PROPOLIS

tehnologija pridobivanja čebeljih pridelkov

ModeratorCOLON Oldy

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 24000Odgovor dobje
Po Mar 19, 2007 4:51 pm

Maja24,sam sem na tem forumu in drugje že pred meseci spraševal, s čim bi propolis zmešal za mazilo in kako, pa nisem dobil nobenega uporabnega nasveta. Edin nasvet sem dobil, naj čisti propolis zmeljem v mlinčku in ga nato zmešam z medom! Vendar ni to propolisovo mazilo, je pa po moje enako učinkovito, če ne še bolj, kot razstopljen v alkoholu! Mogoče bi bilo to uporabno! :D
Zgleda, da čebelarji preveč skrivamo razne recepte, ki bi lahko še komu pomagali!!!!!!!!

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 24003Odgovor Mici
Po Mar 19, 2007 5:57 pm

do sedaj sem videl le en domiselen recept. s propolisovo raztopino pokapamo/namočimo sladkorne kocke, alkohol hitro izhlapi kocke ostanejo pa lepe rdečkaste barve, seveda jih ne namočimo dobesedno ker bi se drugače razpadle. no ta sladkor uporabimo pa za sladkanje čaja recimo. tista tanka plast ki se prime je verjetno ne bo-ker uporabljamo vročo vodo, zato je verjetno tudi priporočeno v mlačni vodi.
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 24007Odgovor dobje
Po Mar 19, 2007 7:11 pm

Mici, nič ne oporekam, ker tudi sam uporabljam propolis raztopljen v alkoholu, vprašujem pa se, če alkohol ne uniči kakšnih zdravilnih stvari v propolisu?
Propolisovo mazilo pa baje pomaga pri rakavih bolnikih v ustih in grlu!? :?:

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 24008Odgovor Mici
Po Mar 19, 2007 8:39 pm

če kaj koristnega v njem uniči, je težko reči. po mojem, pa kvečjemu kakšne koristne bakterije ki sobivajo s čebelami-seveda pa ni nujno da so koristne za nas. saj, ve pa se, da se večina želenih učinkovin obdrži, olajšamo le nanos. ne vem no, kolker pa gledam, pa alkohol ne uničuje naprimer vitaminov, encimov...in podobnih zadev.
pa da ne bo kdo mislil, to so bolj ugibanja in sklepanja
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 24017Odgovor zver
To Mar 20, 2007 2:28 pm

dobje,

misliš da skrivamo oz. skrivajo recepte. Menim da se motišl, poglej kakšna peščica nas je aktivnih na forumu zadnjega pol leta.

Mogoče le ne vemo in nismo sprobali s čim bi se dobro topil propolis za namen mazila.

sigurno maš kaj propolisa in ga probaj malo zmešat z sončničnim oljem, pa z nekaj z olivnim oljem.
Če pa bi rad mast pa probaj zadevo zmešati z lekarniškim vazelinom, najceneje bo če poskušiš recimo svinsko mast (pazi le da dobiš tako popolnoma neslano), Lahk probaš palmino mast (ena redkih rastlinskih maščob, ki je pri sobnih pogojih mast).

Za ves ta preizkus, poskus ne boš porabil več kot 50 gramov proplisa, boš pa pridelal neko izkušnjo in mi jo bomo z veseljem sprejeli, ko jo boš delil z nami.

za na konec sem se še spomnil, zadevo lahko tudi malo ogreješ, da se bo lažje topilo.

probaš lahko tudi tako, da alkoholno propolisno tinkturo zmešaš z mastjo in rahlo greješ, da alkohol izpari. (sice se pa sedaj ne spomnim kaj že rata če mešaš alkohol in maščobo, mislim pa da nič strašnega).

LP zver
tij se samo fèi

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 24021Odgovor FRANK IZ KANADE
To Mar 20, 2007 4:45 pm

Method 5: Oil extracted propolis (OEP)

Extracts prepared according to this method described by Marchenay (1977), and cited by Debuyser (1984) are less adaptable to commercialization, but present some simple ways of preparing inexpensively, small quantities of extract for internal as well as external application.

Mix 10 g of cleaned propolis with 200 ml (about 200 g) of olive or almond oil, or with 100 ml of quality linseed oil (refined food quality) or with 100 g of butter. Other edible oils can be substituted for the ones mentioned here.

Heat gently in a water bath for approximately 10 minutes to not more than 50 0C, stirring continuously. Filter and store the extract in well sealed containers in the dark. Refrigerated storage is recommended.

Tukajle je en nacin kako se naredi propolis z oljem:
Moram pa omeniti da jaz osebno ne mesetam s propolisom ker u nasih krajih to ni u navadi ker nas oblasti prevec "sraubajo" in nobeden si ne upa kaj takega pocet...

Prevod procesa:

Zmesajte 10 g cistega propolisa z 200ml, (200g) olivnega ali pa mandelnovega (almond) olja. Lahko tudi z 100ml Linseed oil - mora bit jedilne kvalitete! Lahko tudi z 100g masla/putra.
Tudi drugo jedilno olje se lahko uporabi - namesto teh opisanih tukaj...
To mesanico pocasi segrejemo u vodni kopeli, (manjsa posoda ki plava na vodi u vecji posodi) To segrevamo za deset minut in ne preko 50 stopinj C ! Mesanica se mora stalno mesati!
To mesanico precedimo skozi fini filter in jo shranimo u dobro zaprti flaski u temnem prostoru.
Hladilnik - priporocen je pa hladen prostor -hladilnik !

Imam pa shranjeno malo o propolisu ki je seveda u anglescini. Ce bi to kdo zelel jim ga seveda lahko posljem na PM...
Regards,
Frank

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 24027Odgovor dobje
To Mar 20, 2007 6:02 pm

Frank,Zver, hvala za nasvete, saj bi sam pacal, ampak znanec je bil operiran na glasilkah in potem obsevan, pa sedaj nima sline, na njem pa ne bom delal poiskusov!
Zvedel pa je, da se je pred leti dobil propolis v obliki mazila, pa da bi neke stare knjige ta recept vsebovale in mislim, da kakšen starejši čebelar to ve! :)
Ampak ti možakarji ne berejo foruma, zato tudi na tem forumu ni bilo odgovora! Hvala obema!
Frank! Imel sem občutek, da bom dobil najbolj zanesljive podatke od Tebe, oprosti, ker rečem Ti! :D Pravijo, da se na forumih Tika in da je Vi zaničevanje! Jaz zaradi tega vse na vseh forumih tikam. :!:
Frank! Čudovit si in tudi v imenu mojega znanca hvala! Bomo probali!
Lep pozdrav v Kanado

P.S.Zver! Res nas je zelo malo ostalo, predvsem na čebelarskih straneh!To se nihče ne vpraša!?

samec
PrispevkovCOLON 3
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 9:57 am

OdgovorCOLON # 24908Odgovor samec
Če Jun 14, 2007 8:25 pm

Kar zadeva nečistoč (primesi), ne vem kako vplivajo na barvo, ker ne vem kaj vse poleg voska se še med njimi znajde. Je pa barva propolisa odvisna predvsem od rastlin s katerih čebele odnašajo smole in razne druge spojine. Tako so v literaturi omenjene barve od rdečkastih do zeleno rumnih odtenkov in ne boste verjeli, zaslediti je mogoče celo prozornega, ki po vsebnosti polifenolov nič ne zaostaja.

gagab
PrispevkovCOLON 1
PridruženCOLON Ne Jul 22, 2007 4:56 pm

OdgovorCOLON # 25399Odgovor gagab
Ne Jul 22, 2007 5:58 pm

Nova samu ovom poslu i na forumu, pa me interesuje koje su cene sirovog propolisa i gde bi mogla da ga prodam jer nemam opremu za preradu, u Bosni su oko 55 evra/kg.
Poz

hollo11
PrispevkovCOLON 4
PridruženCOLON Sr Apr 08, 2009 3:17 am

OdgovorCOLON # 33919Odgovor hollo11
Sr Apr 08, 2009 3:26 am

"I was born in I856 in Kalamakee, Mich., of honest and reputable parents, one of whom Heaven has mercifully spared to comfort me in my later years. In I867 the family came to California and settled near Nigger Head, where my father opened a road agency and prospered beyond the dreams of avarice. He was a reticent, saturnine man then, though his increasing years have now somewhat relaxed the austerity of his disposition, and I believe that nothing but his memory of the sad event for which I am now on trial prevents him from manifesting a genuine hilarity.

"Four years after we had set up the road agency an itinerant preacher came along, and having no other way wow power leveling to pay for the night's lodging that we gave him, favored us with an exhortation of such power that, praise God, we were all converted to religion. My father at once sent for his brother the Hon. William Ridley of Stockton, and on his arrival turned over the agency to him, charging him nothing for the franchise nor plant - the latter consisting of a Winchester rifle, a sawed-off shotgun, and an assortment of masks made out of flour sacks. The family then moved to Ghost Rock and opened a dance house. It was called 'The Saints' Rest Hurdy-Gurdy,' and the proceedings each night began with prayer. It was there that my now sainted mother, by her grace in the dance, acquired the sobriquet of 'The Bucking Walrus.'

"In the fall of '75 I had occasion to visit Coyote, on the road to Mahala, and took the stage at Ghost Rock. There were four other passengers. About three miles beyond Nigger Head, persons whom I identified as my Uncle William and his two sons held up the stage. Finding nothing in the express box, they went through the passengers. I acted a most honorable part in the affair,
world of warcraft power leveling placing myself in line with the others, holding up my hands and permitting myself to be deprived of forty dollars and a gold watch. From my behavior no one could have suspected that I knew the gentlemen who gave the entertainment. A few days later, when I went to Nigger Head and asked for the return of my money and watch my uncle and cousins swore they knew nothing of the matter, and they affected a belief that my father and I had done the job ourselves in dishonest violation of commercial good faith. Uncle William even threatened to retaliate by starting an opposition dance house at Ghost Rock. As 'The Saints' Rest' had become rather unpopular, I saw that this would assuredly ruin it and prove a paying enterprise, so I told my uncle that I was willing to overlook the past if he would take me into the scheme and keep the partnership a secret from my father. This fair offer he rejected, and I then perceived that it would be better and more satisfactory if he were dead.

Uporabniški avatar
AVI
PrispevkovCOLON 28
PridruženCOLON Če Okt 16, 2008 9:02 am
KrajCOLON Zemlja :)

OdgovorCOLON # 35630Odgovor AVI
Pe Jul 31, 2009 9:50 am

OK...prebral sem vse o propolisu...za drugo leto pa me zanima kam in kako namestiti to plastično mrežico v AŽ panj....

hvala in LP
...spoštovanje...

Uporabniški avatar
AVI
PrispevkovCOLON 28

OdgovorCOLON # 35726Odgovor AVI
Po Avg 10, 2009 9:08 am

...anybody.... :wink: :?: :?:
...spoštovanje...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35728Odgovor Timijan
Po Avg 10, 2009 9:48 am

Ni dogovora AVI? Jaz bi pripomnil nekaj drugega. Ko vprašaš profije, kdaj je glavna sezona nabiranje propolisa, pravijo da, seveda, julija, avgusta in morda septembra. Logika; pred jesenjo. Ko jih vprašaš, kdaj pa zdravijo proti varoji, pravijo, da julija, avgusta, pa tko naprej, do decembra. In ko te podatke daš skupaj, utihnejo. Morda le pripomnijo, da MK v panju ne škodi propolisu, niti bayvarol ipd. kemija?? Torej, kako to uskladiti in biti pošten, vsaj do samega sebe, če že do kupcev ne??

Stara varianta v Až je zadaj nič gobe, vratca imajo malo špranj, to dela prepih skozi panj in one nosijo na mrežice zadaj. Tisto potem z lahkoto sčistiš. Taki prepih-panji dajo v dveh-treh letih, če jim ne pobiraš vmes, tudi za 2-4 dcl nastrganega propolisa. A zdraviti moraš brez kemije, z naravnimi sredstvi, da ni tega sr.... v propolisu. Težave, kajne? Morda jih lahko rešimo s samohipnozo: "Vnašanje kemije v panje ne vpliva na kvaliteto propolisa, ker se kemija popolnoma razblini v nič, dokazano." Jaz osebno v to avto-varanje ne verjemem, ker vidim, da ne deluje niti pri škropljenju vinogradov. Ko so trte dobro poškropljene, pa trava pod njimi požgana s kemijo, gredo ljudje na dopust, ko se pa vrnejo, jih čaka plesen, čeprav ni dežja. In pravijo; "Ni kemija, trte so že stare!" Kako stare, če so mlade, si mislim, ter se spomnim čebelarjev, ki pravijo: "Enoletno matico zmečkaj in zamenjaj z mlado." Travme začetnika. Lep dan, t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 35743Odgovor janezveliki
To Avg 11, 2009 7:40 am

Timijan.

Imam nekaj pomislekov glede kemije v panjih pa tudi drugače v življenju. Vse je res kar praviš a poglej, ljudem se življenska doba podaljšuje. Vse kaže na to, da se ljudje privajamo na vso kemijo in jo tudi nujno potrebujemo. Čebele v ujetništvu človeka ne morejo brez kemije, same v naravi pa lahko. Človek pa si je sam nakopal na glavo to sra... kakor praviš in iz tega ne more več. Vseeno pa človek ne more brez virusov, bacilov in drugih škodljivcev, saj le na osnovi teh gradi svoj imunski sistem. V čistem okolju bi sodoben človek žalostno končal.

Uporabniški avatar
AVI
PrispevkovCOLON 28

OdgovorCOLON # 35744Odgovor AVI
To Avg 11, 2009 8:06 am

Timijan in janezveliki, hvala za vajini mnenji, kot vidim je pri pridobivanju propolisa prav tako veliko dilem tako, da bo potrebno kar eno svojo varianto "usekat"....vsekakor pa tudi meni ne gre skupaj zdravljenje in pa pridobivanje čebeljih pridelkov....

LP
...spoštovanje...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35778Odgovor Timijan
Sr Avg 12, 2009 8:52 am

Janez:
Imam nekaj pomislekov glede kemije v panjih pa tudi drugače v življenju. Vse je res kar praviš a poglej, ljudem se življenska doba podaljšuje. Vse kaže na to, da se ljudje privajamo na vso kemijo in jo tudi nujno potrebujemo.
Le opominjam k poštenosti do samih sebe. Saj ne govorim o ukinjanju kemije, ampak spodbujam k iskanju novih rešitev, da bo propolis res samo propolis in zato zdravilen, ne pa morda dolgoročno rakotvoren, kar bi bil absurd na kvadrat.

Bil sem nekaj let na Japonskem, to je država, ki je mega-kemična, življenjsko dobo pa imajo povprečno najdaljšo na svetu. Ko sem tvoj stavek povedal neki ženski, je rekla, da je vse to res, ampak da je ona, pri svoji starosti daleč naokoli edina zdrava ženska, medtem ko so vse, ki jih pozna v mestu z okoli 50.000 prebivalci, ki so stare 70 let, že najmanj 40 let bolehne in slabotne. In mi je prišepnila: Jaz ne uporabljam kemije, ampak urinoterapijo! A o tem ne smem govoriti.

Lep pozdrav obema, t

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

mrežica??

OdgovorCOLON # 36012Odgovor levstek008
Ne Avg 30, 2009 4:49 pm

spoštovani- me zanima, kakšno mrežico uporabljate za pridobivanje propolisa? v merkurju sem si ogledal stvari,in ne vem kaj bi bilo dobro za ta namen.

razmišljam da bi uporabil aluminijasto blago, ki je sicer zelo gost, kot mreža proti komarjem.
imate mogoče še kakšen nasvet?
hvala v naprej

matej

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 36014Odgovor Oldy
Ne Avg 30, 2009 9:59 pm

Mrežica naj bi bila plastična. Luknje pa naj bi bile nekje cca do 2 mm. Plastične so super zato ker jih nastaviš v panj ( vprašanje kakšen panj), jih daš v hladilnik in dobiš zelo čist propolis. Z aluminijaste mreže boš zelo težko postrgal prpolis. Plastično pa samo drgneš, ko je hladno in imaš na hitro pridobljen propolis.
Jaz imam AŽ panje in zadaj dam te mreže n vratca in na zadnjih vratih malo odprem, da naredim prepih. Zelo hitro dobim čist propolis in ga PRED ZDRAVLJENJEM odvzamem.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

jure.ti
PrispevkovCOLON 153
PridruženCOLON Po Maj 25, 2009 1:31 pm
KrajCOLON Crensovci

OdgovorCOLON # 43853Odgovor jure.ti
To Sep 21, 2010 12:59 pm

Pri starejšem čebelarju sem v čebelnjaku opazil nastrgan in skupaj v kepo zlepljen propolis in shranjen v kartonski škatli cca 2kg. Pa ga pohvalim, in rečem, vi ste pa letos bili pridni pri nabiranju propolisa. Pa reče, eh to je že tri leta star propolis, čaka da ga dam v domače žganje...
Ostal sem brez besed in samo prikimal.
Kaj menite, je to še dober propolis?
lp
JurE

krvavec
PrispevkovCOLON 80
PridruženCOLON So Avg 07, 2010 5:16 pm

OdgovorCOLON # 44043Odgovor krvavec
Po Sep 27, 2010 5:25 pm

Mene zanima koliko gramov propolisa moram dati za 1 liter 96%alkohola.

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 44044Odgovor mg
Po Sep 27, 2010 8:40 pm

Jure, zakaj pa ne bi bil dober. Lahko je star, samo da ni kem. noter.

Na liter alk. da 200 g. propolisa pa imaš 20%, tinkturo, lahko daš 300 - 30 %. In v glavnem vsi tako delajo. Rabiš pa alk. 60 - 70 %, če bo manj bo belkasta zadeva, ne vem zakaj bi dal 98% ?

Je pa res dobra tale tinktura, kakšna ranica, ekcem, afte, razjeda, herpes, vse takoj pozdravi.

Poznam čebelarja, ki si je trebušni tumor (ali nekaj takega) pozdravil s propolisom. Seveda takrat ni bil čebelar.
lep pozdrav

krvavec
PrispevkovCOLON 80

OdgovorCOLON # 44045Odgovor krvavec
Po Sep 27, 2010 9:02 pm

Od enega čebelarja v društvu sem slišal da rabiš 96%alkohol.

èešnjevèan
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Sr Apr 07, 2010 7:50 pm
KrajCOLON ?eąnjevek

OdgovorCOLON # 44046Odgovor èešnjevèan
Po Sep 27, 2010 9:06 pm

za propolis se uporablja 70% alkohol, to pa zato ker je propolis bolj topen v tem alkoholu kot močnejšem. medex dela 10% propolis. lahko narediš močnejšo tinkturo in jo lahko potem razredčiš da dobiš željeno koncenracijo. to pa narediš s pomočjo ugotavljanja suhe snovi v tinkturi.

krvavec
PrispevkovCOLON 80

OdgovorCOLON # 44048Odgovor krvavec
Po Sep 27, 2010 9:12 pm

Že v velikih knjigah sem zasledil da se uporablja 96% pa tudi na prvi strani piše toliko.

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 44063Odgovor zver
To Sep 28, 2010 9:14 pm

propolis in rane,

jaz mam 30 % propolisa v alhokolu.

mi pa ne dela dobro, ko si ga dam na rano, odrgnino...

mi naredi še večjo rano, pa sem ga poskušal razredčiti in je isto.
tij se samo fèi

sadjar
PrispevkovCOLON 78
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 12:08 pm

OdgovorCOLON # 44082Odgovor sadjar
Sr Sep 29, 2010 9:03 pm

Tole razmerje je pa res malo prehudo.Priporočajo tam od 10% do 13% suhe snovi v alkoholu.Če imaš rano bi ti svetoval,da namažeš najprej z medom obvežeš,potem pa kar nakapaš tinkturo na povoj,da ni direktno na rano pa boš videl,da bo boljše.Med bo posrkal nase vso nečistočo propolis bo pa razkužil in se bo rana zacelila! Lp

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 44801Odgovor levstek008
Pe Nov 12, 2010 11:47 am

....tako za informacijo, odlično mrežo za pridobivanje propolisa imajo po Živex-ovih trgovinah,cca 2eur m/2. Kot mreža za komarje, bela, samo dosti boljša, čebele je ne zgrizejo(preverjeno).
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 44803Odgovor Pike
Pe Nov 12, 2010 12:22 pm

Hvala lepa za tole informacijo.

BUTTON_POST_REPLY