkril nekaj svetovnega in pač, da je to hitrejše pa lažje kot presajanje kr pa ne drži povsem.
Če ti sedaj napišem, da za presajanje treba uzet mlad deviški sat se boš spet skregal z mano in reko, da to pa ne gre, ker se v mladem satu ne vidi itd... škoda, da se sploh trudim kaj razlagat, ker pač eni obladate zadeve bistveno bolj. Se povsem strinjam z tabo samo ne skušaj me prepričevat v nekaj kr ne veš in sploh še probal nisi.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37175Odgovor tedi
Sr Nov 25, 2009 6:36 pm

Naj medi. Dragi fizikalec Oprosti mi ,ker sem spet dregnil vate.Kdaj boš spremenil svoj pristop?Na forumu lahko prijaviš kar hočeš. Če pa že prijaviš potem tudi sprejmi odzive.Ne bodi tako užaljen in prizadet nihče ti nič noče.Kar se pa presavanja tiče , te jaz nisem ničesar učil. Lepo vas prosim ,DA ZAČNETE BRATI in odgovarjati na temo ne pa kar nekaj.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov